Rozdali literárne ceny Knižného klubu a Reflexu

Lit Cena

V prvý septembrový deň sa v záhradách pražského Kláštora sv. Anežky Českej rozdávali literárne ceny. Knižní klub ocenil Dominiku Prejdovú a týždenník Reflex Kateřinu Rudčenkovú. Obe sú už skúsené autorky.

Ceny už od roku 1995 putujú autorom za doposiaľ nevydané literárne diela a víťazovi vždy zaručujú jeho publikáciu, vecný dar či finančnú odmenu. Diela vydané vďaka Literárnej cene Knižního klubu dosahujú literárne či komerčné úspechy.

Román o patchworkovej rodine

Literárnu cenu Knižního klubu si tohto roku odnáša publicistka, scenáristka a niekdajšia dramaturgička filmového festivalu Febiofest, Dominika Prejdová.  Na 26. ročníku súťaže uspela so svojim románom Z čeho je den. Nešlo o jej prvotinu. Ako spisovateľka debutovala už v roku 2009 s titulom Marijin dvor. Tohtoročný víťaz Literárnej ceny Knižného klubu, román Z čeho je den, si z  takmer stovky zaslaných prác vybrala porota zložená zo spisovateľky, scenáristky a filmovej publicistky Terezy Brdečkovej, spisovateľa Pavla Brycza, literárneho historika a kritika Pavla Janáčka, publicistky Kateřiny Kadlecovej a spisovateľky Jany Šrámkovej. Dominika Prejdová sa v románe venuje netradičnej rodine a úskaliam fungovania  tzv. patchworkovej rodiny.  Tento typ rodiny tvorí rodina, ktorej členov tvoria deti a dospelí z nových a predchádzajúcich vzťahov. Autorka vypovedá príbeh z perspektívy nevlastnej matky, ktorá je zároveň aj matkou dvoch detí. Snaží sa zistiť, či je vôbec možné vytvoriť novú rodinu, čo to v sebe zahrňuje a prečo niektoré veci nemožno zmeniť.

Reflex ocenil knihu Amáliina nehybnost laureátky Magnesia Litera za poéziu z roku 2014

Literárnu cenu týždenníka Reflex získala poetka, prozaička a dramatička Kateřina Rudčenková za knihu Amáliina nehybnost. Vo svojom diele popisuje sedem rokov života redaktorky časopisu, ktorá prácou pomaly premárňuje svoju biologickú úlohu matky a riešenie hľadá v psychoterapii. Toto ocenenie nie je pre ňu prvé. Už v roku 2003 získala nemeckú básnickú Cenu Huberta Burdy. Za divadelnú hru Niekur získala 2. cenu v dramatickej súťaži Cien Alfréda Radoka a v roku 2014 obdržala za básnickú zbierku Chůze po dunách ocenenie Magnesia Litera za poéziu.

Oceneným vydá knihy nakladateľstvo Knižní klub

Víťazstvo pre Dominiku Prejdovú znamená nielen prevzatie ceny – sklenej plastiky v tvare otvorenej knihy, ale tiež knižné vydanie rukopisu vo vydavateľstve Knižní klub s prémiou sto tisíc českých korún (asi 4000 EUR). Aj Reflexom ocenená kniha uzrie svetlo sveta pod nakladateľskou značkou Knižní klub. Namiesto finančnej odmeny získala ročné predplatné týždenníka Reflex. 

Nepovinne po víne
Hudba Literatúra News Odporúčame Podujatia PR

Premiéra hudobno-poetického večera Nepovinne po víne už dnes

Divadlo Nová scéna uvedie v premiére dňa 25. novembra o 19.30 hod. hudobno-poetické pásmo s názvom NEPOVINNE PO VÍNE. Povinná literatúra zaznie v mimoriadnej forme. Pri čaši vína sa počas večera povinná i nepovinná literatúra zmenia na hudbu a súčasne odkryjú vzťahy medzi slovenskými básnikmi a poetkami. Víno samotné naberá aj symbolický význam – pravdy, […]

Read More
Romeo a Júlia
Literatúra News Recenzie

William Shakespeare: Romeo a Júlia v komikse (recenzia)

Do rúk sa mi dostala jedna z tohtoročných knižných noviniek, ktorú vydal Divadelný ústav. Známu hru anglického dramatika Williama Shakespeara Romeo a Júlia predstavuje v netradičnom, no veľmi inšpiratívnom formáte. A to v podobe grafického románu – komiksu s hrou čiernej a bielej i odtieňov šedej. Ide o pokračovanie medzinárodného projektu série Klasiky v grafickom […]

Read More
Miroslav Válek
História Literatúra Osobnosti

Miroslav Válek mal rád whisky aj literatúru

Keď mal 13 rokov, napísal prvú báseň. Neskôr tvoril denne aj 14 hodín, pričom jeho poézia plynula z hĺbky duše. Sám život dokázal vtkať len do niekoľkých veršov. A keď sa nevenoval svojej práci, nadšene sa staral o svoje akváriové rybičky. Miloval whisky i literatúru. Aj to o sebe Miroslav Válek prezradil v jedinečnom rozhovore […]

Read More
Translate »