Bojnický zámok bude nielen romantický, ale opäť aj strašidelný

Bojnice

Rozprávkový Bojnický zámok ukrýva mnoho tajomstiev. Pôsobí romanticky a po čase bude opäť aj strašidelný. Ovládnu ho temné sily?

Po dlhšej odmlke sa na Bojnický zámok opäť vrátia strašidlá a tajomné sily. Slovenské národné múzeum – Múzeum Bojnice pripravuje na začiatok hlavnej turistickej sezóny 2023 nové podujatie pod názvom Strašidelný zámok. Pilotný ročník ponesie názov 1888. Vyrozpráva príbeh o temných tieňoch ľudských slabostí a otváraní svetov, ktoré by mali ostať naveky uzamknuté. „Písal sa rok Pána 1888, devätnáste storočie plné romantických básní o hrdinoch, láske, ale i kráse smrti sa chýlilo ku koncu a ľudia s obavou i nadšením očakávali príchod nového storočia. V tomto roku sa vo svete stali rôzne zvláštnosti. V Londýne bola nájdená prvá obeť známeho Jacka Rozparovača, maliar Vincent Van Gogh si odrezal kus ľavého ucha a v Bojniciach jeden samotársky gróf započal romantickú prestavbu schátraného hradu,“ hovorí o pozadí podujatia režisér Vojtech Bartko.

Bojnice

Tento rozmar bohatého zemepána spustil riavu výčitiek, ponosov, odsudzovania, výsmechu, ale i plaču a bôľu. Mestom a krajom sa prehnala posledná vlna cholery, mestečko okrem toho zachvátil požiar a zhoreli strechy domov na námestí. Síce gróf Pálffy za to nemohol a dokonca ponúkol priestory hradu pre lazaret, či peniaze pre chorých, ale i tak si vyslúžil vlnu kritiky. Niekto predsa za to musí byť zodpovedný,“ pokračuje v odkrývaní príbehu režisér.

Bojnice - magické miesto, na ktorom sa budete (aspoň) trochu báť

Strach z nového, neznámeho, či nepochopeného v ľuďoch odpradávna prebúdza úzkosť a s ňou aj smrteľné hriechy, staré ako ľudstvo samo. Prestavba jedného schátraného hradu tak nečakane otvorila brány do dávnych svetov, ktoré nemali byť znova prístupné. Viac o tajomstvách tohto prekrásneho zámku sa môžete dozvedieť aj v našom článku Romantický Bojnický zámok plný tajomstiev

Bojnice
Bojnice - najnavštevovanejší slovenský hrad. Zdroj: Wikimedia Commons

Srdečne vás pozývame pozrieť si príbeh jedného grófa, ktorý chcel zanechať krásu pre budúce generácie, ale s ňou sa mu podarilo v cimburí uchovať i odvrátenú démonickú stránku ľudstva,” pozýva našich čitateľov Petra Gordíková, PR manažérka Bojnického zámku.

Bojnice / 1888

Pilotný ročník podujatia Strašidelný zámok s názvom 1888 uvedie múzeum v dvoch termínoch. Najprv sa tak stane od 28.4. do 1.5.2023 a potom od 5.5. do 8.5.2023. Aktuálne informácie o pripravovanom podujatí sú dostupné na www.bojnicecastle.sk a www.snm.sk.

TS, SNM – Bojnický zámok

Foto: SNM – Bojnický zámok, Wikimedia Commons

Zdroj: SNM

Redakciu informovala Petra Gordíková, PR manažér Bojnického zámku

Správu sme redakčne upravili.

SKD Martin
Culture Divadlo Festivaly News PR

Martin vo festivalovom šate. Dotyky a spojenia štartujú v pondelok

Martin ožije festivalom. Najväčšia prehliadka najnovšej slovenskej divadelnej tvorby – Dotyky a spojenia štartuje v pondelok. Čo všetko prináša?

Read More
Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Translate »