Novinky

Koncerty i vzdelávanie ponúkne hudobná konferencia a prehliadka MuNa

Koncerty i vzdelávanie ponúkne hudobná konferencia a prehliadka MuNa

Nová medzinárodná hudobná konferencia a showcase festival MuNa – Music Navigator, zameriavajúci sa na stredoeurópsky región, prebehne 16. – 18. 9. 2022 v pražskom Vzletu. Na účastníkov čakajú panelové diskusie, prednášky, workshopy, konzultácie a koncerty s českými a zahraničnými odborníkmi, promotérmi a žurnalistami.

Akcie bez žánrovej vyhranenosti cielia nielen na profesionálnych a amatérskych hudobníkov, ich tímy či usporiadateľov, ale aj na širokú verejnosť. Večery budú patriť koncertom od klasickej hudby až po elektroniku. Program konferencie a prehliadky MuNa priblíži možnosti finanční podpory Ministerstva kultúry, OSA a českej proexportnej kancelárie SoundCzech, prevedie účastníkov svetom ticketingu, príjmov z používania hudobných diel či problematikou hudobných profesijných organizácií. Ponúkne sprievodcov a osobné tipy po nemeckej, poľskej a slovenskej hudobnej scéne.

Ako sú a budú na tom kultúrne podujatia? MuNa prinesie zhodnotenie i výhľad

David Mírek (DAMU) prehovorí o produkcii kultúrnych podujatí v netradičných priestoroch. Tému usporadúvania akcií v uplynulých mesiacoch i výhľad do budúcna rozvinie Matwe Kaščák (Nová Cvernovka) a promotérka Barbora Šubrtová. O svoje skúsenosti tour managera kapiel umelcov ako The Chemical Brothers, New Order, PJ Harvey, Massive Attack předá James Baseley, svetom DIY propagácie sa podelí britský publicista  a PR manažér James Thornhill (BBC Derby, Electronic Sounds aj.).

Reč bude aj o manažmente a bookingu

O manažmente, bookingu, poľskej a medzinárodnej hudobnej scéne, ale i básňach  bude s Grzegorzem Kwiatkowskim z Trupa Trupa diskutovať riaditeľka konferencie Anna Mašátová. Kwiatkowski, poľský básnik a hudobník, je autorom niekoľkých básnických zbierok s tematikou histórie, pamäti a etiky. Je členom psychedelickej rockovej skupiny Trupa Trupa. Tá vystupovala na festivaloch SXSW, Primavera Sound a Iceland Airwaves. Medzi ich fanúšikov patria Iggy Pop nebo Henry Rollins. Kapela vystúpila v legendárnych NPR Tiny Desk session a BBC Radio 6 music session. Ich hudbu vydávajú svetové labely ako Sub Pop, Glitterbeat Records, Ici d’ailleurs a Lovitt Records.

Aká je situácia na ukrajinskej hudobnej scéne?

Diskutovať sa bude o súčasnej situácii na ukrajinskej hudobnej scéne. Hudobníčky Katya Gapochka a Tetiana Stadnyk z Music Export Ukraine budú diskutovať s hudobnou publicistkou Michaelou Peštovou.

O svojom uvažovaní o sound designu a postupoch bude hovoriť hudobník, producent a sound designer podcastu Vinohradská 12 či 5:59 Martin Hůla.

Hudobníci môžu prihlásiť svoju tvorbu do tzv. listening session. O osobné postrehy k skladbám sa podelí Daniel Sywala (Český rozhlas jazz, Harmonie a iné), Kristina Kratochvilová (Deník N, Headliner) i textár a skladateľ Alasdair Bouch. Ten navyše povedie workshop pre tých, ktorí píšu, spievajú alebo produkujú piesne v angličtine.

Súčasťou budú aj večerné koncerty

Behom večerných koncertov vystúpi pesničkár Rodan, pohybujúci sa s ľahkosťou medzi súčasným popom a indie folkom.

Nebude chýbať ani Ivy Z, projekt Lenky Zbořilovej z dream-popových Billow, so skladbami inšpirovanými slowcorom, lo-fi folkom alebo tiež weird popom. Tešiť sa možno i na skladateľa a hudobníka Chalupskeho, vychádzajúceho z klasickej, elektronickej a minimalistickej hudby. Nadžánrovosť, syrovú rytmiku a ostré riffy privezú MMNK.

Zo Slovenska dorazí trio producentov Sam Handwich, nachádzajúci radosť z nových a inšpiratívnych zvukov, spevu a rytmu.

V sobotu potom vystúpi violončelista David Pěruška, laureát  Concertino Praga a mnohých ďalších súťaží. Príde aj medzi osemdesiatkovou estetikou a súčasným gitarovým popom oscilujúci The Valentines.

Prítomných poteší uhrančivá Nika s lyrickými piesňami a fascinujúcim hlasom i česko-bieloruské duo s výrazným groovom Zabelov Group. Taktiež vystúpi ukrajinské undergroundové indie duo Gapochka, ktoré predskakovalo domácu hviezdu Lucie.

Kompletný program nájdete na musicnavigator.cz. Vstupenky na konferenciu alebo koncerty zakúpite v sieti GoOut.net

Hudobnú konferenciu a prehliadka MuNa prebehnú za podpory Ministerstva kultúry Českej republiky, Nadace Český hudební fond a grantového programu Partnerství OSA

Zdroj: Redakciu informovala Anna Mašátová, PR manažérka

*** aktualizácia: 2022-09-19***

Štátna opera
Culture Eventy Hudba News PR

Štátna opera oslávi spoluprácu s Japonskom mimoriadnym koncertom

Štátna opera v Banskej Bystrici na Mikuláša oslávi spoluprácu s Japonskom mimoriadnym koncertom s názvom Japonsko, naša srdcovka.

Read More
Sv. Barbora
Community Culture Folklór História Lifestyle News

Adventný čas: aj svätá Barbora fandí zvykom a tradíciám

K adventu patria aj rituály. Pozrite sa s nami, čo všetko naši predkovia robievali počas stridžích dní. K ním patril aj deň sv. Barbory. Praje tiež zvykom ochrannej i ľúbostnej mágie či vešteniu.

Read More
Advent - viac než len čas predvianočných príprav
Community Culture Folklór News

Advent – viac než len čas predvianočných príprav

Už v nedeľu 3. decembra 2023 začína adventný čas. Advent – to nie sú len štyri obyčajné decembrové týždne. Pozrite si s nami na jeho symboly.

Read More
Translate »