Pomoc ľudom z Ukrajiny bude charitatívna i divadelná

Dom pre Ukrajinu

Divadlo Nová scéna a Slovenská humanitná rada organizujú dňa 8.3.2022 v priestoroch bratislavskej Starej tržnice charitatívnu zbierku a divadelné predstavenie Domov (kde je ten tvoj?). Zámerom je pomôcť ľuďom utekajúcim z Ukrajiny pred vojnou.

Po celý deň od 9.00 hod. do 19.00 hod. môžu obyvatelia Bratislavy prinášať materiálnu pomoc určenú predovšetkým najzraniteľnejším osobám  –  matkám s malými deťmi z Ukrajiny.

Domov pre Ukrajinu / Podujatie na pomoc ľuďom z Ukrajiny

Podajme pomocnú ruku ľuďom z Ukrajiny!

Divadlo Nová scénaSlovenská humanitná rada sa obracajú na všetkých ľudí dobrej vôle, aby podali pomocnú ruku ľuďom z Ukrajiny. Tí sú umiestnení v utečeneckých táboroch na území Slovenska. Slovenská humanitná rada združuje  humanitné a charitatívne organizácie, občianske združenia a nadácie pôsobiace v sociálnej oblasti.

Ako hovorí jej prezident Peter Devínsky, pomoc je nevyhnutná: „Kríza, ktorá momentálne je, bude dlhodobým procesom a bude naďalej potrebné starať sa o základné potreby ľudí z Ukrajiny, ktorí zostanú na Slovensku. Preto budeme vďační za všetok materiál, ktorí obyvatelia Bratislavy do Starej tržnice donesú. V týchto dňoch potrebujeme najmä: hygienické a dezinfekčné potreby, plienky, prenosné detské postieľky, detské fľaše, cumlíky, variče na mlieko pre deti, kaše a mlieka pre deti, trvanlivé potraviny.“ Zástupcovia Slovenskej humanitnej rady garantujú, že všetky dary, odovzdané do ich rúk, odovzdajú najneskôr do troch dní do rúk tých, ktorí to skutočne potrebujú. Ďakujeme!

Umelci s veľkým srdcom

Vlna solidarity sa nesie celým Slovenskom. Svoju ruku k dielu prikladajú vedci, športovci i umelci. Zbierky sa osobne zúčastnia a podporia nielen umelci z Divadla Nová scéna. Otvorené srdce musíme mať všetci. Odmenou darcom, ktorí prispejú do zbierky, bude nielen dobrý pocit z pomoci, symbolická stužka, ale aj pozvanie Divadla Nová scéna na večerné predstavenie DOMOV (kde je ten tvoj?).

Po zbierke do divadla

Inscenácia, ktorá mala v Divadle Nová scéna premiéru pred necelými štyrmi rokmi. Vznikla ako reakcia na utečeneckú krízu, ktorá v roku 2015 zasiahla svet. Vznikla dramatizáciou útlej knižky dánskej spisovateľky Jane Tellerovej Vojna – predstav si, že by bola tu. Zobrazuje, čím všetkým si prechádzajú ľudia, ktorí kvôli vojnovému konfliktu musia opustiť svoje domovy a útočište hľadať v inej krajine, inej kultúre. Nikto z tvorcov ani z dvojice účinkujúcich Dávid HartlMichal Candrák vtedy netušil, že bude, žiaľ,  taká aktuálna v týchto dňoch.

Zmení sa človek i svet?

S nápadom spojiť pomoc utečencom s týmto divadelným predstavením prišiel režisér Svetozár Sprušanský: „Divadlo vraj dokáže meniť človeka. A svet… Nikdy som tomuto tvrdeniu až tak príliš neveril. Ale čomu stále verím, že divadlo dokáže človeka poľudšťovať. Robiť ho empatickým, citlivejším, možno aj spokojnejším. Divadlo dokáže ľuďom prinášať pozitívnu energiu, rozptýlenie, zamyslenie, iný, ten zaujímavejší a farebnejší pohľad na svet a na seba v ňom. A dnes by divadlo mohlo svojou omrvinkou pomôcť ľuďom, ktorí to najviac potrebujú. Podať im pomocnú ruku. Tak prečo to neurobiť?

Pomoc pre Ukrajinu

Aktuálnu situáciu ľudí z Ukrajiny priblíži beseda

Po predstavení bude nasledovať beseda. Zúčastnia sa jej pracovníci Slovenskej humanitnej rady a Migračného úradu MVSR. Porozprávajú o ich bezprostredných skúsenostiach so situáciou na východnej hranici Slovenska. Dozvieme sa aj ako konkrétne pomôcť utečencom.

Na projekte DOMOV PRE UKRAJINU spolupracovali viaceré organizácie a samosprávy: Migračný úrad MV SR, UNHCR, Bratislavský samosprávny kraj, Hlavné mesto SR Bratislava, Mestská časť Bratislava 1 – Staré Mesto, občianska iniciatíva Mier Ukrajine, Aliancia Stará tržnica. Projekt mediálne podporila Televízia TA3.  

Zdroj: Zuzana Šebestová, PR manažér DNS

Rádiohlavy / Radio_Head Awards 2022
Culture Eventy Hudba News Udalosti

Víťazi Radio_ Head Awards 2022 sú známi. Aké sú ich pocity?

Po roku opäť nastal čas na sviatok slovenskej hudby. Prestížne hudobné ceny Radio_ Head Awards, majú v slovenskej kultúre už svoje miesto. A právom. Tento rok píšu 15. rok existencie. Za tie roky sa stali tradíciou i značkou kvality a prestíže. Aj tohto roku oceňovali TOP nahrávky slovenskej hudby uplynulého roka. Kto si odniesol sošky […]

Read More
Slovenská filharmónia
Hudba Koncerty News Odporúčame PR

V Slovenskej filharmónii zaznie Óda na radosť na oslavu 30. rokov Slovenskej republiky

Vo štvrtok a piatok 23. a 24. marca 2023 sa uskutoční v bratislavskej Redute ďalšia dvojica koncertov šéfdirigenta Daniela Raiskina. V jeho naštudovaní budú znieť dve vokálno-inštrumentálne diela – Óda na radosť. Ponesú sa v znamení radosti na oslavu 30. výročia Slovenskej republiky. Jedným z TOP udalostí týždňa i mesiaca je iste koncert s názvom […]

Read More
Šiesty ročník festivalu Věčná naděje otvorí Verdiho Requiem vo výnimočnom prevedení
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Festival Věčná naděje a Terne Čhave s hudbou tzv. zabudnutého holocaustu

Nielen tvorba židovských autorov bývala v koncentračných táboroch uvádzaná a hraná. Festival Věčná naděje v tomto roku upozorňuje taktiež na tzv. “zabudnutý holocaust”, teda prenasledovanie a likvidáciu Rómov. Priamo pre festival Věčná naděje vzniklo v spolupráci so skupinou Terne Čhave komponované pásmo piesní. Prezentujú diela, ktoré v koncentračných táboroch buď vznikli alebo s rómskym holocaustom […]

Read More
Translate »