Novinky

Šariš opäť s vážnou hudbou: Pro musica nostra Sarossiensi sa vracia po piaty raz

Pro musica nostra 2023 - Prešovský kraj

Medzinárodný hudobný festival Pro musica nostra sa každoročne koná v rôznych mestách Slovenska. Priaznivci klasickej hudby si na koncertoch môžu vychutnať hudobné výkony desiatok popredných slovenských i zahraničných umelcov v jedinečnom spojení hudby a vizuálneho zážitku z priestorov historických pamiatok. V priebehu júna sa tak, ako tradícia velí, stane v troch regiónoch Slovenska. Ako prvý prichádza na rad Žilinsky kraj, po ňom Trnavský a na záver Prešovský kraj, kde festival píše tohto roku už piaty ročník. Čo prináša Pro musica nostra Sarossiensi 2023?

Šarišské vydanie medzinárodného festivalu klasickej hudby Pro musica nostra Sarossiensi 2023 sa uskutoční počas ôsmich júnových dní v čarovných priestoroch kaštieľov a kostolov na rôznych miestach Prešovského kraja. Fintice, Petrovany, Zborov, Brežany, Fričovce, Hanušovce nad Topľou, Hermanovce a Prešov budú hostiť umelcov z Francúzska, Škótska, Poľska, Maďarska, Českej republiky a Slovenska. Nad piatym ročníkom Pro musica nostra Sarossiensi 2023 prevzal záštitu predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský.

Pro musica nostra 2023

Organizátori Prešovský hudobný spolok Súzvuk a Hudobné centrum vyhliadli atraktívne festivalové dejiská a pripravili inšpiratívny program. Ten sa vo veľkej miere zhoduje s programom ostatných dvoch júnových regionálnych verzií, no prináša aj niekoľko odlišností, ktoré sme si opatrne načrtli v základnom článku Jún 2023 patrí festivalom Pro musica nostra. Kým spoločnými prvkami vo festivalovej dramaturgii sú interpreti ako Corvina Consort, Collegium Marianum, Lucienne Renaudin Vary a Félicien Brut, má svoje dve špecifiká v programe. Prvým je koncert Mucha Quartet a druhým vystúpenie Bratislavského chlapčenského zboru so sopranistkou Miriam Garajovou a klaviristkou Danou Hajóssy na záver prešovského vydania festivalu.

Prešovskú časť otvorí unikátne duo s latino-americkými rytmami

Na otváracom koncerte festivalu vo štvrtok 15. 6. sa návštevníci Dessewffyovského kaštieľa vo Finticiach môžu tešiť na energiou a latinsko-americkými rytmami nabitý program v podaní originálneho dua mladých Francúzov – šarmantnej trubkárky Lucienne Renaudin Vary a akordeonistu Féliciena Bruta. V programe zaznejú okrem iného známe melódie z muzikálu West Side Story Leonarda Bernsteina ale i argentínske tangá z opery Maria de Buenos Aires Astora Piazzollu.

Vzkriesenie neznámych diel baroka

Barokovo-klasicistický kaštieľ v Petrovanoch sa v piatok 16. 6. stane dejiskom ďalšieho zaujímavého koncertu. Pražský súbor Collegium Marianum, ktorý sa venuje uvádzaniu často neznámej hudby 17. a 18. storočia najmä českých a v strednej Európe pôsobiacich autorov, poteší publikum tancami, nápevmi a melódiami hanáckej ľudovej kultúry, ale zaznie i ľudová hudba z Peru, ktorá nie je tej našej stredoeurópskej až tak vzdialená, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať.

Imitácie zurčiaceho potoka, bzukot hmyzu, pieseň pastiera, výjav letnej búrky… momentky, ktoré transformoval do hudby cyklu Štvoro ročných období benátsky génius Antonio Vivaldi. V Kostole sv. Žofie v Zborove zaznie v sobotu 17. 6. toto dielo spolu s nemenej známym Bolerom Mauricea Ravela v komornom prevedení Mucha Quartet. K vizualizácii zhudobnených výjavov prispeje pantomímou Vlado Kulíšek.

Ozveny keltskej tradície prinesie aj Pro musica nostra Sarossiensi 2023

Jedinečný drevený kostolík – Gréckokatolícky chrám sv. Lukáša v Brežanoch bude v nedeľu 18. 6. hostiť poľsko-škótsky komorný súbor Celtic Triangle. Ozveny dávnovekej keltskej tradície sa v súčasnosti tešia mimoriadnej obľube. Rýdzi, prirodzený spev, osobitý zvuk gájd a trblietavé tóny keltskej harfy sú silnými benefitmi a prísľubom nevšedného zážitku.

