Novinky

Medzinárodný organový festival Ivana Sokola prinesie 11 koncertov aj workshop

Medzinárodný organový festival Ivana Sokola prinesie 11 koncertov aj workshop / MOFIS / 2022

Festivalová atmosféra opäť zavládla v Štátnej filharmónii Košice (ŠFK). Pred odštartovaním novej sezóny sa už po 51. raz uskutoční Medzinárodný organový festival Ivana Sokola (MOFIS). Aj tento rok prinesie novinky. Návštevníci budú môcť objavovať čaro najväčšieho hudobného nástroja v termíne od 15. septembra do 2. októbra 2022 v ôsmich mestách: Košice – Spišská Nová Ves – Kežmarok – Sabinov – Jasov – Prešov – Rimavská Sobota – Poprad.

Medzinárodný organový festival Ivana Sokola je najstarším organovým festivalom na Slovensku. Zakladateľom a dlhoročným dramaturgom podujatia bol sólista Štátnej filharmónie Košice, Ivan Sokol (1937-2005). Organové recitály významných domácich a zahraničných umelcov sa spočiatku sústreďovali prevažne do Dómu sv. Alžbety. V roku 2006 Štátna filharmónia Košice úspešne rozšírila túto veľkolepú prehliadku organovej hudby aj do širšieho regiónu a v úzkej spolupráci s miestnymi partnermi usporadúva organové recitály aj v Spišskej Novej Vsi, Poprade, Kežmarku, Rimavskej Sobote, Sabinove a v ďalších mestách, kde sa stretávajú s veľkým záujmom verejnosti. Tento rok píše festival svoj 51. ročník. Čaro kráľovského nástroja v mnohých podobách môžu festivaloví hostia obdivovať v ôsmich rôznych mestách, vďaka interpretačnému umeniu pätice sólistov. Chýbať nebude ani organový koncert so symfonickým orchestrom.

51. ročník s päticou interpretov v ôsmych mestách

Štátna filharmónia Košice, ktorá je organizátorom festivalu, približuje súhrn zaujímavostí a noviniek, ktoré čakajú na návštevníkov festivalu. Medzinárodný organový festival Ivana Sokola privíta tento rok päticu sólistov. Ako sólisti sa tento rok predstavia Bernadetta Šuňavská, Rainer Oster, François Espinasse, Johannes Zeinler a Adriaan Hoek. Každý z umelcov vystúpi v Košiciach a aj v partnerskom meste. Známy je už aj program aktuálneho ročníka.

Na úvod organový koncert so symfonickým orchestrom v Dóme sv. Alžbety

Otvárací koncert MOFISu sa uskutoční 15. 9. v nádhernom gotickom Dóme sv. Alžbety v Košiciach v podaní nemeckého organistu Rainera Ostera a orchestra Štátnej filharmónie Košice pod taktovkou Mariána Lejavu. Orchester ŠFK hral v Dóme sv. Alžbety v rámci organového festivalu len dvakrát, naposledy v roku 1977. Concerto pre organ a sláčikový orchester Jona Laukvika tu zaznie v slovenskej premiére. Na programe bude dvojica diel Johanna Sebastiana Bacha a dielo Francisa Poulenca.

Dóm sv. Alžbety
Dóm sv. Alžbety v Košiciach. Foto: Dávid Hanko

Koncert Bernadetty Šuňavskej v Seminárnom kostole v Košiciach (18. 9.) bude venovaný pamiatke Jozefa Podprockého. Významný košický skladateľ a pedagóg bol nielen blízky priateľ Ivana Sokola, skomponoval aj mnoho skladieb pre organ. Na koncerte zaznie jeho Suita rediviva (podľa zápisov v levočskom “Pestrom zborníku” zo XVII. stor.) op. 14 č. 5. Program recitálu ďalej počíta s dielami  Johanna Gottfrieda Walthera, Wolfganga Amadea Mozarta, Johanna Kaspara Kerlla, Girolama Frescobaldiho, Carla Phillipa Emmanuela Bacha a Nikolausa Bruhnsa.

