Novinky

Jún v znamení 68. music festival Piešťany

68. music festival Piešťany 2023

Po Košiciach preberajú festivalovú štafetu Piešťany, kde sa nezadržateľne blíži štart historicky druhého najstaršieho hudobného festivalu na Slovensku. 68. ročník music festival Piešťany začína už v piatok 2. júna 2023 o 19:00 hod. na pôde Domu umenia SF Piešťany. Počas najbližšieho mesiaca prinesie festival svojím návštevníkom atraktívne koncerty, divadelné i filmové zážitky. Tešiť sa môžete aj na zaujímavé výstavy. Okrem Domu umenia prepojí aj ďalšie nielen piešťanské lokality.

Jedna z najprestížnejších kultúrnych udalostí roka –  music festival Piešťany sa teší obľube i prestížnemu titulu sviatok hudby a scénického umenia. Patrí k významným kultúrnym podujatiam a od svojho založenia v roku 1958 trvá kontinuálne dodnes. Tohto roku píše 68. ročník svojej histórie. Usporiadateľmi sú Slovenská filharmónia prostredníctvom piešťanského Domu umenia, Mesto PiešťanyRezort Piešťany – Oblastná organizácia cestovného ruchu. Festivalový výbor vedno s Umeleckou radou pripravili bohatý program. Na návštevníkov čakajú nezabudnuteľné zážitky počas celého júna a prvých júlových dní.  68. music festival Piešťany prinesie spojenie hudby a scénického umenia pod mottom „Hudba vo svetle rámp“. Okrem mnohých koncertov s atraktívnymi hosťami sľubuje divadelné i filmové zážitky či zaujímavé výstavy.

Hudba vo svetle rámp je mottom 68. music festival Piešťany

V rámci 68. music festivalu Piešťany splynie v širokom spektre hudba s filmovou a scénickou produkciou. Stane sa to v podaní významných telies akými sú Slovenská filharmónia, Slovenský filharmonický zbor, Štátna filharmónia Košice, Spevácky zbor Lúčnica, 4 Tenoři, Pressburg Saxophone Quartet, Slovak Brass Quintet, Junior Balet Národného divadla Brno, Bratislava Konzervatórium Big Band. Zaznejú ukážky autentického spôsobu sprevádzania nemého filmu, ale aj slávne melódie zo slovenských filmov.

Dom umenia SF Piešťany
Dom umenia SF Piešťany bude dejiskom festivalu.

Návštevníci si vypočujú aj aranžmány svetových filmových melódií. Stanú sa aj svedkami baletného umenia mladých tanečníkov. Súčasťou festivalu budú aj živé prenosy z Metropolitnej opery v New Yorku, ktoré sa tešia obrovskej popularite. Vysielať sa budú ale aj historické a dokumentárne filmy. Program doplnia aj mnohé ďalšie podujatia, medzi nimi aj atraktívne výstavy. Prepojí viaceré piešťanské lokality. Dejiskom nebude len Dom umenia SF Piešťany, ale aj Hotel Thermia Palace, mestský park s hudobným pavilónom či Mestské kultúrne stredisko Nové mesto nad Váhom.

Začína sa už v prvý júnový piatok

Ako sme avizovali v aktuálnom prehľade Kam za kultúrou na prelome mája a júna, festivalová atmosféra v Piešťanoch sa začína už v piatok 2.6.2023. O 19:00 hod. ho na terase Domu umenia SF Piešťany odštartujú slávnostné fanfáry v podaní mladých hráčov na trombón z Trombon Quartet pod vedením umeleckého vedúceho Alberta Hrubovčáka. Následne sa program posunie do veľkej sály, kde o 19:30 hod. „vypukne“ Slávnostný otvárací koncert 68. mfP.

Dom umenia Piešťany
Dom umenia SF Piešťany ako hlavný festivalový priestor.

Návštevníkom sa predstavia dve umelecké telesá Slovenskej filharmónie – orchester Slovenská filharmóniaSlovenský filharmonický zbor, ktorý pripravil zbormajster Adam Sedlický. Pod taktovkou uznávaného slovenského dirigenta a fotografa Rastislava Štúra uvedú hudbu zo slovenských filmov. Vypočujete si diela skladateľov ako Šimon Jurovský, Svetozár Stračina,  Milan Novák, Tibor Andrašovan, Ilja Zeljenka, Zdeněk Liška, Vladimír Martinka, Ľubica Čekovská a Petr Hapka.

