
Smutné príbehy vysídlených ľudí z Bratislavy po druhej svetovej vojne oživli na výstave Vysídlená pamäť. Na Slovensko ju prinieslo občianske združenie Post Bellum. Práve Bratislava je otváracím miestom medzinárodnej putovnej výstavy. Jej obyvatelia i návštevníci môžu na Župnom námestí až do 27. januára spoznať osudy ľudí postihnutých nedobrovoľným vysťahovaním po druhej svetovej vojne.
Výstava vznikla v spolupráci s organizáciami Post Bellum – Praha, Documenta – Záhreb, Gendenstätte Bautzner Straße – Drážďany, Ośrodek Pamięć i Przyszłość – Wroclaw. Vďaka videonahrávkam s výpoveďami pamätníkov môžu návštevníci lepšie porozumieť realite roku 1945, kedy sa prekresľovali hranice mnohých štátov a milióny ľudí boli nútení opustiť svoje rodisko. Ich príbehy sú súčasťou dejín krajín, v ktorých dnes žijú, ako aj krajín, odkiaľ pochádzajú.

Výstava upozorňuje na obdobie našej histórie, o ktorom sa málo hovorí
“Prostredníctvom videonahrávok a výpovedí pamätníkov a 12 autentických príbehov môžu návštevníci lepšie porozumieť realite roku 1945, keď sa prekresľovali hranice mnohých štátov a milióny ľudí boli nútené opustiť svoje rodisko. Ich príbehy sú súčasťou dejín krajín, v ktorých dnes žijú, ako aj krajín, odkiaľ pochádzajú,” uviedla riaditeľka Post Bellum Sandra Polovková
Poslední pamätníci jednej z najväčších európskych migračných vĺn sú dnes už v pokročilom veku. Na ich osudy by sa však nemalo zabudnúť. Spolu s medzinárodnými partnermi sme zdokumentovali dvanásť príbehov ľudí z piatich krajín. Rozprávali o svojom detstve a dnes sa na kolesách vracajú do krajín, kde sa narodili. Síce nie osobne, ale prostredníctvom svojho hlasu a obrazu. Pamätníci hovoria o útrapách, ktorým čelili. O tom, za akých okolností museli opustiť svoje domovy, ako boli prijatí v nových krajinách.

Zavíta aj do iných európskych miest
Po Bratislave sa presunie do Záhrebu a ďalej do Prahy, Drážďan a Wroclawy. Výstava navodzuje pocit, že sa nachádzate na bytovej pavlači. V priestore, ktorý je iba naoko uzatvorený. Nazrieť môžete cez priezory dverí. Vypočujete si tak rozprávanie ľudí, ktoré ovplyvnilo nedobrovoľné vysťahovanie po 2. svetovej vojne.
Projekt je spolufinancovaný Európskou úniou prostredníctvom programu Európa pre občanov – Europe for Citizens.
Zdroj: TS a foto / Post Bellum