ŠDKE začína rok 2022 v znamení nádeje

ŠDKE / Gorecki stream

Nový rok otvorí Štátne divadlo Košice (ŠDKE) dvojicou online záznamov svojich najnovších projektov. Sprístupnia ich na všetkých sociálnych sieťach Štátneho divadla Košice a K13/Košické kultúrne centrá.

Ste zvedaví, ktoré to budú? Už na Trojkráľový večer, vo štvrtok 6. januára 2022 od 19:00 hod. na nás čaká prvý stream záznamu. Bude sa niesť v znamení duchovnej očisty svetoznámej 3. symfónie Henryka Góreckého. Patrí medzi najvýznamnejšie diela modernej klasickej hudby. Henryk Górecki toto dielo venoval všetkým trpiacim ľuďom na svete. V 90-tych rokoch minulého storočia sa stala celosvetovým hitom.

Košickú premiéru mal v novembri

V ŠDKE ho s orchestrom košickej opery hudobne naštudoval jej šéfdirigent Peter Valentovič. Sólisticky sa v nej predstavila úspešná slovenská sopranistka Slávka Zámečníková, sólistka viedenskej Štátnej opery.  V košickej premiére  ho uviedli ešte na konci novembra 2021 (písali sme o tom TU). Bol to jeden z posledných večerov, kedy si kultúrne podujatie v košickej Kunsthalle mohlo súc v obmedzenom režime užiť aj prítomné publikum. Štátne divadlo Košice v spolupráci s mestskou  organizáciou K13 – Košické kultúrne centrá rozhodlo tento výnimočný večer zaznamenať a ponúknuť ho prostredníctvom streamu čo najširšiemu okruhu divákov.

O rovnosti a tolerancii na doskách ŠDKE

Peter Mazalán
Peter Mazalán. Zdroj: sdke.sk

Na koniec januára si ŠDKE naplánovalo uviesť online aj najnovšie autorské dielo Petra Mazalána Už stačí/Ich habe genug. Autor, režisér a zároveň sólista Peter Mazalán v ňom spojil hudbu jednej z kantát Johanna Sebastiana Bacha s textami držiteľa Nobelovej ceny za literatúru za rok 1946, švajčiarskeho spisovateľa a esejistu Hermana Hesseho.

Záznam jedinečného divadelného predstavenia vznikol počas lockdownu na javisku Historickej budovy Štátneho divadla Košice ešte v čase jeho plánovanej premiéry začiatkom decembra. „Cieľom projektu je prispieť k diskusii o rovnosti a tolerancii medzi ľuďmi,“ hovorí Peter Mazalán. K spolupráci na inscenácii si prizval aj hercov Richarda Autnera, Janu Oľhovú a Aleša Janigu a barokový ansámbl v zložení Ľubica Habart (I. husle), Blanka Pavlovičová (II. husle), Peter Vrbinčík (viola), Tereza Samsonová (hoboj), Pavol Mucha (violončelo), Ján Prievozník (kontrabas), Jakub Mitrík (theorba) a Silvia Urdová (organ).

Linky na oba záznamy nájdete v dostatočnom predstihu na profiloch Štátneho divadla Košice na sociálnych sieťach.

www.sdke.sk

Zdroj: TS – ŠDKE

Zdroj foto: ŠDKE

Rádiohlavy / Radio_Head Awards 2022
Culture Eventy Hudba News Udalosti

Víťazi Radio_ Head Awards 2022 sú známi. Aké sú ich pocity?

Po roku opäť nastal čas na sviatok slovenskej hudby. Prestížne hudobné ceny Radio_ Head Awards, majú v slovenskej kultúre už svoje miesto. A právom. Tento rok píšu 15. rok existencie. Za tie roky sa stali tradíciou i značkou kvality a prestíže. Aj tohto roku oceňovali TOP nahrávky slovenskej hudby uplynulého roka. Kto si odniesol sošky […]

Read More
Slovenská filharmónia
Hudba Koncerty News Odporúčame PR

V Slovenskej filharmónii zaznie Óda na radosť na oslavu 30. rokov Slovenskej republiky

Vo štvrtok a piatok 23. a 24. marca 2023 sa uskutoční v bratislavskej Redute ďalšia dvojica koncertov šéfdirigenta Daniela Raiskina. V jeho naštudovaní budú znieť dve vokálno-inštrumentálne diela – Óda na radosť. Ponesú sa v znamení radosti na oslavu 30. výročia Slovenskej republiky. Jedným z TOP udalostí týždňa i mesiaca je iste koncert s názvom […]

Read More
Šiesty ročník festivalu Věčná naděje otvorí Verdiho Requiem vo výnimočnom prevedení
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Festival Věčná naděje a Terne Čhave s hudbou tzv. zabudnutého holocaustu

Nielen tvorba židovských autorov bývala v koncentračných táboroch uvádzaná a hraná. Festival Věčná naděje v tomto roku upozorňuje taktiež na tzv. “zabudnutý holocaust”, teda prenasledovanie a likvidáciu Rómov. Priamo pre festival Věčná naděje vzniklo v spolupráci so skupinou Terne Čhave komponované pásmo piesní. Prezentujú diela, ktoré v koncentračných táboroch buď vznikli alebo s rómskym holocaustom […]

Read More
Translate »