Slovenská filharmónia: pocta Dvořákovi i Ľudmile

Počas dvoch novembrových večerných koncertov sa Koncertnou sieňou Slovenskej filharmónie ponesie majestátne oratórium Svatá Ludmila Antonína Dvořáka. Pripomína si ním výročie skladateľa.

Pripomína si Slovenská filharmónia koncertami aj 1100. výročie úmrtia českej národnej patrónky kňažnej Ľudmily?

Svätá Ľudmila vyučuje vnuka Václava. Zdroj: Encyklopedie Prahy 2

Oratórium na objednávku

Skladateľ  dielo vytvoril v roku 1886 pre hudobný festival v Leedsu. Podarilo sa mu presadiť, aby objednanú skladbu s biblickým námetom mohol spojiť aj s českou históriou. Napísal ho za viac ako osem mesiacov.

Česká svätica, tragicky zosnulá kňažná Ľudmila, sa stala prvou českou a prvou slovanskou sväticou. Bola manželkou českého kniežaťa Bořivoja, najstaršieho historicky doloženého Přemyslovca a veľkomoravského vazala.

Antonín Dvořák. Zdroj: Obec Nelahozeves

Oratórium Svatá Ludmila  s libretom od Jaroslava Vrchlického patrí k najrozsiahlejším skladateľovým dielam. Ako z hľadiska počtu spevákov a hudobníkov, tak aj jeho dĺžky. Pôvodná partitúra má viac ako 700 strán. Pre vysoké nároky a dĺžku viac ako tri a pol hodiny ho na koncertoch uvádzajú len zriedka.Zaujímavosťou je, že do oratória Antonín Dvořák zapracoval aj najstaršiu známu českú duchovnú pieseň Hospodine, pomiluj ny. Vyniká v ňom skladateľov cit pre dramatickosť i lyriku. Prináša intenzívny zážitok nielen poslucháčom, ale aj interpretom.

Nechýba ani biskup Metod

V Dvořákovom monumentálnom oratóriu sa snúbi kresťanská symbolika s vlastenectvom. Libreto o živote babičky svätého kniežaťa Václava vytvoril na Dvořákovu žiadosť básnik Jaroslav Vrchlický. Popísal v ňom kľúčovú udalosť z úsvitu českých národných dejín: ovládnutie slovanského pohanstva kresťanstvom. Totiž prijatie kresťanstva umožnilo Přemyslovcom získať nad ostatnými kmeňovými kniežatami v Čechách politickú prevahu. Libretista rozdelil dej do troch častí. Prvá sa odohráva na Mělnickom hrade. Prichádza naň pustovník Ivan a pohanskému ľudu zjavuje pravdu o trojjedinom Bohu. V druhej časti Ivana, pobývajúceho v lesoch, vyhľadá kňažná Ľudmila. Rozhodla sa prijať krst. Prichádza za ním aj Bořivoj. Ten je pre vidinu získať za manželku Ľudmilu, ochotný zanechať pohanstvo a stať sa kresťanom. Tretia časť oratória nás privádza na veľkolepý obrad na Velehrad, kde Ľudmila s Bořivojom a s nimi celý český národ prijímajú krst z rúk slovanského vierozvestcu, biskupa Metoda.

Slovenská filharmónia uvedie výber jeho častí

Na koncertoch 18. a 19. novembra 2021 v Koncertnej sieni malo pôvodne zaznieť celé dielo.

Pre zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu zaznie oratórium Svatá Ludmila ako výber častí diela. Chýbať tak budú veľké zborové scény Slovenského filharmonického zboru. V druhej polovici koncertu doplní jeho program Dvořákova piata symfónia z roku 1875. Pod taktovkou renomovaného dirigenta a propagátora českej hudby Petra Altrichtera sa po boku slovenských filharmonikov predstavia sólisti: sopranistka Eva Hornyáková (Svatá Ludmila), mezzosopranistka Václava Krejčí Housková (Svatava), tenorista Richard Samek (Bořivoj), basista Jozef Benci (Svatý Ivan) a tenorista Pavol Oravec (Rolník).

Virtuózi V4+
Aktuálne/Novinky Hudba

Virtuózi V4+ pozná mená semifinalistov

Úspešná medzinárodná talentová šou Virtuózi V4+ 2021 pozná mená semifinalistov. Národné kolá sú úspešne za nami. Poroty v každej participujúcej krajine stáli pred náročnou úlohou. Z desiatok uchádzačov vybrali semifinálové štvorice. Poznáme mená nominantov do semifinále. Uplynuli dva týždne, čo odštartovala sezóna Virtuózov V4+ 2021. Ako prvé boli na rade národné kolá. Tie sme mohli […]

Read More
Ensemble Ricercata s premiérami
Aktuálne/Novinky Odporúčame

Ensemble Ricercata s premiérami bude online

Slovenská republika sa ocitla v lockdowne. Časť podujatí sa zrušila, kým iné sa presunuli na nový termín. Mnohé podujatia sa uskutočnia v pôvodnom termíne, ale v online forme. Jedným z nich je aj záverečný koncert ôsmeho ročníka projektu Ensemble Ricercata v Slovenskom rozhlase. O koncert Ensemble Ricercata so svetovými premiérami pod bratislavskou rozhlasovou Pyramídou, napriek lockdownu […]

Read More
Aktuálne/Novinky

Lockdown uzatvoril Slovenské národné múzeum

Z dôvodu vyhlásenia núdzového stavu a schválenia lockdownu vládou SR sa s účinnosťou od 25. novembra 2021 až do odvolania rozhodlo vedenie Slovenského národného múzea (SNM) uzavrieť všetkých 18 múzeí SNM na Slovensku. Nateraz nám zostáva „užiť si“ múzeum aspoň virtuálne. „Návštevníkov pozývame do virtuálneho priestoru na webové stránky SNM a sociálne siete špecializovaných múzeí, […]

Read More
Translate »