Novinky

Bratislava má prvú mestskú divadelnú scénu. Je ňou DPOH.

Bratislava má prvú mestskú divadelnú scénu / DPOH

Divadlo Pavla Országha Hviezdoslava (DPOH) sa stalo prvou mestskou divadelnou, činohernou scénou Bratislavy. Po sedemmesačnej prestávke, počas ktorej prechádzalo organizačnou zmenou, sa pre verejnosť otvorilo 11. januára 2023 o 19.00 pôvodnou inscenáciou autorky Lucie Ditte, Kopny! Buchny! Ric!.

Budova Divadla Pavla Országha Hviezdoslava (DPOH) je historickou budovou s unikátnou divadelnou technológiou a je zaradená medzi národné kultúrne pamiatky. Bratislava v nej získava svoju mestskú činohernú scénu, ktorá bude plnohodnotne fungovať ako samostatná organizácia s perspektívou vlastného divadelného súboru. V novej dramaturgii nadviaže na program svojich pôvodných inscenácií, spolu s novými, ktoré uvedie počas najbližších sezón. Je dôležité, aby mestá mali svoje divadlá. Je ešte dôležitejšie, aby hlavné mestá mali svoje divadlá. Pretože hlavné mestá sa stávajú domovom, aspoň dočasným, občanov z celej krajiny. A možno raz i z iných krajín. A tieto divadlá majú svojich divákov kultivovať a scitlivovať a dávať im nádej, že svet tak, ako ho vidia oni, vníma aj niekto iný. Že aj oni majú svoje miesto, kde sa môžu rovnako slobodne zasmiať aj si poplakať. Nahnevať sa i zamyslieť. Zdieľať hodnoty. Miesto pre mestskú kultúru. Aj Bratislava má konečne to svoje. Divadlo. Miesto, o ktorom jeho divák možno zatiaľ nevie. Ale my ho čakáme a chceme si ho vážiť a rešpektovať ho. Dobrodružstvo stretnutia, spoločného zážitku a výzva hľadania“, hovorí riaditeľka DPOH Valeria Schulczová.

Bratislava má prvú mestskú divadelnú scénu / DPOH
Bratislava má prvú mestskú divadelnú scénu.

„Štart činnosti je síce netypický, pretože začíname hrať v polovici divadelnej sezóny ale je o to intenzívnejší. Našou úlohou je vybudovať zodpovednú, otvorenú a plnohodnotnú divadelnú inštitúciu s kvalitnou dramaturgiou a repertoárom, ktorý prinesie do hlavného mesta nové pohľady, súčasné témy a možno aj iné názory na divadelné umenie s ambíciou vytvoriť priestor na diskusiu a konfrontáciu. Verím, že vytvoríme divadlo rešpektované divákmi aj odborníkmi, naším zámerom je tvoriť, hrať a vzdelávať, ako i ponúkať priestor aj nezávislým divadelným zoskupeniam,“ dopĺňa umelecký šéf DPOH Gejza Dezorz.

Prvou inscenáciou prvej bratislavskej scény bude Fantomas

Prvou premiérou novootvoreného Divadla Pavla Országha Hviezdoslava, bude 31. januára autorská inscenácia FANTOMAS v réžii Valerie Schulczovej, ktorá je zároveň aj poslednou časťou trilógie z úspešného a oceňovaného projektu Generácia Z. Divadlo bude v premiérach pokračovať 25. marca inscenáciou slovenského autora Agda Bavi Paina PRESSBURGER FIGHT CLUB v réžii Gejzu Dezorza o významnom prešporskom rodákovi Imrichovi Lichtenfeldovi, zakladateľovi bojového umenia Krav maga. 22. apríla uvedie inscenáciu DR. JEKYLL / MR. HYDE, ktorá vzniká v koprodukcii s OZ Tri bodky na ceste, v réžii Lucii Mihálovej a 1. júna rozprávku, ktorú na motívoch príbehov Márie Ďuríčkovej napísal Ján Gordulič, s pesničkami Jany Kirschner, v réžii Valerie Schulczovej. Ďalšie premiéry uvedie v novej divadelnej sezóne 2023/2024.

Január v DPOH

V januárovom programe nájdete inscenácie SUSED, KTORÉHO NECHCEM KRÁSA NEVÍDANÁ, z trilógie Generácia Z, ktoré vznikli v rámci Projektu tolerancie, derniéru inscenácie PRAVDA v réžii Ľubomíra Vajdičku, hry Williama Shakespeara v angličtine, v podaní native speakrov, hercov divadla BridginDrama MASTERCLASS WITH SHAKESPEARE, či predstavenia pre deti WEBSTEROVCI: LILI A UKRADNUTÁ SIEŤ a TRI PRASIATKA.

Foto: DPOH

Zdroj: DPOH

*** Posledná aktualizácia: 2023-01-17 (admin) ***

Peter Mazalán
Culture Divadlo Hudba News Odporúčame Podujatia PR

Projekt Labutia pieseň s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť

Projekt Labutia pieseň spájajúci činohru s operným umením s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť. Kto okrem nich vystúpi?

Read More
Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenský komorný orchester s dvojicou virtuózov uvedie v utorok koncertnú poctu

Slovenský komorný orchester privíta dvojicu virtuózov a spoločne uvedú koncertnú poctu s názvom Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kun.

Read More
Kam za kultúrou
Culture Divadlo Eventy Hudba Kam za kultúrou News Odporúčame PR Výtvarné umenie

Hľadáte tipy kam za kultúrou? TOP výber je tu (16/2024)

Hľadáte tipy kam za kultúrou v týždni od 15. apríla 2024? Redakčný výber vám s tým opäť pomôže. Prinášame vám čerstvé tipy na zaujímavé kultúrne podujatia, ktoré prináša 16. týždeň roka 2024.

Read More
Translate »