Pomoc ľudom z Ukrajiny bude charitatívna i divadelná

Dom pre Ukrajinu

Divadlo Nová scéna a Slovenská humanitná rada organizujú dňa 8.3.2022 v priestoroch bratislavskej Starej tržnice charitatívnu zbierku a divadelné predstavenie Domov (kde je ten tvoj?). Zámerom je pomôcť ľuďom utekajúcim z Ukrajiny pred vojnou.

Po celý deň od 9.00 hod. do 19.00 hod. môžu obyvatelia Bratislavy prinášať materiálnu pomoc určenú predovšetkým najzraniteľnejším osobám  –  matkám s malými deťmi z Ukrajiny.

Domov pre Ukrajinu / Podujatie na pomoc ľuďom z Ukrajiny

Podajme pomocnú ruku ľuďom z Ukrajiny!

Divadlo Nová scénaSlovenská humanitná rada sa obracajú na všetkých ľudí dobrej vôle, aby podali pomocnú ruku ľuďom z Ukrajiny. Tí sú umiestnení v utečeneckých táboroch na území Slovenska. Slovenská humanitná rada združuje  humanitné a charitatívne organizácie, občianske združenia a nadácie pôsobiace v sociálnej oblasti.

Ako hovorí jej prezident Peter Devínsky, pomoc je nevyhnutná: „Kríza, ktorá momentálne je, bude dlhodobým procesom a bude naďalej potrebné starať sa o základné potreby ľudí z Ukrajiny, ktorí zostanú na Slovensku. Preto budeme vďační za všetok materiál, ktorí obyvatelia Bratislavy do Starej tržnice donesú. V týchto dňoch potrebujeme najmä: hygienické a dezinfekčné potreby, plienky, prenosné detské postieľky, detské fľaše, cumlíky, variče na mlieko pre deti, kaše a mlieka pre deti, trvanlivé potraviny.“ Zástupcovia Slovenskej humanitnej rady garantujú, že všetky dary, odovzdané do ich rúk, odovzdajú najneskôr do troch dní do rúk tých, ktorí to skutočne potrebujú. Ďakujeme!

Umelci s veľkým srdcom

Vlna solidarity sa nesie celým Slovenskom. Svoju ruku k dielu prikladajú vedci, športovci i umelci. Zbierky sa osobne zúčastnia a podporia nielen umelci z Divadla Nová scéna. Otvorené srdce musíme mať všetci. Odmenou darcom, ktorí prispejú do zbierky, bude nielen dobrý pocit z pomoci, symbolická stužka, ale aj pozvanie Divadla Nová scéna na večerné predstavenie DOMOV (kde je ten tvoj?).

Po zbierke do divadla

Inscenácia, ktorá mala v Divadle Nová scéna premiéru pred necelými štyrmi rokmi. Vznikla ako reakcia na utečeneckú krízu, ktorá v roku 2015 zasiahla svet. Vznikla dramatizáciou útlej knižky dánskej spisovateľky Jane Tellerovej Vojna – predstav si, že by bola tu. Zobrazuje, čím všetkým si prechádzajú ľudia, ktorí kvôli vojnovému konfliktu musia opustiť svoje domovy a útočište hľadať v inej krajine, inej kultúre. Nikto z tvorcov ani z dvojice účinkujúcich Dávid HartlMichal Candrák vtedy netušil, že bude, žiaľ,  taká aktuálna v týchto dňoch.

Zmení sa človek i svet?

S nápadom spojiť pomoc utečencom s týmto divadelným predstavením prišiel režisér Svetozár Sprušanský: „Divadlo vraj dokáže meniť človeka. A svet… Nikdy som tomuto tvrdeniu až tak príliš neveril. Ale čomu stále verím, že divadlo dokáže človeka poľudšťovať. Robiť ho empatickým, citlivejším, možno aj spokojnejším. Divadlo dokáže ľuďom prinášať pozitívnu energiu, rozptýlenie, zamyslenie, iný, ten zaujímavejší a farebnejší pohľad na svet a na seba v ňom. A dnes by divadlo mohlo svojou omrvinkou pomôcť ľuďom, ktorí to najviac potrebujú. Podať im pomocnú ruku. Tak prečo to neurobiť?

Pomoc pre Ukrajinu

Aktuálnu situáciu ľudí z Ukrajiny priblíži beseda

Po predstavení bude nasledovať beseda. Zúčastnia sa jej pracovníci Slovenskej humanitnej rady a Migračného úradu MVSR. Porozprávajú o ich bezprostredných skúsenostiach so situáciou na východnej hranici Slovenska. Dozvieme sa aj ako konkrétne pomôcť utečencom.

Na projekte DOMOV PRE UKRAJINU spolupracovali viaceré organizácie a samosprávy: Migračný úrad MV SR, UNHCR, Bratislavský samosprávny kraj, Hlavné mesto SR Bratislava, Mestská časť Bratislava 1 – Staré Mesto, občianska iniciatíva Mier Ukrajine, Aliancia Stará tržnica. Projekt mediálne podporila Televízia TA3.  

Zdroj: Zuzana Šebestová, PR manažér DNS

SKD Martin
Culture Divadlo Festivaly News PR

Martin vo festivalovom šate. Dotyky a spojenia štartujú v pondelok

Martin ožije festivalom. Najväčšia prehliadka najnovšej slovenskej divadelnej tvorby – Dotyky a spojenia štartuje v pondelok. Čo všetko prináša?

Read More
Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Translate »