SF Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou
Slovenská filharmónia. Foto: Peter Brenkus

Moderátorkou večera bude pani Iveta Malachovská, ktorá privíta aj špeciálnych hostí: filmovú režisérku Mariannu Čengel-Solčanskú a skladateľku Ľubicu Čekovskú. Významným doplnkom programu bude tiež filmový archív s ukážkami zo slávnych slovenských filmov, pri ktorých si určite všetci radi zaspomíname na časy zlatej éry slovenského filmu.

Slovenský filharmonický zbor a zbormajster Jozef Chabroň
Slovenský filharmonický zbor a zbormajster Jozef Chabroň. Foto: Ján Lukáš

Operné kino v Piešťanoch

Prvý kino zážitok 68. mfP prinesie už sobota (3.6.). Vo veľkej sále Domu umenia sa od 18:55 koná priamy prenos (HD live) z Metropolitnej opery v New Yorku.  Festival uvádza novú inscenáciu jednej z najslávnejších a najobľúbenejších opier hudobnej histórie, Čarovná flauta od Wolfganga Amadea Mozarta. Od jej premiéry v roku 1791 vo Viedni uplynulo už 232 rokov, počas ktorých toto dielo zaznelo na scénach celého sveta a dodnes patrí aj k najhranejším titulom. Novú inscenáciu pripravil anglický režisér Simon McBurney, ktorý ňou debutuje na scéne MET. Zaujímavosťou predstavenia je vyššie posadený a dobre viditeľný orchester, ktorého prostredníctvom umožňuje dirigentka Nathalie Stutzmann zaujímavú interakciu telesa nielen so sólistami, ale aj s publikom. Inscenácia má bohatú scénickú výpravu, zahrňujúcu projekcie, zvukové efekty a akrobaciu.

Orchester, zbor a balet MET New York bude sprevádzať medzinárodne etablovaných vokálnych sólistov. Erin Morley (Pamina), Lawrence Brownlee (Tamino), Kathryn Lewek (Kráľovná noci), Thomas Oliemans (Papageno), či Stephen Milling (Sarastro) sú zárukou špičkovej interpretácie náročných partov Mozartovej hudby. Operné predstavenie je prenášané do kín celého sveta v rámci projektu MET live in HD. Dom umenia Piešťany je v súčasnosti jediným kinom na Slovensku, ktoré má oficiálnu licenciu umožňujúcu prenosy týchto prestížnych predstavení.

Originálne spojenie v hoteli Thermia Palace

Piešťanských festivalových návštevníkov čaká počas druhého júnového týždňa poskromná ponuka. Zato však organizátori investovali do zapojenia vynikajúcich interpretov. V stredu 7. júna sa o 17:00 hod. v slávnom piešťanskom Health Spa Resort Thermia Palace uskutoční komorný koncert. Do hotela dýchajúcom historickým géniom loci prinesie originálne spojenie huslí a kráľovskej harfy. Komorný koncert Oscar à la carte  prinesie vystúpenie hudobného dua huslistky Lucie Šaray a harfistky Kataríny Turnerovej. Návštevníkom prinesie program klasických populárnych skladieb, použitých v známych „oscarových“ filmoch. Zaznejú diela W. A. Mozarta, G. Mahlera, C. Saint-Saënsa, J. Straussa, P. Mascagniho či G. Pucciniho a ďalších.

Katarína Turnerová

Chaplin a Saxofón

Vo štvrtok 15. júna sa o 19:00 hod. v Malej sále Domu umenia SF Piešťany uskutoční koncert s názvom Chaplin a Saxofón. Prítomným sa ako hudobný sprievod k nemému filmu Chaplin v záložni predstaví Pressburg Saxophone Quartet, ktorý vystúpi v zložení Ladislav Fančovič (barytónsaxofón), Andrei Simančuk (soprán a altsaxofón), Silvia Macejová (altsaxofón) a Ján Gašpárek (tenorsaxofón). Film bez zvuku si už ani nevieme predstaviť. Klavirista či malé inštrumentálne zoskupenie, ktoré hudobne sprevádzalo nemý film, bolo od počiatku obľúbenou praktikou. Okrem iného zaznejú aj ďalšie skladby pre saxofónové kvarteto. Zaznie tak aj tvorba W. A. Mozarta, F. Jeanjeana, M. Jeanjeana či I. Zeljenku.

