Novinky

Košice ovládne Haydn, Šostakovič i Borodin

Haydn/Sostakovic/Borodin - koncert SFK

Štátna filharmónia Košice pripravuje 11. novembra 2021 symfonický koncert HAYDN – ŠOSTAKOVIČ – BORODIN.

Na pôde Štátnej filharmónie Košice sa pod vedením českého dirigenta Leoša Svárovského predstavia v úlohe sólistov  klavirista Ladislav Fančovič a trubkár Stanislav Masaryk. 

Leoš Svárovský / SFK
Dirigent Leoš Svárovský. Zdroj: Štátna filharmónia Košice

Klavirista Fančovič sa teší na Šostakoviča

Štátna filharmónia Košice a Ladislav Fančovič
ŠfK a Ladislav Fančovič. Zdroj: Štátna filharmónia Košice / foto Miriama Fenciková

Klavirista, saxofonista, hudobný zberateľ a kapelník Ladislav Fančovič vníma svoj part nasledovne:

„Šostakovičov koncert pre klavír, trúbku a sláčiky ma vie pri každom hraní alebo počúvaní opätovne strhnúť svojou mladíckou hudobnou energiou, ktorá sa na vás z koncertu valí z každého taktu. Toto dielo mi je veľmi blízke aj z toho dôvodu, že vzniklo v období (rok 1933), na ktoré sa v rámci mojich hudobných aktivít a výskumno-analytickej činnosti už viac ako 10 rokov veľmi sústredene zameriavam. Nesmierne sa teším, že budem súčasťou uvedenia diela v skvelej kombinácii ŠfK, Stanislav Masaryk a Leoš Svárovský.”

A nebude sám.

Podobne vidí spoluprácu aj mladý trubkár Stanislav Masaryk:

„Hudbu D. Šostakoviča mám vo všeobecnosti veľmi rád pre jeho dômyselný vtip, miestami až pichľavý sarkazmus, ktorý sa v sekunde mení na hĺbavé hudobné myšlienky. Uvedený koncert považujem za jedno z jeho najvydarenejších diel, ktoré je navyše veľmi prístupné aj bežnému poslucháčovi. Pôvodne mal Šostakovič v pláne napísať trúbkový koncert s klavírom v orchestri, nakoniec mu z toho vyšiel klavírny koncert s jemne výraznejšou trúbkou. Myslím, že napokon dobre urobil a aj vďaka tomu sa môžeme spoločne tešiť na skvelého Laca Fančoviča, s ktorým budem mať tú česť uviesť skladbu pred košickým publikom.“

Stanislav Masaryk / SFK
Stanislav Masaryk. Zdroj: Štátna filharmónia Košice / Foto Petra Hajská-ČF1

Košice strhne Šostakovič i pôvab Borodina

Pre publikum si pripravili zaujímavý program. Otvoria ho Symfóniou č. 92 “Oxfordská“ Hob I:92 skladateľa Josepha Haydna. Chýbať nebude ani často uvádzaný Šostakovičov  Koncert pre klavír, trúbku a sláčiky č. 1 c mol, op. 35 s využitím sólovej trúbky. Čerešničkou programu budú pôvabné a melodické Polovecké tance z 2. dejstva opery Knieža Igor od Alexandra P. Borodina. Sú najpopulárnejšou kompozíciou skladateľa. Hoci pochádzajú z druhého dejstva opery Knieža Igor, na koncertoch sa často uvádzajú ako samostatné orchestrálne dielo. Borodin ho napísal vo forme suity, ktorá je založená na niekoľkých orientálnych tancoch a melódiách vo vynikajúcej, farebnej inštrumentácii, ktorá skvelo počiarkuje osobitú a zvukovo výnimočnú náladu celej kompozície.

Koncert bude pre plne zaočkovaných

Koncert sa uskutoční o 19:00 hod. v Dome umenia. Bude mu predchádzať verejná generálka o 10:00 a predkoncertné stretnutie s lektorom dramaturgie Petrom Katinom o 18:00. Verejná generálka prebehne v režime OTP (očkovaní/testovaní/po prekonaní covid-19). Predkoncertné stretnutie aj samotný koncert sú pre kompletne zaočkované publikum.

Zdroj: Lucia Radzová, PR manažérka ŠfK

Bratislavské hudobné slávnosti / BHS / 58 / 2023 / Kam za kultúrou
Culture Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Začínajú sa Bratislavské hudobné slávnosti. 58. ročník prinesie do dokonalosti vyladený program i niekoľko noviniek

Začína sa prestížna oslava hudby – Bratislavské hudobné slávnosti. Tento rok píše svoj 58. ročník a sľubuje jedinečné zážitky.

Read More
Kam za kultúrou od pondelka 18. septembra 2023? TOTO sú naše TOP tipy!
Culture Divadlo Festivaly Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Kam za kultúrou od pondelka 18. septembra 2023? TOTO sú naše TOP tipy!

Nový týždeň nám klope na vrátka, a tak je ten správny čas na najnovší diel TOP tipov Kam za kultúrou. Kam v 38. kalendárni týždeň roka 2023?

Read More
Jesenný cyklus koncertov
Culture Festivaly Hudba Koncerty News PR

Jesenný cyklus koncertov v Cíferi píše 25. ročník. Začína už túto nedeľu

V polovici septembra štartuje v Rímsko-katolíckom chráme sv. Michala v Cíferi obľúbený Jesenný cyklus koncertov…

Read More
Translate »