Novinky

ŠDKE začína rok 2022 v znamení nádeje

ŠDKE / Gorecki stream

Nový rok otvorí Štátne divadlo Košice (ŠDKE) dvojicou online záznamov svojich najnovších projektov. Sprístupnia ich na všetkých sociálnych sieťach Štátneho divadla Košice a K13/Košické kultúrne centrá.

Ste zvedaví, ktoré to budú? Už na Trojkráľový večer, vo štvrtok 6. januára 2022 od 19:00 hod. na nás čaká prvý stream záznamu. Bude sa niesť v znamení duchovnej očisty svetoznámej 3. symfónie Henryka Góreckého. Patrí medzi najvýznamnejšie diela modernej klasickej hudby. Henryk Górecki toto dielo venoval všetkým trpiacim ľuďom na svete. V 90-tych rokoch minulého storočia sa stala celosvetovým hitom.

Košickú premiéru mal v novembri

V ŠDKE ho s orchestrom košickej opery hudobne naštudoval jej šéfdirigent Peter Valentovič. Sólisticky sa v nej predstavila úspešná slovenská sopranistka Slávka Zámečníková, sólistka viedenskej Štátnej opery.  V košickej premiére  ho uviedli ešte na konci novembra 2021 (písali sme o tom TU). Bol to jeden z posledných večerov, kedy si kultúrne podujatie v košickej Kunsthalle mohlo súc v obmedzenom režime užiť aj prítomné publikum. Štátne divadlo Košice v spolupráci s mestskou  organizáciou K13 – Košické kultúrne centrá rozhodlo tento výnimočný večer zaznamenať a ponúknuť ho prostredníctvom streamu čo najširšiemu okruhu divákov.

O rovnosti a tolerancii na doskách ŠDKE

Peter Mazalán
Peter Mazalán. Zdroj: sdke.sk

Na koniec januára si ŠDKE naplánovalo uviesť online aj najnovšie autorské dielo Petra Mazalána Už stačí/Ich habe genug. Autor, režisér a zároveň sólista Peter Mazalán v ňom spojil hudbu jednej z kantát Johanna Sebastiana Bacha s textami držiteľa Nobelovej ceny za literatúru za rok 1946, švajčiarskeho spisovateľa a esejistu Hermana Hesseho.

Záznam jedinečného divadelného predstavenia vznikol počas lockdownu na javisku Historickej budovy Štátneho divadla Košice ešte v čase jeho plánovanej premiéry začiatkom decembra. „Cieľom projektu je prispieť k diskusii o rovnosti a tolerancii medzi ľuďmi,“ hovorí Peter Mazalán. K spolupráci na inscenácii si prizval aj hercov Richarda Autnera, Janu Oľhovú a Aleša Janigu a barokový ansámbl v zložení Ľubica Habart (I. husle), Blanka Pavlovičová (II. husle), Peter Vrbinčík (viola), Tereza Samsonová (hoboj), Pavol Mucha (violončelo), Ján Prievozník (kontrabas), Jakub Mitrík (theorba) a Silvia Urdová (organ).

Linky na oba záznamy nájdete v dostatočnom predstihu na profiloch Štátneho divadla Košice na sociálnych sieťach.

www.sdke.sk

Zdroj: TS – ŠDKE

Zdroj foto: ŠDKE

Peter Mazalán
Culture Divadlo Hudba News Odporúčame Podujatia PR

Projekt Labutia pieseň s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť

Projekt Labutia pieseň spájajúci činohru s operným umením s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť. Kto okrem nich vystúpi?

Read More
Rukopisy majstrov
Culture Divadlo Podujatia PR

Balet Rukopisy majstrov čaká v SND derniéra

Baletný titul Rukopisy majstrov už 3. sezónu ponúka v Balete SND to najlepšie zo svetového baletu a tento týždeň ho čaká derniéra.

Read More
Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenský komorný orchester s dvojicou virtuózov uvedie v utorok koncertnú poctu

Slovenský komorný orchester privíta dvojicu virtuózov a spoločne uvedú koncertnú poctu s názvom Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kun.

Read More
Translate »