
Festival Film a architektura sa láme do novej dekády a odhaľuje tohtoročný nabitý program. Uvedie poctu géniom modernej architektúry i architektonickú inšpiráciu Jana Hřebejka Jedenásty ročník s názvom Body zlomů zavíta opäť okrem pražských kín do miest po celej republike a na Slovensko. A to v termíne od 29. septembra do 4. októbra 2022.
Jedenásty ročník festivalu Film a architektura s názvom Body zlomů zavíta opäť okrem pražských kín do miest po celej republike a na Slovensko. Uskutoční sa v dňoch od 29. septembra do 4. októbra 2022. Filmový festival zamieri po 11-raz do českých a slovenských kinosál i do nevšedných priestorov. Tento rok predstaví 34 filmov v Českej republike a na Slovensku, a to v pätici festivalových sekcií – Body zlomů, Pocta Aleně Šrámkové, Neviditelní architekti, Design & Build a Inspirace Jana Hřebejka. Ozveny festivalu sa odohrajú o dva týždne neskôr v kinosále Veľvyslanectva Českej republiky v Berlíne.
Festival Film a architektúra zavíta do Nemecka či na Slovensko
Festival Film a architektura zavíta tento rok do Prahy, Berlína, Brna, Frýdlantu, Hodonína, Hradce Králové, Hranic, Josefova Dolu, Karlových Varů, Libčic nad Vltavou, Nymburku, Opavy, Ostravy, Pardubic, Piešťan, Plzně, Rajeckých Teplic, Řevnic, Ústí nad Labem, Vratislavic nad Nisou, Vysokého Mýta, Zlína a Žiliny. Detailný program nájdete na filmarchitektura.cz či sociálnych sietiach festivalu.
Otvorí ho španielsky predskokan
Tohtoročný program otvorí už 22. septembra warm-up projekcie v priestoroch Fakulty architektúry ČVUT, behom ktorej sa bude premietať španielsky film VALLDAURA: A Quarantine Cabin. Dokument sleduje na jar 2020 študentov architektúry absolvujúcich vzdelávací program, v ktorom vlastnoručne realizujú svoj spoločný projekt. Snímka popisuje náročnosť a neistotu prvého lockdownu, kedy sa z rezidenčného pobytu s nadsadením stáva architektonická reality show. Vstup na projekciu bude zdarma.
Otvárací večer pripomenie slávneho architekta
Vo štvrtok 29. septembra prebehne vo veľkej sále kina Světozor oficiálne otvorenie festivalu snímkou Inženýrova fantazie. Nevšedná pocta skromnému géniovi Peteru Riceovi približuje mimoriadnu kariéru a osobnosť jedného z najuznávanejších statikov konca 20. storočia, ktorý stál za svetoznámymi stavbami ako Opera v Sydney, Centre Pompidou či Lloyd’s Building.
Neviditeľní architekti si uctia prvú dámu českej architektúry
Program ponúkne filmy s pútavou architektúrou a predstaví aj ich neveľmi známych autorov v sekcii Neviditelní architekti. Výnimočnou projekciou bude experimentálna snímka Esquizo z roku 1970. Pochádza z dielne španielskeho architekta Ricarda Bofilla, ktorý o.i. sa autorsky podpísal pod niekoľko pražských realizácií ako Corso Karlín alebo rezidencie Obecní dvůr. Chýbať nebude ani filmová pocta nedávno zosnulej prvej dáme českej architektúry Aleny Šrámkovej.
Čo si vybral režisér Jan Hřebejk?
Diváci sa môžu tešiť i na festivalové diskusie s tvorcami a hosťami. Projekciami francúzskeho dokumentu Jean Prouve’s House a snímky Pina renomovaného režiséra Wima Wendersa prevedie divákov v piatok 30. septembra v Kine 35 režisér Jan Hřebejk. Ten je nielen významnou osobnosťou súčasnej českej kinematografie, ale taktiež veľkým fanúšikom architektúry. Do svojej filmovej sekcii Inspirace vybral snímky, v ktorých hrá architektúra hlavnú i vedľajšiu úlohu.
“Pre tento ročník sme na spoluprácu prizvali filmového režiséra Jana Hřebejka. Pre festival vybral výrazné a špecifické filmy, ktoré osobne uvedie. Jedným z nich je celovečerný film Pina, prepojujúci tanec a architektúru. Jeho filmové lokácie sa odohrávajú v súčasných stavbách významných architektov. Festivalové projekcie sa uskutočňujú i v priestore tzv. Kafkárny, bývalom ateliéri Bohumila Kafka, v súčasnosti v sídle ateliéri sochy pražskej UMPRUM, ktorý bude otvorený počas festivalu Deň architektúry a kde sa o.i. natáčali filmy Pupendo a Monstrum. Druhá snímka o francúzskom designerovi a priekopníkovi modulárnej architektúry, ktorý nás zavedie do autorovho vlastného domu, natočil francúzsky režisér Stan Neumann, pravnuk slávneho českého básnika S. K. Neumanna,“ hovorí riaditeľka festivalu Marcela Steinbachová.
Utopický projekt amerického sna predstaví Film a architektúra
Festival zakončí 3. októbra v pražskom kine Světozor a o deň neskôr v brnianskom Kino Art bizarný dokument The Bubble. Približuje oblasť Villages, najväčšiu komunitu dôchodcov v Amerike. Tento neustále sa rozširujúci utopický projekt amerického sna má ale ekologické a sociálne dopady na svoje okolie. Po pražskom premietaní prebehne filmový komentár Aleša Stuchlého a Víta Schmarce z relácie Čelisti Radia Wave.
Festival dopĺňa aj Deň architektúry
Film a architektura prebieha paralelne s festivalom Den architektury, ktorý od 30. septembra do 6. októbra ponúkne 300 zdarma prístupných akcií v stovke miest a obcí po celej republike i na Slovensku. Pozýva na exkurzie do bežne neprístupných budov, na architektonické prechádzky, cyklovýlety, prednášky i program pre deti. Mottom aktuálneho ročníku je “Nebourej, transformuj!”. Festival sa tak z veľkej časti zameriava na ekologický, ekonomický i etický rozmer architektúry a výstavby. Predstaví zdarné riešenia rekonštrukcií a revitalizácií. Program ďalej pripomenie osobnosť slovinského architekta Josipa Plečnika, od ktorého narodenia uplynulo v tomto roku 150 rokov. Predstaví aj jeho nasledovníkov a kolegov z Viedenskej školy Otto Wagnera. Festival vzdá taktiež poctu českej architektke Alene Šrámkovej. Kompletný program je k dispozícii na www.denarchitektury.cz.
Oba festivaly spája organizátor
Spolek Kruh, organizátor festivalov Den architektury a Film a architektura, čerpá z dvoch desaťročí skúseností v odbore a z dlhodobej spolupráce s architektmi, spolkami a inštitúciami vo všetkých regiónoch. Vznikla tak sieť, do ktorej sa v priebehu 10 rokov zapojilo nad 180 miest na území Českej republiky i na Slovensku. Na prelome septembra a októbra tak v rámci osláv Medzinárodného dňa architektúry prebehne viac než 300 akcií a 60 filmových projekcií.

PR článok
Zdroj: Redakciu informovala Anna Mašátová, PR manažérka