Čo prináša štvrtý týždeň na festival Košická hudobná jar?

Košická hudobná jar / štvrtý týždeň

Prestížny medzinárodný hudobný festival Košická hudobná jar píše počas 20. kalendárneho týždňa svoj štvrtý týždeň. V poradí 67. festivalový ročník poteší priaznivcov starej hudby a oslávi výročie Rachmaninova. Presne toto bude obsahom dvoch koncertných stretnutí v košickej Synagóge i v Dome umenia.

Košice sa nesú v znamení štvrtého týždňa festivalu Košická hudobná jar. Počas 20. kalendárneho týždňa roka 2023 prináša dvojicu atraktívnych koncertov. Prvé stretnutie patrí starej hudbe na komornom koncerte s názvom Lettere amorose. Okrem netradičného spojenia antiky a baroka sa môžete tešiť na symfonický koncert s tvorbou Rachmaninova a Brucknera v podaní dvoch, v Košiciach debutujúcich, umelcov. Na divákov čakajú elektrizujúce výkony mladej klaviristky či dirigentského génia, pod taktovkou ktorého sa predstaví orchester Štátnej filharmónie Košice

Košická hudobná jar myslí aj na priaznivcov starej hudby

Spojenie Ovídiovej ľúbostnej poézie a ranobarokovej hudby precítia návštevníci na komornom koncerte starej hudby Lettere amorose v synagóge na Zvonárskej ulici už v utorok 16.5.2023. Komorný koncert Lettere amorose zaznie v interpretácii ansámblu Le nuove musiche, ktorý sa venuje historicky poučenej interpretácii ranobarokovej, hlavne talianskej hudby na barokových nástrojoch. Názov zoskupenia v preklade znamená „nová hudba“ a vyjadruje aj dlhodobý cieľ súboru – uvádzať historickú, ale nepoznanú či málo známu hudbu, čím je pre divákov nová. Návštevníci objavia zvuk kópií historických nástrojov ako chitarrone, resp. teorba, baroková gitara či viola da gamba.

Le Nuove Musiche / Hudobné kleNoty / Bratislava
Le Nuove Musiche počas bratislavského koncertu Hudobné kleNoty. Foto: Silvia Mária Petrovits

Koncert v rámci Košickej hudobnej jari približuje vedúci ansámblu Jakub Mitrík: Lettere amorose sú jedinečným spojením Ovídiovej ľúbostnej poézie a ranobarokovej hudby. Hudba komponovaná v štýle ´recitar cantando´, teda spievaná recitácia, prináša širokú paletu emócií a doslova hýbe dušou poslucháča. To bolo cieľom skladateľov prvej polovice 17. storočia. Hudbou podporiť, akoby umocniť emócie nachádzajúce sa v poézii. Prežijeme spolu s nešťastnou kráľovnou Dido jej nárek za odchádzajúcim Aeneom, ktorý ju opustil.“ V synagóge na Zvonárskej ulici v Košiciach sa spolu s Jakubom Mitríkom (chitarrone / baroková gitara) predstavia Hilda Gulyás (soprán) a Desireé Wöhrer (viola da gamba / lirone). O umelecký prednes sa postará herečka Tatiana Poláková.

O elektrizujúce zážitky núdza nebude

Košická hudobná jar reflektuje, ako sme avizovali, aj 150. výročie narodenia Sergeja Rachmaninova. Tretí festivalový symfonický koncert tak vo štvrtok 18. 5. 2023 prinesie do Domu umenia Rachmaninovu Rapsódiu na Paganiniho tému v interpretácii klaviristky Zee Zee. V podaní orchestra Štátnej filharmónie Košice pod vedením dirigenta Eugena Tziganea odznie i Symfónia č. 6 A durod Antona Brucknera.

ŠfK / Štátna filharmónia Košice / v košickom Dome umenia / Kam za kultúrou
Štátna filharmónia Košice. Zdroj: Miriama Fenciková/Štátna filharmónia Košice

Rapsódia na Paganiniho tému od Sergeja Rachmaninova je po formovej stránke veľmi zaujímavé dielo. Ide o cyklus 24 variácií vychádzajúcich z Paganiniho populárneho husľového Capriccia a mol, z diela veľakrát využívaného a rozličnými skladateľmi upravovaného. Titul rapsódia však naznačuje, že autor sa presne nedrží vykonštruovanej a pevne stanovenej formy variácií, ale dodáva dielu voľnejší a epický charakter. Hudbu charakterizuje jasná klavírna faktúra, jednoduchosť harmonických inštrumentálnych prostriedkov a isté asketické črty, ktoré získavajú prevahu nad lyrizmom širokej melodiky, príznačným pre Rachmaninovove koncerty.

S oslnivou klaviristkou

Sólistkou večera je nápaditá a elektrizujúca interpretka Zee Zee. Mnohí ju pokladajú za jedinečnú umelkyňu medzi mladou generáciou klaviristov. Denník Los Angeles Times charakterizoval jej spôsob hry ako „silnú, vášnivú a presvedčivú reprezentáciu čistého umenia“. Medzi najvýznamnejšie udalosti mladej čínskej hviezdy v posledných sezónach patrí otvárací koncert s Estónskou národnou symfóniou, vystupovanie s Čínskou filharmóniou v Pekingu, v Royal Festival Hall a s Hongkongskou filharmóniou.

