Novinky

Košickí filharmonici zahrajú hudbu z inej galaxie

ŠFK / Košickí filharmonici / Rastislav Štúr

Košickí filharmonici skloňuje tento týždeň tituly ako Vesmírna odysea, Supermanči Star Wars. Návštevníkov všetkých generácií pozývajú krátko pred štartom letných prázdnin divákov do Domu umenia. Nechajte sa uniesť s hudbou do inej galaxie.

Melódie vesmírnej kinematografie však nečakajú len na horlivých nadšencov sci-fi a cosplayerov. Autentické diela Zimmera, Williamsa či Giacchina pod taktovkou Rastislava Štúra ocení každý poslucháč kvalitného umenia. Košickí filharmonici uvedú koncerty s názvom Filmová hudba: Z inej galaxie, tak ako avizujeme v aktuálnom vydaní Kam za kultúrou, už v stredu 26. a vo štvrtok 27. júna o 19:00 v Dome umenia. V stredu je na programe i verejná generálka a predkoncertné stretnutie.

Štátna filharmónia Košice / košickí filharmonici
Štátna filharmónia Košice. Foto: Miriama Fencíková

Keď hudba vo filmoch hovorí

Ak dôverne poznáte filmy s vesmírnou tematikou, popri počúvaní jednotlivých skladieb v podaní orchestra ŠFK sa vám možno v mysli budú prehrávať scéna za scénou. Známe melódie však nie sú len „kulisou“ k obrazu, toto označenie by ich dokonca mohlo aj uraziť. „Hudba sama tvorí súčasť veľkolepého filmového príbehu. Často sa stáva, že na plátne sa odohráva lyrická scéna a zlovestná, dramatická hudba evokuje niečo, čo ešte len príde. Toto sa deje už od Hitchcockových čias. Navyše, diela sa uvádzajú samostatne, pretože sú to kompletné partitúry, fungujú samy o sebe aj pomimo filmu a prinášajú kvalitu,“ hovorí lektor dramaturgie ŠFK Peter Katina, ktorý stojí za výberom titulov programu filmovej hudby.

Nechýba oscarový E. T. - Mimozemšťan

Hudobnú exkurziu do fenoménov vesmírnej kinematografie odštartujú košickí filharmonici slávnou znelkou z filmu 2001: Vesmírna odysea. Režisér Stanley Kubrick v nej použil úvodnú fanfáru „Sunrise“ zo symfonickej básne Richarda Straussa Tak riekol Zarathustra. Suita Apollo 13 poslucháčovi tlmočí problémy posádky počas cesty na Mesiac, ale aj rodinné vzťahy kozmonautov. Chýbať nebude oscarový E. T. – Mimozemšťan s melodickou scénou, v ktorej E. T. s deťmi letia na bicykloch.

Novoročný koncert v rytme valčíkov

Na programe je tiež suita Interstellar od Hansa Zimmera. Dych vyráža hudba i samotný film s filozofickým posolstvom o zakrivení priestoru a času. Vypočujete si aj šokujúce tóny Johna Williamsa zo snímky Blízke stretnutie tretieho druhu či drámu a vzrušenie z Dňa nezávislosti. Zabudnúť sa nedá na fenomenálny Star Trek, modernú a krásnu hudbu z Marťana a hustú zvukovú masu z Votrelca. Záver koncertu venujú košickí filharmonici dielam z pera dnes už vyše 92-ročného Johna Williamsa. Najprv to bude dramatický i lyrický Superman, večer uzavrie výber zo suity Hviezdne vojny.

Príďte na koncert ako „fajnšmeker“

O detailoch, kuriozitách či bizarnostiach zo zákulisia vesmírnej kinematografie a hudby k nej sa dozviete v stredu 26. júna o 18:00 na predkoncertnom stretnutí. Viesť ho bude lektor dramaturgie a fanúšik kinematografie Peter Katina. Stretnutie však nečaká len na filmových a hudobných „fanatikov“, ale na každého, kto má chuť prísť na koncert tematicky podkutý a pripravený absorbovať ešte viac hudobných zážitkov.

Vianoce so Slovenskou filharmóniou / Rastislav Štúr / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Dirigent Rastislav Štúr so Slovenskou filharmóniou a BCHZ. Foto: A. Trizuljak / SF

V neposlednom rade filmová hudba zaručuje aj vytrhnutie z reality. „Pre mňa je tento projekt o snoch, fantáziách, o oddychu od reality… a možno ani dosiahnutie našich zdanlivo vzdialených cieľov a snov nie je až tak nemožné, ako aj ďaleké galaxie, ku ktorým sa spoločne priblížime,“ uzatvára dirigent Rastislav Štúr, ktorý v stredu a vo štvrtok povedie košických filharmonikov.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Robert Jindra / Štátna filharmónia Košice
Robert Jindra: Mojím cieľom je prispieť k hudobnej edukácii

Mimoriadny koncert s názvom FILMOVÁ HUDBA: Z INEJ GALAXIE sa uskutoční v stredu 26. júna a vo štvrtok 27. júna o 19:00 v Dome umenia. Cena vstupného je 22/20/18 € – zľavnené 19/17/15 € – lóža 26 €. Vstupenka na verejnú generálku 26. júna o 10:00 stojí 16/14/12 € – zľavnené 13/11/9 € lóža – 20 €. Predkoncertné stretnutie sa začne v ten istý deň o 18:00 v Malej sále Domu umenia, dostanete na naň s platným lístkom na večerný koncert. Vstupenky na podujatia Štátnej filharmónie Košice si zakúpite aj so zľavami online na www.sfk.sk alebo vo vstupenkovej pokladnici Domu umenia od pondelka do štvrtka (10:00 – 12:00, 14:00 – 17:00) a hodinu pred podujatím.

PR článok, Štátna filharmónia Košice, www.sfk.sk

Foto: Miriama Fencíková, David Hanko a Jaroslav Ľaš, archív ŠFK a Alexander Trizuljak, archív Slovenskej filharmónie

Zdroj: Štátna filharmónia Košice

Redakciu informovala a fotografie poskytla Jana Tomalová, PR manažérka ŠFK

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »