Rozdali literárne ceny Knižného klubu a Reflexu

Lit Cena

V prvý septembrový deň sa v záhradách pražského Kláštora sv. Anežky Českej rozdávali literárne ceny. Knižní klub ocenil Dominiku Prejdovú a týždenník Reflex Kateřinu Rudčenkovú. Obe sú už skúsené autorky.

Ceny už od roku 1995 putujú autorom za doposiaľ nevydané literárne diela a víťazovi vždy zaručujú jeho publikáciu, vecný dar či finančnú odmenu. Diela vydané vďaka Literárnej cene Knižního klubu dosahujú literárne či komerčné úspechy.

Román o patchworkovej rodine

Literárnu cenu Knižního klubu si tohto roku odnáša publicistka, scenáristka a niekdajšia dramaturgička filmového festivalu Febiofest, Dominika Prejdová.  Na 26. ročníku súťaže uspela so svojim románom Z čeho je den. Nešlo o jej prvotinu. Ako spisovateľka debutovala už v roku 2009 s titulom Marijin dvor. Tohtoročný víťaz Literárnej ceny Knižného klubu, román Z čeho je den, si z  takmer stovky zaslaných prác vybrala porota zložená zo spisovateľky, scenáristky a filmovej publicistky Terezy Brdečkovej, spisovateľa Pavla Brycza, literárneho historika a kritika Pavla Janáčka, publicistky Kateřiny Kadlecovej a spisovateľky Jany Šrámkovej. Dominika Prejdová sa v románe venuje netradičnej rodine a úskaliam fungovania  tzv. patchworkovej rodiny.  Tento typ rodiny tvorí rodina, ktorej členov tvoria deti a dospelí z nových a predchádzajúcich vzťahov. Autorka vypovedá príbeh z perspektívy nevlastnej matky, ktorá je zároveň aj matkou dvoch detí. Snaží sa zistiť, či je vôbec možné vytvoriť novú rodinu, čo to v sebe zahrňuje a prečo niektoré veci nemožno zmeniť.

Reflex ocenil knihu Amáliina nehybnost laureátky Magnesia Litera za poéziu z roku 2014

Literárnu cenu týždenníka Reflex získala poetka, prozaička a dramatička Kateřina Rudčenková za knihu Amáliina nehybnost. Vo svojom diele popisuje sedem rokov života redaktorky časopisu, ktorá prácou pomaly premárňuje svoju biologickú úlohu matky a riešenie hľadá v psychoterapii. Toto ocenenie nie je pre ňu prvé. Už v roku 2003 získala nemeckú básnickú Cenu Huberta Burdy. Za divadelnú hru Niekur získala 2. cenu v dramatickej súťaži Cien Alfréda Radoka a v roku 2014 obdržala za básnickú zbierku Chůze po dunách ocenenie Magnesia Litera za poéziu.

Oceneným vydá knihy nakladateľstvo Knižní klub

Víťazstvo pre Dominiku Prejdovú znamená nielen prevzatie ceny – sklenej plastiky v tvare otvorenej knihy, ale tiež knižné vydanie rukopisu vo vydavateľstve Knižní klub s prémiou sto tisíc českých korún (asi 4000 EUR). Aj Reflexom ocenená kniha uzrie svetlo sveta pod nakladateľskou značkou Knižní klub. Namiesto finančnej odmeny získala ročné predplatné týždenníka Reflex. 

Spišské divadlo
Divadlo Literatúra News

Svetový deň divadla nielen v Spišskom divadle

Spišské divadlo, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, sa hrdo hlási k odkazu Svetového dňa divadla, ktorý si už 61 rokov (od roku 1962) každoročne pripomíname 27. marca. Pripomeňme si jeho dejiny. 27. marec je od roku 1961 Svetovým dňom divadla. Zaviedol ho Medzinárodný divadelný inštitút (ITI) so zámerom každoročne osláviť tento obľúbený druh umenia so všetkými […]

Read More
Kam za kultúrou
Divadlo Dizajn Hudba Literatúra News Odporúčame PR Výtvarné umenie

Kam za kultúrou od 6. marca 2023?

Nový týždeň je tu a s ním prichádzajú aj naše tipy na atraktívne kultúrne podujatia. Týždeň sa nesie v znamení pocty legendám v strhujúcej koncertnej šou, celosvetového koncertného turné Erosa Ramazzottiho či spomienke na Jozefa Bednárika a jeho muzikálový svet. Tak, kam za kultúrou od 6. do 12. marca 2023? Odpovede na našu tradičnú otázku […]

Read More
Slovenské literárne centrum
Culture Literatúra News

Literárne informačné centrum sa mení na Slovenské literárne centrum

Literárne informačné centrum, ktoré je štátnou príspevkovou organizáciou Ministerstva kultúry SR, vstupuje do nového roka s novým názvom. Od 1. januára 2023 nesie meno Slovenské literárne centrum (SLC). Nové meno zakotvuje nová zriaďovacia listina centra, ktorú v septembri minulého roka podpísala ministerka kultúry SR Natália Milanová. Do roku 2023 vstupuje literárne centrum s novým názvom, […]

Read More
Translate »