ŠDKE začína rok 2022 v znamení nádeje

ŠDKE / Gorecki stream

Nový rok otvorí Štátne divadlo Košice (ŠDKE) dvojicou online záznamov svojich najnovších projektov. Sprístupnia ich na všetkých sociálnych sieťach Štátneho divadla Košice a K13/Košické kultúrne centrá.

Ste zvedaví, ktoré to budú? Už na Trojkráľový večer, vo štvrtok 6. januára 2022 od 19:00 hod. na nás čaká prvý stream záznamu. Bude sa niesť v znamení duchovnej očisty svetoznámej 3. symfónie Henryka Góreckého. Patrí medzi najvýznamnejšie diela modernej klasickej hudby. Henryk Górecki toto dielo venoval všetkým trpiacim ľuďom na svete. V 90-tych rokoch minulého storočia sa stala celosvetovým hitom.

Košickú premiéru mal v novembri

V ŠDKE ho s orchestrom košickej opery hudobne naštudoval jej šéfdirigent Peter Valentovič. Sólisticky sa v nej predstavila úspešná slovenská sopranistka Slávka Zámečníková, sólistka viedenskej Štátnej opery.  V košickej premiére  ho uviedli ešte na konci novembra 2021 (písali sme o tom TU). Bol to jeden z posledných večerov, kedy si kultúrne podujatie v košickej Kunsthalle mohlo súc v obmedzenom režime užiť aj prítomné publikum. Štátne divadlo Košice v spolupráci s mestskou  organizáciou K13 – Košické kultúrne centrá rozhodlo tento výnimočný večer zaznamenať a ponúknuť ho prostredníctvom streamu čo najširšiemu okruhu divákov.

O rovnosti a tolerancii na doskách ŠDKE

Peter Mazalán
Peter Mazalán. Zdroj: sdke.sk

Na koniec januára si ŠDKE naplánovalo uviesť online aj najnovšie autorské dielo Petra Mazalána Už stačí/Ich habe genug. Autor, režisér a zároveň sólista Peter Mazalán v ňom spojil hudbu jednej z kantát Johanna Sebastiana Bacha s textami držiteľa Nobelovej ceny za literatúru za rok 1946, švajčiarskeho spisovateľa a esejistu Hermana Hesseho.

Záznam jedinečného divadelného predstavenia vznikol počas lockdownu na javisku Historickej budovy Štátneho divadla Košice ešte v čase jeho plánovanej premiéry začiatkom decembra. „Cieľom projektu je prispieť k diskusii o rovnosti a tolerancii medzi ľuďmi,“ hovorí Peter Mazalán. K spolupráci na inscenácii si prizval aj hercov Richarda Autnera, Janu Oľhovú a Aleša Janigu a barokový ansámbl v zložení Ľubica Habart (I. husle), Blanka Pavlovičová (II. husle), Peter Vrbinčík (viola), Tereza Samsonová (hoboj), Pavol Mucha (violončelo), Ján Prievozník (kontrabas), Jakub Mitrík (theorba) a Silvia Urdová (organ).

Linky na oba záznamy nájdete v dostatočnom predstihu na profiloch Štátneho divadla Košice na sociálnych sieťach.

www.sdke.sk

Zdroj: TS – ŠDKE

Zdroj foto: ŠDKE

CD k muzikálu Jánošík
Divadlo Hudba News

Divadlo Nová scéna vydalo CD so skladbami z muzikálu Jánošík

Divadlo Nová scéna vydalo album JÁNOŠÍK so skladbami z rovnomenného pôvodného slovenského muzikálu. Slávnostný krst albumu sa konal v utorok 23. novembra 2022 pred predstavením muzikálu Jánošík. Na albume sa nachádza 18 skladieb, autorom hudby je Gabo Dušík, lyrické i vtipne hravé texty piesní napísal Daniel Hevier. Interpretmi sú takmer všetci členovia súboru Divadla Nová […]

Read More
Nepovinne po víne
Hudba Literatúra News Odporúčame Podujatia PR

Premiéra hudobno-poetického večera Nepovinne po víne už dnes

Divadlo Nová scéna uvedie v premiére dňa 25. novembra o 19.30 hod. hudobno-poetické pásmo s názvom NEPOVINNE PO VÍNE. Povinná literatúra zaznie v mimoriadnej forme. Pri čaši vína sa počas večera povinná i nepovinná literatúra zmenia na hudbu a súčasne odkryjú vzťahy medzi slovenskými básnikmi a poetkami. Víno samotné naberá aj symbolický význam – pravdy, […]

Read More
Svätenie jari
Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Veľkolepé Svätenie jari v košickej filharmónii

Dnes uznávané dielo Igora Stravinského spôsobilo v dobe svojho vzniku kontroverziu a šok. Veľkolepou baletnou suitou Svätenie jari uzatvára Štátna filharmónia Košice aktuálny 19. ročník festivalu súčasného umenia ARS NOVA. Symfonický koncert doplnia diela Leonarda Bernsteina a Aarona Coplanda. V sprievode orchestra ŠFK a pod taktovkou Tomáša Braunera sa predstaví izraelský klarinetista Jonathan Leibovitz. Koncert BERNSTEIN – […]

Read More
Translate »