
Jún začne v Slovenskej filharmónii prvým symfonickým koncertom. Slovenskí filharmonici sa na úvod mesiaca predstavia pod taktovkou Leoša Svárovského, a to nielen na domácej pôde v Bratislave. Spoločne uzavrú jubilejný ročník prestížneho festivalu v Piešťanoch, no vystúpia aj v Čutkovskej doline.
Úvodný júnový symfonický večer v Slovenskej filharmónii sa uskutoční už dnes, v stredu 4. júna 2025. Slovenskí filharmonici sa predstavia pod taktovkou českého dirigenta Leoša Svárovského, pravidelného hosťa filharmonických sezón. V jeho naštudovaní uvedú diela Michaila Ivanoviča Glinku, Piotra Iľjiča Čajkovského a Antonína Dvořáka. Sólistkou šiesteho koncertu Populárneho cyklu bude mladá huslistka Yoon-Hee Kim, ktorá pochádza z juhokórejského ostrova Jeju.

Koncert okrem domácej pôdy zaznie tiež v piatok 6. júna v Dome umenia Piešťany, a to na záver 70. music festivalu Piešťany. V sobotu 7. júna 2025 o 18.00 ho Slovenskí filharmonici zreprízujú pod holým nebom v Čutkovskej doline, a to v rámci programu s názvom Liptov Klasik.
Od Glinku k Čajkovskému a Dvořákovi
Koncertné programy otvoria Slovenskí filharmonici predohra k opere Ruslan a Ľudmila Michaila Ivanoviča Glinku, ktorá fascinuje živosťou a melodickou krásou. Skladateľ, ktorého považujú za zakladateľa novodobej ruskej národnej tradície, v opere Ruslan a Ľudmila s brilantnou predohrou bravúrne zachytil špecifické idiómy ruskej hudby.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Na toto dielo v programe Slovenskej filharmónie nadväzuje Piotr Iľjič Čajkovskij. Ten sa na rozdiel od Glinku hrdo hlásil k Rusom, ale súčasne hľadal kontaktné plochy so Západom. Z jeho diela zaznie populárny Koncert pre husle a orchester D dur, op. 35. Husľový koncert je riešený ako štandardný európsky opus, autor ho však nasýtil írečitým ruským materiálom.

Skladateľov jediný husľový koncert vznikol v roku 1878 počas jeho pobytu v letovisku Clarens pri Ženevskom jazere vo Švajčiarsku. Premiéra zaznela v interpretácii Adolfa Brodského vo Viedni v roku 1881. Koncert je v súčasnosti jedným z pilierov husľového repertoáru. Na júnových koncertoch zaznie v interpretácii mladej husľovej virtuózky Yoon-Hee Kim.
INZERCIA / Článok pokračuje pod reklamou
Slovenskí filharmonici budú sprevádzať kórejskú umelkyňu, ktorá slávila svoj prvý orchestrálny debut ako päťročná s maďarským orchestrom Savaria, pričom na husliach začala hrať vo veku troch rokov. Ako štvorročná sa stala najmladšou študentkou na Hudobnej univerzite vo Viedni. Je víťazkou významných interpretačných súťaží. Realizovala koncerty v prestížnych svetových koncertných sálach. V roku 2011 získala od kórejského Ministerstva kultúry ocenenie Mladý umelec roka a stala sa tiež čestnou ambasádorkou Nových siedmich divov sveta, a to konkrétne ostrova Jeju.

Program uzavrie Antonín Dvořák, ktorého s Čajkovským spájali rešpekt a priateľstvo s Antonínom Dvořákom. Obidvaja žali úspechy na náročnom londýnskom teritóriu a Dvořák to napokon dotiahol až do Spojených štátov amerických, kde skomponoval výrazné opusy. Najslávnejším z nich je určite Deviata “Novosvetská” symfónia.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Dvořákova Symfónia č. 9 e mol „Z nového sveta“, op. 95 je jedným z najpopulárnejších diel skladateľa vôbec. V premiére zaznela s veľkým úspechom v roku 1893 v newyorskej Carnegie Hall. Vďaka svojej popularite sa stala repertoárovým titulom orchestrov a koncertných sál po celom svete. Dvořák ju komponoval na objednávku Newyorskej filharmónie a už jej premiéra mala obrovský úspech. Akiste naň nadviažu svojou interpretáciou aj Slovenskí filharmonici, a to nielen na domácej pôde, ale tiež pred festivalovým publikom v Piešťanoch či v Čutkovskej doline.
—
PR, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk
Foto: Peter Brenkus, Alexander Trizuljak / archív SF
Zdroj: Slovenská filharmónia
*** Posledná aktualizácia: 2025-06-05 (admin/terkatval)