Recitál v duchu baroka i romantiky

Jakub Cizmarovic / SFK

Posledný októbrový štvrtok sa ponesie krásou zvuku klavíru. Čaká nás klavírny recitál. Štátna filharmónia Košice opäť privíta talentovaného klavírneho virtuóza Jakuba Čižmaroviča.

Bratislavský rodák žijúci v Kolíne nad Rýnom, klavirista Jakub Čižmarovič, žne úspechy najmä v zahraničí. Pedagogicky pôsobí na bratislavskej VŠMU a tiež aj na bratislavskom Konzervatóriu.

Jakub Cizmarovic
Klavirista Jakub Čižmarovič. Foto: ŠFK

Do povedomia verejnosti sa dostal už ako dieťa. Zahraničný debut mal v Kolínskej filharmónii ako 16-ročný s Gürzenich Orchestra Köln pod taktovkou Jamesa Conlona. Je laureátom viacerých nemeckých interpretačných súťaží. Pravidelne koncertuje v rôznych krajinách. Nevynecháva ani koncerty na rodnom Slovensku. Spolupracoval so Slovenskou filharmóniou, Štátnou filharmóniou Košice či so ŠKO Žilina. Pre rozhlas WDR realizoval rad nahrávok. Nemecký časopis Fono Forum ocenil jeho CD s dielami Schumanna a Liszta vydané v roku 2004 najvyšším možným ocenením v oblasti interpretácie.

Čižmarovičov sólový košický recitál zaznie v tamojšom Dome umenia o 19,00 hodine. Koná sa v rámci cyklu Komorných koncertov ako súčasť 53. sezóny Štátnej filharmónie Košice. Na jej pôde vystúpil už niekoľko ráz, no teraz tu bude mať svoj recitál.  

Atraktívna dramaturgia recitálu vo víre vášne

Zaujímavý je aj program. Dramaturgiu si vystaval interpret sám. Zrkadlí jeho stabilný repertoár ale aj novinky ako  Izoldina smrť či diela Jean-Philippa Rameaua. Prítomnému publiku zahrá skladby od Scarlattiho, Rameau, Händela, Martinčeka, Wagnera a Prokofieva.

Recitál s barokovým i romantickým duchom

Večer sa bude niesť v duchu baroka a vysokej virtuozity. Prvá časť programu vyvrcholí známou Passacagliou zo suity pre čembalo g mol č. 7, HWV 432 Georga Friedricha Händela. Následne obklopí Košice romantický duch. Túto časť otvorí Romantické Prelúdium pre ľavú ruku op. 8 nášho Dušana Martinčeka. Chýbať nebude ani interpretov obľúbený skladateľ Richard Wagner v trochu divokom duchu. Na záver zaznie Sonáta B dur č. 8, op. 84 Sergeja Prokofieva. Na košické publikum čaká mimoriadny večer!

Šiesty ročník festivalu Věčná naděje otvorí Verdiho Requiem vo výnimočnom prevedení
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR Udalosti

Trio Bohémo dnes zakončí jarnú časť festivalu Věčná naděje

Šiesty ročník festivalu Věčná naděje zakončí svoju jarnú časť 30. marca koncertom Tria Bohémo v kostole sv. Vavrinca na Malej Strane. „Počas šiestich týždňov sme mohli obdivovať diela nielen terezínskych skladateľov, ale tiež si vypočuť prednášku o hudobnom a kultúrnom živote v Terezíně, zažiť vôbec prvý koncert projektu Terne Čhave: Porajmos, spracúvajúci piesne pripomínajúce obete […]

Read More
Veľká noc 2023 / koncerty
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Veľká noc 2023 s hudbou v sviatočnej atmosfére

Pre niektorých sviatky jari a pre iných je Veľká noc spojená s pripomienkou umučenia, smrti a zmŕtvychvstania Ježiša Krista. Ako po minulé roky, tak aj v tomto roku, tieto sviatky spestria sviatočné koncerty aj v Slovenskej filharmónii. Tento rok je ponuka veľkonočných koncertov naozaj bohatá a veľmi atraktívna. Začínajú sa už na Kvetnú (presnejšie Palmovú) […]

Read More
Allegretto Žilina 2023
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR Udalosti

Allegretto Žilina 2023 s atraktívnym programom štartuje o necelý mesiac

Stredoeurópsky festival koncertného umenia Allegretto Žilina 2023 sa nezadržateľne blíži. Aký program prináša jeho 32. ročník, ktorý sa uskutoční v dňoch 24. – 29. apríla 2023 v Dome umenia Fatra? Šesť dní, sedem koncertov, dvanásť umelcov zo siedmich krajín a zaujímavé dramaturgie, a to nie je zďaleka všetko. Žilinskému publiku Allegretto Žilina opäť sprostredkuje výnimočný umelecký […]

Read More
Translate »