Novinky

Slovenská filharmónia sa najbližšie predstaví pod taktovkou Andreja Borejka

Slovenská filharmónia

Ponuku toho najzaujímavejšieho zo sveta hudby v 21.týždni roka 2024 popri festivalových koncertoch exkluzívnymi zážitkami doplní program v bratislavskej Redute. Slovenská filharmónia sa predstaví pod taktovkou charizmatického poľsko-ruského dirigenta Andreja Borejka a privíta aj ukrajinského sólistu.

Vo štvrtok a piatok 23. a  24. mája 2024 o 19.00 sa orchester Slovenská filharmónia a Slovenský filharmonický zbor pod vedením zbormajstra Jana Rozehnala predstavia pod taktovkou charizmatického poľsko-ruského dirigenta Andreja Borejka, hudobného riaditeľa a šéfdirigenta Národnej filharmónie vo Varšave. Sólistom večerov najbližšej symfonickej dvojice z ponuky Slovenskej filharmónie bude ukrajinský klavirista Antonii Barishevski. 

SF Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou

Návštevníkom najbližšej symfonickej dvojice čaká rôznorodosť štýlov, spletitá cesta hľadania vlastného rukopisu, vymanenie sa zo zaužívaných harmonických postupov… Účinkujúci spoločne ponúknu akýsi exkurz do možných podôb smerovania hudby na začiatku 20. storočia v dielach Lutosławskeho, Ljatošinského, Schönberga a Stravinského.

Quo vadis musica? Odpoveď na jej smerovanie začiatkom 20. storočia chce dať dramaturgia najbližších koncertov

Dramaturgiu oboch večerov odštartuje chromatikou presýtené Symfonické variácie Witolda Lutosławského, ktoré budú kontrastovať s ešte harmonicky uchopiteľným dielom Pokoj na zemi, op. 13 Arnolda Schönberga. Schönbergov  Pokoj na zemi vzniklo pôvodne pre zbor à capella.

Andrej Borejko a Slovenská filharmónia
Andrej Borejko a Slovenská filharmónia. Foto: Alexander Trizuljak, archív SF

Slovenská filharmónia privíta aj prominentného ukrajinského klaviristu

Program prinesie aj Slovanský koncert ukrajinského skladateľa Borisa Ljatošinského. V diele sa striedajú virtuózne sólové plochy so zvučnými plochami symfonického orchestra evokujúcimi filmovú hudbu. Široký emočný náboj musí interpretačne zvládnuť skladateľov krajan, prominentný ukrajinský klavirista Antonii Barishevski.

Antonii Barishevski
Uznávaný ukrajinský koncertný klavirista Antonii Barishevski. Foto: Elza Zherebchuk, archív umelca

Na záver najbližšej symfonickej dvojice zaznie Žalmová symfónia z roku 1930. Reprezentatívne a mimoriadne sugestívne dielo Igora Stravinského, ktorý sa ku koncu života v tvorbe niekoľkokrát obrátil k sakrálnym námetom a k pokore. Skladateľ toto dielo postavil na dychových nástrojoch a miešanom speváckom zbore. Stravinskij dostal objednávku skomponovať toto dielo ešte počas pôsobenia v Paríži, v období, kedy ho zasiahla smrť blízkeho priateľa, baletného impresária Sergeja Ďagileva. Stravinskij toto monumentálne dielo skomponoval na texty žalmov 38., 39. a 150  pôvodného latinského prekladu Vulgáty a dedikoval ho na „slávu Božiu“. Venoval ho Bostonskému symfonickému orchestru pri príležitosti  50. výročia založenia orchestra.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? 21. týždeň v znamení TOP umeleckých zážitkov
Kam za kultúrou? 21. týždeň v znamení TOP umeleckých zážitkov

Vstupenky zakúpite v Pokladnici SF alebo online.

TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk

Foto: Peter Brenkus, Alexander Trizuljak, Elza Zherebchuk

Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »