Temnotu prerazí úsmev. To je posolstvo singlu Smile.

The Paper Dragon / Smile (Úsmev)

Kapela The Paper Dragon posiela najnákazlivejšie pozitívne vyjadrenie emócie na svete. Úsmev. A to prostredníctvom nového videa Smile!

Štvorica talentovaných košických muzikantov, ktorých spája názov kapely The Paper Dragon, sa opäť hlási o slovo. Pred pár dňami zverejnila lyrics video k piesni Smile. Pozitívne ladená skladba, ktorej hlavným posolstvom je úsmev, je z pripravovaného albumu Better Days. Ten má svetlo sveta uzrieť na sklonku jari.  

Vyvoláva pozitívne interakcie tak ako úsmev

Novinka SMILE vznikla počas minulého leta, kedy v ľuďoch aj samotné ročné obdobie a slnečné lúče vyvolávajú pozitívne naladenie. Všade naokolo bolo možné vidieť usmievajúcich sa ľudí. Konkrétnou inšpiráciou pre vznik skladby však bol úsmev ženy. „Ten moment, kedy ju zbadáte pred stretnutím a ona sa na vás usmeje. To je moment, ktorý inšpiruje,“ hovorí spevák kapely Tibor Dragon.

Video k songu Smile je veľmi emotívne

Košičania novinku zverejnili prostredníctvom lyrics videa. Námet videa vymyslel Tiborov brat, Gabriel Dragon, ktorý za ním stojí i produkčne. Výroba trvala niekoľko dní, nakoľko lyrics video obsahuje prvok, pri ktorom je potrebné správne časovanie grafických detailov. „Môj brat má presne tú vlastnosť, ktorú mám veľmi rád aj na všetkých členoch našej kapely –  zoberie nápad, vie, aký je cieľ a vytvorí niečo jedinečné bez akékoľvek môjho zásahu. Presne to, čo skladba potrebuje,“ vysvetľuje hudobník. „Celá skladba je akoby rozdelená na niekoľko častí, ktoré sú rôzne z hľadiska rytmu, farby, intonácie… Charakteristickým prvkom našich skladieb je veľký, farebný, silne emocionálny záver. Tak je to aj v prípade tejto piesne, kde sme chceli poukázať a zdôrazniť význam úsmevu, ktorý sa graficky zobrazuje, keď vo videu nebeží text a je odkazom pre dôležitého človeka –  že tvorí náš svet,“ dodáva k téme videa.

Smile je poctou úsmevu

Čerstvo vydaný singel však nemusí odrážať len romantickú podstatu. Úsmev je totiž najnákazlivejším pozitívnym vyjadrením emócie na svete. „Úsmev má pre mňa a pre nás veľký význam, nakoľko vyvoláva pozitívne a príjemné pocity. Či už je to cudzí človek, alebo osoba, ktorú poznáme a máme radi. Počastovanie úsmevom niekoho druhého, môže mať pre niekoho obrovský zmysel. A jeden z najkrajších pocitov je, ak takýto človek pre vás tvorí dôležitú a podstatnú časť vášho sveta,“ prezrádza, ako inak, s úsmevom na tvári líder formácie.

The Paper Dragon / Smile

Smile je autorské dielo celej formácie

Autorom textu SMILE, ktorý vznikal pri opakovanom hraní a hraní na gitare, je samotný Tibor. Otextoval takmer všetky skladby z dielne The Paper Dragon. „Základom teda bola, ako je to pri väčšine tvorby, akustická gitara a neskôr na skúške Baška, Viktor a Dali dotvorili pieseň na podobu, ktorá presne spĺňala našu predstavu,“ približuje Dragon proces tvorby. Autorsky sa tak na novinke podieľali všetci členovia hudobnej skupiny. Tvoria ju gitarista Viktor Schwarcz,  majster bicích Dalibor Burgr a basgitaristka a vokalista Barbora Rondziková.  Viktor Schwarcz  počas nahrávania prispel okrem zvuku gitary aj  vokálmi. Majster bicích udáva rytmický smer. Potrebnú nežnosť formácií dodáva basgitaristka a vokalista Barbora Rondziková.

The Paper Dragon / Smile

Na songu Smile spolupracoval aj Pavol Jeňo

Pieseň sa tak, ako aj celý album, nahrávala v štúdiu Musicology Studios. Na skladbe spolupracoval hudobne aj produkčne skvelý hudobník Pavol Jeňo. „Paľko dotvoril a zafarbil skladbu klavírom, syntetizátorom a všetkými možnými zvukmi, ktoré v nahrávke možno počuť. Pomohol nám aj produkčne a to sa týka celého albumu. Tým, že našej hudbe rozumie a cíti ju, mix a master sme nechali v jeho rukách. A výsledok je podľa nás vynikajúci a verím, že rovnako to vnímajú a budú vnímať aj všetci, ktorí si ju vypočujú,“ nešetrí vodca “Papierových drakov“ chválou na kolegu z brandže.

Participovalo viacero muzikantov

Ruku k dielu priložilo i niekoľko ďalších talentovaných hudobníkov. „Okrem nás sa na tvorbe albumu najvýraznejšie podieľal už spomenutý Paľo Jeňo, ako hudobne, tak aj produkčne a ľudsky. Okrem neho aj niekoľko vynikajúcich hudobníkov ako Peter Tomko, Fero Jano. Violončelo nám nahrala skvelá hudobníčka Diana Ogurčáková,“ predstavuje frontman zoskupenia ďalších muzikantov.  

