Novinky

Máme víťaza VIP vstupeniek na záverečný koncert Bratislava Mozart Festival 2022

Bratislava Mozart Festival / Mozart v Salzburgu / súťaž

Súťaž o 2 VIP vstupenky na záverečný festivalový koncert Bratislava Mozart Festival 2022 s názvom MOZART V SALZBURGU je ukončená. Poznáte správnu odpoveď? My už aj víťaza, ktorému k výhre srdečne gratulujeme!

Náš portál Art & History Magazine v spolupráci s Bratislava Mozart Festival priniesol aj súťaž o 2 VIP vstupenky na záverečný koncert s názvom MOZART V SALZBURGU, ktorú vyhlásil 14. novembra 2022. Koncert sa koná už v sobotu 19.11.2022 o 19:00 hod. v bratislavskej Moyzesovej sieni. Tešiť sa môžete na festivalový orchester i výnimočných sólistov Javier Zafra a Helena Schuback. Prím však bude hrať inšpiratívny duch mladého Mozarta. Na to, aby ste 2 VIP vstupenky, ktoré do súťaže venoval organizátor Bratislava Mozart Festival, ste museli splniť podmienky na zaradenie do súťaži. Tou aj v tomto prípade bol like na facebookový alebo instagramový príspevok, v ktorom sme avizovali súťaž a správne zodpovedať súťažnú otázku. Pamätáte sa na ňu?

Pripomeňme si súťažnú otázku

Na zaradenie do súťaže o 2 VIP vstupenky na záverečný koncert festivalu Bratislava Mozart Festival bolo potrebné splniť dve podmienky. Tou prvou bol LIKE na príslušný príspevok na našom Facebooku alebo Instagrame. Druhou podmienkou bolo v komentári uviesť správnu odpoveď na otázku.
 
VIETE, AKO SA VOLAL VPLYVNÝ DVORAN MÁRIE TERÉZIE A UHORSKÝ ARISTOKRAT, KTORÝ ODHALIL TALENT MLADÉHO MOZARTA V DECEMBRI 1762 V RAKÚSKOM LINZI, PRIVIEDOL HO NA CISÁRSKY DVOR A OTVORIL MU DVERE AJ DO NAJVPLYVNEJŠÍCH PALÁCOV RÍŠSKEJ ARISTOKRACIE? PRÁVE JEHO RODINA POZVALA MOZARTOVU RODINU DO PREŠPORKA A STALA SA I JEDNÝM Z JEHO MECENÁŠOV.
 
*Malá pomôcka, medzi Mozartovým mecenášov o niekoľko rokov neskôr patril aj jeho syn. Práve v jeho viedenskom paláci sa odohrala aj úplne prvá premiéra známej Mozartovej opery Figarova svadba.

Súťaž o 2 VIP vstupenky na záverečný koncert Bratislava Mozart Festival prebiehala len na sociálnych sieťach portálu

Súťaž prebiehala v zmysle Štatútu len na facebookovom a instagramovom profile portálu Art & History Magazine. Zo správnych a úplných odpovedí sme vyžrebovali víťaza už v piatok 18. novembra 2022 po 12,30 hod. Celkovo sa do nej na našom facebookovom a instagramovom profile zapojilo 13 jedinečných účtov (na Facebooku 7, na Instagrame 6), ktorí ohodnotili súťažnú príspevok „lajkom“. Na otázku zodpovedali piati súťažiaci, všetci pod súťažným príspevkom uverejnenom na našom facebookovom profile.

Správna odpoveď je...

SPRÁVNA ODPOVEĎ na našu otázku mala znieť: „MIKULÁŠ (NIKLAS) PÁLFFY (1710 – 1773)“. Tento druhý muž Uhorska, krajinský sudca mal u Márii Terézii významné postavenie nielen pre význam Pálffyovcov pri presadení Pragmatickej sankcie či z titulu svojej dvorskej funkcie. Svoju úlohu zohral iste aj fakt, že jeho manželka Mária Anna Althannová vyrastala spolu s Máriou Teréziou a spájalo ich pevné priateľstvo. Kým Za Mozartovo vystúpenie na cisárskom dvore orodoval u Márii Terézii Mikuláš Pálffy, jeho vtedy 27-ročný syn Karol Hieronym ako radca dvorskej komory sa prihováral u neskoršieho cisára Jozefa II. S Mozartovým otcom Leopoldom sa Mikuláš Pálffy zoznámil 11. októbra 1762 u vicekancelára ríše, grófa Colloreda a mladého Mozarta počul hrať o pár dní neskôr v Zinzendorfe. So synom Karolom Hieronymom Pálffym ho počuli hrať v Linzi u grófky Schlikovej. Po Viedenskom súkromnom vystúpení na cisárskom dvore i u Pálffyovcov, odišli Mozartovci 11. decembra 1762 do Bratislavy. Práve Karolovi Hieronymovi (ktorého meno ukrývala malá pomôcka) už ako uhorskému kancelárovi a neskoršiemu prvému malackému kniežaťu venoval Mozart v roku 1784 svoju Figarovu svadbu. Tú následne v jeho paláci na Josephplatz 6 vo Viedni uviedli vo svetovej premiére. Títo dvaja Pálffyovci neboli jedinými mecénmi Mozarta z tejto rodiny. Podporovali ho aj ďalší členovia rodu Pálffy – medzi nimi aj Mikulášov brat Leopold Pálffy, ktorý Mozartovcov pozval na súkromnú návštevu Prešporka. Správne zodpovedal jeden súťažiaci. Víťazom, ktorý získal 2 VIP vstupenky, sa stal pán Pavel Vrabec z Bratislavy. Srdečne blahoželáme a prajeme príjemný umelecký zážitok!

Štátny komorný orchester
Culture Hudba News PR

Skladbu Tam okolo Strečna Haimoni Balgavej uvedú už dnes v Žiline vo svetovej premiére

Štátny komorný orchester Žilina ponúkne na koncerte 23. mája 2024 okrem zaujímavého programu aj svetovú premiéru skladby Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej.

Read More
Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky
Culture Divadlo Dizajn Fashion News Podujatia PR

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky

V Balete SND sa blíži očakávaná premiéra Fashion Ballet ´24, 3. ročníka exkluzívneho projektu, ktorý sa od svojho vzniku teší mimoriadnej diváckej priazni.

Read More
Ewald Danel
Culture Hudba Koncerty News Osobnosti PR Rozhovory

Na slovíčko s KHJ: Ewald Danel o koncerte Slovenského komorného orchestra

Druhý koncert festivalu Košickej hudobnej jari – Slovenský komorný orchester predstavuje v rozhovore umelecký vedúci Ewald Danel.

Read More
Translate »