Novinky

Bojnický zámok bude nielen romantický, ale opäť aj strašidelný

Bojnice

Rozprávkový Bojnický zámok ukrýva mnoho tajomstiev. Pôsobí romanticky a po čase bude opäť aj strašidelný. Ovládnu ho temné sily?

Po dlhšej odmlke sa na Bojnický zámok opäť vrátia strašidlá a tajomné sily. Slovenské národné múzeum – Múzeum Bojnice pripravuje na začiatok hlavnej turistickej sezóny 2023 nové podujatie pod názvom Strašidelný zámok. Pilotný ročník ponesie názov 1888. Vyrozpráva príbeh o temných tieňoch ľudských slabostí a otváraní svetov, ktoré by mali ostať naveky uzamknuté. „Písal sa rok Pána 1888, devätnáste storočie plné romantických básní o hrdinoch, láske, ale i kráse smrti sa chýlilo ku koncu a ľudia s obavou i nadšením očakávali príchod nového storočia. V tomto roku sa vo svete stali rôzne zvláštnosti. V Londýne bola nájdená prvá obeť známeho Jacka Rozparovača, maliar Vincent Van Gogh si odrezal kus ľavého ucha a v Bojniciach jeden samotársky gróf započal romantickú prestavbu schátraného hradu,“ hovorí o pozadí podujatia režisér Vojtech Bartko.

Bojnice

Tento rozmar bohatého zemepána spustil riavu výčitiek, ponosov, odsudzovania, výsmechu, ale i plaču a bôľu. Mestom a krajom sa prehnala posledná vlna cholery, mestečko okrem toho zachvátil požiar a zhoreli strechy domov na námestí. Síce gróf Pálffy za to nemohol a dokonca ponúkol priestory hradu pre lazaret, či peniaze pre chorých, ale i tak si vyslúžil vlnu kritiky. Niekto predsa za to musí byť zodpovedný,“ pokračuje v odkrývaní príbehu režisér.

Bojnice - magické miesto, na ktorom sa budete (aspoň) trochu báť

Strach z nového, neznámeho, či nepochopeného v ľuďoch odpradávna prebúdza úzkosť a s ňou aj smrteľné hriechy, staré ako ľudstvo samo. Prestavba jedného schátraného hradu tak nečakane otvorila brány do dávnych svetov, ktoré nemali byť znova prístupné. Viac o tajomstvách tohto prekrásneho zámku sa môžete dozvedieť aj v našom článku Romantický Bojnický zámok plný tajomstiev

Bojnice
Bojnice - najnavštevovanejší slovenský hrad. Zdroj: Wikimedia Commons

Srdečne vás pozývame pozrieť si príbeh jedného grófa, ktorý chcel zanechať krásu pre budúce generácie, ale s ňou sa mu podarilo v cimburí uchovať i odvrátenú démonickú stránku ľudstva,” pozýva našich čitateľov Petra Gordíková, PR manažérka Bojnického zámku.

Bojnice / 1888

Pilotný ročník podujatia Strašidelný zámok s názvom 1888 uvedie múzeum v dvoch termínoch. Najprv sa tak stane od 28.4. do 1.5.2023 a potom od 5.5. do 8.5.2023. Aktuálne informácie o pripravovanom podujatí sú dostupné na www.bojnicecastle.sk a www.snm.sk.

TS, SNM – Bojnický zámok

Foto: SNM – Bojnický zámok, Wikimedia Commons

Zdroj: SNM

Redakciu informovala Petra Gordíková, PR manažér Bojnického zámku

Správu sme redakčne upravili.

Smetana Gala
Culture Divadlo História Koncerty News Odporúčame

Národní divadlo v Prahe oslávi galakoncertom Smetana Gala 200 rokov narodenia Bedřicha Smetanu

Národní divadlo v Prahe pripravuje galakoncert Smetana Gala k 200. výročiu narodenia Bedřicha Smetanu za účasti hviezd.

Read More
Amadeus / Slovenské DIvadlo Tanca / Kam za kultúrou
Culture Dance Divadlo Eventy News Odporúčame PR

Slovenské divadlo tanca uvádza nový titul. Geniálny Amadeus strieda fenomenálnu Carmen

Slovenské divadlo tanca prichádza s novinkou. Po fenomenálnom predstavení Carmen prichádza geniálny Amadeus v réžii Jána Ďurovčíka. Súbor s ním krátko po premiére mieri na turné.

Read More
Juraj Valčuha / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenská filharmónia privíta Juraja Valčuhu. Uvedú Mahlerovu tretiu symfóniu

Slovenská filharmónia privíta vzácneho hosťa – svetovo uznávaného dirigenta Juraja Valčuhu. Spolu so sólistkou Ester Pavlů i ďalšími účinkujúcimi uvedú Mahlerovú Tretiu symfóniu.

Read More
Translate »