Novinky

Odišla herecká legenda: predstaviteľka Lízy Doolittlovej i Lídy Baarovej

Zdenka Prochazkova

Po dlhodobých zdravotných problémoch s chrbticou zomrela 25. augusta 2021 vo veku 95 česká herecká legenda Zdenka Procházková.

Zahrala si v seriáli Arabela či v Poslednej aristokratke. Pamätníci si na ňu spomínajú aj ako na nezabudnuteľnú Lízu v muzikáli Pygmalion.
Mnohí ju však poznajú ako Lídu Baarovú vo filme režiséra Filipa Renča. Stelesnila ju excelentne, keďže onú kontroverznú hviezdu osobne poznala. No sama Zdenka Procházková na túto úlohu napriek úspechu len trpko spomínala.

Bola aktívna do konca

Skon energickej a noblesnej herečky mladého ducha nikto nečakal. Dlho si uchovávala vzťah s modernou dobou a jej výdobytkami. Dokonca šoférovala a počítač ovládala tiež. Nakrúcala takmer do konca, naposledy komédie Posledná aristokratka či Zúfalé ženy robia zúfalé veci

Počas divadelnej kariéry vystriedala niekoľko scén vrátane Brna či Opavy a na sedemnásť rokov zakotvila v súbore Mestských divadiel pražských. Hosťovala i v Národním divadle v inscenáciách Ztracené štěstí, Sluha dvou pánů alebo v Živnosti paní Warrenové. Vďaka svojej dokonalej nemčine sa dostala aj na javiská nemeckých a rakúskych divadiel.  Po roku 1968 hrala v slávnom viedenskom Burgtheatri. Pre Rakúsky kultúrny inštitút pripravovala cyklus čítania autorov pražskej nemeckej literatúry. Pôsobila ako konferencierka na výstave Expo 58 v Bruseli, kde trojjazyčne uvádzala predstavenie divadla Laterna Magika.

Zdenka Prochazkova

Na filmovom plátne sa objavila už v 50. a 60. rokoch minulého storočia. Účinkovala vo filmoch Ďaleká cesta, Pesníčka za groš, Jak napálit advokáta a v horore Upír z Feratu režiséra Juraja Herza si zahrala tajomnú dámu.

Pamätáme si ju z rozprávkového seriálu Arabela, z českej Ordinácii v ružovej záhrade či zo známeho Dietlovho seriálu Nemocnice na okraji mesta, kde hrala matku Viktora Preisse. Za šírenie českej kultúry získala cenu ministra kultury Artis Bohemiae amicis a vydala memoárovú knihu Na jevišti

Zdenka Procházková - kniha
Na jevišti mezi Prahou a Vídní Foto: © databazeknih.cz

Na obrazovke sme ju mohli vidieť aj v komediálnom seriáli Krejzovi. Pred dvoma rokmi za hlavnú úlohu Rozálie Lautmanovej v rozhlasovej hre Obchod na korze získala cenu Thálie za herecký výkon v rozhlasovej hre.

Zdroj foto: Bwag, databazeknih.cz, Youtube/Show Jana Krause, FTV Prima, Printscreen

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »