Slovenská filharmónia: pocta Dvořákovi i Ľudmile

sv._ludmila_o / Dvorák

Počas dvoch novembrových večerných koncertov sa Koncertnou sieňou Slovenskej filharmónie ponesie majestátne oratórium Svatá Ludmila Antonína Dvořáka. Pripomína si ním výročie skladateľa.

Pripomína si Slovenská filharmónia koncertami aj 1100. výročie úmrtia českej národnej patrónky kňažnej Ľudmily?

sv._ludmila_o
Svätá Ľudmila vyučuje vnuka Václava. Zdroj: Encyklopedie Prahy 2

Oratórium na objednávku

Skladateľ  dielo vytvoril v roku 1886 pre hudobný festival v Leedsu. Podarilo sa mu presadiť, aby objednanú skladbu s biblickým námetom mohol spojiť aj s českou históriou. Napísal ho za viac ako osem mesiacov.

Česká svätica, tragicky zosnulá kňažná Ľudmila, sa stala prvou českou a prvou slovanskou sväticou. Bola manželkou českého kniežaťa Bořivoja, najstaršieho historicky doloženého Přemyslovca a veľkomoravského vazala.

Antonín Dvořák
Antonín Dvořák. Zdroj: Obec Nelahozeves

Oratórium Svatá Ludmila  s libretom od Jaroslava Vrchlického patrí k najrozsiahlejším skladateľovým dielam. Ako z hľadiska počtu spevákov a hudobníkov, tak aj jeho dĺžky. Pôvodná partitúra má viac ako 700 strán. Pre vysoké nároky a dĺžku viac ako tri a pol hodiny ho na koncertoch uvádzajú len zriedka.Zaujímavosťou je, že do oratória Antonín Dvořák zapracoval aj najstaršiu známu českú duchovnú pieseň Hospodine, pomiluj ny. Vyniká v ňom skladateľov cit pre dramatickosť i lyriku. Prináša intenzívny zážitok nielen poslucháčom, ale aj interpretom.

Nechýba ani biskup Metod

V Dvořákovom monumentálnom oratóriu sa snúbi kresťanská symbolika s vlastenectvom. Libreto o živote babičky svätého kniežaťa Václava vytvoril na Dvořákovu žiadosť básnik Jaroslav Vrchlický. Popísal v ňom kľúčovú udalosť z úsvitu českých národných dejín: ovládnutie slovanského pohanstva kresťanstvom. Totiž prijatie kresťanstva umožnilo Přemyslovcom získať nad ostatnými kmeňovými kniežatami v Čechách politickú prevahu. Libretista rozdelil dej do troch častí. Prvá sa odohráva na Mělnickom hrade. Prichádza naň pustovník Ivan a pohanskému ľudu zjavuje pravdu o trojjedinom Bohu. V druhej časti Ivana, pobývajúceho v lesoch, vyhľadá kňažná Ľudmila. Rozhodla sa prijať krst. Prichádza za ním aj Bořivoj. Ten je pre vidinu získať za manželku Ľudmilu, ochotný zanechať pohanstvo a stať sa kresťanom. Tretia časť oratória nás privádza na veľkolepý obrad na Velehrad, kde Ľudmila s Bořivojom a s nimi celý český národ prijímajú krst z rúk slovanského vierozvestcu, biskupa Metoda.

Slovenská filharmónia uvedie výber jeho častí

Slovenská filharmónia

Na koncertoch 18. a 19. novembra 2021 v Koncertnej sieni malo pôvodne zaznieť celé dielo.

Pre zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu zaznie oratórium Svatá Ludmila ako výber častí diela. Chýbať tak budú veľké zborové scény Slovenského filharmonického zboru. V druhej polovici koncertu doplní jeho program Dvořákova piata symfónia z roku 1875. Pod taktovkou renomovaného dirigenta a propagátora českej hudby Petra Altrichtera sa po boku slovenských filharmonikov predstavia sólisti: sopranistka Eva Hornyáková (Svatá Ludmila), mezzosopranistka Václava Krejčí Housková (Svatava), tenorista Richard Samek (Bořivoj), basista Jozef Benci (Svatý Ivan) a tenorista Pavol Oravec (Rolník).

Virtuózi V4+ Slovinsko 2022 / semifinále
Culture Hudba News Odporúčame

Virtuózi V4+Slovinsko 2022: poznáme semifinalistov

V posledný novembrový piatok sme boli svedkami národného kola, ktoré u nás odvysielala televízna Dvojka. Česká televízia divákom sprostredkúva až medzinárodné kolá, a tak sme sa museli spoliehať na vysielanie televíznej Dvojky, poľskej TVP Kultura alebo maďarskej TV DUNA. Päť krajín, súboj 20 talentovaných semifinalistov, hviezdna porota i hostia – aj také budú dve semifinálové […]

Read More
Tučniaky / Divadlo Nová scéna
Divadlo News Odporúčame PR

TUČNIAKY – premiéra hudobnej rozprávky v Divadle Nová scéna

Divadlo Nová scéna uvedie dňa 4. decembra 2022 o 10.00 a 15.00 hod. premiéry hudobnej rozprávky pre malé i veľké deti TUČNIAKY od nemeckého autora Ulricha Huba. Láskavý humor hry, pesničky, herecká hravosť a nápaditosť. To sú hlavné atribúty rozprávky TUČNIAKY, ktorá žne úspech po celej Európe. Inscenovali ju vo viac než tridsiatich jazykoch v […]

Read More
SND
Culture Divadlo News

Odborníci upozorňujú na riziká električky pred SND

Už nielen Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky, občianski aktivisti, architekti a urbanisti, ale aj odborníci na akustiku a vibrácie upozorňujú na vážne problémy, ktoré by prinieslo vybudovanie električkovej trate pred novou budovou Slovenského národného divadla tak, ako to plánuje developer s podporou Magistrátu hlavného mesta Bratislava. Budú električky pred SND na Pribinovej ulici? Výsledky meraní autorov […]

Read More
Translate »