Novinky

Rozdali literárne ceny Knižného klubu a Reflexu

Lit Cena

V prvý septembrový deň sa v záhradách pražského Kláštora sv. Anežky Českej rozdávali literárne ceny. Knižní klub ocenil Dominiku Prejdovú a týždenník Reflex Kateřinu Rudčenkovú. Obe sú už skúsené autorky.

Ceny už od roku 1995 putujú autorom za doposiaľ nevydané literárne diela a víťazovi vždy zaručujú jeho publikáciu, vecný dar či finančnú odmenu. Diela vydané vďaka Literárnej cene Knižního klubu dosahujú literárne či komerčné úspechy.

Román o patchworkovej rodine

Literárnu cenu Knižního klubu si tohto roku odnáša publicistka, scenáristka a niekdajšia dramaturgička filmového festivalu Febiofest, Dominika Prejdová.  Na 26. ročníku súťaže uspela so svojim románom Z čeho je den. Nešlo o jej prvotinu. Ako spisovateľka debutovala už v roku 2009 s titulom Marijin dvor. Tohtoročný víťaz Literárnej ceny Knižného klubu, román Z čeho je den, si z  takmer stovky zaslaných prác vybrala porota zložená zo spisovateľky, scenáristky a filmovej publicistky Terezy Brdečkovej, spisovateľa Pavla Brycza, literárneho historika a kritika Pavla Janáčka, publicistky Kateřiny Kadlecovej a spisovateľky Jany Šrámkovej. Dominika Prejdová sa v románe venuje netradičnej rodine a úskaliam fungovania  tzv. patchworkovej rodiny.  Tento typ rodiny tvorí rodina, ktorej členov tvoria deti a dospelí z nových a predchádzajúcich vzťahov. Autorka vypovedá príbeh z perspektívy nevlastnej matky, ktorá je zároveň aj matkou dvoch detí. Snaží sa zistiť, či je vôbec možné vytvoriť novú rodinu, čo to v sebe zahrňuje a prečo niektoré veci nemožno zmeniť.

Reflex ocenil knihu Amáliina nehybnost laureátky Magnesia Litera za poéziu z roku 2014

Literárnu cenu týždenníka Reflex získala poetka, prozaička a dramatička Kateřina Rudčenková za knihu Amáliina nehybnost. Vo svojom diele popisuje sedem rokov života redaktorky časopisu, ktorá prácou pomaly premárňuje svoju biologickú úlohu matky a riešenie hľadá v psychoterapii. Toto ocenenie nie je pre ňu prvé. Už v roku 2003 získala nemeckú básnickú Cenu Huberta Burdy. Za divadelnú hru Niekur získala 2. cenu v dramatickej súťaži Cien Alfréda Radoka a v roku 2014 obdržala za básnickú zbierku Chůze po dunách ocenenie Magnesia Litera za poéziu.

Oceneným vydá knihy nakladateľstvo Knižní klub

Víťazstvo pre Dominiku Prejdovú znamená nielen prevzatie ceny – sklenej plastiky v tvare otvorenej knihy, ale tiež knižné vydanie rukopisu vo vydavateľstve Knižní klub s prémiou sto tisíc českých korún (asi 4000 EUR). Aj Reflexom ocenená kniha uzrie svetlo sveta pod nakladateľskou značkou Knižní klub. Namiesto finančnej odmeny získala ročné predplatné týždenníka Reflex. 

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »