Novinky

Koncerty i vzdelávanie ponúkne hudobná konferencia a prehliadka MuNa

Koncerty i vzdelávanie ponúkne hudobná konferencia a prehliadka MuNa

Nová medzinárodná hudobná konferencia a showcase festival MuNa – Music Navigator, zameriavajúci sa na stredoeurópsky región, prebehne 16. – 18. 9. 2022 v pražskom Vzletu. Na účastníkov čakajú panelové diskusie, prednášky, workshopy, konzultácie a koncerty s českými a zahraničnými odborníkmi, promotérmi a žurnalistami.

Akcie bez žánrovej vyhranenosti cielia nielen na profesionálnych a amatérskych hudobníkov, ich tímy či usporiadateľov, ale aj na širokú verejnosť. Večery budú patriť koncertom od klasickej hudby až po elektroniku. Program konferencie a prehliadky MuNa priblíži možnosti finanční podpory Ministerstva kultúry, OSA a českej proexportnej kancelárie SoundCzech, prevedie účastníkov svetom ticketingu, príjmov z používania hudobných diel či problematikou hudobných profesijných organizácií. Ponúkne sprievodcov a osobné tipy po nemeckej, poľskej a slovenskej hudobnej scéne.

Ako sú a budú na tom kultúrne podujatia? MuNa prinesie zhodnotenie i výhľad

David Mírek (DAMU) prehovorí o produkcii kultúrnych podujatí v netradičných priestoroch. Tému usporadúvania akcií v uplynulých mesiacoch i výhľad do budúcna rozvinie Matwe Kaščák (Nová Cvernovka) a promotérka Barbora Šubrtová. O svoje skúsenosti tour managera kapiel umelcov ako The Chemical Brothers, New Order, PJ Harvey, Massive Attack předá James Baseley, svetom DIY propagácie sa podelí britský publicista  a PR manažér James Thornhill (BBC Derby, Electronic Sounds aj.).

Reč bude aj o manažmente a bookingu

O manažmente, bookingu, poľskej a medzinárodnej hudobnej scéne, ale i básňach  bude s Grzegorzem Kwiatkowskim z Trupa Trupa diskutovať riaditeľka konferencie Anna Mašátová. Kwiatkowski, poľský básnik a hudobník, je autorom niekoľkých básnických zbierok s tematikou histórie, pamäti a etiky. Je členom psychedelickej rockovej skupiny Trupa Trupa. Tá vystupovala na festivaloch SXSW, Primavera Sound a Iceland Airwaves. Medzi ich fanúšikov patria Iggy Pop nebo Henry Rollins. Kapela vystúpila v legendárnych NPR Tiny Desk session a BBC Radio 6 music session. Ich hudbu vydávajú svetové labely ako Sub Pop, Glitterbeat Records, Ici d’ailleurs a Lovitt Records.

Aká je situácia na ukrajinskej hudobnej scéne?

Diskutovať sa bude o súčasnej situácii na ukrajinskej hudobnej scéne. Hudobníčky Katya Gapochka a Tetiana Stadnyk z Music Export Ukraine budú diskutovať s hudobnou publicistkou Michaelou Peštovou.

O svojom uvažovaní o sound designu a postupoch bude hovoriť hudobník, producent a sound designer podcastu Vinohradská 12 či 5:59 Martin Hůla.

Hudobníci môžu prihlásiť svoju tvorbu do tzv. listening session. O osobné postrehy k skladbám sa podelí Daniel Sywala (Český rozhlas jazz, Harmonie a iné), Kristina Kratochvilová (Deník N, Headliner) i textár a skladateľ Alasdair Bouch. Ten navyše povedie workshop pre tých, ktorí píšu, spievajú alebo produkujú piesne v angličtine.

Súčasťou budú aj večerné koncerty

Behom večerných koncertov vystúpi pesničkár Rodan, pohybujúci sa s ľahkosťou medzi súčasným popom a indie folkom.

Nebude chýbať ani Ivy Z, projekt Lenky Zbořilovej z dream-popových Billow, so skladbami inšpirovanými slowcorom, lo-fi folkom alebo tiež weird popom. Tešiť sa možno i na skladateľa a hudobníka Chalupskeho, vychádzajúceho z klasickej, elektronickej a minimalistickej hudby. Nadžánrovosť, syrovú rytmiku a ostré riffy privezú MMNK.

Zo Slovenska dorazí trio producentov Sam Handwich, nachádzajúci radosť z nových a inšpiratívnych zvukov, spevu a rytmu.

V sobotu potom vystúpi violončelista David Pěruška, laureát  Concertino Praga a mnohých ďalších súťaží. Príde aj medzi osemdesiatkovou estetikou a súčasným gitarovým popom oscilujúci The Valentines.

Prítomných poteší uhrančivá Nika s lyrickými piesňami a fascinujúcim hlasom i česko-bieloruské duo s výrazným groovom Zabelov Group. Taktiež vystúpi ukrajinské undergroundové indie duo Gapochka, ktoré predskakovalo domácu hviezdu Lucie.

Kompletný program nájdete na musicnavigator.cz. Vstupenky na konferenciu alebo koncerty zakúpite v sieti GoOut.net

Hudobnú konferenciu a prehliadka MuNa prebehnú za podpory Ministerstva kultúry Českej republiky, Nadace Český hudební fond a grantového programu Partnerství OSA

Zdroj: Redakciu informovala Anna Mašátová, PR manažérka

*** aktualizácia: 2022-09-19***

Štátny komorný orchester
Culture Hudba News PR

Skladbu Tam okolo Strečna Haimoni Balgavej uvedú už dnes v Žiline vo svetovej premiére

Štátny komorný orchester Žilina ponúkne na koncerte 23. mája 2024 okrem zaujímavého programu aj svetovú premiéru skladby Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej.

Read More
Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky
Culture Divadlo Dizajn Fashion News Podujatia PR

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky

V Balete SND sa blíži očakávaná premiéra Fashion Ballet ´24, 3. ročníka exkluzívneho projektu, ktorý sa od svojho vzniku teší mimoriadnej diváckej priazni.

Read More
Ewald Danel
Culture Hudba Koncerty News Osobnosti PR Rozhovory

Na slovíčko s KHJ: Ewald Danel o koncerte Slovenského komorného orchestra

Druhý koncert festivalu Košickej hudobnej jari – Slovenský komorný orchester predstavuje v rozhovore umelecký vedúci Ewald Danel.

Read More
Translate »