Novinky

Odišiel nezabudnuteľný Daniel Heriban (+43)

Daniel Heriban

Vo štvrtok 24. mája 2023 zasiahla Slovensko smutná správa. Vo veku 43 rokov skonal populárny slovenský divadelný, televízny a filmový herec, skladateľ a hudobník Daniel Heriban. Mnohí z nás si ho pamätajú z divadelných dosiek v Martinskom divadle či z činoherných dosiek našej prvej scény. Pre iných ostáva nezabudnuteľný ako svojrázny šaman "Brmbi" z kultového TV seriálu Horná Dolná.

Úmrtie jedného z najvýraznejších divadelných a televíznych hercov svojej generácie, hudobného skladateľa a hudobníka Daniela Heribana (*25.3.1980, +24.5.2023) šokovalo celé Slovensko. Počas siedmich sezón na doskách Činohry SND ukázal svoju hereckú variabilitu, schopnosť napojiť sa na poetiky rôznych režisérov širokej estetickej škály. Bol bravúrny autor hudby a sám do niekoľkých inscenácií hudbu skladal. Vedel zaujať svoje publikum rozvážnym humorom, ale aj tajomne a rafinovane výrazom nevinného mladého chlapca vyložiť postavu.

Lomidrevo / SND / Jana Kovalcikova, Daniel Heriban
Jana Kovalčiková (Ružovláska) a Dano Heriban (Kráľ) v hre Ako sa Lomidrovo stal kráľom, 2014.

Práve irónia a nadhľad v kombinácii s pochopením z neho robili jedinečného herca a interpreta vážnych i komediálnych postáv. Jeho  práca s gestami, mimikou a iróniou ho predurčovala ku komediálnym postavám. Svoj herecký talent uplatnil aj v dramatických a tragických charakteroch. Na konte má niekoľko cien. Bol jedinečným hercom, ktorý dokázal dva razy za sebou získať Cenu Dosky za dve charakterovo odlišné postavy. A nielen to.

Od akordeónu k milovanému herectvu

S divadlom sa zoznámil už v detskom veku v rámci dramatického krúžku, no najprv vyštudoval na konzervatóriu hru na akordeón. Vďaka účinkovaniu v trnavskej Improlige a spolupráci so študentským divadlom Jakuba Nvotu sa nakoniec rozhodol pre štúdium herectva, ktoré na Divadelnej fakulte VŠMU v roku 2004 aj absolvoval.

Po skončení VŠMU dostal anganžmán v Slovenskom komornom divadle Martin. Od roku 2014 pôsobil ako člen Činohry Slovenského národného divadla. V oboch divadlách hrával dôležité charakterové i komediálne úlohy a rovnako na inscenáciách spolupracoval ako autor scénickej hudby.

Polnočná omša / Daniel Heriban
Dano Heriban a Anna Javorková v Polnočnej omši na doskách SND.

Ako herec i ako skladateľ scénickej hudby spolupracoval aj s ďalšími divadlami. Okrem Slovenského komorného divadla Martin, spomeňme Divadlo Arénu, Radošinské naivné divadlo, Divadlo GUnaGu, Divadlo a.ha., Novú scénu, Mestské divadlo Žilina, či Divadlo Ticho a spol. Mnohí sme ho však poznali ako vynikajúceho televízneho či filmového herca, ale aj moderátora.

Majster hereckého remesla

Jeho  práca s hlasom, fyzickou dispozíciou, gestom, mimikou, iróniou a nadsázkou ho predurčovala hlavne  ku komediálnym postavám. Zaspomínajme si na jeho postavy. Na doskách Slovenského komorného divadla Martin (SKD Martin) stvárnil postavy Kuba  v rovnomennej inscenácii, Janka Kráľa v hre www.narodnycintorin.sk či Gennadija Nešťastlivceva v inscenácii Les.

Daniel Heriban / Zmierenie alebo Dobrodružstvo pri obžinkoch
Vidieť ste ho mohli aj v hre Zmierenie alebo Dobrodružstvo pri obžinkoch

Na doskách Činohry SND stvoril postavu Rohoňa v Palárikovom Zmierení alebo Dobrodružstve pri obžinkoch. Svoj herecký talent však vedel výrazne uplatniť aj v dramatických a tragických charakteroch ako Kreon  (Oidipus, SKD Martin), Macbeth (SKD Martin), Horatio (Hamlet, SKD Martin), Paľo (Polnočná omša, SND), Libor (Nevesta hôľ, SND), Ejlert Løvborg (Hedda Gablerová, SND), Oskar Ekdahl (Fanny a Alexander, SND) či Ezra Chater (Arkádia, SND).

Daniel Heriban bol úspešný nielen v divadle

Jednou z jeho kľúčových  dramatických divadelných postáv bola úloha Jána v inscenácii Sedem dni do pohrebu (Slovenské komorné divadlo Martin, 2011) v réžii Ľubomíra Vajdičku a dramatizácii Petra Pavlaca. Napriek minimalistickej režijnej koncepcii a scénografii, v nej dokázal spolu s ďalšími hercami detailne a citlivo stvárniť rozprávanie kritika Jána Roznera o jeho čakaní na pohreb svojej manželky, prekladateľky Zory Jesenskej. Za svoj herecký výkon v tejto inscenácii získal Daniel Heriban v roku 2012 aj prestížne ocenenie DOSKY.

O rok neskôr získal rovnako toto ocenenie v kategórii najlepší mužský herecký výkon sezóny za postavu  Janka Kráľa v inscenácii www.narodnycintorin.sk. Spolu s Róbertom Mankoveckým a Marekom Geišbergom ho za túto inscenáciu ocenili aj v kategórii najlepšia scénická hudba sezóny. Za svoje herecké výkony získal niekoľkonásobne  Cenu Literárneho fondu a v roku 2015 cenu OTO v kategórii najobľúbenejší herec.

Daniel Heriban účinkoval aj vo filmoch Sviňa či Únos a v obľúbených televíznych seriáloch Druhá šanca či Horná Dolná a ďalších. 

Okrem herectva zostával verný hudbe, nielen ako autor scénickej hudby k divadelným inscenáciám, ale aj ako všestranne talentovaný multiinštrumentalista a skladateľ. Ako hudobník vydal niekoľko albumov. V roku 2007 to bol jeho prvý štúdiový album Leporelo, ktorý mu priniesol Cenu Aurela ako objav roka. Vybral aj do sveta tvorby detských pesničiek. V roku 2018 vydal svoj tretí sólový album pre deti Čosi úsmevné a naposledy to bol album O2H. Na albume O2H je desať autorských skladieb Dana Heribana, ktorý napísal hudbu a texty, okrem textu skladby Hodina nočného pokoja, ktorá je zhudobnenou básňou Joža Urbana zo zbierky Malý zúrivý Robinson.

Česť jeho pamiatke!

V mene redakcie Art & History Magazine vyjadrujeme rodine, priateľom a kolegom úprimnú sústrasť!

 

Foto: archív SND

Zdroj: Divadelný ústav, SKD Martin, SND

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »