Novinky

Spomienkový večer na redaktorov Rádia Slobodná Európa

Spomienkový večer na redaktorov Rádia Slobodná Európa

Prešovské Divadlo VIOLA pravidelne pripravuje zaujímavé podujatia. Jedným z nich je aj Rozina Jadrná a Karel Kryl - spomienkový večer na redaktorov Rádia Slobodná Európa. Uskutoční sa v sobotu 21. mája 2022 o 18:00 hod. a vstup naň je voľný.

Mladším generáciám narodeným po novembri ´89 bude pravdepodobne pojem Slobodná Európa asociovať skôr rovnomennú hudobnú skupinu. Tí starší alebo viac rozhľadení v histórii si však iste spomenú aj na pôvodný kontext, na Rádio Slobodná Európa. To počas komunistického režimu vysielalo od mája 1951 z Mníchova v českom a slovenskom jazyku. Prinášalo správy, ktoré do oficiálneho spravodajstva cenzúra nepripustila. Redaktormi jednotlivých národných redakcií boli najmä ľudia, ktorí boli kvôli rôznym dôvodom a represiám nútení Československo opustiť. Spomienkový večer na dvoch jeho redaktorov vyplní sobotňajší podvečer v Prešove. Pamätáte si na Karla Kryla a vysielanie hudobných relácií Roziny Jadrnej na Rádiu Slobodná Európa?

Pripomenú si dvoch redaktorov Rádia Slobodná Európa

To, že jedným z redaktorov Slobodnej Európy bol i Karel Kryl je všeobecne známe. Organizátor spomienkového večera – Divadlo VIOLA však chce počas neho Prešovu pripomenúť a predstaviť aj ďalšiu inšpiratívnu a charizmatickú osobnosť.

Spomienkový večer na redaktorov Rádia Slobodná Európa / plagát

Aj ona svojimi reláciami vlievala odvahu mnohým ľuďom – bola to ROZINA JADRNÁ. V roku 2024 uplynie 100 rokov od jej narodenia. Jedným zo zámerov je zhromaždiť čo najviac spomienok, reflexií, príbehov, ktoré sa cez jej vysielanie v bývalom socialistickom Československu odohrali.

Spomienkový večer privíta dvoch vzácnych hostí

Večer privítajú aj dvoch vzácnych hostí, ktorí na ňu budú spomínať. Budú nimi Eva Sedlářová, priateľka a obdivovateľka Roziny, a Karel Jadrný, manžel Roziny Jadrnej. Piesne Karla Kryla bude počas večera interpretovať Luděk Zmrzlík.

Divadlo Viola hľadá pamätníkov relácií Roziny Jadrnej

Podujatie je súčasťou projektu Umelec a sloboda 4. ročník. Pôvodne sa mal večer uskutočniť ešte na jeseň minulého roka. Na ich zaujímavé rozprávanie sa môžete tešiť už v sobotu 21. mája. Možno aj v Prešove sa nájdu viacerí, ktorí si na vysielania hudobných relácií Roziny Jadrnej na Rádiu Slobodná Európa pamätajú. Ak k ním patríte, napíšte organizátorom.

Miesta si môžete rezervovať emailom na adrese info@violapresov.sk, alebo telefonicky na čísle 0908 978 913 (dostupné v pracovných dňoch od 10. do 16. hod.). Sedenie bude upravené podľa aktuálnych opatrení.

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenie, ktorý je aj hlavným partnerom projektu.

Zdroj: Divadlo VIOLA

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »