Novinky

Kam za kultúrou v týždni od pondelka 12.6.2023?

Kam za kultúrou

Ak patríte k milovníkom vážnej hudby, máme pre vás samé dobré správy. Slovensko sa oblieklo do šiat festivalov v znamení tradície i nových návratov. Od západného, cez stredné až po východné Slovensko – skrátka festivalový duch vládne aj tomuto týždňu. To svoje si nájdu nielen priaznivci starej hudby, piesňového repertoáru, či talianskeho filmu. V najnovšom Kam za kultúrou sa pozrieme ale aj do sveta divadiel. Nechajte sa nami inšpirovať aj tentoraz.

A je to tu! Nastal čas na najnovší prírastok do našej pravidelnej rubriky Kam za kultúrou. Prezreli sme si ponuky koncertných domov, divadiel i bohatú festivalovú ponuku. Ostatne, načo dlhý úvod, veď tipov je viac než dosť. Nebudeme napínať, pôjdeme hneď in medias res.

Článok pokračuje pod reklamou

Kam za kultúrou? Do divadla

Pred tým než sa vrhneme do koncertných tipov Kam za kultúrou, pozrieme sa do sveta divadla. Keďže divadelná sezóna vrcholí a divadlá nastavili zaujímavý program, nemôžeme opomenúť ani divadelné tipy.

Bratislava v znamení premiérového titulu a muzikálového hitu

V Bratislave sa vydajte do Slovenského národného divadla, kde už v utorok (13.6.) po prvý raz na doskách SND po nedávnej premiére reprízujú slávny román Malé ženy. Režisér Marián Amsler vo svojej dramatizácii kultové dielo oživí v modernej estetike a obraznosti. Inscenáciou tohto titulu sa chce SND nenásilne prihlásiť k etickým hodnotám, ako sú slušnosť, empatia, priateľstvo, pokora a pevné rodinné putá. Nemenej dôležitou ingredienciou Malých žien sú tajomstvá sympatických hrdiniek a hrdinov a prepukajúci chaos prvých dotykov lásky. V neistom a rýchlo sa meniacom svete dobre padne pripomenúť si hodnoty a krásy života, hoci nie je vždy iba idylou.

Premiérové zážitky prináša už v pondelok a v utorok na dosky Sály opery a baletu SND hosťujúci Umelecký súbor Lúčnica s titulom Koločas.

Z ponuky Divadla Nová scéna nás zaujal pôvodný slovenský muzikál Voda (a krv) nad vodou so slávnymi hitmi legendárnej skupiny Elán. Pozrieť si ho môžete počas najbližšieho týždňa celkom dvakrát – v utorok a v stredu (13. a 14.6.).

Tučniaky / Divadlo Nová scéna
M. Drgáňová (Holubica), V.Vrbiar (3. tučniak), L. Pavlásek (1. tučniak) a M. Dolná (2. tučniak). Foto: Dalibor Krupka

Počas najbližšieho týždňa nezabúda dramaturgia divadla ani na detského diváka. Pripravili preň dvojicu sobotňajších predstavení najnovšieho detského titulu o troch Tučniakoch. Nedeľný podvečer prinesie na divadelné dosky Novej scény dotyky s históriou v podobe muzikálovej fresky Jánošík.

Za Gulliverom i dielami klasiky do Trnavy či Nitry

Zamierime aj do Divadla Jána Palárika v Trnave, kde špeciálne tento týždeň myslia aj na detského diváka. Už v pondelok sa deti vypravia do rozprávky Ako sa hus vyparádila, ktorá hovorí o husi až príliš zameriavajúcej sa na svoj vzhľad. V stredu večer prežite neuveriteľné dobrodružstvá najslávnejšieho cestovateľa Lemuela Gullivera v inovatívnom divadelno-filmovom spracovaní „live puppet cinema“ Subjekt Gulliver. Sobota patrí divadelnej interakcii bábätiek s titulom Púpätko. Trnavské divadlo myslí ale aj na dospelé publikum. Groteskná tragikomédia o banalite lásky, pýchy a vojny z pera W. Shakespeara Troilos a Kressida patrí k novinkám tejto sezóny. Najbližšie si ju môžete pozrieť už v utorok 13. 6. 2023.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Pro musica nostra 2023
Jún 2023 patrí festivalom Pro musica nostra

Príbeh dvoch zaľúbencov, ktorým vojna prerušila ich spoločný sen prichádza v najbližší štvrtok na dosky Divadla Jána Palárika tiež. S adaptáciou slávneho románu Peter a Lucia podľa novely Romaina Rollanda prichádza do Trnavy hosťovať Divadlo Ludus. Koniec pracovného týždňa zasvätili mystickému príbehu Búrlivých výšin o vášni, zrade a pomste, ktorý odkrýva tajomstvá „lásky až za hrob“ z pera Emily Brontëovej.

Peter a Lucia / Divadlo Ludus / Kam za kultúrou
Peter a Lucia. Foto: Igor Stančík

Z Trnavy pôjdeme do Nitry. Poznáte Robina Hooda? Nepochybujeme, ale vedeli ste, že si ho môžete pozrieť v Divadle Andreja Bagara v Nitre? Ak áno, len pripomíname, že deti potešíte s titulom Robin Hood vo štvrtok a piatok.

Na balet i operu v srdci Slovenska

V divadelnej potulke Kam za kultúrou pokračujeme na stredné Slovensko. Štátna opera prichádza počas 24. kalendárneho týždňa s dvojicou titulov. Poteší ako priaznivcov baletu, tak aj milovníkov opery. Už v utorok 13. júna 2023 to bude baletné predstavenie Prokofievovho Romeo a Júlia, ktoré dnes patrí k najhrávanejším a najobľúbenejším baletným titulom. Na doskách banskobystrickej Štátnej opery sa vrátilo v hudobnom naštudovaní Jána Procházku a v choreografii Roberta Balogha. Operných priaznivcov potešia  vo štvrtok všeobecne známou komickou operou českého skladateľa Bedřicha Smetanu. Predanú nevestu bude najbližšie dirigovať Ján Procházka a v hlavných úlohách Mařenky sa predstaví Michaela Kušteková, jej Jeníkom bude Dušan Šimo a Kecala stvárni Ivan Zvarík.

Na deti myslí aj Spišské divadlo

Rodiny s deťmi potešia aj v Spišskom divadle – tentokrát to bude už v utorok Perníková chalúpka a Rozprávky z krivého zrkadla, ktoré deťom rozpovedajú vo štvrtok a v nedeľu. Dospelých divákov poteší v pondelok nedávno premiérovaný titul Klub hypochondrov, či počas stredy a soboty dvojica Gavranových komédií Všetko o ženách a Muž mojej ženy.

Rozprávky z krivého zrkadla / Spišské divadlo / Kam za kultúrou
Rozprávky z krivého zrkadla prinášajú tri príbehy Hansa Christiana Andersena - Cisárove nové šaty, Škaredé káčatko a Kresadlo.

Do divadla aj v Košiciach

Divadelné tipy zakončíme v Národnom divadle Košice. Netradičné, no divácky atraktívne spracovanie La Traviaty / Dámy s kaméliami je košickým tipom číslo 1. Strhujúce rozprávanie z pera Rolanda Khern – Tótha a Antona Korenčiho ponúka prierez literárnej predohry Verdiho Traviaty – Dámy s kaméliami Alexandra Dumasa s hudobnými scénami Verdiho slávnej opery. Nechýba v ňom kritika spoločnosti a na konci v denníkoch hlavnej hrdinky otriasajúce svedectvo o človeku, ktorý zomiera. Predstavenie v réžii Antona Korenčiho si vychutnáte v pondelok 12.6.2023 večer. Pod taktovkou Petra Valentoviča sa predstavia Lucie Kaňková, Peter Malý, Marián Lukáč, Alena Ďuránová a Jakub Kuka.

Baletných priaznivcov poteší v stredu 14. júna v Košiciach exkluzívne tanečné divadlo na motívy Shakespearovho Romea a Julie. Režisér a choreograf Ondrej Šoth si ctiac väčšmi predlohu ako hudbu S. Prokofieva, sa opieral o text W. Shakespeara. Mnoho z pôvodnej Prokofievovej hudby vynechal a použil len to najlepšie, následne to doplnil o hudbu W. A. Mozarta a J. B. Pergolessiho, Predstavenie Romeo a Júlia bolo nominované na DOSKY 2006 za réžiu a choreografiu i kostýmy – divadelná Nitra. 

Ak milujete operu, už v piatok 16.6.2023 sa môžete tešiť na Pucciniho slávnu operu Toscu, ktorá sa teraz ponesie v znamení domácich umelcov ako Tatiana Paľovčíková Paládiová, Jaroslav Dvorský, Marek Gurbaľ, Michal Onufer a ďalší.

Za čerstvou novinkou do Činohry NDKE

Ale späť k činohre. Jedným z tipov je v Košiciach nedávno premiérovaná brilantná komédia popredného nemeckého dramatika Maria von Mayenburg Perplex. Ten osciluje medzi konverzačnou a absurdnou komédiou s prvkami grotesky. Nič nie je tak, ako sa spočiatku zdalo. Príchod domov z dovolenky a nezaplatený účet za elektrinu je neškodnou epizódou oproti tomu, čo čaká Evu a Róberta. Nemožno si byť istý ničím, ani samým sebou…. Najbližšie predstavenie je na pláne už v piatok 16.6.2023.

Kam za kultúrou? Slovensko v znamení festivalov

Kam za kultúrou pokračuje koncertnými tipmi. Tie pre najbližší týždeň od pondelka 12. júna 2023 sú veľmi bohaté. Áno, Slovensko ovláda stále festivalová nálada.

Stará hudba nestarne

V Bratislave vrcholí festival venovaný starej hudby a 50. výročiu prvého profesionálneho súboru Musica Aeterna. Už v pondelok 12. júna o 19.00 sa v Stĺpovej sieni SF uskutoční predposledný festivalový koncert jubilejného vydania Dní starej hudby. Predstaví sa na ňom oslávenec – súbor Musica Aeterna pod taktovkou umeleckého vedúceho Petra Zajíčka a po svojom boku privíta hostí.

Sancta Caecilia / Musica Aeterna 2022
Musica aeterna počas bratislavského vďakyvzdávania sv. Cecílie v Katedrále sv. Martina. Foto: Simona Babjaková

Medzi nimi sú sólistky – sopranistky Pavla Radostová a Romama Kružíková, altistka Lucie Karafiátová, tenorista Ondřej Holub a bas Jiří Miroslav Procházka. Sprevádzať ich bude ďalší prestížny hosť – zoskupenie Czech Ensemble Baroque Choir, ktorý pripravila zbormajsterka Tereza Válková. Program sa ponesie v slávnostnom duchu – majestátnosti svetskej i sakrálnej hudby.

Záverečný koncert 25. ročníka festivalu Dni starej hudby 2023 sa, ako avizujeme, uskutoční v piatok 16. 6. v Moyzesovej sieni Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Ďalší a nemenej zaujímavý slovenský súbor pre starú hudbu Solamente naturali s koncertným majstrom Milošom Valentom uvedie v programe nazvanom Musica Nitriensis a v spolupráci s Vocale ensemble SoLa niektoré unikátne  diela z Diecézneho archívu v Nitre, akým je napríklad aj kompletne zachovaná omša Missa Solemnis ex D sign. 85 P. Norberta Schreiera SchP. Vstupenku na tento koncert zakúpite v sieti Tickeportal.

Solamente naturali
Solamente naturali

Chaplin a Saxofón

Festivalová atmosféra pokračuje aj v Piešťanoch. Vo štvrtok 15. júna sa o 19:00 hod. v Malej sále Domu umenia SF Piešťany uskutoční koncert s názvom Chaplin a Saxofón. Prítomným sa ako hudobný sprievod k nemému filmu Chaplin v záložni predstaví Pressburg Saxophone Quartet. Vystúpi v zložení Ladislav Fančovič (barytónsaxofón), Andrei Simančuk (soprán a altsaxofón), Silvia Macejová (altsaxofón) a Ján Gašpárek (tenorsaxofón). Film bez zvuku si už ani nevieme predstaviť. Klavirista či malé inštrumentálne zoskupenie, ktoré hudobne sprevádzalo nemý film, bolo od počiatku obľúbenou praktikou. Okrem iného zaznejú aj ďalšie skladby pre saxofónové kvarteto. Zaznie tak aj tvorba W. A. Mozarta, F. Jeanjeana, M. Jeanjeana či I. Zeljenku.

Dom umenia SF Piešťany
Dom umenia SF Piešťany

Biograf mladých konzervatoristov

Mesto PiešťanyKonzervatórium Bratislava pozývajú na koncert najznámejších filmových hitov: Biograf Bratislavského Konzervatória. Prvý open air koncert aktuálneho ročníka music festival Piešťany sa uskutoční v sobotu 17. júna o 16:00 hod. v Hudobnom pavilóne v Mestskom parku Piešťany. Filmové hity zaznejú v podaní študentov Konzervatória v Bratislave a umeleckého vedúceho a pedagóga Mgr. art. Nikolaja Kanišáka. Koncert telesa Konzervatórium Band prinesie najznámejšie melódie zo svetových filmov ako James Bond, Titanic, Pán prsteňov, Piráti z Karibiku, Vtedy na západe, E. T. mimozemšťan, Star Wars, Čeľuste, Jurský park, Šindlerov zoznam či Indiana Jones.

Slovensko v znamení lokálnych verzii festivalu Pro musica nostra

Z festivalov to nie je všetko. Priaznivcov klasickej hudby poteší aj trojitá regionálna dávka obľúbených festivalov Pro musica nostra. Ako prvý z regionálnej trojice vydaní festivalov Pro musica nostra odštartoval ten v Žilinskom kraji. Tento týždeň prináša sedmičku koncertov. Návratu k hudobným tradíciám Keltov v interpretácii súboru Celtic Triangle  venujú organizátori koncert v pondelok 12.6. v Kostole sv. Ladislava v Rajci. Rýdzi, prirodzený spev, osobitý zvuk gájd a trblietavé tóny keltskej harfy sú silnými benefitmi a prísľubom nevšedného zážitku.

Celtic Triangle / Kam za kultúrou

V utorok 13. 6. sa návštevníci Gotického kaštieľa v Kotešovej môžu tešiť na energiou a nielen latinsko-americkými rytmami nabitý program v podaní originálneho dua mladých Francúzov – šarmantnej trubkárky Lucienne Renaudin Vary a akordeonistu Féliciena Bruta.

Popredné miesto vo festivalovom programe majú tiež diela starých majstrov. V stredu 14.6. sa v Kostole sv. Bartolomeja v Čadci  predstaví český súbor Barocco sempre giovane. Diela majstrov polyfónie 17. a 18.storočia prednesú českí hudobníci trúbkar Vladimír Rejlek a organista Vít Havlíček. Dejiskom ich koncertu už vo štvrtok 15.6. bude Kostol sv. Galla v Predmieri.

Treticu koncertov starej hudby uzavrie v Kaplnke hradu Strečno sobotný koncert (17. 6.) súboru Collegium Marianum, ktorý sa venuje uvádzaniu často neznámej hudby 17. a 18. storočia najmä českých a v strednej Európe pôsobiacich autorov. Ich program však poskytne omnoho viac hudobných i tanečných vnemov. To poteší publikum aj tancami, nápevmi a melódiami hanáckej ľudovej kultúry, ale zaznie i ľudová hudba z Peru, ktorá nie je tej našej stredoeurópskej až tak vzdialená, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať.

S Rossinim i veľkolepými orchestrálnymi dielami

Dejiskom dostaveníčka s Rossinim bude v piatok 16.6. Synagóga v Bytči. Rossiniho Les soirées musicales zaznejú v podaní speváckych osobností akými sú Andrea Vizvári, Iwona Wall, Miroslav Dvorský a Gustáv Beláček, s podporou klaviristky Evy Virsik.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Záverečný koncert 5. ročníka festivalu Pro musica nostra Thursoviensi si budú môcť diváci vypočuť v nedeľu 18. 6. na nádvorí kaštieľa Gino Park Palace v Orlovom. V podaní Komorní filharmonie Pardubice s dirigentom Stanislavom Vavřínkom a sólistom Romanom Patkolóm zaznejú veľkolepé orchestrálne skladby.

Pro musica nostra štartuje aj v Trnavsku

Po druhý raz sa Pro musica nostra vracia do Trnavska. Uskutoční sa v termíne od 12. 6. do 18. 6. 2023. Počas siedmich večerov prinesie do historických miest sedem zaujímavých programov. Originálne duo mladých Francúzov na úvod festivalu prinesie  v pondelok 12. 6. do priestorov Elektrárne Piešťany romantickú atmosféru i svieže latino rytmy Piazzollu.

Barocco sempre giovane sa s barokovými a barokom inšpirovanými dielami predstaví na Smolenickom zámku v utorok. Festivalová streda prinesie do Kaštieľa vo Voderadoch Rossiniho Soirée v podaní už spomínaných speváckych osobností s klavírnym sprievodom slovensko-americkej klaviristky Evy Virsik.

