Košickí filharmonici pozývajú vo štvrtok 21. novembra 2024 opäť do Domu umenia. Chystajú večer v znamení osudu. Okrem Mahlera zaznie aj symfónia Dmitrija Šostakoviča. Skladateľ bojoval s represiou sovietskej diktatúry, pocítil ju na vlastnej koži napríklad aj desaťročným zákazom jeho hudby. Šostakovičovo dielo symbolicky zahrajú košickí filharmonici len pár dní po 35. výročí Nežnej revolúcie.
Štátna filharmónia Košice (ŠFK) si už tento štvrtok pripomenie 35. výročie Nežnej revolúcie. Košickí filharmonici pod taktovkou Maroša Potokára uvedú vo štvrtok 21. novembra o 19:00 v Dome umenia koncert s názvom MAHLER A ŠOSTAKOVIČ: HUDBA OSUDU. V ich podaní zaznie Šostakovičova Symfónia č. 10 e mol. Hudobné zobrazenie stalinských čias zaznie len pár dní po 35. výročí Nežnej revolúcie. Návštevníci sa môžu tešiť aj na hlboký a krásny cyklus Gustava Mahlera – Piesne o mŕtvych deťoch. Ten zaznie, ako vás informujeme v aktuálnom prehľade redakčných tipov Kam za kultúrou, v podaní mezzosopranistky Arnheiður Eiríksdóttir.
Zhudobnil smútok i zmierenie
Úvod večera bude patriť jednému z najkrajších piesňových cyklov v novodobej hudobnej literatúre. Mahlerove Piesne o mŕtvych deťoch ukazujú smutnú múdrosť dozretého, osudom skúšaného človeka na podklade rovnomenného cyklu básní Friedricha Rückerta. Verše napísal v prívale smútku po smrti svojich dvoch detí. Mahler vybral z Rückertovho cyklu päť básní a zhudobnil ich v rokoch 1901 až 1904.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
„Nepoznám iného skladateľa, ktorý by svojou hudbou dokázal vyjadriť tie najhlbšie a najintímnejšie ľudské city tak sugestívne a úprimne ako Gustav Mahler. Aj v tomto diele s bolestným námetom budeme môcť precítiť hlbokú melanchóliu, ale aj určité zmierenie či nádej, ku ktorej nás dovedie svojou jedinečnou citlivosťou a krehkosťou,“ hovorí o diele Maroš Potokár. Ako dirigent vystúpil napríklad s Prague Philharmonia, Slovenskou filharmóniou či s orchestrom Národného divadla Praha. Pravidelne spolupracuje s Janáčkovou filharmóniou Ostrava, kde ostatné tri sezóny zastával aj post asistenta šéfdirigenta. Košické publikum ho dobre pozná ako koncertného majstra ŠFK.
V cykle piatich piesní pre mezzosoprán a orchester sa predstaví Arnheiður Eiríksdóttir z Islandu. Sólistka Opery Národného divadla v Prahe vlani získala prestížnu Cenu Thálie 2023 za rolu Oktaviána v Straussovom Gavalierovi s ružou v Opere Národného divadla v Prahe.
Diktatúru zažil na vlastnej koži
Dmitrij Šostakovič bojoval s represiou sovietskej diktatúry, ktorú pocítil na vlastnej koži. Symfóniu č. 10 e mol skomponoval v roku 1953 – rok po Stalinovej smrti a po desaťročnej stopke od režimu. „Precítenie strachu, útlaku, osobného zápasu, hľadanie nádeje a identity skrz skryté symboly, zašifrovaný naliehavý skladateľov kryptogram D – S – C – H alebo krvopotnú cestu k triumfálnemu finále, ktorého strojený optimizmus len ťažko skrýva jazvy. To všetko je pre mňa osobná výpoveď Šostakoviča, ktorá ma núti zamýšľať sa nad vzácnosťou a krehkosťou slobody, čo bude vždy mimoriadne dôležitá a aktuálna téma,“ vraví Maroš Potokár o diele, ktoré v ŠFK odznie len pár dní po 35. výročí Nežnej revolúcie.
INZERCIA
Koncert z abonentného cyklu A s názvom MAHLER A ŠOSTAKOVIČ: HUDBA OSUDU sa uskutoční vo štvrtok 21. októbra 2024 o 19:00 v Dome umenia. Cena vstupného je 15/12/10 €, v lóži 19 €. Vstupenky na podujatia ŠFK sú v predaji aj so zľavami 30 percent vo vstupenkovej pokladnici Domu umenia od pondelka do štvrtka (10:00 – 12:00, 14:00 – 17:00) a hodinu pred podujatím, ako aj online na webe www.sfk.sk.
—
TS, Štátna filharmónia Košice, www.sfk.sk
Foto: Dávid Hanko
Zdroj: ŠFK
Článok spracovala a redakciu informovala Jana Tomalová, PR manažérka ŠFK