Do trnavského divadla sa po takmer tridsiatich rokoch vracia jeden z najuznávanejších slovenských režisérov Roman Polák. Prijal pozvanie trnavských divadelníkov inscenovať román súčasného maďarského spisovateľa Lászlóa Krasznahorkaia Melanchólia vzdoru. Divákom príbeh rozpovie o sile priateľstva v pohnutých časoch.
Melanchólia vzdoru. Tak znie názov nového repertoárového prírastku Divadla Jána Palárika v Trnave, ktoré na trnavské divadelné dosky prichádza v premiére uvádza 17. januára 2025. Diváci si príbeh vychutnajú v réžii jedného z najuznávanejších slovenských režisérov. Roman Polák sa do trnavského divadla vracia po takmer tridsiatich rokoch, aby inscenoval román “majstra apokalypsy” – súčasného maďarského spisovateľa Lászlóa Krasznahorkaia, ocenený Man Bookerovou cenou. Krasznahorkai patrí medzi najvýraznejšie osobnosti súčasnej svetovej literatúry.
Je držiteľom mnohých domácich aj zahraničných literárnych cien. Precestoval takmer celý svet a literatúru obohatil o prepájanie rozličných kultúr, symbolík i mytológií. Jeho diela, prekladané do všetkých svetových jazykov, sa vyznačujú impozantnou koncepciou, filozofiou, precíznou výstavbou deja, plasticky vykreslenými postavami a nanajvýš osobitým, nesmierne obrazným rozprávačským jazykom.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Spriatelil sa s významným maďarským režisérom Bélom Tarrom, ktorý do filmovej podoby spracoval Krasznahorkaiove romány Satanské tango, Turínsky kôň aj Melanchóliu vzdoru. Filmová adaptácia románu nesie názov Werkmeisterove harmónie. O tom, že Melanchólia vzdoru je vzrušujúca dramatická látka, nesvedčí len jej filmová adaptácia, ale aj operná. Maďarská štátna opera v Budapešti ju uviedla v decembri minulého roka pod menom jedného z protagonistov – Valuska. V Divadle Jána Palárika pripravili adaptáciu priamo na mieru svojmu hereckému súboru.
Sila priateľstva v pohnutých časoch
Dej nás zavedie do nenápadného maďarského mestečka, kde už nič nefunguje, ako má. Vlaky stále meškajú, hodiny na kostolnej veži zastali, nie je čím kúriť, na uliciach sa hromadia smeti, ktoré nikto neupratuje, a vonku len mrzne a mrzne, ale snehu niet. Do života malomešťanov vstupuje nečakaná senzácia – cirkus s vypchatou veľrybou, samotného Leviatana. Hoci je celé mesto z atrakcie vo vytržení, bývalý riaditeľ hudobnej školy, pán Eszter, naďalej zotrváva zatvorený vo svojom byte, zahĺbený do úvah o dokonalej hudobnej harmónii. Spoločnosť mu robí jedine mentálne zaostalý poštár Valuska, ktorý je fascinovaný nebeskými telesami a rovnako aj každým slovom svojho veľaváženého priateľa, pána Esztera.
Eszterovu snahu o izoláciu od diania v meste však prekazí jeho bývalá manželka, pani Eszterová, ktorá vedie hnutie za vyčistenie ulíc od odpadkov a potrebuje jeho pomoc. No veľryba na Kossuthovom námestí dáva udalostiam nečakaný a rýchly spád. Čoskoro vypukne násilie a knihu ako celok možno opísať ako víziu temnej historickej provincie, satirickú a prorockú, ktorú nazývame západná civilizácia.
Eszter s Valuskom sa stávajú svedkami desivej premeny mesta a jeho obyvateľov na sfanatizovaný dav. Čo vyvolalo túto hystériu? Ako z nej vyviaznuť bez ujmy? A ako s tým všetkým súvisí hnutie za čistotu pani Eszterovej? Pre Esztera a Valusku sa stáva najdôležitejšou misiou nestratiť jeden druhého aj za cenu, že stratia samých seba.
Na inscenácii ďalej spolupracujú dramaturgička Martina Mašlárová a kostýmový výtvarník Martin Kotúček. O komponovanú hudbu sa postará skladateľ Marián Lejava a scénickú výpravu navrhol scénograf Juraj Poliak. V Melanchólii vzdoru uvidí publikum takmer kompletný herecký súbor Divadla Jána Palárika. Na inscenácii sa podieľa aj Miešaný spevácky zbor TIRNAVIA. Premiéra sa uskutoční 17. januára vo Veľkej sále DJP. Inscenáciu Melanchólia vzdoru z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
—
PR článok, Divadlo Jána Palárika, www.djp.sk
Foto: Róbert Tappert, Wikimedia Commons
Zdroj: Divadlo Jána Palárika
Redakciu informovala a fotografie poskytla Lucia Mihálová, Divadlo Jána Palárika