Zee Zee / Košická hudobná jar / Kam za kultúrou
Zee Zee

V minulých sezónach sa Zee Zee prezentovala s poprednými orchestrami po celom svete vrátane BBC Symphony, BBC National Orchestra of Wales, London Philharmonic, Los Angeles Philharmonic či Seattle Symphony. Zee Zee uviedla množstvo recitálov vo Wigmore Hall v Londýne, Kennedyho centre vo Washingtone, Lincolnovom centre v New Yorku a objavila sa na festivaloch ako napr. Gilmore Festival, Aspen Music Festival, Klavier-Festival Ruhr a iné. Je víťazkou medzinárodných súťaží, najviac cenené je jej víťazstvo na  Súťaži kráľovnej Alžbety v roku 2013.

Symfonický koncert Rachmaninov a Bruckner predstaví v košickom Dome umenia dvoch debutujúcich umelcov. Elektrizujúca klaviristka Zee Zee zaujme svojou interpretáciou Rapsódie na Paganiniho tému od Sergeja Rachmaninova a dirigent Eugene Tzigane podčiarkne v Brucknerovej Symfónii č. 6 duchovný rozmer.

Eugene Tzigane sa narodil v Japonsku, vyrastal na oboch stranách Pacifiku a aktuálne žije v Európe, vďaka čomu má rôznorodé kultúrne aj hudobné pozadie. Od útleho veku bol obklopený hudbou veľmi odlišného pôvodu od jazzu po orchestrálnu hudbu, od klasickej a filmovej až po ľudovú hudbu a tanec východnej Európy.

Eugene Tzigane
Eugene Tzigane. Foto: Neda Navaee

Tzigane študoval u Jormu Panulu na Kráľovskej hudobnej škole v Štokholme, kde obhájil postgraduálny diplom. Počas tohto obdobia získal niekoľko ocenení za dirigovanie vrátane súťaží Gzegorza Fitelberga, Georga Soltiho a Lovra von Matačića.

Pozícia šéfdirigenta Nordwestdeutsche Philharmonie (Herford) mu umožnila cestovať po celom svete a spolupracovať s najprestížnejšiemu orchestrami sveta. V súčasnosti je Eugene Tzigane šéfdirigentom a umeleckým riaditeľom Kuopio Symphony Orchestra vo Fínsku. 

Na koncert v Dome umenia pozýva nasledovne: Veľkorysosť ducha, jemnosť jeho milosrdenstva a záblesky vznešenosti. To je len niekoľko aspektov 6. symfónie Antona Brucknera. A hoci je hudba monumentálna svojím rozsahom, je vo svojej podstate stále veľmi osobná, ľudská a srdečná. Je to úprimná, nenáboženská ponuka pre tých, ktorí hľadajú božstvo, čo je v nás všetkých.

Vstupenky na podujatia Štátnej filharmónie Košice sú v predaji aj so zľavami vo vstupenkovej pokladnici Domu umenia od pondelka do štvrtka (10:00 – 12:00, 14:00 – 17:00) a hodinu pred podujatím. Vstupenky sú v predaji aj online na webe Štátnej filharmónie Košice alebo cez link https://program-sfk.colosseum.eu/.

 

TS, Štátna filharmónia Košice, www.sfk.sk

Foto: archív ŠFK, Neda Navaee, Miriam Fencíková, Silvia Mária Petrovits

Zdroj: ŠFK

Redakciu informovala a fotografie poskytla Lucia Radzová, PR manažérka ŠFK

Správu sme redakčne upravili.

*** Posledná aktualizácia: 2023-05-15 (adm) ***

Kam za kultúrou? TOTO sú TOP tipy na podujatia v týždni po Veľkej noci (14/2024)
Culture Divadlo Eventy Hudba Kam za kultúrou News Osobnosti PR

Kam za kultúrou? TOTO sú TOP tipy na podujatia v týždni po Veľkej noci (14/2024)

Kam za kultúrou pokračuje 14. vydaním v roku 2024. Pozrieme sa na jedinečné vystúpenia s exkluzívnymi účinkujúcimi a zavítame aj na podujatia s dozvukmi Veľkej noci.

Read More
Oravský hrad
Community Culture News PR

Oravský hrad sa tiež uchádza o cenu Fénix – Kultúrna pamiatka roka 2023

Oravský hrad sa pre úspešnú obnovu časti budov Oravského hradu uchádza o cenu Fénix – Kultúrna pamiatka roka 2023.

Read More
Dom umenia Fatra
Culture Eventy PR

PRIPOMÍNAME: Obnovený Dom umenia Fatra súťaží o cenu Fénix-kultúrna pamiatka roka

Dom umenia Fatra, sídlo Štátneho komorného orchestra v Žiline, súťaží o cenu Fénix – kultúrna pamiatka roka ako jediná budova v Žiline.

Read More
Translate »