Biograf mladých konzervatoristov

Mesto Piešťany a Konzervatórium Bratislava pozývajú na koncert najznámejších filmových hitov: Biograf Bratislavského Konzervatória. Prvý open air koncert aktuálneho ročníka music festival Piešťany sa uskutoční v sobotu 17. júna o 16:00 hod. v Hudobnom pavilóne v Mestskom parku Piešťany. Filmové hity zaznejú v podaní študentov Konzervatória v Bratislave a umeleckého vedúceho a pedagóga Mgr. art. Nikolaja Kanišáka. Koncert telesa Konzervatórium Band prinesie najznámejšie melódie zo svetových filmov ako James Bond, Titanic, Pán prsteňov, Piráti z Karibiku, Vtedy na západe, E. T. mimozemšťan, Star Wars, Čeľuste, Jurský park, Šindlerov zoznam či Indiana Jones

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Vo všetkých skladbách sa poslucháči zoznámia s farebnosťou dychových nástrojov, s technickým majstrovstvom študentov – budúcich umelcov a z moderovaného koncertu sa dozvedia aj rôzne zaujímavosti. Konzervatórium Band pozostáva zo študentov odborov  hry na drevených, plechových dychových a bicích nástrojoch. V orchestri má svoje miesto aj klavír a vokálnymi sólistkami budú študentky herectva.

68. music festival Piešťany privíta i štvoricu slávnych tenorov

V utorok 20. júna 2023 privíta Dom umenia SF Piešťany vo Veľkej sále o 19:00 hod. koncert štvorice českých tenoristov. Zoskupenie 4 Tenoři patrí v súčasnosti k najväčším fenoménom českej medzižánrovej hudby. Vokálne kvarteto tvoria dvaja držitelia ceny Thália, pop muzikálová legenda a sólista Národného divadla v Prahe. Na koncerte vystúpi v zložení Marian Vojtko, Pavel Vítek, Ján KřížMichal Bragagnolo. V originálnych aranžmánoch interpretujú repertoár zložený z muzikálových a filmových melódií, od autorov Andrew Lloyd Webbera, Leonarda Bernsteina, Karla Svobodu či Ennia Morriconeho.

Svoje pravidelné pôsobenie započali vystúpením na koncerte Proms Gala v roku 2017, po ktorom nasledovali úspešné video klipy, nahrávky a turné. V septembri 2020 vydali debutový album vo vydavateľstve Supraphon. Účinkovanie na medzinárodnom festivale mfP 2023 je ich premiérovým debutom v piešťanskom Dome umenia, pre ktorý si pripravili špeciálny program, kde nebudú chýbať ani známe slovenské skladby.

Druhý festivalový open air zavíta do Nového Mesta nad Váhom

68. music festival Piešťany sa v nedeľu 25.6. popoludní presťahuje do Nového Mesta nad Váhom. Mestské kultúrne stredisko v Novom Meste nad Váhom totiž od 15:00 hod. hostí ďalší festivalový open air koncert. Má názov Do kina s Brass Quintetom. Komorné zoskupenia plechových dychových nástrojov boli obľúbenou súčasťou hudobných podujatí, najmä v prostredí exteriérov. Jedným z dôvodov ich atraktivity bola ich priezračná a dobrá počuteľnosť. A navyše, malé inštrumentálne zoskupenie, ktoré hudobne sprevádzalo nemý film, bolo od počiatku obľúbenou praktikou. Tentoraz sa predstaví Slovak Brass Quintet v zložení trúbkarov Rastislava Suchana a Ľubomíra Kamenského, hráča na lesný roh a umeleckého vedúceho Karola Nitrana, hráča na trombón Alberta Hrubovčáka a hráča na tubu Nikolaja Kanišáka. Návštevníkom zahrajú diela T. Morleya, D. Šostakoviča, H. Manciniho, M. Nováka, E. Crespu a G. M. Rodrigueza.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Posledný júnový týždeň s music festival Piešťany v znamení baletu i kina

pondelok 26.6. večer od 19:00 hod. sa vo veľkej sále Domu umenia SF Piešťany festivalovému publiku predstavia mladí tanečníci Junior Balet Brno z junior company Baletu Národného divadla Brno. Ide o historicky prvý program juniorského súboru balet NdB 2, ako jedinečného projektu, ktorý vznikol na pôde baletu Národního divadla Brno začiatkom sezóny 2022/2023. Pod vedením baletnej majsterky Markéty Pimek Hrabalovej a bývalého sólistu Uladzimíra Ivanoua, sa tento mladý súbor po prvýkrát predstaví v troch unikátnych choreografiách.

V úvodnej časti Uroboros, čo je názov starodávneho symbolu, predstavujúceho cyklickú podstatu veci, času a nekonečne plynúceho kolobehu života, sa zobrazí večný súboj dobra so zlom. Dynamické tanečné prevedenie bude sprevádzať nevšedná fúzia elektronickej hudby a tradičnej hudby ďalekého Východu od interpretov Choronomad a Murcoff. Baletná majsterka Markéta Pimek Hrabalová sa v choreografii Vodník inšpirovala tragickým príbehom rovnomennej balady z básnickej zbierky spisovateľa Karla Jaromíra Erbena – Kytice, ktorú zhudobnil najhranejší český skladateľ Antonín Dvořák. K príležitosti vzniku baletu NdB 2 doplnil dvojicu choreografii aj umelecký šéf Mário Radačovský. V jeho diele Na krásnom modrom…, v sprievode hudby Johanna Straussa mladšieho, predstaví kvality tohto nádejného mladého súboru, v ktorom sú pohyb a rýchlosť hlavnými atribútmi prejavu.

Streda s filmom Ennio

Posledná júnová streda (28.6.) patrí od 19:30 vo veľkej sále piešťanského Domu umenia ďalšiemu kino zážitku. Bude sa vysielať taliansky životopisný hudobný dokument film Ennio (2022) s českými titulkami. Oscarový režisér Giuseppe Tornatore (Bio Raj, Najvyššia ponuka) prináša filmovú poctu svojmu priateľovi a legendárnemu skladateľovi filmovej hudby Enniovi Morriconemu. Celovečerný dokument obsahuje rozhovory so slávnymi režisérmi a hudobníkmi, s ktorými Morricone spolupracoval a ktorých svojou tvorbou ovplyvnil (Quentin Tarantino, Hans Zimmer, John Williams, Clint Eastwood, Oliver Stone a ďalší). Filmová snímka prináša taktiež unikátny pohľad na jeho život cez doteraz nezverejnené archívne zábery a nechýbajú ani ukážky zo slávnych koncertov a filmov, ktoré Ennia Morriconeho navždy zapísali výrazným písmom do histórie kinematografie.

Aj prvý júlový týždeň bude s oceňovaný kinohitom

Na strieborné plátno vo veľkej sále Domu umenia SF Piešťany zavíta aj oceňovaná snímka Il Boemo. Stane sa tak už v pondelok 3. júla o 19:30 v rámci 68. ročníka music festival Piešťany. Historická životopisná filmová dráma o jednom z najtalentovanejších a najznámejších českých hudobných skladateľoch 18. storočia, Josefovi Myslivečkovi mala v Českej republike premiéru 20. októbra 2022. Historický výpravný veľkofilm je inšpirovaný skutočným životným príbehom jedného z najvyhľadávanejších hudobných skladateľov druhej polovice 18. storočia – Josefa Myslivečka. Príbeh zavedie divákov najskôr do dobovej Prahy, z ktorej skladateľ odišiel do slnečného Talianska, kde potom žil, tvoril, stal sa legendou, ale aj zomrel v chorobe a zabudnutí.

Česká filmová a televízna akadémia vybrala film Il Boemo ako tohtoročného kandidáta na Oscara za Českú republiku, v kategórii Najlepší zahraničný film. V titulnej úlohe sa predstaví český herec a hudobník Vojtěch Dyk. Na autentickom prevedení Myslivečkových operných árií a skladieb sa vo filme, za hudobného sprievodu českého orchestra barokových nástrojov Collegium 1704, pod vedením Václava Luksa, podieľajú poprední operní sólisti Philippe Jaroussky, Simona Šaturová, Raffaella Milanesi, alebo Emőke Baráth.

