Festival Film a architektúra uvedie poctu géniom modernej architektúry

Festival Film a architektúra

Festival Film a architektura sa láme do novej dekády a odhaľuje tohtoročný nabitý program. Uvedie poctu géniom modernej architektúry i architektonickú inšpiráciu Jana Hřebejka Jedenásty ročník s názvom Body zlomů zavíta opäť okrem pražských kín do miest po celej republike a na Slovensko. A to v termíne od 29. septembra do 4. októbra 2022.

Jedenásty ročník festivalu Film a architektura s názvom Body zlomů zavíta opäť okrem pražských kín do miest po celej republike a na Slovensko. Uskutoční sa v dňoch  od 29. septembra do 4. októbra 2022.  Filmový festival zamieri po 11-raz do českých a slovenských kinosál i do nevšedných priestorov. Tento rok predstaví 34 filmov v Českej republike a na Slovensku, a to v pätici festivalových sekciíBody zlomů, Pocta Aleně Šrámkové, Neviditelní architekti, Design & Build a Inspirace Jana Hřebejka. Ozveny festivalu sa odohrajú o dva týždne neskôr v kinosále Veľvyslanectva Českej republiky v Berlíne.

Festival Film a architektúra zavíta do Nemecka či na Slovensko

Festival Film a architektura zavíta tento rok do Prahy, Berlína, Brna, Frýdlantu, Hodonína, Hradce Králové, Hranic, Josefova Dolu, Karlových Varů, Libčic nad Vltavou, Nymburku, Opavy, Ostravy, Pardubic, Piešťan, Plzně, Rajeckých Teplic, Řevnic, Ústí nad Labem, Vratislavic nad Nisou, Vysokého Mýta, Zlína a Žiliny. Detailný program nájdete na filmarchitektura.cz či sociálnych sietiach festivalu.

Otvorí ho španielsky predskokan

Tohtoročný program otvorí už 22. septembra warm-up projekcie v priestoroch Fakulty architektúry ČVUT, behom ktorej sa bude premietať španielsky film VALLDAURA: A Quarantine Cabin. Dokument sleduje na jar 2020 študentov architektúry absolvujúcich vzdelávací program, v ktorom vlastnoručne realizujú svoj spoločný projekt. Snímka popisuje náročnosť a neistotu prvého lockdownu, kedy sa z rezidenčného pobytu s nadsadením stáva architektonická reality show. Vstup na projekciu bude zdarma.

Otvárací večer pripomenie slávneho architekta

Vo štvrtok 29. septembra prebehne vo veľkej sále kina Světozor oficiálne otvorenie festivalu snímkou Inženýrova fantazie. Nevšedná pocta skromnému géniovi Peteru Riceovi približuje mimoriadnu kariéru a osobnosť jedného z najuznávanejších statikov konca 20. storočia, ktorý stál za svetoznámymi stavbami ako Opera v Sydney, Centre Pompidou či Lloyd’s Building.

Neviditeľní architekti si uctia prvú dámu českej architektúry

Program ponúkne filmy s pútavou architektúrou a predstaví aj ich neveľmi známych autorov v sekcii Neviditelní architekti. Výnimočnou projekciou bude experimentálna snímka Esquizo z roku 1970. Pochádza z dielne španielskeho architekta Ricarda Bofilla, ktorý o.i.  sa autorsky podpísal pod niekoľko pražských realizácií ako Corso Karlín alebo rezidencie Obecní dvůr. Chýbať nebude ani filmová pocta nedávno zosnulej prvej dáme českej architektúry Aleny Šrámkovej.

Čo si vybral režisér Jan Hřebejk?

Diváci sa môžu tešiť i na festivalové diskusie s tvorcami a hosťami. Projekciami francúzskeho dokumentu Jean Prouve’s House a snímky Pina renomovaného režiséra Wima Wendersa prevedie divákov v piatok 30. septembra v Kine 35 režisér Jan Hřebejk. Ten je nielen významnou osobnosťou súčasnej českej kinematografie, ale taktiež veľkým fanúšikom architektúry. Do svojej filmovej sekcii Inspirace vybral snímky, v ktorých hrá architektúra hlavnú i vedľajšiu úlohu.

“Pre tento ročník sme na spoluprácu prizvali filmového režiséra Jana Hřebejka. Pre festival vybral výrazné a špecifické filmy, ktoré osobne uvedie. Jedným z nich je celovečerný film Pina, prepojujúci tanec a architektúru. Jeho filmové lokácie sa odohrávajú v súčasných stavbách významných architektov. Festivalové projekcie sa uskutočňujú i v priestore tzv. Kafkárny, bývalom ateliéri Bohumila Kafka, v súčasnosti v sídle ateliéri sochy pražskej UMPRUM, ktorý bude otvorený počas festivalu Deň architektúry a kde sa o.i. natáčali filmy Pupendo a Monstrum. Druhá snímka o francúzskom designerovi a priekopníkovi modulárnej architektúry, ktorý nás zavedie do autorovho vlastného domu, natočil francúzsky režisér Stan Neumann, pravnuk slávneho českého básnika S. K. Neumanna,“ hovorí riaditeľka festivalu Marcela Steinbachová.

