Novinky

Recitál v duchu baroka i romantiky

Jakub Cizmarovic / SFK

Posledný októbrový štvrtok sa ponesie krásou zvuku klavíru. Čaká nás klavírny recitál. Štátna filharmónia Košice opäť privíta talentovaného klavírneho virtuóza Jakuba Čižmaroviča.

Bratislavský rodák žijúci v Kolíne nad Rýnom, klavirista Jakub Čižmarovič, žne úspechy najmä v zahraničí. Pedagogicky pôsobí na bratislavskej VŠMU a tiež aj na bratislavskom Konzervatóriu.

Jakub Cizmarovic
Klavirista Jakub Čižmarovič. Foto: ŠFK

Do povedomia verejnosti sa dostal už ako dieťa. Zahraničný debut mal v Kolínskej filharmónii ako 16-ročný s Gürzenich Orchestra Köln pod taktovkou Jamesa Conlona. Je laureátom viacerých nemeckých interpretačných súťaží. Pravidelne koncertuje v rôznych krajinách. Nevynecháva ani koncerty na rodnom Slovensku. Spolupracoval so Slovenskou filharmóniou, Štátnou filharmóniou Košice či so ŠKO Žilina. Pre rozhlas WDR realizoval rad nahrávok. Nemecký časopis Fono Forum ocenil jeho CD s dielami Schumanna a Liszta vydané v roku 2004 najvyšším možným ocenením v oblasti interpretácie.

Čižmarovičov sólový košický recitál zaznie v tamojšom Dome umenia o 19,00 hodine. Koná sa v rámci cyklu Komorných koncertov ako súčasť 53. sezóny Štátnej filharmónie Košice. Na jej pôde vystúpil už niekoľko ráz, no teraz tu bude mať svoj recitál.  

Atraktívna dramaturgia recitálu vo víre vášne

Zaujímavý je aj program. Dramaturgiu si vystaval interpret sám. Zrkadlí jeho stabilný repertoár ale aj novinky ako  Izoldina smrť či diela Jean-Philippa Rameaua. Prítomnému publiku zahrá skladby od Scarlattiho, Rameau, Händela, Martinčeka, Wagnera a Prokofieva.

Recitál s barokovým i romantickým duchom

Večer sa bude niesť v duchu baroka a vysokej virtuozity. Prvá časť programu vyvrcholí známou Passacagliou zo suity pre čembalo g mol č. 7, HWV 432 Georga Friedricha Händela. Následne obklopí Košice romantický duch. Túto časť otvorí Romantické Prelúdium pre ľavú ruku op. 8 nášho Dušana Martinčeka. Chýbať nebude ani interpretov obľúbený skladateľ Richard Wagner v trochu divokom duchu. Na záver zaznie Sonáta B dur č. 8, op. 84 Sergeja Prokofieva. Na košické publikum čaká mimoriadny večer!

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »