Novinky

Príbeh hudby Slovenskej filharmónie navštívilo v Koncertnej sieni aj online v Bratislave aj Piešťanoch 27 400 návštevníkov

Príbeh hudby Slovenskej filharmónie navštívilo v Koncertnej sieni aj online v Bratislave aj Piešťanoch 27 400 návštevníkov

Minulý týždeň prišli do Slovenskej filharmónie naši najmladší návštevníci. Pripravená bola séria koncertov s názvom Príbeh hudby Slovenskej filharmónie. Interaktívny vzdelávací projekt vznikol v spolupráci Bratislavského chlapčenského zboru so Slovenskou filharmóniou. Jeho autorom je Gabriel Rovňák, ktorý mladých návštevníkov previedol históriou 75 ročnej Slovenskej filharmónie.

Príbeh hudby Slovenskej filharmónie oslovil tisícky mladých ľudí. A to nielen vo fyzickom, ale aj online svete. Od stredy 14. do soboty 17. februára sa na pôde bratislavskej Reduty uskutočnilo päť koncertov, v rámci cyklov Junior, Hudobná akadémia Slovenskej filharmónie, Rodinný koncert a piatkový koncert sa uskutočnil na druhej scéne – v Dome umenia SF Piešťany. K streamu zo štvrtkovej Hudobnej akadémie sa online pripojilo 302 škôl z celého Slovenska. Vďaka tomu ho sledovalo 24 076 žiakov. Koncert v Bratislave a Piešťanoch  navštívilo viac ako 3 300 mladých návštevníkov. Príbeh hudby Slovenskej filharmónie tak navštívilo 27 400 mladých ľudí. 

Deti pozvali nielen na cestu históriou Slovenskej filharmónie

Návštevníci koncertov sa pútavou formou dozvedeli mnoho faktov z histórie Slovenskej filharmónie. Na malú chvíľu sa ocitli na prvom koncerte, 27. októbra 1949, a stretli sa s hudobným skladateľom, profesorom Eugenom Suchoňom, zakladateľom Slovenskej filharmónie.

Príbeh hudby Slovenskej filharmónie navštívilo v Koncertnej sieni aj online v Bratislave aj Piešťanoch 27 400 návštevníkov
Príbeh hudby Slovenskej filharmónie navštívilo v Koncertnej sieni aj online v Bratislave aj Piešťanoch 27 400 návštevníkov. Foto: A. Trizuljak

Koncertnou sieňou zneli pútavé ukážky z diel slovenských skladateľov – Alexandra Moyzesa, Jána Cikkera, Eugena Suchoňa, ale aj Franza Schuberta, Ludwiga van Beethovena či Gustava Mahlera… Juniorskí návštevníci si ich vypočuli v interpretácii členov telies Slovenskej filharmónie – orchestra Slovenská filharmónia, Slovenského filharmonického zboru  so zbormajstrom Janom Rozehnalom.

Príbeh hudby Slovenskej filharmónie
Deti sa dozvedeli nielen o dejinách Slovenskej filharmónie, ale mohli sa na chvíľu stať Filharmonikmi. Foto: A. Trizuljak

Zoznámili sa aj s generálnym riaditeľom SF Mariánom Turnerom. Dozvedeli sa, že v Slovenskej filharmónii sa narodil  Chlapčenský filharmonický zbor, ktorý dnes poznáme ako Bratislavský chlapčenský zbor.  Zažili konkurz a sami rozhodli, kto v ňom uspel. Na malú chvíľu sa sami stali Filharmonikmi a interaktívne sa zapájali do atmosféry koncertu. To všetko sa dalo zažiť za  65 minút, na oslave 75. narodenín Slovenskej filharmónie, ktorá bola veľkolepá, plná hudby a zábavy. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Príbeh hudby Slovenskej filharmónie / Kam za kultúrou
Reduta mladým: Príbeh hudby Slovenskej filharmónie zaznie v Bratislave, Piešťanoch i online

V Príbehu hudby Slovenskej filharmónie pod taktovkou tvorcu projektu Gabriela Rovňáka účinkovali Slovenská filharmónia, Slovenský filharmonický zbor (zbormajster Jan Rozehnal), Bratislavský chlapčenský zbor (zbormajsterka Magdaléna Rovňáková). V programe vystúpili tiež herci Vladimír Kobielsky resp. Štefan Bučko, huslistka Anabela Patkoló, altistka Barbara Braunová a tiež člen Bratislavského chlapčenského zboru Alexander Fellmayer (soprán). “Priatelia, tešíme sa na vaše ďalšie návštevy našich koncertov v bratislavskej Redute,” zaznieva zo Slovenskej filharmónie  pozvanie mladým na celé Slovensko.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia pripravuje podujatia pre mladých aj v jubilejnej sezóne / koncerty
Slovenská filharmónia pripravuje podujatia pre mladých aj v jubilejnej sezóne

TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk

Foto: A. Trizuljak

Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

Posledná aktualizácia – oprava nefunkčných obrázkov a doplnenie vnútorných odkazov: 2024-02-27 (adm)

Peter Mazalán
Culture Divadlo Hudba News Odporúčame Podujatia PR

Projekt Labutia pieseň s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť

Projekt Labutia pieseň spájajúci činohru s operným umením s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť. Kto okrem nich vystúpi?

Read More
Rukopisy majstrov
Culture Divadlo Podujatia PR

Balet Rukopisy majstrov čaká v SND derniéra

Baletný titul Rukopisy majstrov už 3. sezónu ponúka v Balete SND to najlepšie zo svetového baletu a tento týždeň ho čaká derniéra.

Read More
Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenský komorný orchester s dvojicou virtuózov uvedie v utorok koncertnú poctu

Slovenský komorný orchester privíta dvojicu virtuózov a spoločne uvedú koncertnú poctu s názvom Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kun.

Read More
Translate »