Utopický projekt amerického sna predstaví Film a architektúra

Festival zakončí 3. októbra v pražskom kine Světozor a o deň neskôr v brnianskom Kino Art bizarný dokument The Bubble. Približuje oblasť Villages, najväčšiu komunitu dôchodcov v Amerike. Tento neustále sa rozširujúci utopický projekt amerického sna má ale ekologické a sociálne dopady na svoje okolie. Po pražskom premietaní prebehne filmový komentár Aleša Stuchlého a Víta Schmarce z relácie Čelisti Radia Wave.

Festival dopĺňa aj Deň architektúry

Film a architektura prebieha paralelne s festivalom Den architektury, ktorý od 30. septembra do 6. októbra ponúkne 300 zdarma prístupných akcií v stovke miest a obcí po celej republike i na Slovensku. Pozýva na exkurzie do bežne neprístupných budov, na architektonické prechádzky, cyklovýlety, prednášky i program pre deti. Mottom aktuálneho ročníku je “Nebourej, transformuj!”. Festival sa tak z veľkej časti zameriava na ekologický, ekonomický i etický rozmer architektúry a výstavby. Predstaví zdarné riešenia rekonštrukcií a revitalizácií. Program ďalej pripomenie osobnosť slovinského architekta Josipa Plečnika, od ktorého narodenia uplynulo v tomto roku 150 rokov. Predstaví aj jeho nasledovníkov a kolegov z Viedenskej školy Otto Wagnera. Festival vzdá taktiež poctu českej architektke Alene Šrámkovej. Kompletný program je k dispozícii na www.denarchitektury.cz.

Oba festivaly spája organizátor

Spolek Kruh, organizátor festivalov Den architektury a Film a architektura, čerpá z dvoch desaťročí skúseností v odbore a z dlhodobej spolupráce s architektmi, spolkami a inštitúciami vo všetkých regiónoch. Vznikla tak sieť, do ktorej sa v priebehu 10 rokov zapojilo nad 180 miest na území Českej republiky i na Slovensku. Na prelome septembra a októbra tak v rámci osláv Medzinárodného dňa architektúry prebehne viac než 300 akcií a 60 filmových projekcií.

Festival Film a architektúra / Plagát

PR článok

Zdroj: Redakciu informovala Anna Mašátová, PR manažérka

Slovenský komorný orchester
Hudba News Odporúčame PR

Nedeľné popoludnie v Slovenskej filharmónii, Hommage à Bohdan Warchal

Členovia Slovenského komorného orchestra s um. vedúcim Ewaldom Danelom každoročne venujú jeden z januárových koncertov spomienke na zakladateľa Slovenského komorného orchestra, legendárneho Bohdana Warchala. Koncert Hommage à Bohdan Warchal sa uskutoční v nedeľu 26. januára 2023 v Koncertnej sieni SF o 16.00. Hosťom nedeľného popoludnia bude svetovo uznávaný husľový virtuóz a dirigent Shlomo Mintz. Na nedeľnom […]

Read More
Trio Euterpe / Zimný cyklus Třeboňská nocturna
Hudba News PR

Třeboňská nocturna pozývajú dnes na Trio Euterpé

Séria Abonentných koncertov Třeboňských nocturien pozýva na progresívne Trio Euterpé už vo štvrtok 26. januára do Divadla J. K. Tyla v Třeboni. Festival taktiež spúšťa predpredaj na letný festival, ktorý prebehne v dňoch 11. – 15. júla 2023 na rôznych miestach Třebone. Na letnom festivale Třeboňska nocturna v júli 2023 vystúpi Talichovo kvarteto, PhilHarmonia Octet, Rozhlasový […]

Read More
Tip na výstavu: Zvečnení do vosku – (Takmer) všetci svätí v pečatiach / Pečate v Univerzitnej knižnici /
História News Odporúčame

Tip na výstavu: Pečate v Univerzitnej knižnici

Máme pre vás jeden tip na zaujímavú výstavu, ktorá určite poteší nejedného priaznivca histórie, heraldiky či sfragistiky. Je ňou výstava Zvečnení do vosku – (Takmer) všetci svätí v pečatiach. Nájdete ju v priestoroch Univerzitnej knižnice v Bratislave. Na ceste spoznávania vás prostredníctvom pečatí vo svojich fondov prevedie Štátny archív v Bratislave. My sme si boli […]

Read More
Translate »