Novinky

Cenu Frica Kafendu získal Ladislav Fančovič

Ladislav Fančovič

K držiteľom ceny Frica Kafendu, ktorú udeľuje Hudobný fond, sa ešte v septembri 2023 pripojil uznávaný a oceňovaný virtuózny klavirista a saxofonista Ladislav Fančovič.

Ladislav Fančovič je právom považovaný za jedného z našich najtalentovanejších, najvšestrannejších a mimoriadne aktívnych umelcov. Nielen že je významným klavírnym virtuózom (ako sólista účinkoval s orchestrami ako napr. Slovenská filharmónia, Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, Štátna filharmónia Košice, Symfonický orchester Českého rozhlasu, Pražská komorná filharmónia, Filharmonia Zielonogórska, İzmir State Symphony Orchestra, Antalya State Symphony Orchestra, Solistes Européens Luxembourg, Bruno Walter Festival Orchestra, Filharmónia Bohuslava Martinů Zlín, Filharmónia Hradec Králové, Moravská filharmonie Olomouc či ŠKO Žilina), ale dnes je už aj renomovaným saxofonistom, ktorý cielene propaguje tento nástroj ako nástroj klasickej hudby. Fančovič bol viackrát nominovaný na cenu Radio_Head Awards, je riaditeľom troch medzinárodných hudobných festivalov (Saxophobia Bratislava, Hudba Modre a Golden Age Festival). Na svojom konte má dnes vyše 50 CD albumov.

Článok pokračuje pod reklamou

Najnovším prírastkom je mimoriadne oceňovaná nahrávka dvoch Klavírnych koncertov Ernő Dohnányiho so Štátnou filharmóniou Košice pod vedením Zbyňka Müllera, ktorá vyšla vo vydavateľstve Pavlík Records iba pred mesiacom. Aj táto nahrávka, ale aj Fančovičova vyše 20-ročná aktívna snaha o prinavrátenie hudby bratislavského rodáka Ernő Dohnányiho a iných slovenských skladateľov na koncertné pódiá, bola jedným z dôvodov udelenia tohto ocenenia, ktoré nesie upresnenie: „za mimoriadnu koncertnú a nahrávaciu činnosť s prihliadnutím na klavírne dielo Ernő Dohnányiho“.

Štátna filharmónia Košice
Štátna filharmónia Košice so Zbyňkom Müllerom a Ladislavom Fančovičom. Foto: Miriama Fenciková

Ladislav Fančovič sa v septembri vydal na turné. Koncertoval s Jakubom Čižmarovičom a Jankou Macíkovou v Zichyho paláci v Bratislave s programom pre saxofón, klavír a husle. Na cesty sa vydal ale aj so saxofónovým kvartetom Pressburg Saxohone Quartet. Predstavil sa 19.9. v Rimavskej Sobote, kde o. i. odznela aj premiéra 7 fúg Jána Cikkera v úprave pre 4 saxofóny. Nasledujúci deň sa presunul  do Svitu, kde odohral napríklad skladbu Musica Slovaca Ilju Zeljenku, Saxofónové kvarteto bratov Jeanjeanovcov z polovice 20. storočia či skladby žánru ragtime.

Ladislav Fančovič
Ladislav Fančovič. Foto: Rudolf Baranovic

V sobotu 23.9. ste ho mohli zažiť ako virtuózneho klaviristu swingového orchestra Fats Jazz Band na medzinárodnom festivale Golden Age Festival v Slovenskom rozhlase. V nedeľu 24.9. sa ako sólista predstavil na saxofóne s Trnavským komorným orchestrom v Kostole sv. Jakuba v Trnave. Svoje turné ukončil v Dolnom Kubíne, kde v pondelok 25.9. vystúpil na Kubínskej hudobnej jeseni. Publiku opätovne predstavil projekt spojenia saxofónu s klavírom a husľami s Jakubom Čižmarovičom a Jankou Macíkovou. 

Fats Jazz Band
Fats Jazz Band. Foto: Linda Kisková Bohušová

TS, Ladislav Fančovič

Foto: Miriam Fencíková, Linda Kisková Bohušová, Rudolf Baranovic

Zdroj: Janka Dekánková

Redakciu informovala a fotografie poskytla Janka Dekánková

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »