Novinky

Košice ovládne Haydn, Šostakovič i Borodin

Haydn/Sostakovic/Borodin - koncert SFK

Štátna filharmónia Košice pripravuje 11. novembra 2021 symfonický koncert HAYDN – ŠOSTAKOVIČ – BORODIN.

Na pôde Štátnej filharmónie Košice sa pod vedením českého dirigenta Leoša Svárovského predstavia v úlohe sólistov  klavirista Ladislav Fančovič a trubkár Stanislav Masaryk. 

Leoš Svárovský / SFK
Dirigent Leoš Svárovský. Zdroj: Štátna filharmónia Košice

Klavirista Fančovič sa teší na Šostakoviča

Štátna filharmónia Košice a Ladislav Fančovič
ŠfK a Ladislav Fančovič. Zdroj: Štátna filharmónia Košice / foto Miriama Fenciková

Klavirista, saxofonista, hudobný zberateľ a kapelník Ladislav Fančovič vníma svoj part nasledovne:

„Šostakovičov koncert pre klavír, trúbku a sláčiky ma vie pri každom hraní alebo počúvaní opätovne strhnúť svojou mladíckou hudobnou energiou, ktorá sa na vás z koncertu valí z každého taktu. Toto dielo mi je veľmi blízke aj z toho dôvodu, že vzniklo v období (rok 1933), na ktoré sa v rámci mojich hudobných aktivít a výskumno-analytickej činnosti už viac ako 10 rokov veľmi sústredene zameriavam. Nesmierne sa teším, že budem súčasťou uvedenia diela v skvelej kombinácii ŠfK, Stanislav Masaryk a Leoš Svárovský.”

A nebude sám.

Podobne vidí spoluprácu aj mladý trubkár Stanislav Masaryk:

„Hudbu D. Šostakoviča mám vo všeobecnosti veľmi rád pre jeho dômyselný vtip, miestami až pichľavý sarkazmus, ktorý sa v sekunde mení na hĺbavé hudobné myšlienky. Uvedený koncert považujem za jedno z jeho najvydarenejších diel, ktoré je navyše veľmi prístupné aj bežnému poslucháčovi. Pôvodne mal Šostakovič v pláne napísať trúbkový koncert s klavírom v orchestri, nakoniec mu z toho vyšiel klavírny koncert s jemne výraznejšou trúbkou. Myslím, že napokon dobre urobil a aj vďaka tomu sa môžeme spoločne tešiť na skvelého Laca Fančoviča, s ktorým budem mať tú česť uviesť skladbu pred košickým publikom.“

Stanislav Masaryk / SFK
Stanislav Masaryk. Zdroj: Štátna filharmónia Košice / Foto Petra Hajská-ČF1

Košice strhne Šostakovič i pôvab Borodina

Pre publikum si pripravili zaujímavý program. Otvoria ho Symfóniou č. 92 “Oxfordská“ Hob I:92 skladateľa Josepha Haydna. Chýbať nebude ani často uvádzaný Šostakovičov  Koncert pre klavír, trúbku a sláčiky č. 1 c mol, op. 35 s využitím sólovej trúbky. Čerešničkou programu budú pôvabné a melodické Polovecké tance z 2. dejstva opery Knieža Igor od Alexandra P. Borodina. Sú najpopulárnejšou kompozíciou skladateľa. Hoci pochádzajú z druhého dejstva opery Knieža Igor, na koncertoch sa často uvádzajú ako samostatné orchestrálne dielo. Borodin ho napísal vo forme suity, ktorá je založená na niekoľkých orientálnych tancoch a melódiách vo vynikajúcej, farebnej inštrumentácii, ktorá skvelo počiarkuje osobitú a zvukovo výnimočnú náladu celej kompozície.

Koncert bude pre plne zaočkovaných

Koncert sa uskutoční o 19:00 hod. v Dome umenia. Bude mu predchádzať verejná generálka o 10:00 a predkoncertné stretnutie s lektorom dramaturgie Petrom Katinom o 18:00. Verejná generálka prebehne v režime OTP (očkovaní/testovaní/po prekonaní covid-19). Predkoncertné stretnutie aj samotný koncert sú pre kompletne zaočkované publikum.

Zdroj: Lucia Radzová, PR manažérka ŠfK

Smetana Gala
Culture Divadlo História Koncerty News Odporúčame

Národní divadlo v Prahe oslávi galakoncertom Smetana Gala 200 rokov narodenia Bedřicha Smetanu

Národní divadlo v Prahe pripravuje galakoncert Smetana Gala k 200. výročiu narodenia Bedřicha Smetanu za účasti hviezd.

Read More
Amadeus / Slovenské DIvadlo Tanca / Kam za kultúrou
Culture Dance Divadlo Eventy News Odporúčame PR

Slovenské divadlo tanca uvádza nový titul. Geniálny Amadeus strieda fenomenálnu Carmen

Slovenské divadlo tanca prichádza s novinkou. Po fenomenálnom predstavení Carmen prichádza geniálny Amadeus v réžii Jána Ďurovčíka. Súbor s ním krátko po premiére mieri na turné.

Read More
Juraj Valčuha / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenská filharmónia privíta Juraja Valčuhu. Uvedú Mahlerovu tretiu symfóniu

Slovenská filharmónia privíta vzácneho hosťa – svetovo uznávaného dirigenta Juraja Valčuhu. Spolu so sólistkou Ester Pavlů i ďalšími účinkujúcimi uvedú Mahlerovú Tretiu symfóniu.

Read More
Translate »