Novinky

Noc divadiel 2021 ovládne aj Slovensko

Noc divadiel

Tretia novembrová sobota tradične patrí podujatiu Noc divadiel. Tohtoročnú bude s podtitulom Cesta dlhých dní do Noci divadiel. Zažijeme ho vo viacerých slovenských mestách večer 20. novembra 2021. Bude patriť divadelníctvu i divadlám.

V roku 2021 píše na Slovensku už 12. rok svojej histórie. Pod gesciou Divadelného ústavu sa doň tento rok zapojili divadlá, kultúrne inštitúcie a vzdelávacie ustanovizne. Rozohrá sa v 57 divadlách naprieč celou krajinou. Toto všetko sú jeho tohtoročné dejiská: Banská Bystrica – Banská Štiavnica  – Bratislava – Hriňová  – Kladzany– Kostolište – Košice  – Malacky  – Martin  – Nitra  – Považská Bystrica – Prešov  – Prievidza – Púchov – Ružomberok  – Senec  – Soblahov – Spišská Nová Ves  – Topoľčany  – Trnava – Výčapy-Opatovce  – Zohor  – Zvolen  –  Žilina.   

Slovenské podujatie je súčasťou európskeho. Divadlo tvorivo prezentuje v netradičnom čase. Teší sa veľkej obľube, podobne ako Noc múzeí a galérií, kostolov či kláštorov. Stovky európskych divadiel sa počas tejto noci symbolicky zjednotia a návštevníkom ponúknu netradičné zážitky. 

„O 19.00 hod. sa pomyselne spoja všetky naše divadlá, aby spoločným potleskom odštartovali Noc divadiel, podujatie, ktoré nás spája a prináša do nášho každodenného života nevšedné zážitky,“ hovorí Vladislava Fekete, riaditeľka Divadelného ústavu.

Otvorenosť - interakcia - spájanie

Divák môže počas Noci divadiel skúmať a spoznávať bežne nedostupné priestory ale aj divadlo okúsiť na vlastnej koži a interaktívne sa zapájať do diania. Ale môže ju prežiť aj úplne „lenivo“. Usadiť sa, vnímať a nechať sa unášať divadlom od večera do skoro rána bieleho. Podujatie sa vyznačuje trojicou atribútov. Prvým je otvorenosť prístupu a priestorov divadiel či kultúrnych ustanovizní. Interakcia ako prvok hry a akcie zo strany publika je druhým základným prvkom. A tým posledným je schopnosť prepájania sietí medzi verejnosťou, divadlami, inštitúciami a mestami na národnej i celoštátnej úrovni.

Spoznať nepoznané

Zapojené divadlá lákajú divákov na voľné či špeciálne vstupné, ale hlavne na netradičné (divadelné) zážitky. Počas Noci divadiel si užijete divadlo vo všetkých jeho formách a podobách. Vybrať si môžete z rozprávok, inscenačného čítania, muzikálov, komédií a drám. Chýbať nebude ani nočný sprievod po budovách či nahliadnutie do zákulisia prípravy hry. Môžete diskutovať alebo zahrať si spoločenskú hru. Ak vás zaujíma program v  konkrétnom meste či kultúrnej ustanovizni, nájdete ho

Smetana Gala
Culture Divadlo História Koncerty News Odporúčame

Národní divadlo v Prahe oslávi galakoncertom Smetana Gala 200 rokov narodenia Bedřicha Smetanu

Národní divadlo v Prahe pripravuje galakoncert Smetana Gala k 200. výročiu narodenia Bedřicha Smetanu za účasti hviezd.

Read More
Amadeus / Slovenské DIvadlo Tanca / Kam za kultúrou
Culture Dance Divadlo Eventy News Odporúčame PR

Slovenské divadlo tanca uvádza nový titul. Geniálny Amadeus strieda fenomenálnu Carmen

Slovenské divadlo tanca prichádza s novinkou. Po fenomenálnom predstavení Carmen prichádza geniálny Amadeus v réžii Jána Ďurovčíka. Súbor s ním krátko po premiére mieri na turné.

Read More
Juraj Valčuha / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenská filharmónia privíta Juraja Valčuhu. Uvedú Mahlerovu tretiu symfóniu

Slovenská filharmónia privíta vzácneho hosťa – svetovo uznávaného dirigenta Juraja Valčuhu. Spolu so sólistkou Ester Pavlů i ďalšími účinkujúcimi uvedú Mahlerovú Tretiu symfóniu.

Read More
Translate »