Novinky

Pro musica nostra Tyrnaviensi 2023 sa vracia do Trnavy

Pro musica nostra 2023 - Trnavský kraj

Po roku opäť sa do Trnavského kraja vracia festival vážnej hudby Pro musica nostra. Hoci v iných regiónoch Slovenska je už etablovaný, v Trnavsku ide o mladú tradíciu. Druhý ročník Pro musica nostra Tyrnaviensi prinesie do Piešťan, Smoleníc, Voderád, Lančára, Cífera-Pácu, Hlohovca a Trnavy sedem zaujímavých programov v podaní domácich umelcov ale i hostí z Francúzska, Maďarska, Českej republiky či Poľska. Milovníci klasickej hudby v Trnavskom kraji sa môžu tešiť na pestrú paletu diel svetových autorov od baroka až po súčasnosť, mnoho inšpiratívnych zážitkov a atraktívnych umelcov.

Tradícia etablovaného festivalu Pro musica nostra pokračuje aj tohto roku. Prezentuje vážnu hudbu, vynikajúcich interpretov a k tomu sprostredkúva jedinečné spojenie hudby, vizuálneho zážitku a historických pamiatok s jedinečným géniom loci. V júni sa tak stane postupne v troch regiónoch Slovenska. Ako prvý prichádza na rad Žilinsky kraj, po ňom Trnavský kraj a na záver zavíta festival aj do Prešovského kraja. V pondelok 12.6.2023 štartuje Pro musica nostra Tyrnaviensi, ktorý sa koná pod záštitou predsedu Trnavského samosprávneho kraja Jozefa Viskupiča a s finančným príspevkom Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

Trnavské regionálne vydanie festivalu sa, ako sme avizovali, uskutoční v termíne od 12. 6. do 18. 6. 2023. Druhý ročník Pro musica nostra Tyrnaviensi prepojí Piešťany, Smolenice, Voderady, Lančár, Cífer-Pác, Hlohovec a Trnavu. Počas siedmych večerov prinesie do historických miest sedem zaujímavých programov. Tie zaznejú v podaní domácich umelcov ale i hostí z Francúzska, Maďarska, Českej republiky či Poľska. Milovníci klasickej hudby v Trnavskom kraji sa môžu tešiť na pestrú paletu diel svetových autorov od baroka až po súčasnosť. Pro musica nostra Tyrnaviensi poteší svojím programom náročné festivalové publikum, ktoré sa môže tešiť na domácich i zahraničných interpretov. Jedným z nich je originálne duo mladých Francúzov – šarmantnej trubkárky Lucienne Renaudin Vary a akordeonistu Féliciena Bruta. Priaznivcov starej hudby potešia súbory Barocco sempre giovane a Collegium Marianum. Pestrý program prinesie ešte o mnoho viac zážitkov.

Článok pokračuje pod reklamou

Originálne duo mladých Francúzov na úvod festivalu Pro musica nostra Tyrnaviensi

Otvárací koncert festivalu sa uskutoční v pondelok 12. 6. v priestoroch Elektrárne Piešťany. Publikum sa môže tešiť na energiou a latinsko-americkými rytmami nabitý program v podaní originálneho dua mladých Francúzov – šarmantnej trubkárky Lucienne Renaudin Vary a akordeonistu Féliciena Bruta. V programe zaznejú okrem iného známe melódie z muzikálu West Side Story Leonarda Bernsteina ale i argentínske tangá z opery Maria de Buenos Aires Astora Piazzollu.

Na druhom festivalovom koncerte v utorok 13. 6. bude Smolenickým zámkom znieť krásna baroková hudba Antonia Vivaldiho a Františka Ignáca Antonína Tůmu, ale i hudbou dávnych období inšpirovanými dielami Ottorina Respighiho a Benjamina Brittena v podaní českého komorného súboru Barocco sempre giovane.