Článok pokračuje pod reklamou

Gioachino Rossini je v oblasti opery neodmysliteľnou veličinou. Rodák z talianskeho Pesara fascinoval aj veľmi náročné a požadovačné parížske publikum. Jeho nadčasové umenie umocnené priestorom Renesančného kaštieľa vo Fričovciach určite zapôsobí aj na súčasné, nemenej náročné publikum. Rossiniho Les soirées musicales zaznejú v pondelok 19. 6. v podaní speváckych osobností akými sú Andrea Vizvári, Iwona Wall, Miroslav Dvorský a Gustáv Beláček, s klavírnym sprievodom slovensko-americkej klaviristky Evy Virsik.

S dielami majstrov naprieč storočiami

Na programe ďalšieho festivalového koncertu v utorok 20. 6. v Rímskokatolíckom kostole Nanebovzatia Panny Márie v Hanušovciach nad Topľou bude taktiež vokálna hudba. Tentokrát to ale pôjde o diela majstrov polyfónnej hudby 16. storočia Orlanda di Lassa, Heinricha Isaaca, Hansa Hasslera, Philippa de Monte, Heinricha Fincka, Salamona Rossiho a Jana Sweelincka. Vypočujete si ich v podaní kritikmi oceňovaného súboru Corvina Consort z Maďarska.

Výber skladieb z Levočského pestrého zborníka a iných anonymných zbierok zo 16. storočia, ale i diela skladateľov veľkých mien ako Jean Philippe Rameau, Antonio Vivaldi, Angelo Conti či Ludwig van Beethoven, čaká na festivalových návštevníkov aj v Péchy Castle Hermanovce. Zaznejú v stredu 21. 6. v zaujímavých úpravách v podaní čembalistky Agi Ferienčíkovej a cimbalistky Enikö Ginzery.

Od gregoriánskeho chorálu k spirituálom

Záverečný koncert 5. ročníka festivalu Pro musica nostra Sarossiensi vo štvrtok 22. 6. v Konkatedrále sv. Mikuláša v Prešove bude patriť Bratislavskému chlapčenskému zboru, pod vedením Magdalény Rovňákovej Gabriela Rovňáka mladšieho. Na návštevníkov čaká pestrý program, v ktorom zaznejú gregoriánske nápevy, vhodne upravené diela klasikov Dvořáka, Haydna, Schuberta, Délibesa, Francka, gospely, spirituály i diela súčasných autorov. V interpretácii tohto telesa s viac ako 40-ročnou tradíciou je prísľubom nevšedného zážitku. Sólového sopránového partu sa zhostí Miriam Garajová a klavírneho sprievodu Dany Hajóssy, riaditeľky bratislavského Konzervatória.

Bratislavský chlapčenský zbor
Bratislavský chlapčenský zbor. Foto: Vlado Škuta

Na koncerty v Brežanoch a v Hanušovciach nad Topľou je vstupné dobrovoľné.

 

Festival sa koná pod záštitou predsedu Prešovského samosprávneho kraja Milana Majerského. Organizátormi podujatia sú Prešovský hudobný spolok Súzvuk a Hudobné centrum. Festival sa koná s finančným príspevkom Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

— TS, Hudobné centrum, www.hc.sk

Zdroj: Hudobné centrum

*** Správu sme redakčne upravili (red) ***

Štátny komorný orchester
Culture Hudba News PR

Skladbu Tam okolo Strečna Haimoni Balgavej uvedú už dnes v Žiline vo svetovej premiére

Štátny komorný orchester Žilina ponúkne na koncerte 23. mája 2024 okrem zaujímavého programu aj svetovú premiéru skladby Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej.

Read More
Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky
Culture Divadlo Dizajn Fashion News Podujatia PR

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky

V Balete SND sa blíži očakávaná premiéra Fashion Ballet ´24, 3. ročníka exkluzívneho projektu, ktorý sa od svojho vzniku teší mimoriadnej diváckej priazni.

Read More
Ewald Danel
Culture Hudba Koncerty News Osobnosti PR Rozhovory

Na slovíčko s KHJ: Ewald Danel o koncerte Slovenského komorného orchestra

Druhý koncert festivalu Košickej hudobnej jari – Slovenský komorný orchester predstavuje v rozhovore umelecký vedúci Ewald Danel.

Read More
Translate »