Máme víťaza VIP vstupeniek na záverečný koncert Bratislava Mozart Festival 2022

Bratislava Mozart Festival / Mozart v Salzburgu / súťaž

Súťaž o 2 VIP vstupenky na záverečný festivalový koncert Bratislava Mozart Festival 2022 s názvom MOZART V SALZBURGU je ukončená. Poznáte správnu odpoveď? My už aj víťaza, ktorému k výhre srdečne gratulujeme!

Náš portál Art & History Magazine v spolupráci s Bratislava Mozart Festival priniesol aj súťaž o 2 VIP vstupenky na záverečný koncert s názvom MOZART V SALZBURGU, ktorú vyhlásil 14. novembra 2022. Koncert sa koná už v sobotu 19.11.2022 o 19:00 hod. v bratislavskej Moyzesovej sieni. Tešiť sa môžete na festivalový orchester i výnimočných sólistov Javier Zafra a Helena Schuback. Prím však bude hrať inšpiratívny duch mladého Mozarta. Na to, aby ste 2 VIP vstupenky, ktoré do súťaže venoval organizátor Bratislava Mozart Festival, ste museli splniť podmienky na zaradenie do súťaži. Tou aj v tomto prípade bol like na facebookový alebo instagramový príspevok, v ktorom sme avizovali súťaž a správne zodpovedať súťažnú otázku. Pamätáte sa na ňu?

Pripomeňme si súťažnú otázku

Na zaradenie do súťaže o 2 VIP vstupenky na záverečný koncert festivalu Bratislava Mozart Festival bolo potrebné splniť dve podmienky. Tou prvou bol LIKE na príslušný príspevok na našom Facebooku alebo Instagrame. Druhou podmienkou bolo v komentári uviesť správnu odpoveď na otázku.
 
VIETE, AKO SA VOLAL VPLYVNÝ DVORAN MÁRIE TERÉZIE A UHORSKÝ ARISTOKRAT, KTORÝ ODHALIL TALENT MLADÉHO MOZARTA V DECEMBRI 1762 V RAKÚSKOM LINZI, PRIVIEDOL HO NA CISÁRSKY DVOR A OTVORIL MU DVERE AJ DO NAJVPLYVNEJŠÍCH PALÁCOV RÍŠSKEJ ARISTOKRACIE? PRÁVE JEHO RODINA POZVALA MOZARTOVU RODINU DO PREŠPORKA A STALA SA I JEDNÝM Z JEHO MECENÁŠOV.
 
*Malá pomôcka, medzi Mozartovým mecenášov o niekoľko rokov neskôr patril aj jeho syn. Práve v jeho viedenskom paláci sa odohrala aj úplne prvá premiéra známej Mozartovej opery Figarova svadba.

Súťaž o 2 VIP vstupenky na záverečný koncert Bratislava Mozart Festival prebiehala len na sociálnych sieťach portálu

Súťaž prebiehala v zmysle Štatútu len na facebookovom a instagramovom profile portálu Art & History Magazine. Zo správnych a úplných odpovedí sme vyžrebovali víťaza už v piatok 18. novembra 2022 po 12,30 hod. Celkovo sa do nej na našom facebookovom a instagramovom profile zapojilo 13 jedinečných účtov (na Facebooku 7, na Instagrame 6), ktorí ohodnotili súťažnú príspevok „lajkom“. Na otázku zodpovedali piati súťažiaci, všetci pod súťažným príspevkom uverejnenom na našom facebookovom profile.

Správna odpoveď je...

SPRÁVNA ODPOVEĎ na našu otázku mala znieť: „MIKULÁŠ (NIKLAS) PÁLFFY (1710 – 1773)“. Tento druhý muž Uhorska, krajinský sudca mal u Márii Terézii významné postavenie nielen pre význam Pálffyovcov pri presadení Pragmatickej sankcie či z titulu svojej dvorskej funkcie. Svoju úlohu zohral iste aj fakt, že jeho manželka Mária Anna Althannová vyrastala spolu s Máriou Teréziou a spájalo ich pevné priateľstvo. Kým Za Mozartovo vystúpenie na cisárskom dvore orodoval u Márii Terézii Mikuláš Pálffy, jeho vtedy 27-ročný syn Karol Hieronym ako radca dvorskej komory sa prihováral u neskoršieho cisára Jozefa II. S Mozartovým otcom Leopoldom sa Mikuláš Pálffy zoznámil 11. októbra 1762 u vicekancelára ríše, grófa Colloreda a mladého Mozarta počul hrať o pár dní neskôr v Zinzendorfe. So synom Karolom Hieronymom Pálffym ho počuli hrať v Linzi u grófky Schlikovej. Po Viedenskom súkromnom vystúpení na cisárskom dvore i u Pálffyovcov, odišli Mozartovci 11. decembra 1762 do Bratislavy. Práve Karolovi Hieronymovi (ktorého meno ukrývala malá pomôcka) už ako uhorskému kancelárovi a neskoršiemu prvému malackému kniežaťu venoval Mozart v roku 1784 svoju Figarovu svadbu. Tú následne v jeho paláci na Josephplatz 6 vo Viedni uviedli vo svetovej premiére. Títo dvaja Pálffyovci neboli jedinými mecénmi Mozarta z tejto rodiny. Podporovali ho aj ďalší členovia rodu Pálffy – medzi nimi aj Mikulášov brat Leopold Pálffy, ktorý Mozartovcov pozval na súkromnú návštevu Prešporka. Správne zodpovedal jeden súťažiaci. Víťazom, ktorý získal 2 VIP vstupenky, sa stal pán Pavel Vrabec z Bratislavy. Srdečne blahoželáme a prajeme príjemný umelecký zážitok!

Hrad Červený Kameň
Culture História News Odporúčame Podujatia PR

Nedeľný čaj o piatej s kunsthistoričkou na Hrade Červený Kameň

V nedeľu 11. júna 2023 sa na Hrade Červený Kameň uskutoční zaujímavé podujatie – Čaj o piatej s kunsthistoričkou Ingrid Halászovou. Rozprávať sa bude o dvoch bratoch, palatínoch Jánovi a Mikulášovi z rodu Pálffy. SNM-Múzeum Červený Kameň chystá pre svojich návštevníkov ďalší atraktívny program. V nedeľu podvečer o 17:00 hod. pozýva na výnimočné podujatie, ktoré […]

Read More
Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Jún so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a Slovenskou filharmóniou

Čo prinesie jún 2023 so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a Slovenskou filharmóniou? Okrem ďalšej abonentnej symfonickej dvojice koncertov spojenej debutom i ďalšiu ochutnávku programu svojho turné. Prvá júnová dvojica symfonických koncertov Slovenskej filharmónie zaznie pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina. Návštevníci si vypočujú program, s ktorým sa Slovenská filharmónia predstaví na tohtoročnom štrnástom  turné v Japonsku.  Sólistom […]

Read More
Pro musica nostra 2023 - Trnavský kraj
Culture Eventy Festivaly Hudba Koncerty News PR

Pro musica nostra Tyrnaviensi 2023 sa vracia do Trnavy

Po roku opäť sa do Trnavského kraja vracia festival vážnej hudby Pro musica nostra. Hoci v iných regiónoch Slovenska je už etablovaný, v Trnavsku ide o mladú tradíciu. Druhý ročník Pro musica nostra Tyrnaviensi prinesie do Piešťan, Smoleníc, Voderád, Lančára, Cífera-Pácu, Hlohovca a Trnavy sedem zaujímavých programov v podaní domácich umelcov ale i hostí z […]

Read More
Translate »