Bratislava má prvú mestskú divadelnú scénu. Je ňou DPOH.

Bratislava má prvú mestskú divadelnú scénu / DPOH

Divadlo Pavla Országha Hviezdoslava (DPOH) sa stalo prvou mestskou divadelnou, činohernou scénou Bratislavy. Po sedemmesačnej prestávke, počas ktorej prechádzalo organizačnou zmenou, sa pre verejnosť otvorilo 11. januára 2023 o 19.00 pôvodnou inscenáciou autorky Lucie Ditte, Kopny! Buchny! Ric!.

Budova Divadla Pavla Országha Hviezdoslava (DPOH) je historickou budovou s unikátnou divadelnou technológiou a je zaradená medzi národné kultúrne pamiatky. Bratislava v nej získava svoju mestskú činohernú scénu, ktorá bude plnohodnotne fungovať ako samostatná organizácia s perspektívou vlastného divadelného súboru. V novej dramaturgii nadviaže na program svojich pôvodných inscenácií, spolu s novými, ktoré uvedie počas najbližších sezón. Je dôležité, aby mestá mali svoje divadlá. Je ešte dôležitejšie, aby hlavné mestá mali svoje divadlá. Pretože hlavné mestá sa stávajú domovom, aspoň dočasným, občanov z celej krajiny. A možno raz i z iných krajín. A tieto divadlá majú svojich divákov kultivovať a scitlivovať a dávať im nádej, že svet tak, ako ho vidia oni, vníma aj niekto iný. Že aj oni majú svoje miesto, kde sa môžu rovnako slobodne zasmiať aj si poplakať. Nahnevať sa i zamyslieť. Zdieľať hodnoty. Miesto pre mestskú kultúru. Aj Bratislava má konečne to svoje. Divadlo. Miesto, o ktorom jeho divák možno zatiaľ nevie. Ale my ho čakáme a chceme si ho vážiť a rešpektovať ho. Dobrodružstvo stretnutia, spoločného zážitku a výzva hľadania“, hovorí riaditeľka DPOH Valeria Schulczová.

Bratislava má prvú mestskú divadelnú scénu / DPOH
Bratislava má prvú mestskú divadelnú scénu.

„Štart činnosti je síce netypický, pretože začíname hrať v polovici divadelnej sezóny ale je o to intenzívnejší. Našou úlohou je vybudovať zodpovednú, otvorenú a plnohodnotnú divadelnú inštitúciu s kvalitnou dramaturgiou a repertoárom, ktorý prinesie do hlavného mesta nové pohľady, súčasné témy a možno aj iné názory na divadelné umenie s ambíciou vytvoriť priestor na diskusiu a konfrontáciu. Verím, že vytvoríme divadlo rešpektované divákmi aj odborníkmi, naším zámerom je tvoriť, hrať a vzdelávať, ako i ponúkať priestor aj nezávislým divadelným zoskupeniam,“ dopĺňa umelecký šéf DPOH Gejza Dezorz.

Prvou inscenáciou prvej bratislavskej scény bude Fantomas

Prvou premiérou novootvoreného Divadla Pavla Országha Hviezdoslava, bude 31. januára autorská inscenácia FANTOMAS v réžii Valerie Schulczovej, ktorá je zároveň aj poslednou časťou trilógie z úspešného a oceňovaného projektu Generácia Z. Divadlo bude v premiérach pokračovať 25. marca inscenáciou slovenského autora Agda Bavi Paina PRESSBURGER FIGHT CLUB v réžii Gejzu Dezorza o významnom prešporskom rodákovi Imrichovi Lichtenfeldovi, zakladateľovi bojového umenia Krav maga. 22. apríla uvedie inscenáciu DR. JEKYLL / MR. HYDE, ktorá vzniká v koprodukcii s OZ Tri bodky na ceste, v réžii Lucii Mihálovej a 1. júna rozprávku, ktorú na motívoch príbehov Márie Ďuríčkovej napísal Ján Gordulič, s pesničkami Jany Kirschner, v réžii Valerie Schulczovej. Ďalšie premiéry uvedie v novej divadelnej sezóne 2023/2024.

Január v DPOH

V januárovom programe nájdete inscenácie SUSED, KTORÉHO NECHCEM KRÁSA NEVÍDANÁ, z trilógie Generácia Z, ktoré vznikli v rámci Projektu tolerancie, derniéru inscenácie PRAVDA v réžii Ľubomíra Vajdičku, hry Williama Shakespeara v angličtine, v podaní native speakrov, hercov divadla BridginDrama MASTERCLASS WITH SHAKESPEARE, či predstavenia pre deti WEBSTEROVCI: LILI A UKRADNUTÁ SIEŤ a TRI PRASIATKA.

Foto: DPOH

Zdroj: DPOH

*** Posledná aktualizácia: 2023-01-17 (admin) ***

Hrad Červený Kameň
Culture História News Odporúčame Podujatia PR

Nedeľný čaj o piatej s kunsthistoričkou na Hrade Červený Kameň

V nedeľu 11. júna 2023 sa na Hrade Červený Kameň uskutoční zaujímavé podujatie – Čaj o piatej s kunsthistoričkou Ingrid Halászovou. Rozprávať sa bude o dvoch bratoch, palatínoch Jánovi a Mikulášovi z rodu Pálffy. SNM-Múzeum Červený Kameň chystá pre svojich návštevníkov ďalší atraktívny program. V nedeľu podvečer o 17:00 hod. pozýva na výnimočné podujatie, ktoré […]

Read More
Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Jún so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a Slovenskou filharmóniou

Čo prinesie jún 2023 so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a Slovenskou filharmóniou? Okrem ďalšej abonentnej symfonickej dvojice koncertov spojenej debutom i ďalšiu ochutnávku programu svojho turné. Prvá júnová dvojica symfonických koncertov Slovenskej filharmónie zaznie pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina. Návštevníci si vypočujú program, s ktorým sa Slovenská filharmónia predstaví na tohtoročnom štrnástom  turné v Japonsku.  Sólistom […]

Read More
Pro musica nostra 2023 - Trnavský kraj
Culture Eventy Festivaly Hudba Koncerty News PR

Pro musica nostra Tyrnaviensi 2023 sa vracia do Trnavy

Po roku opäť sa do Trnavského kraja vracia festival vážnej hudby Pro musica nostra. Hoci v iných regiónoch Slovenska je už etablovaný, v Trnavsku ide o mladú tradíciu. Druhý ročník Pro musica nostra Tyrnaviensi prinesie do Piešťan, Smoleníc, Voderád, Lančára, Cífera-Pácu, Hlohovca a Trnavy sedem zaujímavých programov v podaní domácich umelcov ale i hostí z […]

Read More
Translate »