Novinky

Spomienkový večer na redaktorov Rádia Slobodná Európa

Spomienkový večer na redaktorov Rádia Slobodná Európa

Prešovské Divadlo VIOLA pravidelne pripravuje zaujímavé podujatia. Jedným z nich je aj Rozina Jadrná a Karel Kryl - spomienkový večer na redaktorov Rádia Slobodná Európa. Uskutoční sa v sobotu 21. mája 2022 o 18:00 hod. a vstup naň je voľný.

Mladším generáciám narodeným po novembri ´89 bude pravdepodobne pojem Slobodná Európa asociovať skôr rovnomennú hudobnú skupinu. Tí starší alebo viac rozhľadení v histórii si však iste spomenú aj na pôvodný kontext, na Rádio Slobodná Európa. To počas komunistického režimu vysielalo od mája 1951 z Mníchova v českom a slovenskom jazyku. Prinášalo správy, ktoré do oficiálneho spravodajstva cenzúra nepripustila. Redaktormi jednotlivých národných redakcií boli najmä ľudia, ktorí boli kvôli rôznym dôvodom a represiám nútení Československo opustiť. Spomienkový večer na dvoch jeho redaktorov vyplní sobotňajší podvečer v Prešove. Pamätáte si na Karla Kryla a vysielanie hudobných relácií Roziny Jadrnej na Rádiu Slobodná Európa?

Pripomenú si dvoch redaktorov Rádia Slobodná Európa

To, že jedným z redaktorov Slobodnej Európy bol i Karel Kryl je všeobecne známe. Organizátor spomienkového večera – Divadlo VIOLA však chce počas neho Prešovu pripomenúť a predstaviť aj ďalšiu inšpiratívnu a charizmatickú osobnosť.

Spomienkový večer na redaktorov Rádia Slobodná Európa / plagát

Aj ona svojimi reláciami vlievala odvahu mnohým ľuďom – bola to ROZINA JADRNÁ. V roku 2024 uplynie 100 rokov od jej narodenia. Jedným zo zámerov je zhromaždiť čo najviac spomienok, reflexií, príbehov, ktoré sa cez jej vysielanie v bývalom socialistickom Československu odohrali.

Spomienkový večer privíta dvoch vzácnych hostí

Večer privítajú aj dvoch vzácnych hostí, ktorí na ňu budú spomínať. Budú nimi Eva Sedlářová, priateľka a obdivovateľka Roziny, a Karel Jadrný, manžel Roziny Jadrnej. Piesne Karla Kryla bude počas večera interpretovať Luděk Zmrzlík.

Divadlo Viola hľadá pamätníkov relácií Roziny Jadrnej

Podujatie je súčasťou projektu Umelec a sloboda 4. ročník. Pôvodne sa mal večer uskutočniť ešte na jeseň minulého roka. Na ich zaujímavé rozprávanie sa môžete tešiť už v sobotu 21. mája. Možno aj v Prešove sa nájdu viacerí, ktorí si na vysielania hudobných relácií Roziny Jadrnej na Rádiu Slobodná Európa pamätajú. Ak k ním patríte, napíšte organizátorom.

Miesta si môžete rezervovať emailom na adrese info@violapresov.sk, alebo telefonicky na čísle 0908 978 913 (dostupné v pracovných dňoch od 10. do 16. hod.). Sedenie bude upravené podľa aktuálnych opatrení.

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenie, ktorý je aj hlavným partnerom projektu.

Zdroj: Divadlo VIOLA

Collegium Technicum
Culture Hudba Koncerty News PR

Collegium Technicum oslávi 40. výročie koncertom s košickou filharmóniou

Collegium Technicum oslávi už vo štvrtok 28. septembra 2023 svoje 40. výročie koncertom s košickou filharmóniou.

Read More
Pro musica nostra Gömöriensi 2023
Culture Festivaly Hudba Koncerty News PR

Festival Pro musica nostra spestrí hudobnú jeseň aj na Gemeri

Obľúbený festival Pro musica nostra spestrí hudobnú jeseň okrem Nitrianskeho kraja aj viaceré lokality na Gemeri. Pozrite si, čo prináša!

Read More
Divadelný Spiš
Culture Divadlo Festivaly News Odporúčame PR

Divadelný Spiš s atraktívnymi novinkami štartuje 28. septembra 2023

Vo štvrtok 28. septembra sa začína najväčší medzinárodný divadelný festival na východe Slovenska Divadelný Spiš aj s atraktívnymi novinkami

Read More
Translate »