Novinky

Recitál v duchu baroka i romantiky

Jakub Cizmarovic / SFK

Posledný októbrový štvrtok sa ponesie krásou zvuku klavíru. Čaká nás klavírny recitál. Štátna filharmónia Košice opäť privíta talentovaného klavírneho virtuóza Jakuba Čižmaroviča.

Bratislavský rodák žijúci v Kolíne nad Rýnom, klavirista Jakub Čižmarovič, žne úspechy najmä v zahraničí. Pedagogicky pôsobí na bratislavskej VŠMU a tiež aj na bratislavskom Konzervatóriu.

Jakub Cizmarovic
Klavirista Jakub Čižmarovič. Foto: ŠFK

Do povedomia verejnosti sa dostal už ako dieťa. Zahraničný debut mal v Kolínskej filharmónii ako 16-ročný s Gürzenich Orchestra Köln pod taktovkou Jamesa Conlona. Je laureátom viacerých nemeckých interpretačných súťaží. Pravidelne koncertuje v rôznych krajinách. Nevynecháva ani koncerty na rodnom Slovensku. Spolupracoval so Slovenskou filharmóniou, Štátnou filharmóniou Košice či so ŠKO Žilina. Pre rozhlas WDR realizoval rad nahrávok. Nemecký časopis Fono Forum ocenil jeho CD s dielami Schumanna a Liszta vydané v roku 2004 najvyšším možným ocenením v oblasti interpretácie.

Čižmarovičov sólový košický recitál zaznie v tamojšom Dome umenia o 19,00 hodine. Koná sa v rámci cyklu Komorných koncertov ako súčasť 53. sezóny Štátnej filharmónie Košice. Na jej pôde vystúpil už niekoľko ráz, no teraz tu bude mať svoj recitál.  

Atraktívna dramaturgia recitálu vo víre vášne

Zaujímavý je aj program. Dramaturgiu si vystaval interpret sám. Zrkadlí jeho stabilný repertoár ale aj novinky ako  Izoldina smrť či diela Jean-Philippa Rameaua. Prítomnému publiku zahrá skladby od Scarlattiho, Rameau, Händela, Martinčeka, Wagnera a Prokofieva.

Recitál s barokovým i romantickým duchom

Večer sa bude niesť v duchu baroka a vysokej virtuozity. Prvá časť programu vyvrcholí známou Passacagliou zo suity pre čembalo g mol č. 7, HWV 432 Georga Friedricha Händela. Následne obklopí Košice romantický duch. Túto časť otvorí Romantické Prelúdium pre ľavú ruku op. 8 nášho Dušana Martinčeka. Chýbať nebude ani interpretov obľúbený skladateľ Richard Wagner v trochu divokom duchu. Na záver zaznie Sonáta B dur č. 8, op. 84 Sergeja Prokofieva. Na košické publikum čaká mimoriadny večer!

Kam za kultúrou
Culture Divadlo Festivaly História Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Kam za kultúrou od pondelka 25. septembra 2023? TOTO sú naše TOP TIPY!

Nový týždeň sa už rozbieha, a tak si pozrite najnovší diel rubriky TOP tipov Kam za kultúrou v posledné septembrové dni…

Read More
Posledná šanca: Zbierka na historický organ v Evanjelickom kostole v Pustých Úľanoch na Donio.sk končí
Community Culture News Nezaradené Odporúčame PR

Posledná šanca: Zbierka na historický organ v Evanjelickom kostole v Pustých Úľanoch na Donio.sk končí

Pomôžme zachrániť historický organ v Evanjelickom kostole v Pustých Úľanoch! Zbierka na Donio.sk už pomaly končí….

Read More
Slovenský filharmonický zbor s ďalšou cenou. Získal Cenu ministerky kultúry SR
Culture Hudba News Odporúčame PR

Slovenský filharmonický zbor s ďalšou cenou. Získal Cenu ministerky kultúry SR

Jedným z laureátov Ceny ministerky kultúry SR sa stal aj Slovenský filharmonický zbor, ktorý sa hrdí titulom najlepší zbor Európy.

Read More
Translate »