
Slovensko - hereckí kolegovia i verejnosť smúti. V nedeľu 17. augusta 2025 nás navždy opustil obľúbený divadelný a filmový herec, zabávač s nezameniteľným humorom, moderátor aj scenárista Oldo Hlaváček. Pripomeňte si ho s nami! Rozlúčiť sa s ním môže verejnosť už zajtra, 26. augusta 2025 v Novej budove SND.
Vo veku 91 rokov zomrel 17. augusta 2025 v Bratislave obľúbený slovenský herec, zabávač a moderátor Oldo Hlaváček. Narodil sa 26. januára 1934 v Bratislave. V prvej hereckej úlohe sa predstavil ako prvák základnej školy v školskom predstavení Chrobáci. Absolvoval Vysokú školu múzických umení v Bratislave. Jeho poctivá divadelná cesta sa začala v prešovskom Divadle Jonáša Záborského a potom bola takmer šesťdesiat rokov spätá s Činohrou Slovenského národného divadla. Jej členom sa stal v roku 1963. Za významné zásluhy v rozvoji divadelnej, rozhlasovej a filmovej tvorby mu prepožičal prezident Rudolf Schuster v roku 2004 vyznamenanie Kríž prezidenta Slovenskej republiky II. stupňa.

Priestor pre svoj zmysel pre paródiu a karikatúru našiel v rozhlase i v televízii. Na doskách Slovenského národného divadla nás roky zabával v úlohe čerta v slávnom muzikáli Na skle maľované. Svoje herecké schopnosti pretavil aj do ním stvárnených postáv v hrách Bratia Karamazovci, Chrobák v hlave, Dobrodružstvo pri obžinkoch, Ženský zákon či Sluha dvoch pánov. Zahral si pritom aj v mnohých ďalších inscenáciách. Poslednýkrát si na doskách, ktoré znamenajú svet zahral v júni 2021 v inscenácii Pohreb alebo svadba – čo skôr?, ktorú donedávna uvádzala Činohra SND.
Kráľ javiska
Herectvo začal Oldo Hlaváček študovať po maturite v roku 1954. Štúdium však pred absolvovaním prerušil a vstúpil do divadelnej praxe. Po absolvovaní bratislavskej VŠMU krátka pôsobil v Prešove. V rokoch 1958 – 1961 bol členom činohry Divadla Jonáša Záborského. Odkiaľ viedla jeho cesta do Slovenského národného divadla, kde pôsobil takmer šesť dekád, až do roku 2021. Štúdium herectva na VŠMU úspešne ukončil už ako riadny člen činohry SND v roku 1963.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Nezabudnuteľnými ostanú jeho postavy ako Hugo Brtko zo Záhradnej slávnosti, Belardo v Učiteľovi tanca, Vendelín v Strachu z pekla, Doktor Pysk v Tanci nad plačom, Pišta z Dobrodružstva pri obžinkoch, Zurabája v inscenácii Zurabája. Stvárnil tiež postavy Truffaldina v Sluhovi dvoch pánov, Čerta v Na skle maľované či Kohútika v Pokuse o lietanie, alebo Norberta vo Veľkej parochni. Za zmienku stojí ale i jeho posledná postava Lichtenštajna z inscenácie Pohreb alebo svadba – čo skôr, ktorú naposledy hral na javisku SND v júni 2021.

Skutočne pamätným pre mnohých divákov bol Oldo Hlaváček v postave Čerta v ikonickom muzikáli Na skle maľované, ktorý Slovenské národné divadlo premiérovalo v rokoch 1974 a opätovne v roku 1991.
Oldo Hlaváček známy aj z televíznej obrazovky či plátna kín
Priestor pre svoj zmysel pre paródiu a karikatúru našiel popri divadle v rozhlase i v televízii. Oldo Hlaváček vo filme debutoval v roku 1966 v snímke Tango pre medveďa. Neskôr to bola filmová dráma z roku 1972 Zajtra bude neskoro. O rok neskôr to bola komédia Hroch či Rača, moja láska z roku 1977. Pamätáme si ho aj z rozprávky Múdra Gabriela (1983), zo seriálu Sváko Ragan či z televízneho filmu Bankinghouse Khuwich and comp (1985). Obľúbený herec tiež účinkoval v televíznom seriáli Tajné životy (2015) a ZOO (2016).
Majster kvalitného humoru, Oldo Hlaváček zanechal popri divadle nezmazateľnú stopu i v Slovenskej televízii (Volpone, Život je sen, Bankinghouse Khuwich and comp., Stratený list, Sváko Ragan), vo filme (Geľo Sebechlebský, Tango pre medveďa, Zajtra bude neskoro) a v rozhlase.
Zásobáreň smiechu
Oldo Hlaváček už v týchto prvých rokoch svojej hereckej dráhy preukázal vysokú hereckú disciplinovanosť, bohatý emočný fond a predovšetkým príklon ku komediálnemu žánru. Bol výrazným predstaviteľom širokej škály komediálnych postáv. Jeho komediálny diapazón obsahoval polohy od ostro tesaných groteskných čŕt, cez situačnú komiku s dôrazom na pointu a zmysel repliky až po civilné komediálne gesto.

