Novinky

Východoslovenské múzeum v Košiciach pozýva seniorov na výstavu Storočie propagandy. Ponúkne im lístky zadarmo

Východoslovenské múzeum v Košiciach

Východoslovenské múzeum v Košiciach (VSM), kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, pripravuje komentovanú prehliadku výstavy Storočie propagandy pre seniorov. Podujatie sa uskutoční 26. októbra 2023 v Historickej účelovej budove o 13:00, 14:00 a 15:00 hod. v rámci Mesiaca úcty k starším.

Východoslovenské múzeum ponúka v Historickej účelovej budove zaujímavú výstavu s názvom Storočie propagandy. Čo je propaganda? Ide o označenie pochádzajúce z latinského slova propagare, ktoré prekladáme slovesami šíriť, hlásať, vytvárať či uvádzať na známosť. Propaganda je teda šírenie názorov a informácií, ktorého hlavným cieľom je ovplyvňovať individuálnu alebo kolektívnu verejnú mienku spolu s potvrdením postojov, konania a jednania v mene vyšších cieľov, ideálov a konkrétnych politických ideológií. 

Storočie propagandy / Východoslovenské múzeum v Košiciach

Dvadsiate storočie bolo storočím stretu politických ideí a ideológií, ktoré sa šírili a súperili prostredníctvom propagandy. Minulé storočie preto môžeme nazvať aj storočím propagandy. Rovnomenná výstava prináša chronologický prierez foriem a metód politickej agitácie a propagandy v posledných vojnových rokoch Rakúsko – Uhorska, v období prvej Československej republiky, Maďarského kráľovstva, prvej Slovenskej republiky a povojnového Československa, v ktorom od roku 1948 panoval komunistický režim. 

Ťažisko vybraných exponátov predstaví najrozšírenejšie formy a typy propagačnej tlače – plagáty, letáky, príležitostnú, glorifikujúcu i apologetickú knižnú tvorbu, ako aj dobové noviny a časopisy. Vhodným tematickým doplnkom sú ukážky politicky angažovanej umeleckej portrétnej i žánrovej tvorby, ktoré ilustrujú okrem aktuálne preferovanej ideológie aj vývoj a premeny estetického vnímania a jeho konkrétneho prejavu.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Východoslovenské múzeum v Košiciach pripravuje podujatie pre seniorov

Jedným z dlhodobých zámerov VSM je vzdelávať zrelších návštevníkov, ktorí sú v súčasnej postfaktickej dobe cieľovou skupinou dezinformátorov. Východoslovenské múzeum v Košiciach je kultúrnou a osvetovou inštitúciou, kladúcou dôraz na vzdelávanie v každom veku. Pripravované podujatie orientované na seniorov je nielen prejavom úcty, ale aj pomoci starším, ktorí sú platnými členmi našej spoločnosti a podieľajú sa na vytváraní hodnôt pre ďalšie generácie. Návštevníkov bude sprevádzať autor a kurátor výstavy, uznávaný historik, Mgr. Vojtech Kárpáty, PhD. Seniori budú mať vstup na výstavu v tento deň zadarmo a čaká ich aj malé prekvapenie.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou v týždni od pondelka 23.10.2023?
Kam za kultúrou v týždni od pondelka 23.10.2023?

TS, Východoslovenské múzeum v Košiciach, www.vsmuzeum.sk

Foto/Zdroj: VSM

Redakciu informovala Lenka Šafranová, vedúca propagačného oddelenia Východoslovenského múzea v Košiciach

*** Správu sme redakčne upravili (red) ***

Komorný zbor Konzervatória
Culture Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

„Dve krásy – jeden duch“ – dva večery s velikánmi v podaní Konzervatória

„Dve krásy – jeden duch“. Dva večery s velikánmi chorálovo-organovej tvorby v podaní najstaršieho slovenského konzervatória a hostí.

Read More
Spišské divadlo
Culture Divadlo News Odporúčame Podujatia PR

Spišské divadlo na záver sezóny na festivale v Martine aj so Zlatou labuťou

Spišské divadlo čaká záver sezóny. Uvedie dve derniéry a vystúpi na festivale v Martine. Čaká ho aj tradičný galavečer Zlatá labuť.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Slovenská filharmónia exkluzívne aj na záver 75. sezóny

Záver jubilejnej sezóny sa blíži. Slovenská filharmónia dá bodku za 75. koncertnou sezónou naozaj veľkolepo.

Read More
Translate »