Novinky

ŠDKE začína rok 2022 v znamení nádeje

ŠDKE / Gorecki stream

Nový rok otvorí Štátne divadlo Košice (ŠDKE) dvojicou online záznamov svojich najnovších projektov. Sprístupnia ich na všetkých sociálnych sieťach Štátneho divadla Košice a K13/Košické kultúrne centrá.

Ste zvedaví, ktoré to budú? Už na Trojkráľový večer, vo štvrtok 6. januára 2022 od 19:00 hod. na nás čaká prvý stream záznamu. Bude sa niesť v znamení duchovnej očisty svetoznámej 3. symfónie Henryka Góreckého. Patrí medzi najvýznamnejšie diela modernej klasickej hudby. Henryk Górecki toto dielo venoval všetkým trpiacim ľuďom na svete. V 90-tych rokoch minulého storočia sa stala celosvetovým hitom.

Košickú premiéru mal v novembri

V ŠDKE ho s orchestrom košickej opery hudobne naštudoval jej šéfdirigent Peter Valentovič. Sólisticky sa v nej predstavila úspešná slovenská sopranistka Slávka Zámečníková, sólistka viedenskej Štátnej opery.  V košickej premiére  ho uviedli ešte na konci novembra 2021 (písali sme o tom TU). Bol to jeden z posledných večerov, kedy si kultúrne podujatie v košickej Kunsthalle mohlo súc v obmedzenom režime užiť aj prítomné publikum. Štátne divadlo Košice v spolupráci s mestskou  organizáciou K13 – Košické kultúrne centrá rozhodlo tento výnimočný večer zaznamenať a ponúknuť ho prostredníctvom streamu čo najširšiemu okruhu divákov.

O rovnosti a tolerancii na doskách ŠDKE

Peter Mazalán
Peter Mazalán. Zdroj: sdke.sk

Na koniec januára si ŠDKE naplánovalo uviesť online aj najnovšie autorské dielo Petra Mazalána Už stačí/Ich habe genug. Autor, režisér a zároveň sólista Peter Mazalán v ňom spojil hudbu jednej z kantát Johanna Sebastiana Bacha s textami držiteľa Nobelovej ceny za literatúru za rok 1946, švajčiarskeho spisovateľa a esejistu Hermana Hesseho.

Záznam jedinečného divadelného predstavenia vznikol počas lockdownu na javisku Historickej budovy Štátneho divadla Košice ešte v čase jeho plánovanej premiéry začiatkom decembra. „Cieľom projektu je prispieť k diskusii o rovnosti a tolerancii medzi ľuďmi,“ hovorí Peter Mazalán. K spolupráci na inscenácii si prizval aj hercov Richarda Autnera, Janu Oľhovú a Aleša Janigu a barokový ansámbl v zložení Ľubica Habart (I. husle), Blanka Pavlovičová (II. husle), Peter Vrbinčík (viola), Tereza Samsonová (hoboj), Pavol Mucha (violončelo), Ján Prievozník (kontrabas), Jakub Mitrík (theorba) a Silvia Urdová (organ).

Linky na oba záznamy nájdete v dostatočnom predstihu na profiloch Štátneho divadla Košice na sociálnych sieťach.

www.sdke.sk

Zdroj: TS – ŠDKE

Zdroj foto: ŠDKE

Collegium Technicum
Culture Hudba Koncerty News PR

Collegium Technicum oslávi 40. výročie koncertom s košickou filharmóniou

Collegium Technicum oslávi už vo štvrtok 28. septembra 2023 svoje 40. výročie koncertom s košickou filharmóniou.

Read More
Divadlo z Ivano-Frankivska príde do Košíc s legendárnou inscenáciou Sladká Darusia
Culture Divadlo

Divadlo z Ivano-Frankivska príde už 28.9.2023 do Košíc s legendárnou inscenáciou Sladká Darusia

Divadlo z Ivano-Frankivska príde do Národného divadla Košice s legendárnou inscenáciou Sladká Darusia už v posledný septembrový štvrtok.

Read More
Pro musica nostra Gömöriensi 2023
Culture Festivaly Hudba Koncerty News PR

Festival Pro musica nostra spestrí hudobnú jeseň aj na Gemeri

Obľúbený festival Pro musica nostra spestrí hudobnú jeseň okrem Nitrianskeho kraja aj viaceré lokality na Gemeri. Pozrite si, čo prináša!

Read More
Translate »