Festival poodhalí umenie majstrov polyfónie

Festivalový štvrtok 15. 6. prináša do Kostola sv. Michala Archanjela v Lančári večer vokálnej hudby s prestížnym hosťom z Maďarska. V interpretácii súboru Corvina Consort zaznejú v komornom obsadení diela majstrov polyfónnej hudby 16. storočia Orlanda di Lassa, Heinricha Isaaca, Hansa Hasslera, Philippa de Monte, Heinricha Fincka, Salamona Rossiho a Jana Sweelincka

Polyfóniu majstrov baroka prináša i ďalší program. Trúbkar Vladimír Rejlek a organista Vít Havlíček z Českej republiky ju ponúknu publiku v Kostole sv. apoštolov Petra a Pavla v obci Cífer-Pácv piatok 16. 6. 2023. Festivalový duch ovládne aj Hlohovec,  kam sa prostredníctvom svojho diela vráti na chvíľu aj Beethoven. Nielen jeho diela zaznie na Zámku v Hlohovci v sobotu 17. 6.2023. Diela veľkých majstrov si publikum vypočuje v zaujímavých úpravách v podaní čembalistky Agi Ferienčíkovej a cimbalistky Enikö Ginzery.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Trnavské vydanie v nedeľu 18.6.2023 zavŕši záverečný koncert 2. ročníka festivalu Pro musica nostra Tyrnaviensi. Málo známe resp. vôbec neznáme diela barokových autorov, i melódie hanáckej ľudovej hudby zaznie Zrkadlovou sálou Divadla Jána Palárika v Trnave v podaní pražského súboru Collegium Marianum.  

Od štvrtka ovládne hudba unikátne historické miesta aj v Prešovskom kraji

Prešovská časť festivalu Pro musica nostra štartuje až vo štvrtok. Na otváracom koncerte festivalu vo štvrtok 15. 6. sa návštevníci Dessewffyovského kaštieľa vo Finticiach môžu tešiť na známe melódie Bernsteinovho muzikálu West Side Story či energiou a latino rytmami nabitý program v podaní originálneho dua mladých Francúzov – šarmantnej trubkárky Lucienne Renaudin Vary a akordeonistu Féliciena Bruta. Barokovo-klasicistický kaštieľ v Petrovanoch sa v piatok 16. 6. stane dejiskom ďalšieho zaujímavého koncertu. Pražský súbor Collegium Marianum sa tu predstaví s programom, ktorým uzavrel trnavskú verziu festivalu Pro musica nostra a potešil aj priaznivcov klasiky v Žilinskom kraji.

Hity klasiky v podaní Mucha Quartet osvieži pantomíma

Jedným z výnimočných koncertov bude sobotňajší koncert v Kostole sv. Žofie v Zborove. Slávne hity vážnej hudby ako  Vivaldiho Štyri ročné obdobia i Ravelovo  Bolero zaznejú  v komornom prevedení Mucha Quartet. K vizualizácii zhudobnených výjavov prispeje pantomímou Vlado Kulíšek.

Mucha Quartet
Mucha Quartet. Foto: Gabriel Szákal

Jedinečný drevený kostolík – Gréckokatolícky chrám sv. Lukáša v Brežanoch bude v nedeľu 18. 6. hostiť poľsko-škótsky komorný súbor Celtic Triangle. Ozveny dávnovekej keltskej tradície sa v súčasnosti tešia mimoriadnej obľube. Rýdzi, prirodzený spev, osobitý zvuk gájd a trblietavé tóny keltskej harfy sú silnými benefitmi a prísľubom nevšedného zážitku.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Kam za kultúrou? Na koncerty k jubileu i na záver sezóny

Koncertné tipy doplníme aj mimofestivalovými koncertami vážnej hudby v Bratislave, Trnave, v Moravanoch nad Váhom a zamierime aj do Žiliny. Tie sa už totiž nesú v znamení rozlúčky s aktuálnou koncertnou sezónou.  

K výročiu Slovenskej republiky

V utorok 13. Júna 2023 sa v Malej sále SF uskutoční prestížny komorný koncert, ktorým sa Slovenská filharmónia pripája k oslavám 30. výročia vzniku Slovenskej republiky a Českej republiky. Vystúpia na ňom naši poprední operní sólisti Terézia Kružliaková a Pavol Bršlík. Repertoár mapuje najmä slovenskú a českú piesňovú tvorbu. Priaznivci opery iste ocenia ukážky z rozprávkovej opery Rusalka Antonína Dvořáka. Na klavíri bude umelcov sprevádzať stabilný a tvárny klavirista Róbert Pechanec. Vstupenky zakúpite aj TU.

