Spomienkový večer na redaktorov Rádia Slobodná Európa

Spomienkový večer na redaktorov Rádia Slobodná Európa

Prešovské Divadlo VIOLA pravidelne pripravuje zaujímavé podujatia. Jedným z nich je aj Rozina Jadrná a Karel Kryl - spomienkový večer na redaktorov Rádia Slobodná Európa. Uskutoční sa v sobotu 21. mája 2022 o 18:00 hod. a vstup naň je voľný.

Mladším generáciám narodeným po novembri ´89 bude pravdepodobne pojem Slobodná Európa asociovať skôr rovnomennú hudobnú skupinu. Tí starší alebo viac rozhľadení v histórii si však iste spomenú aj na pôvodný kontext, na Rádio Slobodná Európa. To počas komunistického režimu vysielalo od mája 1951 z Mníchova v českom a slovenskom jazyku. Prinášalo správy, ktoré do oficiálneho spravodajstva cenzúra nepripustila. Redaktormi jednotlivých národných redakcií boli najmä ľudia, ktorí boli kvôli rôznym dôvodom a represiám nútení Československo opustiť. Spomienkový večer na dvoch jeho redaktorov vyplní sobotňajší podvečer v Prešove. Pamätáte si na Karla Kryla a vysielanie hudobných relácií Roziny Jadrnej na Rádiu Slobodná Európa?

Pripomenú si dvoch redaktorov Rádia Slobodná Európa

To, že jedným z redaktorov Slobodnej Európy bol i Karel Kryl je všeobecne známe. Organizátor spomienkového večera – Divadlo VIOLA však chce počas neho Prešovu pripomenúť a predstaviť aj ďalšiu inšpiratívnu a charizmatickú osobnosť.

Spomienkový večer na redaktorov Rádia Slobodná Európa / plagát

Aj ona svojimi reláciami vlievala odvahu mnohým ľuďom – bola to ROZINA JADRNÁ. V roku 2024 uplynie 100 rokov od jej narodenia. Jedným zo zámerov je zhromaždiť čo najviac spomienok, reflexií, príbehov, ktoré sa cez jej vysielanie v bývalom socialistickom Československu odohrali.

Spomienkový večer privíta dvoch vzácnych hostí

Večer privítajú aj dvoch vzácnych hostí, ktorí na ňu budú spomínať. Budú nimi Eva Sedlářová, priateľka a obdivovateľka Roziny, a Karel Jadrný, manžel Roziny Jadrnej. Piesne Karla Kryla bude počas večera interpretovať Luděk Zmrzlík.

Divadlo Viola hľadá pamätníkov relácií Roziny Jadrnej

Podujatie je súčasťou projektu Umelec a sloboda 4. ročník. Pôvodne sa mal večer uskutočniť ešte na jeseň minulého roka. Na ich zaujímavé rozprávanie sa môžete tešiť už v sobotu 21. mája. Možno aj v Prešove sa nájdu viacerí, ktorí si na vysielania hudobných relácií Roziny Jadrnej na Rádiu Slobodná Európa pamätajú. Ak k ním patríte, napíšte organizátorom.

Miesta si môžete rezervovať emailom na adrese info@violapresov.sk, alebo telefonicky na čísle 0908 978 913 (dostupné v pracovných dňoch od 10. do 16. hod.). Sedenie bude upravené podľa aktuálnych opatrení.

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenie, ktorý je aj hlavným partnerom projektu.

Zdroj: Divadlo VIOLA

Rádiohlavy / Radio_Head Awards 2022
Culture Eventy Hudba News Udalosti

Víťazi Radio_ Head Awards 2022 sú známi. Aké sú ich pocity?

Po roku opäť nastal čas na sviatok slovenskej hudby. Prestížne hudobné ceny Radio_ Head Awards, majú v slovenskej kultúre už svoje miesto. A právom. Tento rok píšu 15. rok existencie. Za tie roky sa stali tradíciou i značkou kvality a prestíže. Aj tohto roku oceňovali TOP nahrávky slovenskej hudby uplynulého roka. Kto si odniesol sošky […]

Read More
Slovenská filharmónia
Hudba Koncerty News Odporúčame PR

V Slovenskej filharmónii zaznie Óda na radosť na oslavu 30. rokov Slovenskej republiky

Vo štvrtok a piatok 23. a 24. marca 2023 sa uskutoční v bratislavskej Redute ďalšia dvojica koncertov šéfdirigenta Daniela Raiskina. V jeho naštudovaní budú znieť dve vokálno-inštrumentálne diela – Óda na radosť. Ponesú sa v znamení radosti na oslavu 30. výročia Slovenskej republiky. Jedným z TOP udalostí týždňa i mesiaca je iste koncert s názvom […]

Read More
Šiesty ročník festivalu Věčná naděje otvorí Verdiho Requiem vo výnimočnom prevedení
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Festival Věčná naděje a Terne Čhave s hudbou tzv. zabudnutého holocaustu

Nielen tvorba židovských autorov bývala v koncentračných táboroch uvádzaná a hraná. Festival Věčná naděje v tomto roku upozorňuje taktiež na tzv. “zabudnutý holocaust”, teda prenasledovanie a likvidáciu Rómov. Priamo pre festival Věčná naděje vzniklo v spolupráci so skupinou Terne Čhave komponované pásmo piesní. Prezentujú diela, ktoré v koncentračných táboroch buď vznikli alebo s rómskym holocaustom […]

Read More
Translate »