Nie je to len o názve

Aj pripravované CD Better Days bude v znamení pozitívneho NIELEN názvu. Debutová štúdiovka bude obsahovať 14 skladieb. Ponúkne prierez doterajšou hudobnou tvorbou The Paper Dragon. „Štrnásta skladba bude live verzia zo štúdia. Práve podľa nej je celý album pomenovaný,“ prezrádza Tibor Dragon. CD vznikalo postupne. Nahrávanie trvalo približne rok a pol. „Je to dlho, krátko? Netuším, no výsledok je podľa nás vynikajúci a veríme, že rovnako ho budú vnímať všetci, ktorí si ho vypočujú“ hovorí spevák. „Nahrali sme základné nástroje, teda bicie, bassgitaru, gitary a spevy,“ spomína na časy, keď kapela trávila hodiny v nahrávacom štúdiu.

Pracujú už na booklete CD

„Nahrávanie tohto albumu pre nás znamenalo jeden z najväčších hudobných zážitkov. Naučili sme sa veľa vecí, či už hudobných, alebo nesúvisiacich priamo s hudbou. A vidieť pred vlastnými očami a ušami, ako sa postupne skladby kryštalizujú, patrí medzi naše najsilnejšie zážitky. Ja osobne som zažil veľa momentov, kedy som počas nahrávania niektorého z členov kapely (vrátane Paľa Jeňa, ktorého považujeme za neoficiálneho piateho člena 🙂 ) ostal úplne ohromený a celým telom mi prebehli zimomriavky. Ten pocit je naozaj veľmi ťažko opísateľný. A ak pracujete na albume s ľuďmi, ktorí toto dokážu, viete, že je to tá správna partia,“ vyznáva sa Tibor a zároveň poodhaľuje, že aktuálne prebiehajú práce na booklete pripravovaného CD.

Finálnu podobu neprezrádza

„Ústrednou témou bude fotka papierového draka na dlani, ktorý je pre našu kapelu charakteristický a vyplýva aj z nášho názvu. Ako bude vo finále vyzerať, bude, samozrejme, prekvapením. S týmto dizajnom nám pomáha skvelý Ján Šandala, ktorý od prvej minúty stretnutia chápal naše, miestami šialené, nápady a povahy,“ dodáva líder kapely Tibor Dragon.

Svoje miesto v éteri si získal už prvý singel

SMILE nie je prvou ochutnávkou zvuku pripravovaného debutového albumu. Verejnosti sa predstavili piesňou Time Is Of The Essence. Už prvý singel si našiel svoje miesto aj v rotáciách slovenských rádií. Táto novinka evokuje zahraničnú produkciu.  

Vydanie albumu plánujú v plnej paráde

Vydanie albumu The Paper Dragon plánujú s plnou parádou. Krst prvotiny chystajú koncom jari tohto roku. Kto bude krstným otcom ich debutu, zatiaľ ostáva zahalené rúškom tajomstva. Líder zoskupenia však prisľúbil, že dovtedy ponúknu ešte  ďalšiu ochutnávku albumu prostredníctvom niekoľkých piesní. „Samozrejme, medzitým plánujeme hrať čo najviac koncertov a predstaviť našu tvorbu aj LIVE, nakoľko to je to, čo nás napĺňa asi najviac. Odovzdať ľuďom našu hudbu a emócie priamo z pódia, priamo z prvej ruky,“ dodáva Tibor Dragon na záver. Sledujte novinky na FB stránke kapely!

 

Zdroj fotografií: The Paper Dragon

Redakciu informovala Janka Marczellová / VIVIEN

One thought on “Temnotu prerazí úsmev. To je posolstvo singlu Smile.”

Comments are closed.

Virtuózi V4+ Slovinsko 2022 / semifinále
Culture Hudba News Odporúčame

Virtuózi V4+Slovinsko 2022: poznáme semifinalistov

V posledný novembrový piatok sme boli svedkami národného kola, ktoré u nás odvysielala televízna Dvojka. Česká televízia divákom sprostredkúva až medzinárodné kolá, a tak sme sa museli spoliehať na vysielanie televíznej Dvojky, poľskej TVP Kultura alebo maďarskej TV DUNA. Päť krajín, súboj 20 talentovaných semifinalistov, hviezdna porota i hostia – aj také budú dve semifinálové […]

Read More
The Ladies Ensemble & Peter Adamov
Hudba Koncerty PR

The Ladies Ensemble & Peter Adamov: Vianočný koncert s romantickou atmosférou

K predvianočnému obdobiu hudba naozaj patrí. Ponuka adventných i vianočných koncertov je – našťastie, po dvoch pandemických rokoch, bohatá a dostupná úplne pre každého. Jedným z koncertov ktorý vás naladí na sviatočnú atmosféru, je vianočný koncert v podaní zoskupenia The Ladies Ensemble a Petra Adamova. Ak máte radi romantickú atmosféru, tak je tento koncert v […]

Read More
Vianoce 2022 v Štátnej filharmónii Košice
Hudba Koncerty News Odporúčame Podujatia PR

Vianoce 2022 v košickej filke

Advent a Vianoce 2022 oslávite aj v košickej filke! V predvianočnom období pre svojich návštevníkov prichystali päticu atraktívnych adventno-vianočných koncertných stretnutí. Poďte sa pozrieť, čo vás čaká do Vianoc v košickom Dome umenia. Štátna filharmónia Košice pripravila pre svojich návštevníkov niekoľko rozmanitých vianočných podujatí. Aký bude Advent a Vianoce 2022 s košickou filkou? Decembrové dni […]

Read More
Translate »