Predprázdninový koncert so šéfdirigentom

Štvrtok a piatok (15. a 16. 6.) patrí v bratislavskej Redute koncertnej dvojice s dielami C.M. von Webera, F. Chopina a C. Saint-Saënsa. Dvojicu večerov s orchestrom Slovenskej filharmónie povedie pred letnou pauzou šéfdirigent Daniel Raiskin. Večer odštartuje predohra k opere Oberon z pera Carla Mariu von Webera. V súťaži o najpopulárnejší klavírny koncert by sa na jednej z vedúcich pozícii určite vyskytol Prvý koncert pre klavír Fryderyka Chopina. Skladba je sledom strhujúcich klavírnych scén. Záverečný koncert sezóny Slovenskej filharmónie vyvrcholí v symfónii Camilla Saint-Saënsa. Pre využitie organa získala prívlastok Organová. „Dal som do nej všetko, čo som mohol dať. Čo som dokázal, už nikdy nedosiahnem.“ Virtuózneho klavírneho partu sa zhostí belgický mladík Jonathan Fournel, za ťažiskový organ zasadne Marek Vrábel.  Vstupenky nájdete TU.

SF / Daniel Raiskin & Jonathan Fournel & Marek Vrábel & SF

Trnava hostí opernú divu

Nedeľa 18.6.2023 patrí v trnavskom Kostole sv. Jakuba od 20.00 hod. koncertu v rámci projektu Hudba na radnici. Tentoraz zaznie v podaní Trnavského komorného orchestra, ktorý bude pod taktovkou Ondreja Olosa sprevádzať renomovanú sopranistku Simonu Houda Šaturovú. Publikum čaká program z diel Mozarta, Paisiella i Haydna.

Rozlúčka so sezónou aj v Žiline

V znamení rozlúčky so sezónou to bude v Žiline. Štátny komorný orchester uzatvára koncertnou dvojicou vo štvrtok a v sobotu svoju 49. sezónu. Na domácej pôde tak tomu bude už vo štvrtok 15.6. a v sobotu 17.6. v Kaštieli v Moravanoch nad Váhom.

ŠKO Žilina / Kam za kultúrou
Štátny komorný orchester Žilina. Foto: Roderik Kučavík

ŠKO Žilina si na záver 49. koncertnej sezóny pripravil program v podaní dirigenta a intendanta Norimberských symfonikov Lucia A. Hemmera, ktorý zaznamenal v predošlej sezóne mimoriadne veľký úspech u žilinského publika. Viac informácii nájdete TU.

Kam za kultúrou? Kino v znamení Talianska

Mesiac jún tradične patrí spoznávaniu kultúry iných krajín. 16. ročník Talianskeho festivalu na Slovensku Dolce Vitaj prináša predposlednú snímku prehliadky Cinevitaj, ktorou je titul ZVIAZANÍ. Festival ho uvedie v sobotu 17.6.2023 o 20:00. Jeho dej sa odohráva v Neapole, v osemdesiatych rokoch. Manželstvo Alda a Vandy sa dostalo do krízy, keď sa Aldo zamiloval do mladej Lidie. Po tridsiatich rokoch sú však manželia stále spolu. Z tridsaťročného rodinného príbehu, ktorý zasiahne dve generácie a je zviazaný skôr ostnatým drôtom než ľúbostnými putami, sa vynára otázka: máš právo podriadiť svoj život láske? Zviazaní je film o tajných putách, ktoré nás spájajú. Nie je to iba láska, čo drží pri sebe dvoch ľudí, ale aj to, čo po nej zostane, keď sa pominie. Môžete spolu zostať z ľútosti, hanby, nevraživosti, v zúfalom pokuse dodržať dané slovo…

Veríme, že ste sa s našimi najnovšími tipmi Kam za kultúrou inšpirovali aj teraz.

Zdroj: Divadlo Andreja Bagara, Divadlo Jána Palárika, Divadlo Nová scéna, Hudobné centrum, IIC Bratislava, Národné divadlo Košice, Slovenská filharmónia, Slovenské národné divadlo, Spišské divadlo, Štátna opera, Štátny komorný orchester Žilina, Mesto Trnava 

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »