Novinky

Peter Dvorský slávi životné jubileum

Peter Dvorský

Dnes oslavuje okrúhle životné jubileum jeden z najznámejších a najuznávanejších tenoristov. Jeho domovskou scénou bolo okrem nášho SND aj Viedenská štátna opera či milánska La Scala. Spoznali ste ho?

Narodil sa 25. septembra 1951 v Partizánskom a patrí patrí k našim najvýznamnejším slovenským operným spevákom. Spev vyštudoval na Konzervatóriu v Bratislave u Idy Černeckej. Svoju opernú kariéru začal v Opere SND, kde bol angažovaný v rokoch 1972 – 1996 a kde vytvoril 35 operných postáv.

Rozprávková kariéra

Víťazstvá na medzinárodných speváckych súťažiach v Moskve a Ženeve mu otvorili cestu k hosťovaniu na najvýznamnejších operných scénach sveta. Jeho domovskými scénami sa popri bratislavskej Opere SND stala aj Viedenská štátna opera či milánska La Scala.  Patrí k najlepším tenoristom druhej polovice 20. storočia. Mimoriadne úspešne reprezentoval našu krajinu na medzinárodnej úrovni. Predstavil sa po boku významných osobností na vyše 60 divadelných scénach v 25 krajinách celého sveta. Neskôr bol šéfom košickej aj bratislavskej opery a pôsobil tiež na poste riaditeľa Slovenského inštitútu v Ríme. Je držiteľom množstva cien a titulov, vrátane domácich a zahraničných vyznamenaní. Má bohatú diskografiu. Pravidelne hodnotí mladých umelcov v porotách viacerých medzinárodných súťaží. Mnohí z našich špičkových umelcov absolvovali u neho aj majstrovské kurzy.

Lyrický hlas s unikátnou talianskou žiarivou farbou

Hlas Petra Dvorského bol charakteristický unikátnou „talianskou“ žiarivou farbou, objemom a napriek lyrickému charakteru mal mimoriadnu schopnosť dramatického výrazu. Repertoár sa orientoval najmä na taliansku a francúzsku romantickú operu 19. storočia, taliansky verizmus a slovanské opery – ruské, české a slovenské. Najväčšie úspechy spevák slávil ako Des Grieux z Manon Lescaut, Rodolfo z Bohémy, Cavaradossi z Toscy a Pinkerton z Madama Butterfly (všetko Puccini), Maurizio z Cileovej Adriany Lecouvreur, Turiddu z Mascagniho Sedliackej cti, z verdiovského repertoáru vojvoda z Rigoletta, Alfredo z La traviaty a Macduff z Macbetha, ďalej Riccardo z Maškarného bálu a Alvaro zo Sily osudu. Z francúzskej opery Gounodov Faust a Massenetov Werther, slovanskému repertoáru dominoval Lenskij z Čajkovského Eugena Onegina, princ z Dvořákvej Rusalky, Jeník zo Smetanovej Predanej nevesty a Ondrej zo Suchoňovej Krútňavy.

Inšpiroval aj súrodencov

Peter Dvorský má štyroch súrodencov, z nich traja Miroslav, Jaroslav (dvojičky) a Pavol sú tiež spevákmi. S manželkou Martou žije v Bratislave a má dve dcéry – Kristínu a Martu. Na Slovensku vyšla v roku 2011 kniha Legenda bez legiend, s podtitulom Peter Dvorský a jeho doba z pera Jaroslava Blaha. Krst anglickej verzie knihy sa uskutoční v deň jeho narodenín po skončení galakoncertu v Novej budove SND v Bratislave.

Nielen hlasom teší ľudí

V Bratislavskej Dúbravke zriadil s manželkou Martou Rehabilitačné centrum Harmony pre deti postihnuté detskou mozgovou obrnou. Ako prezident Nadácie Petra Dvorského – Rehabilitačné centrum Harmony, n.o. Riadi sa pri tom: “Charita, pomoc blížnemu – to nie je len vec chudoby či prosperity štátu. Je to niečo navyše. Je to vec ľudského cítenia a myslenia. Predovšetkým tých, ktorí chcú pomáhať, ktorí chcú rozdávať radosť a podávať iným pomocnú ruku. Nezištne, dobrovoľne. Bez odplaty.

Oslávia ho v Bratislave i v Košiciach

Dnes sa v Sále opery a baletu SND uskutoční galakoncert pri príležitosti sedemdesiatin Petra Dvorského. Pod taktovkou majstrovského dirigenta Ondreja Lenárda sa sólisticky predstavia Piotr Beczala, Jorge de León, Pavol Bršlík, Adriana Kučerová, Miroslav Dvorský, Petr Nekoranec, Peter Berger, Michal Lehotský, Eva Hornyáková, Jolana Fogašová, Daniel Čapkovič a Tomáš Juhás. Pre platné protiepidemické opatrenia obmedzujúce kapacitu sa Slovenské národné divadlo rozhodlo naživo galakoncert odvysielať prostredníctvom platformy Návštevník.sk.

Bratislavským galakoncertom za účasti popredných osobností operného sveta sa však oslavy nekončia. V nedeľu 10. októbra oslávi toto jubileum Galakoncertom aj Štátne divadlo Košice. Zaznejú na ňom vybrané kompletné dejstvá resp. scény z opier, v ktorých slávil svoje najväčšie úspechy doma i vo svete: 2. dejstvo Bohémy a 3. dejstvo Toscy Giacoma Pucciniho, duelová scéna z Eugena Onegina Piotra Iľjiča Čajkovského a 3.dejstvo z Její pastorkyne Leoša Janáčka pod taktovkou šéfdirigenta Petra Valentoviča.

Redakcia praje oslávencovi všetko najlepšie!

Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024
Culture Divadlo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024

TOP tipy na divadelné predstavenia tu máme pre vás aj teraz. Kam za kultúrou od 17. júna 2024? Svet divadla prináša zaujímavé podujatia. TIETO sa oplatí navštíviť!

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú top TIPY pre najbližšie dni
Culture Kam za kultúrou News Odporúčame PR

Kam za kultúrou? TOTO sú top TIPY pre najbližšie dni

Nový týždeň, nové tipy. Kam za kultúrou v týždni od pondelka 17. júna 2024? Toto sú tie najzaujímavejšie kultúrne podujatia najbližších dní!

Read More
Komorný zbor Konzervatória
Culture Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

„Dve krásy – jeden duch“ – dva večery s velikánmi v podaní Konzervatória

„Dve krásy – jeden duch“. Dva večery s velikánmi chorálovo-organovej tvorby v podaní najstaršieho slovenského konzervatória a hostí.

Read More
Translate »