Gioachino Rossini je v oblasti opery neodmysliteľnou veličinou. Rodák z talianskeho Pesara fascinoval aj veľmi náročné a požadovačné parížske publikum. Jeho nadčasové umenie umocnené priestorom Kaštieľa vo Voderadoch určite zapôsobí aj na súčasné, nemenej náročné publikum. Rossiniho Les soirées musicales zaznejú v stredu 14. 6. v podaní speváckych osobností akými sú Andrea Vizvári, Iwona Wall, Miroslav Dvorský a Gustáv Beláček, s klavírnym sprievodom slovensko-americkej klaviristky Evy Virsik

Festival poodhalí umenie majstrov polyfónie

Festivalový štvrtok 15. 6. a priestor Kostola sv. Michala Archanjela v Lančári bude patriť vokálnemu súboru Corvina Consort z Maďarska. Na koncerte zaznejú v komornom obsadení diela majstrov polyfónnej hudby 16. storočia Orlanda di Lassa, Heinricha Isaaca, Hansa Hasslera, Philippa de Monte, Heinricha Fincka, Salamona Rossiho a Jana Sweelincka.

Trúbkar Vladimír Rejlek a organista Vít Havlíček z Českej republiky ponúknu publiku v Kostole sv. apoštolov Petra a Pavla v obci Cífer-Pác v piatok 16. 6. úchvatný program z diel majstrov polyfónie 17. a 18. storočia, ako Johann Sebastian Bach, Georg Philippe Telemann, Marc-Antoine Charpentier, Jan Křtitel Vaňhal a ďalší.

Od diel velikánom k málo známym dielam

Výber skladieb z Levočského pestrého zborníka a iných anonymných zbierok zo 16. storočia, ale i diela skladateľov veľkých mien ako Jean Philippe Rameau, Antonio Vivaldi, Angelo Conti či Ludwig Beethoven, zaznie na Zámku v Hlohovci v sobotu 17. 6. v zaujímavých úpravách v podaní čembalistky Agi Ferienčíkovej a cimbalistky Enikö Ginzery.

Záverečný koncert 2. ročníka festivalu Pro musica nostra Tyrnaviensi zaznie v Zrkadlovej sále Divadla Jána Palárika v Trnave v nedeľu 18. 6. 2023. Pražský súbor Collegium Marianum, ktorý sa venuje uvádzaniu často neznámej hudby 17. a 18. storočia, najmä českých a v strednej Európe pôsobiacich autorov, poteší publikum tancami, nápevmi a melódiami hanáckej ľudovej kultúry, ale zaznie i ľudová hudba z Peru, ktorá nie je tej našej stredoeurópskej až tak vzdialená, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať.

Festival sa koná pod záštitou predsedu Trnavského samosprávneho kraja Jozefa Viskupiča. Organizátorom podujatia je Hudobné centrum. Koná sa s finančným príspevkom Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

— TS, Hudobné centrum, www.hc.sk

Zdroj: Hudobné centrum

*** Správu sme redakčne upravili (red) ***

Kam za kultúrou v 40. týždeň roka 2023? TOTO sú naše tipy!
Culture Divadlo Eventy Hudba Kam za kultúrou News Odporúčame PR

Kam za kultúrou v 40. týždeň roka 2023? TOTO sú naše tipy!

S novým týždňom prichádza čas aj na najnovší diel tipov kam za kultúrou. Pozrite sa s nami na
najzaujímavejšie divadelné a koncertné zážitky najbližších dní a nechajte sa opäť inšpirovať!

Read More
Nabucco / Kam za kultúrou
Divadlo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Záver septembra v Opere SND s premiérou Verdiho opery Nabucco

Opera Slovenského národného divadla uvádza na prelome septembra a októbra prvý premiérový titul svojej 104. sezóny – operu Nabucco. Pozrite si, čo nájdete v najnovšej bratislavskej inscenácii.

Read More
Už o pár dní začína Zelenka festival Praha - Drážďany. Otvorí ho koncertom Musica aeterna
Culture Festivaly Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Už o pár dní začína Zelenka festival Praha – Drážďany. Otvorí ho koncertom Musica aeterna

Už o pár dní, 4. októbra 2023 začína Zelenka festival Praha – Drážďany so zaujímavým programom. Otvorí ho koncertom Musica aeterna…

Read More
Translate »