Pomoc ľudom z Ukrajiny bude charitatívna i divadelná

Dom pre Ukrajinu

Divadlo Nová scéna a Slovenská humanitná rada organizujú dňa 8.3.2022 v priestoroch bratislavskej Starej tržnice charitatívnu zbierku a divadelné predstavenie Domov (kde je ten tvoj?). Zámerom je pomôcť ľuďom utekajúcim z Ukrajiny pred vojnou.

Po celý deň od 9.00 hod. do 19.00 hod. môžu obyvatelia Bratislavy prinášať materiálnu pomoc určenú predovšetkým najzraniteľnejším osobám  –  matkám s malými deťmi z Ukrajiny.

Domov pre Ukrajinu / Podujatie na pomoc ľuďom z Ukrajiny

Podajme pomocnú ruku ľuďom z Ukrajiny!

Divadlo Nová scénaSlovenská humanitná rada sa obracajú na všetkých ľudí dobrej vôle, aby podali pomocnú ruku ľuďom z Ukrajiny. Tí sú umiestnení v utečeneckých táboroch na území Slovenska. Slovenská humanitná rada združuje  humanitné a charitatívne organizácie, občianske združenia a nadácie pôsobiace v sociálnej oblasti.

Ako hovorí jej prezident Peter Devínsky, pomoc je nevyhnutná: „Kríza, ktorá momentálne je, bude dlhodobým procesom a bude naďalej potrebné starať sa o základné potreby ľudí z Ukrajiny, ktorí zostanú na Slovensku. Preto budeme vďační za všetok materiál, ktorí obyvatelia Bratislavy do Starej tržnice donesú. V týchto dňoch potrebujeme najmä: hygienické a dezinfekčné potreby, plienky, prenosné detské postieľky, detské fľaše, cumlíky, variče na mlieko pre deti, kaše a mlieka pre deti, trvanlivé potraviny.“ Zástupcovia Slovenskej humanitnej rady garantujú, že všetky dary, odovzdané do ich rúk, odovzdajú najneskôr do troch dní do rúk tých, ktorí to skutočne potrebujú. Ďakujeme!

Umelci s veľkým srdcom

Vlna solidarity sa nesie celým Slovenskom. Svoju ruku k dielu prikladajú vedci, športovci i umelci. Zbierky sa osobne zúčastnia a podporia nielen umelci z Divadla Nová scéna. Otvorené srdce musíme mať všetci. Odmenou darcom, ktorí prispejú do zbierky, bude nielen dobrý pocit z pomoci, symbolická stužka, ale aj pozvanie Divadla Nová scéna na večerné predstavenie DOMOV (kde je ten tvoj?).

Po zbierke do divadla

Inscenácia, ktorá mala v Divadle Nová scéna premiéru pred necelými štyrmi rokmi. Vznikla ako reakcia na utečeneckú krízu, ktorá v roku 2015 zasiahla svet. Vznikla dramatizáciou útlej knižky dánskej spisovateľky Jane Tellerovej Vojna – predstav si, že by bola tu. Zobrazuje, čím všetkým si prechádzajú ľudia, ktorí kvôli vojnovému konfliktu musia opustiť svoje domovy a útočište hľadať v inej krajine, inej kultúre. Nikto z tvorcov ani z dvojice účinkujúcich Dávid HartlMichal Candrák vtedy netušil, že bude, žiaľ,  taká aktuálna v týchto dňoch.

Zmení sa človek i svet?

S nápadom spojiť pomoc utečencom s týmto divadelným predstavením prišiel režisér Svetozár Sprušanský: „Divadlo vraj dokáže meniť človeka. A svet… Nikdy som tomuto tvrdeniu až tak príliš neveril. Ale čomu stále verím, že divadlo dokáže človeka poľudšťovať. Robiť ho empatickým, citlivejším, možno aj spokojnejším. Divadlo dokáže ľuďom prinášať pozitívnu energiu, rozptýlenie, zamyslenie, iný, ten zaujímavejší a farebnejší pohľad na svet a na seba v ňom. A dnes by divadlo mohlo svojou omrvinkou pomôcť ľuďom, ktorí to najviac potrebujú. Podať im pomocnú ruku. Tak prečo to neurobiť?

Pomoc pre Ukrajinu

Aktuálnu situáciu ľudí z Ukrajiny priblíži beseda

Po predstavení bude nasledovať beseda. Zúčastnia sa jej pracovníci Slovenskej humanitnej rady a Migračného úradu MVSR. Porozprávajú o ich bezprostredných skúsenostiach so situáciou na východnej hranici Slovenska. Dozvieme sa aj ako konkrétne pomôcť utečencom.

Na projekte DOMOV PRE UKRAJINU spolupracovali viaceré organizácie a samosprávy: Migračný úrad MV SR, UNHCR, Bratislavský samosprávny kraj, Hlavné mesto SR Bratislava, Mestská časť Bratislava 1 – Staré Mesto, občianska iniciatíva Mier Ukrajine, Aliancia Stará tržnica. Projekt mediálne podporila Televízia TA3.  

Zdroj: Zuzana Šebestová, PR manažér DNS

Virtuózi V4+ Slovinsko 2022 / semifinále
Culture Hudba News Odporúčame

Virtuózi V4+Slovinsko 2022: poznáme semifinalistov

V posledný novembrový piatok sme boli svedkami národného kola, ktoré u nás odvysielala televízna Dvojka. Česká televízia divákom sprostredkúva až medzinárodné kolá, a tak sme sa museli spoliehať na vysielanie televíznej Dvojky, poľskej TVP Kultura alebo maďarskej TV DUNA. Päť krajín, súboj 20 talentovaných semifinalistov, hviezdna porota i hostia – aj také budú dve semifinálové […]

Read More
Tučniaky / Divadlo Nová scéna
Divadlo News Odporúčame PR

TUČNIAKY – premiéra hudobnej rozprávky v Divadle Nová scéna

Divadlo Nová scéna uvedie dňa 4. decembra 2022 o 10.00 a 15.00 hod. premiéry hudobnej rozprávky pre malé i veľké deti TUČNIAKY od nemeckého autora Ulricha Huba. Láskavý humor hry, pesničky, herecká hravosť a nápaditosť. To sú hlavné atribúty rozprávky TUČNIAKY, ktorá žne úspech po celej Európe. Inscenovali ju vo viac než tridsiatich jazykoch v […]

Read More
SND
Culture Divadlo News

Odborníci upozorňujú na riziká električky pred SND

Už nielen Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky, občianski aktivisti, architekti a urbanisti, ale aj odborníci na akustiku a vibrácie upozorňujú na vážne problémy, ktoré by prinieslo vybudovanie električkovej trate pred novou budovou Slovenského národného divadla tak, ako to plánuje developer s podporou Magistrátu hlavného mesta Bratislava. Budú električky pred SND na Pribinovej ulici? Výsledky meraní autorov […]

Read More
Translate »