Novinky

Legendárny Filmfestival Vaduz končí

Filmfestival Vaduz

Lichtenštajnské hlavné mesto prestáva byť centrom filmu. Po štvrťstoročí sa festival odsťahoval do obci Schaan na rakúsko-lichtenštajnských hraniciach a začal písať novú tradíciu.

Lichtenštajnsko, malá alpská krajina, ponúka bohaté kultúrne vyžitie, neopomínajúc  aj fanúšikov kvalitnej kinematografie. Vďaka open-air filmovému festivalu sa hlavné mesto kniežatstva, Vaduz stalo akousi Mekkou filmov. Na prelome júla a augusta sa známe Radničné námestie (Rathausplatz) a Námestie Petra Kaisera (Peter-Kaiser-Platz) počas niekoľkých dní premieňali pre viac ako 400 návštevníkov na kino pod holým nebom.  Divákom už cez dve desaťročia ponúkal možnosť zhliadnuť filmy rôznych žánrov v originálnom znení. Nielen domáci, ale aj turisti ho roky obľubujú a patrí medzi beznádejne vypredané.

Už má nový domov

SKINO

Foto: © Tourismus.LI

Po štvrťstoročí zmenil obľúbený festival svoj domov. Našiel ho v neďalekej obci Schaan ležiacej na hraniciach s Rakúskom. Zmeny so sebou priniesla nielen súčasná pandémia. Hoci bola v Lichtenštajnsku mierne na ústupe, kultúrnych podujatí sa dotkla aj toto leto. A lichtenštajnský Filmfestival, ktorý prešiel zmenami, nevynímajúc. Organizátori ho skrátili a do festivalu zahrnuli celoročný program kinosál nového schaanského kina SKINO, ktoré sa stalo jeho novým domovom.  Pre komfort návštevníkov i protiepidemické opatrenia sa nepremietalo ako doposiaľ  iba na jednom či dvoch miestach súčasne, ale filmy sa premietali na štyroch miestach naraz – ako v interiéri, tak aj v exteriéri.  Keďže sa organizátorom po minulé roky osvedčilo vysielať filmy tak, aby nenarušovali hlukom okolie, aj tento rok sa objavilo tiché kino. Návštevníci sledovali filmy so zapožičanými alebo vlastnými slúchadlami.

Kino plné krásnych filmov

Počas festivalu premietli v dňoch 12. – 22. augusta 2021 tri desiatky filmov, pokrývajúce rôzne žánre. Boli medzi nimi rokmi overené filmy, ale aj minuloročné či tohtoročné novinky. Niektoré z nich ašpirovali na ceny Akadémie či sme ich mohli vidieť na Medzinárodnom filmovom festivale v Karlových Varoch.  Bohato zastúpený žáner bola romantická dráma. Akčný thriller zastupovali filmy Cash Truck a Wrath of Man, sci-fi žáer filmy 2046 a New Order. Zaujal aj vojnový film Quo Vadis, Aida vracajúci diváka do Bosny 90. rokov minulého storočia. Komediálny žáner reprezentovala francúzska komédia Les Deux Alfred (French Tech) či akčná historická komédia Rytieri spravodlivosti (Riders of Justice). Milovníci filmov s historickým pozadím si tiež prišli na svoje. Organizátori pre nich pripravili nielen historickú akčnú komédiu Rytieri spravodlivosti (Riders of Justice), ale aj historické drámy  Arracht či švajčiarsku novinku Monte Verità, zobrazujúcu život umelcov v kolónii Monte Veritá pri švajčiarskej Ascone. 

Nechýbali kriminálky, dokumenty a niečo pre deti

Nechýbali ani kriminálky či dokumentárne filmy. Najväčším klenotom bol dokumentárny film Kafarnaum – Mesto nádeje (Capharnaum – Stadt der Hoffnung) o živote lýbijskej ženy, ktorý získal nomináciu na cenu Akadémie pre najlepší neanglicky hovorený film.  Zaujímavá bola aj životopisná dráma či film „Billie“.  V nej režisér James Erskine prostredníctvom archívnych nahrávok a rozhovorov približuje známu americkú jazzovú divu Billie Holiday. Organizátori nezabudli ani na deti. Pre ne pripravili rodinnú komédiu Sám doma, v nemeckých krajinách známu kultovú animovanú sériu „Wickie und die starken Männer“ či nestarnúcich priateľov mnohých (i večných) detí aj na Slovensku, Toma a Jerryho.

Bude mať nový názov?

Hoci voči minulým rokom jeho štruktúra dostala pozmenenú podobu,  svoj punc si festival zachoval aj počas 26. ročníka. Jeho organizátori sa ešte v máji tohto roka nechali počuť, že plánujú zmeniť aj jeho názov. No nateraz mu tento zostal. Možno dúfať, že prípadné zmeny názvu budú iba kozmetické a programovo bude festival prekvitať aj naďalej.

Hrad Červený Kameň
Community Culture Koncerty News Podujatia PR

Dožinky na hrade Červený Kameň

Víkend 30. 9. – 1. 10. bude v SNM-Múzeu Červený Kameň patriť „zberu kultúrnej úrody“ – novému podujatiu s názvom Dožinky. Prezradíme, na čo sa môžete tešiť…

Read More
Dominika Kováčiková / 1. miesto / Maľba 2023
Culture News Odporúčame Podujatia PR Výtvarné umenie

Najlepší mladí maliari tohto roka sú známi. Odborná porota vybrala víťazky súťaže Maľba 2023

Najlepší mladí maliari tohto roka sú známi. Odborná porota vybrala víťazky súťaže Maľba 2023.

Read More
Pro musica nostra Nitriensis 2023
Culture Festivaly Hudba Koncerty News PR

Už o pár dní štartuje jesenná Pro musica nostra po piatykrát v Nitrianskom kraji

Už 1. októbra štartuje jesenná edícia festivalov Pro musica nostra. Po piatykrát ovládne historické lokality aj v Nitrianskom kraji.

Read More
Translate »