Novinky

Divadlo Nová Scéna: súbeh na pôvodný slovenský muzikál pre mladých

Súbeh / Divadlo Nová scéna

Jedna z najpoprednejších slovenských divadelných scén, Divadlo Nová scéna, uvádza muzikálové skvosty svetových mien i pôvodne slovenské muzikály. Tento raz chce dať priestor mladým tvorcom, a tak divadlo vyhlásilo súbeh na pôvodný slovenský muzikál mladých pre mladé publikum. Víťazné dielo/diela profesionálne v Divadle Nová scéna zrealizujú a uvedú. Súbeh je anonymný.

„Divadlo Nová scéna okrem licencovaných titulov výrazne podporuje vznik pôvodných diel. Mnohé z nich dosahujú úroveň svetových muzikálových produkcií. Divadlo dlhodobo zvažovalo pripraviť pôvodný hudobno-dramatický titul adresovaný mladému divákovi. Upustili sme od oslovenia renomovaných autorsko-realizačných tímov a rozhodli sme sa dať priestor mladej tvorivej generácii. Som presvedčená, že mladí autori vytvoria dielo s výpovednou hodnotou, ktoré osloví predovšetkým ich rovesníkov. Súbeh zároveň zviditeľní nové talenty, ktoré sa stanú do budúcna obohatením divadelnej scény,“ približuje generálna riaditeľka Divadla Nová scéna Ingrid Fašiangová.

Hľadajú sa mladí tvorcovia pre mladé publikum

Divadlo Nová scéna hľadá talentovaných mladých slovenských tvorcov – dramaturgov, skladateľov, libretistov, režisérov. Z toho dôvodu vyhlásilo súbeh na vytvorenie a následnú realizáciu pôvodného autorského slovenského hudobno­‑dramatického diela (muzikálu). Tému i hudobný charakter nechávajú na ľubovoľnosti. Ich tvorcovia do 40 rokov (vrátane) sa však musia zacieliť na mladého diváka. Divadlo Nová scéna chce iniciovať a podporiť vznik pôvodného muzikálového diela mladej začínajúcej autorskej generácie na Slovensku. „Pre mňa je tento súbeh akýmsi lakmusovým papierikom vzťahu mladej, nastupujúcej generácie k hudobno-dramatickému žánru. K jeho podobe a možno aj premene. Otvorenosť v témach aj žánri by mala byť zárukou pestrosti súbehu. Uchádzači by v prvotných príspevkoch mali preukázať jasnosť v celkovej štruktúre diela a v jednotlivých piesňach či dialogickej forme vybratej scény zasa charakteristický rukopis,“ priblížil svoju predstavu dramaturg Divadla Nová scéna Svetozár Sprušanský.

Súbeh: všetky materiály posúdi komisia

V rámci anonymného súbehu je deadline na odovzdanie podrobnej synopsy diela do 17. júna 2022. Musí obsahovať hlavnú dejovú a obsahovú líniu, jeho štruktúru, počet hudobno-speváckych a tanečno-hudobných čísiel. Súčasťou súbehu je aj 8 strán textu ucelenej časti diela a dve otextované piesne. Sedemčlenná odborná komisia posúdi všetky dodané materiály a vyberie najkvalitnejšie práce. Následne bude s ich tvorcami pracovať na výslednej podobe diela. To by sa malo začať realizovať začiatkom roka 2023. Počíta sa s tým, že premiéra víťazného diela zo súbehu bude koncom februára 2023. Podrobné informácie o podmienkach a priebehu súbehu sú na www.novascena.sk

Redakciu informovala Zuzana Šebestová, PR DNS

Peter Mazalán
Culture Divadlo Hudba News Odporúčame Podujatia PR

Projekt Labutia pieseň s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť

Projekt Labutia pieseň spájajúci činohru s operným umením s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť. Kto okrem nich vystúpi?

Read More
Rukopisy majstrov
Culture Divadlo Podujatia PR

Balet Rukopisy majstrov čaká v SND derniéra

Baletný titul Rukopisy majstrov už 3. sezónu ponúka v Balete SND to najlepšie zo svetového baletu a tento týždeň ho čaká derniéra.

Read More
Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenský komorný orchester s dvojicou virtuózov uvedie v utorok koncertnú poctu

Slovenský komorný orchester privíta dvojicu virtuózov a spoločne uvedú koncertnú poctu s názvom Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kun.

Read More
Translate »