Záverečný koncert 68. music festival Piešťany patrí Lúčnici a košickej filke

Festivalovou bodkou je slávnostný záverečný koncert. Uskutoční sa v piatok 7. júla 2023 o 19:00 hod. vo veľkej sále Domu umenia SF Piešťany. Štátna filharmónia Košice, Spevácky zbor a spevácka skupina Lúčnice sa so sólistom – tenoristom Tituszom Tóbiszom predstaví pod taktovkou dirigenta Martina Leginusa v programe Zem spieva.

ŠfK / Štátna filharmónia Košice / v košickom Dome umenia / Kam za kultúrou

Spoločne budú sprevádzať prvý celovečerný slovenský film Zem spieva z roku 1933. Ide o etnografický dokument, zachytávajúci reálie Slovenska tridsiatych rokov. Autor a režisér prof. Karol Plicka v ňom zaznamenáva dôležitý kolobeh života slovenského ľudu. V roku 1933 sa mu podarilo úspešne zavŕšiť pokusy o vznik slovenského dokumentárneho filmu. Aj vďaka poetickému zachyteniu slovenskej krajiny, citlivému prístupu ku dokumentácii slovenských tradícií s folkloristickým motívom je film považovaný za majstrovské dielo. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Zásluhu na hudobnej zložke filmu nesie skladateľ a dirigent František Škvor, ktorý pracoval s motívmi typickými pre východné Slovensko. Tým nielen priblížil hudobné tradície nášho regiónu, ale povýšil dokument na zvukové dielo. Film Zem spieva bol digitálne reštaurovaný a bude v tejto podobe prvýkrát uvedený na veľkom plátne s orchestrom Štátnej filharmónie Košice a Speváckym zborom Lúčnica.

Na výstavu aj v rámci 68. ročníka music festival Piešťany

Vo výstavných priestoroch Domu umenia SF Piešťany nájdete aj viaceré atraktívne výstavy, ktoré prinášajú návštevníkom pri príležitosti 68. ročníka music festival Piešťany. Bude to niekoľko dokumentárnych výstav. Pri príležitosti tohtoročného výročia najstaršej písomnosti z nášho územia – tzv. Zoborských listín pripravilo Mesto Piešťany, Balneologické múzeum Imricha Wintera a Dom umenia SF Piešťany s finančnou podporou OOCR Rezort Piešťany zaujímavú výstavu. Dokumentárnu výstavu s názvom Piešťany: Od Zoborskej listiny po súčasnosť (1113 – 2023) nájdete vo foyeri na II. poschodí v termíne od 1.6. do 7.7.2023. Ďalšie dve dokumentárne výstavy realizujú v spolupráci s Divadelným ústavom Bratislava. Jedna predstaví bardov slovenskej opernej réžie – Miroslava Fischera, Júliusa Gyermeka a Branislava Krišku a druhá mezzosopranistku Ninu Hazuchovú. Tieto výstavy si môžete pozrieť až do konca augusta.

Inzercia
Škrupinka

Ponuku výstav uzatvára výstava s názvom Zo svetla do temnoty – Z temnoty do svetla, ktorá prezentuje kostýmové príbehy Nadi Šimunovej a osobnosť filmového a televízneho scénografa Romana Rjachovského. Slávnostná vernisáž sa uskutoční 15. 6. 2023 o 17.30 hod. a sprevádzať ju bude aj slávnostné odovzdanie Ceny Fondu výtvarných umení za významný prínos v oblasti výtvarného umenia autorovi výstavy

 

TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk

Zdroj: Slovenská filharmónia, Štátna filharmónia Košice

Redakciu informovala Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

Peter Mazalán
Culture Divadlo Hudba News Odporúčame Podujatia PR

Projekt Labutia pieseň s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť

Projekt Labutia pieseň spájajúci činohru s operným umením s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť. Kto okrem nich vystúpi?

Read More
Rukopisy majstrov
Culture Divadlo Podujatia PR

Balet Rukopisy majstrov čaká v SND derniéra

Baletný titul Rukopisy majstrov už 3. sezónu ponúka v Balete SND to najlepšie zo svetového baletu a tento týždeň ho čaká derniéra.

Read More
Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenský komorný orchester s dvojicou virtuózov uvedie v utorok koncertnú poctu

Slovenský komorný orchester privíta dvojicu virtuózov a spoločne uvedú koncertnú poctu s názvom Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kun.

Read More
Translate »