Novinky

Recitál v duchu baroka i romantiky

Jakub Cizmarovic / SFK

Posledný októbrový štvrtok sa ponesie krásou zvuku klavíru. Čaká nás klavírny recitál. Štátna filharmónia Košice opäť privíta talentovaného klavírneho virtuóza Jakuba Čižmaroviča.

Bratislavský rodák žijúci v Kolíne nad Rýnom, klavirista Jakub Čižmarovič, žne úspechy najmä v zahraničí. Pedagogicky pôsobí na bratislavskej VŠMU a tiež aj na bratislavskom Konzervatóriu.

Jakub Cizmarovic
Klavirista Jakub Čižmarovič. Foto: ŠFK

Do povedomia verejnosti sa dostal už ako dieťa. Zahraničný debut mal v Kolínskej filharmónii ako 16-ročný s Gürzenich Orchestra Köln pod taktovkou Jamesa Conlona. Je laureátom viacerých nemeckých interpretačných súťaží. Pravidelne koncertuje v rôznych krajinách. Nevynecháva ani koncerty na rodnom Slovensku. Spolupracoval so Slovenskou filharmóniou, Štátnou filharmóniou Košice či so ŠKO Žilina. Pre rozhlas WDR realizoval rad nahrávok. Nemecký časopis Fono Forum ocenil jeho CD s dielami Schumanna a Liszta vydané v roku 2004 najvyšším možným ocenením v oblasti interpretácie.

Čižmarovičov sólový košický recitál zaznie v tamojšom Dome umenia o 19,00 hodine. Koná sa v rámci cyklu Komorných koncertov ako súčasť 53. sezóny Štátnej filharmónie Košice. Na jej pôde vystúpil už niekoľko ráz, no teraz tu bude mať svoj recitál.  

Atraktívna dramaturgia recitálu vo víre vášne

Zaujímavý je aj program. Dramaturgiu si vystaval interpret sám. Zrkadlí jeho stabilný repertoár ale aj novinky ako  Izoldina smrť či diela Jean-Philippa Rameaua. Prítomnému publiku zahrá skladby od Scarlattiho, Rameau, Händela, Martinčeka, Wagnera a Prokofieva.

Recitál s barokovým i romantickým duchom

Večer sa bude niesť v duchu baroka a vysokej virtuozity. Prvá časť programu vyvrcholí známou Passacagliou zo suity pre čembalo g mol č. 7, HWV 432 Georga Friedricha Händela. Následne obklopí Košice romantický duch. Túto časť otvorí Romantické Prelúdium pre ľavú ruku op. 8 nášho Dušana Martinčeka. Chýbať nebude ani interpretov obľúbený skladateľ Richard Wagner v trochu divokom duchu. Na záver zaznie Sonáta B dur č. 8, op. 84 Sergeja Prokofieva. Na košické publikum čaká mimoriadny večer!

Peter Mazalán
Culture Divadlo Hudba News Odporúčame Podujatia PR

Projekt Labutia pieseň s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť

Projekt Labutia pieseň spájajúci činohru s operným umením s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť. Kto okrem nich vystúpi?

Read More
Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenský komorný orchester s dvojicou virtuózov uvedie v utorok koncertnú poctu

Slovenský komorný orchester privíta dvojicu virtuózov a spoločne uvedú koncertnú poctu s názvom Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kun.

Read More
Kam za kultúrou
Culture Divadlo Eventy Hudba Kam za kultúrou News Odporúčame PR Výtvarné umenie

Hľadáte tipy kam za kultúrou? TOP výber je tu (16/2024)

Hľadáte tipy kam za kultúrou v týždni od 15. apríla 2024? Redakčný výber vám s tým opäť pomôže. Prinášame vám čerstvé tipy na zaujímavé kultúrne podujatia, ktoré prináša 16. týždeň roka 2024.

Read More
Translate »