K najvýznamnejším komediálnym kreáciám určite patrili Truffaldino v inscenácii Sluha dvoch pánov (Divadlo Jonáša Záborského Prešov, 1959), pri ktorej sa stretol i s režisérom Milošom Pietorom. Ďalej to boli postavy ako ako Vendelín zo Strachu z pekla (Slovenské národné divadlo, 1968), Pišta z Dobrodružstva pri obžinkoch (SND, 1970), Nadzbrojník Hunák-Zurabája v rovnomennej hre Osvalda Zahradníka Zurabája (SND, 1970). Poznali sme ho i ako rozporuplného Bučka v Play-Backu (SND, 1983) či Úradníka v Inkognite (SND, 2000).

Bol i majster tragiky
Oldovi Hlaváčkovi však neboli cudzie ani vážnejšie, dramatickejšie, polohy. Presvedčivo vedel zvýrazniť aj psychologickú komplikovanosť stvárňovanej postavy s dôrazom na jadro témy charakteru. Boli to predovšetkým postavy v réžiách Jozefa Budského, Miloša Pietora a Pavla Haspru.

Medzi jeho role patrili Elegán v Krčme pod zeleným stromom (SND, 1976), Porotca č. 12 v Dvanástich nahnevaných mužoch (SND, 1977), Dr. Nikolaj Trileckij v Platonovovi (SND, 1979) či Šustek v Kým kohút nezaspieva (SND, 1994). Do tejto línie patrila aj postava Dr. von Lamma v inscenácii Bockerer v réžii Petra Mikulíka (SND, 1986).
Na doskách až do roku 2021
Z novších kreácií to boli postavy Andrija v Dome v stráni (SND, 2008), učiteľa Tomko v Kým kohút nezaspieva (Arteatro, 2008) či Samsonova v Bratoch Karamazovovcoch (SND, 2013). Stvárnil aj postavu Pána Orgona v Hre lásky a náhody (Divadlo Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene, 2012). Svoju profesionálnu kariéru ukončil Oldo Hlaváček na javisku SND, kde jeho poslednou bola postava Lichtenšteina v hre Pohreb alebo svadba – čo skôr? (SND, 2019).

Počas vojenskej základnej služby začala jeho spolupráca s Ivanom Krajíčkom, ktorá prerástla do úspešnej divadelnej a kabaretnej dvojice – Krajíček – Hlaváček. S Ivanom Krajíčkom stvárnili nezabudnuteľných gazdov v scénkach v Hostinci Pod gaštanom. Popularita Olda Hlaváčka vzrástla v 70. rokoch minulého storočia vďaka televíznej súťaži Vtipnejší vyhráva, ktorú autorsky pripravoval a sám i uvádzal.
S obľúbeným zabávačom sa už zajtra rozlúči aj verejnosť
V osobe Olda Hlaváčka odišiel obľúbený herec s obdivuhodnou energiou, optimizmom a nadhľadom. Jeden z tých, ktorého, aj keď už nebol prítomný na javisku, poznali celé generácie. Oldo Hlaváček bol človek liečivého humoru, dobroty aj hereckej živelnosti. Aj verejnosť sa s obľúbeným maestrom Oldom Hlaváčkom bude môcť rozlúčiť v bratislavskom SND už zajtra, v utorok 26. augusta 2025.
Česť jeho pamiatke! Blízkym vyjadrujeme úprimnú sústrasť.
—
Foto: archív SND
Zdroj: Divadelný ústav, Slovenské národné divadlo
*** Posledná aktualizácia: re-upload fotografií: 2025-12-17 (teva) ***
