Novinky

DNS: rok 2022 s publikom otvoria Bedári

Bedári / Divadlo Nová scéna

Divadlo Nová scéna otvára svoje brány divákom už cez víkend 15. a 16. januára 2022 a to veľkolepo, opätovným uvedením svetoznámeho muzikálu BEDÁRI. Kultový muzikál podľa slávneho románu Victora Huga sa po takmer dvojročnej prestávke, spôsobenej pandémiou koronavírusu, opäť vracia na divadelné dosky.

V hlavnej úlohe Jeana Valjeana sa opäť predstaví skvelý Titusz Tóbisz, diváci sa môžu tešiť na podmanivú hudbu v podaní Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu pod taktovkou dirigenta Petra Valentoviča a excelentné spevácke i herecké výkony slovenských a českých muzikálových hviezd.  Zážitok z predstavenia umocňujú veľkolepá scéna a výpravné kostýmy.

Príbeh na motívy románu Victora Huga

Príbeh o Jeanovi Valjeanovi, galejníkovi na úteku, vychádza z kultového románu francúzskeho klasika Victora Huga „Les Misérables” (1862).  V javiskovom muzikálovom stvárnení našiel absolútne adekvátne spracovanie. V jeho deji sa majstrovsky prelínajú príbehy hlavného hrdinu Jeana Valjeana, jeho neúnavného prenasledovateľa, policajného komisára Javerta a malej siroty Cosetty. Tá nájde domov a neskôr aj svoju lásku v študentovi Mariusovi. Nechýba ani zvrhlá komická dvojica majiteľov krčmy Thénardierovcov, ktorí prežijú akýkoľvek politický režim. To všetko sa odohráva na pozadí výbušnej doby leta 1830 v Paríži. Vtedy vyrastú barikády revolúcie, ktorej sa mnohí hrdinovia tohto príbehu aj zúčastňujú.

Bedári získali mnoho ocenení

Muzikál Bedári (Les Misérables) francúzskych autorov Alaina Boublila (libreto) a  Claude-Michel Schőnberga (hudba) je najslávnejším a najdlhšie hraným divadelným muzikálom na svete. Na svojom konte má viac ako 160 medzinárodných ocenení vrátane 8 ocenení Tony Awards.

Bedári / 1
Bedári / 2

Na Slovensku po 39 rokoch od parížskej premiéry

Po 39 rokoch od jeho parížskej premiéry sa dostal pred slovenských divákov  v prebásnení Jána Štrassera. V réžii a hudobnej supervízii  Marie Zamora sa v hlavnej postave Jeana Valjeana predstaví Titusz Tóbisz. Postavu Javerta hrajú v alternácii Lukáš Vlček a Jiří Daniel. Predstaviteľom Mariusa je Peter Makranský, Cosettu alternujú Alžbeta Bartošová a Michaela Baladová Danielová. Thénardierku  stvárňujú Katarína Hasprová a Marta Kurčík Potančoková. Thénardiera alternujú Jaroslav Rusnák a Csongor Kassai. V postave Fantiny sa predstavia Mirka Gális Partlová a Veronika Prášil Gidová. Enjolrasa si zahrá Patrik Vyskočil.

Veľkolepá scéna a krásna hudba

Je to veľkolepá scénická freska. Striedajú sa v nej davové scény s obrazmi intímnymi. Nie je núdza o lásku a nenávisť či o boj s nádejou v lepší svet. Titul Bedári je náročný aj z pohľadu scénografie, množstva rekvizít a vyše dvoch stoviek kostýmov. Scénu má na “svedomí” výtvarník scény Petr Hloušek a kostýmy navrhla kostýmová výtvarníčka Ľudmila Várossová. Je pompézny aj do počtu účinkujúcich na scéne (35) a členov Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu (25). Dopĺňajú ich desiatky technikov, osvetľovačov, zvukárov, garderobiérok, maskérok, šepkárky a inšpicie v zákulisí.

Bedári / 3
Bedári / 4

Na návrat muzikálu Bedári sa tešia aj umelci

Po slovenskej premiére 20. a 21. septembra 2019, ktorej sa zúčastnili aj samotní autori, sa v Divadle Nová scéna odohralo 24 vypredaných predstavení. Slovenská verzia si okamžite získala priazeň divákov i odbornej kritiky. Príchod pandémie v marci 2020 však úspešné uvádzanie tohto titulu prerušil. Na jeho návrat sa preto tešia nielen diváci, ale aj samotní umelci. Medzi nimi aj predstaviteľ titulnej postavy, hosťujúci Titusz Tóbisz, sólista košickej opery:  „Návrat muzikálu Bedári na javisko Divadla Nová scéna bola pre mňa tá najlepšia správa, akú som mohol dostať. Práve toto dielo mi zo všetkých predstavení počas pandémie a zavretia divadiel najviac chýbalo. Nielen z umeleckej stránky. Skúšobné obdobie trvalo mesiace  a práca na tomto muzikáli celý ansámbel zocelila, boli sme ako rodina. A pandémia túto rodinu roztrhla. Na Bedárov sa teším aj preto, lebo je to predstavenie, ktoré ma najviac nabíja energiou, aj keď je nesmierne náročné.“

Bedári / 5
Bedári / 6

Nie je núdza o nové posily

Návrat muzikálu Bedári na dosky Divadla Nová scéna však nebol jednoduchý. Predchádzali mu korepetície s jednotlivými sólistami, zborom, skúšky na javisku i generálky so Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu. Do obnoveného predstavenia vstúpilo aj niekoľko nových tvárí, vrátane Mirky Gális Partlovej. Tá si pre materské povinnosti zahrá postavu Fantiny až teraz: „Do Bedárov nastupujem po takmer dvoch rokoch a mám pocit, že tieto prvé januárové predstavenia budú premiérou nielen pre mňa, ale pre všetkých účinkujúcich. Nových i starých. Veľmi sa teším, že postava Fantiny si ma počkala, je mi o to bližšia ako matke. Skvelé obsadenie, spoločné nasadenie celého divadelného tímu a orchestra pod úžasným vedením pána Valentoviča je dokonalou motiváciou nielen pre nás hercov, ale verím, že aj pre divákov. Nesmrteľný príbeh čistej lásky chytí za srdce snáď každého.“

Rok 2022 aj s publikom otvorí na Novej scéne muzikál Bedári

„Aj keď ide o jeden z najnáročnejších prevádzkových titulov, aké máme, rozhodli sme sa práve muzikálom Bedári otvoriť naše divadlo v roku 2022. Napriek vážnej téme je totiž aj o nádeji a viere v lepšie časy, dodáva chuť žiť. Verím, že toto dielo svojím obsahom, kvalitou, hĺbkou, nadčasovosťou a výpovednou hodnotou prinesie divákom opäť krásny divadelný zážitok a priláka ich do divadiel. Tak ako postavy v muzikáli Bedári, aj naša spoločnosť sa borí s problémami a práve umenie je jednou z ciest, ako sa nad ne povzniesť, potešiť dušu a pookriať,“ uzatvára generálna riaditeľka Divadla Nová scéna Ingrid Fašiangová.

Divadlo Nová scéna bude hrať v režime OP pre 50% hľadiska, pri zachovaní všetkých potrebných hygienických pravidiel.

Foto: Marek Malůšek / DNS

Zdroj: DNS

Redakciu informovala Zuzana Šebestová, PR DNS

Koláž: Mária Kleinová

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »