Novinky

Odišla herecká legenda: predstaviteľka Lízy Doolittlovej i Lídy Baarovej

Zdenka Prochazkova

Po dlhodobých zdravotných problémoch s chrbticou zomrela 25. augusta 2021 vo veku 95 česká herecká legenda Zdenka Procházková.

Zahrala si v seriáli Arabela či v Poslednej aristokratke. Pamätníci si na ňu spomínajú aj ako na nezabudnuteľnú Lízu v muzikáli Pygmalion.
Mnohí ju však poznajú ako Lídu Baarovú vo filme režiséra Filipa Renča. Stelesnila ju excelentne, keďže onú kontroverznú hviezdu osobne poznala. No sama Zdenka Procházková na túto úlohu napriek úspechu len trpko spomínala.

Bola aktívna do konca

Skon energickej a noblesnej herečky mladého ducha nikto nečakal. Dlho si uchovávala vzťah s modernou dobou a jej výdobytkami. Dokonca šoférovala a počítač ovládala tiež. Nakrúcala takmer do konca, naposledy komédie Posledná aristokratka či Zúfalé ženy robia zúfalé veci

Počas divadelnej kariéry vystriedala niekoľko scén vrátane Brna či Opavy a na sedemnásť rokov zakotvila v súbore Mestských divadiel pražských. Hosťovala i v Národním divadle v inscenáciách Ztracené štěstí, Sluha dvou pánů alebo v Živnosti paní Warrenové. Vďaka svojej dokonalej nemčine sa dostala aj na javiská nemeckých a rakúskych divadiel.  Po roku 1968 hrala v slávnom viedenskom Burgtheatri. Pre Rakúsky kultúrny inštitút pripravovala cyklus čítania autorov pražskej nemeckej literatúry. Pôsobila ako konferencierka na výstave Expo 58 v Bruseli, kde trojjazyčne uvádzala predstavenie divadla Laterna Magika.

Zdenka Prochazkova

Na filmovom plátne sa objavila už v 50. a 60. rokoch minulého storočia. Účinkovala vo filmoch Ďaleká cesta, Pesníčka za groš, Jak napálit advokáta a v horore Upír z Feratu režiséra Juraja Herza si zahrala tajomnú dámu.

Pamätáme si ju z rozprávkového seriálu Arabela, z českej Ordinácii v ružovej záhrade či zo známeho Dietlovho seriálu Nemocnice na okraji mesta, kde hrala matku Viktora Preisse. Za šírenie českej kultúry získala cenu ministra kultury Artis Bohemiae amicis a vydala memoárovú knihu Na jevišti

Zdenka Procházková - kniha
Na jevišti mezi Prahou a Vídní Foto: © databazeknih.cz

Na obrazovke sme ju mohli vidieť aj v komediálnom seriáli Krejzovi. Pred dvoma rokmi za hlavnú úlohu Rozálie Lautmanovej v rozhlasovej hre Obchod na korze získala cenu Thálie za herecký výkon v rozhlasovej hre.

Zdroj foto: Bwag, databazeknih.cz, Youtube/Show Jana Krause, FTV Prima, Printscreen

Kam za kultúrou
Culture Divadlo Festivaly História Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Kam za kultúrou od pondelka 25. septembra 2023? TOTO sú naše TOP TIPY!

Nový týždeň sa už rozbieha, a tak si pozrite najnovší diel rubriky TOP tipov Kam za kultúrou v posledné septembrové dni…

Read More
Posledná šanca: Zbierka na historický organ v Evanjelickom kostole v Pustých Úľanoch na Donio.sk končí
Community Culture News Nezaradené Odporúčame PR

Posledná šanca: Zbierka na historický organ v Evanjelickom kostole v Pustých Úľanoch na Donio.sk končí

Pomôžme zachrániť historický organ v Evanjelickom kostole v Pustých Úľanoch! Zbierka na Donio.sk už pomaly končí….

Read More
Slovenský filharmonický zbor s ďalšou cenou. Získal Cenu ministerky kultúry SR
Culture Hudba News Odporúčame PR

Slovenský filharmonický zbor s ďalšou cenou. Získal Cenu ministerky kultúry SR

Jedným z laureátov Ceny ministerky kultúry SR sa stal aj Slovenský filharmonický zbor, ktorý sa hrdí titulom najlepší zbor Európy.

Read More
Translate »