K jubileu Ceasara Francka pripravujú aj workshop

Výnimočné budú aj podujatia v Opátskom chráme v Jasove. Tento rok si pripomíname 200. výročie narodenia skladateľa Césara Francka, a tak bude koncert 23. 9. venovaný jeho osobnosti.

Kostol sv. Jána Krstiteľa, Jasov
Kostol sv. Jána Krstiteľa, Jasov

V nasledujúci deň sa na rovnakom mieste uskutoční celodenný workshop zameraný na Franckovo organové dielo. Záujemcovia, najmä študenti organovej hry a organisti, sa naň môžu prihlásiť do 10. 9. Sólistom koncertu a zároveň lektorom workshopu bude François Espinasse.

Medzinárodný organový festival Ivana Sokola bude aj v znamení Bachovej organovej tvorby

Košičanov čakajú ešte ďalšie dva koncerty – v Kostole Zoslania Ducha Svätého na Južnej triede sa predstaví výrazný talent z Rakúska Johannes Zeinler (27. 9.) a v Kostole sv. Košických mučeníkov na Sídlisku Nad jazerom uvedie holandský organista Adriaan Hoek druhý koncert zo série Bachova organová tvorba (30. 9.). Táto koncertná séria, ktorá má za cieľ v priebehu 10 ročníkov festivalu uviesť kompletné organové dielo Johanna Sebastiana Bacha, odštartuje už 25. 9. koncertom Johannesa Zeinlera v prešovskej Konkatedrále sv. Mikuláša. Bachova tvorba pre organ je mimoriadne obsiahla, bude tematicky rozdelená do programu 20 koncertov. Projekt vyvrcholí počas 60. ročníka MOFISu. Bachove koncerty budú venované Ivanovi Sokolovi – zakladateľovi festivalu a o ich zoradenie sa postaral Andreas Jost.

Kostol sv.Jána Krstiteľa, Rimavská Sobota
Kostol sv.Jána Krstiteľa, Rimavská Sobota

Okrem Košíc, Prešova či Jasova zavíta opäť do Spišskej Novej Vsi, Popradu, Kežmarku i Rimavskej Soboty

Po pauze sa MOFIS opäť vracia späť do zrekonštruovaného Evanjelického kostola v Spišskej Novej Vsi (16. 9.). Pozvanie účinkovať prijala Bernadetta Šuňavská, ktorá pochádza z neďalekej Levoče.

Nový evenjelický kostol Kežmarok
Nový evenjelický kostol Kežmarok

Pozvanie účinkovať prijala Bernadetta Šuňavská, ktorá pochádza z neďalekej Levoče. Program koncertu Rainera Ostera v Kežmarku bude zostavený výlučne z diel nemeckej romantickej organovej literatúry – Brahmsa, Schumanna, Mendelssohna-Bartholdyho.  Adriaan Hoek okrem koncertu v Košiciach uvedie aj organové recitály v Rimavskej Sobote (28. 9.) a v Kostole sv. Egídia v Poprade, kde sa festival pre tento rok uzavrie (2. 10.).

Kostol sv. Egídia, Poprad
Kostol sv. Egídia, Poprad

PR článok

Foto: Dávid Hanko

Zdroj: Štátna filharmónia Košice

Redakciu informovala a fotografie poskytla Lucia Radzová, PR manažérka ŠfK

Le nuove musiche
Hudba PR

Le nuove musiche opäť koncertovalo. S klenotmi z depotov sa predstavili v Nemecku

Súbor Le nuove musiche pravidelne pôsobí s úspechom aj za hranicami Slovenska. Pozrite si čo prinieslo jeho ostatné vystúpenie v Nemecku…

Read More
Štátny komorný orchester
Culture Hudba News PR

Skladbu Tam okolo Strečna Haimoni Balgavej uvedú už dnes v Žiline vo svetovej premiére

Štátny komorný orchester Žilina ponúkne na koncerte 23. mája 2024 okrem zaujímavého programu aj svetovú premiéru skladby Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej.

Read More
Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky
Culture Divadlo Dizajn Fashion News Podujatia PR

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky

V Balete SND sa blíži očakávaná premiéra Fashion Ballet ´24, 3. ročníka exkluzívneho projektu, ktorý sa od svojho vzniku teší mimoriadnej diváckej priazni.

Read More
Translate »