Novinky

Noc divadiel 2021 ovládne aj Slovensko

Noc divadiel

Tretia novembrová sobota tradične patrí podujatiu Noc divadiel. Tohtoročnú bude s podtitulom Cesta dlhých dní do Noci divadiel. Zažijeme ho vo viacerých slovenských mestách večer 20. novembra 2021. Bude patriť divadelníctvu i divadlám.

V roku 2021 píše na Slovensku už 12. rok svojej histórie. Pod gesciou Divadelného ústavu sa doň tento rok zapojili divadlá, kultúrne inštitúcie a vzdelávacie ustanovizne. Rozohrá sa v 57 divadlách naprieč celou krajinou. Toto všetko sú jeho tohtoročné dejiská: Banská Bystrica – Banská Štiavnica  – Bratislava – Hriňová  – Kladzany– Kostolište – Košice  – Malacky  – Martin  – Nitra  – Považská Bystrica – Prešov  – Prievidza – Púchov – Ružomberok  – Senec  – Soblahov – Spišská Nová Ves  – Topoľčany  – Trnava – Výčapy-Opatovce  – Zohor  – Zvolen  –  Žilina.   

Slovenské podujatie je súčasťou európskeho. Divadlo tvorivo prezentuje v netradičnom čase. Teší sa veľkej obľube, podobne ako Noc múzeí a galérií, kostolov či kláštorov. Stovky európskych divadiel sa počas tejto noci symbolicky zjednotia a návštevníkom ponúknu netradičné zážitky. 

„O 19.00 hod. sa pomyselne spoja všetky naše divadlá, aby spoločným potleskom odštartovali Noc divadiel, podujatie, ktoré nás spája a prináša do nášho každodenného života nevšedné zážitky,“ hovorí Vladislava Fekete, riaditeľka Divadelného ústavu.

Otvorenosť - interakcia - spájanie

Divák môže počas Noci divadiel skúmať a spoznávať bežne nedostupné priestory ale aj divadlo okúsiť na vlastnej koži a interaktívne sa zapájať do diania. Ale môže ju prežiť aj úplne „lenivo“. Usadiť sa, vnímať a nechať sa unášať divadlom od večera do skoro rána bieleho. Podujatie sa vyznačuje trojicou atribútov. Prvým je otvorenosť prístupu a priestorov divadiel či kultúrnych ustanovizní. Interakcia ako prvok hry a akcie zo strany publika je druhým základným prvkom. A tým posledným je schopnosť prepájania sietí medzi verejnosťou, divadlami, inštitúciami a mestami na národnej i celoštátnej úrovni.

Spoznať nepoznané

Zapojené divadlá lákajú divákov na voľné či špeciálne vstupné, ale hlavne na netradičné (divadelné) zážitky. Počas Noci divadiel si užijete divadlo vo všetkých jeho formách a podobách. Vybrať si môžete z rozprávok, inscenačného čítania, muzikálov, komédií a drám. Chýbať nebude ani nočný sprievod po budovách či nahliadnutie do zákulisia prípravy hry. Môžete diskutovať alebo zahrať si spoločenskú hru. Ak vás zaujíma program v  konkrétnom meste či kultúrnej ustanovizni, nájdete ho

Štátny komorný orchester
Culture Hudba News PR

Skladbu Tam okolo Strečna Haimoni Balgavej uvedú už dnes v Žiline vo svetovej premiére

Štátny komorný orchester Žilina ponúkne na koncerte 23. mája 2024 okrem zaujímavého programu aj svetovú premiéru skladby Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej.

Read More
Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky
Culture Divadlo Dizajn Fashion News Podujatia PR

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky

V Balete SND sa blíži očakávaná premiéra Fashion Ballet ´24, 3. ročníka exkluzívneho projektu, ktorý sa od svojho vzniku teší mimoriadnej diváckej priazni.

Read More
Ewald Danel
Culture Hudba Koncerty News Osobnosti PR Rozhovory

Na slovíčko s KHJ: Ewald Danel o koncerte Slovenského komorného orchestra

Druhý koncert festivalu Košickej hudobnej jari – Slovenský komorný orchester predstavuje v rozhovore umelecký vedúci Ewald Danel.

Read More
Translate »