Recitál v duchu baroka i romantiky

Jakub Cizmarovic / SFK

Posledný októbrový štvrtok sa ponesie krásou zvuku klavíru. Čaká nás klavírny recitál. Štátna filharmónia Košice opäť privíta talentovaného klavírneho virtuóza Jakuba Čižmaroviča.

Bratislavský rodák žijúci v Kolíne nad Rýnom, klavirista Jakub Čižmarovič, žne úspechy najmä v zahraničí. Pedagogicky pôsobí na bratislavskej VŠMU a tiež aj na bratislavskom Konzervatóriu.

Jakub Cizmarovic
Klavirista Jakub Čižmarovič. Foto: ŠFK

Do povedomia verejnosti sa dostal už ako dieťa. Zahraničný debut mal v Kolínskej filharmónii ako 16-ročný s Gürzenich Orchestra Köln pod taktovkou Jamesa Conlona. Je laureátom viacerých nemeckých interpretačných súťaží. Pravidelne koncertuje v rôznych krajinách. Nevynecháva ani koncerty na rodnom Slovensku. Spolupracoval so Slovenskou filharmóniou, Štátnou filharmóniou Košice či so ŠKO Žilina. Pre rozhlas WDR realizoval rad nahrávok. Nemecký časopis Fono Forum ocenil jeho CD s dielami Schumanna a Liszta vydané v roku 2004 najvyšším možným ocenením v oblasti interpretácie.

Čižmarovičov sólový košický recitál zaznie v tamojšom Dome umenia o 19,00 hodine. Koná sa v rámci cyklu Komorných koncertov ako súčasť 53. sezóny Štátnej filharmónie Košice. Na jej pôde vystúpil už niekoľko ráz, no teraz tu bude mať svoj recitál.  

Atraktívna dramaturgia recitálu vo víre vášne

Zaujímavý je aj program. Dramaturgiu si vystaval interpret sám. Zrkadlí jeho stabilný repertoár ale aj novinky ako  Izoldina smrť či diela Jean-Philippa Rameaua. Prítomnému publiku zahrá skladby od Scarlattiho, Rameau, Händela, Martinčeka, Wagnera a Prokofieva.

Recitál s barokovým i romantickým duchom

Večer sa bude niesť v duchu baroka a vysokej virtuozity. Prvá časť programu vyvrcholí známou Passacagliou zo suity pre čembalo g mol č. 7, HWV 432 Georga Friedricha Händela. Následne obklopí Košice romantický duch. Túto časť otvorí Romantické Prelúdium pre ľavú ruku op. 8 nášho Dušana Martinčeka. Chýbať nebude ani interpretov obľúbený skladateľ Richard Wagner v trochu divokom duchu. Na záver zaznie Sonáta B dur č. 8, op. 84 Sergeja Prokofieva. Na košické publikum čaká mimoriadny večer!

Virtuózi V4+ Slovinsko 2022 / semifinále
Culture Hudba News Odporúčame

Virtuózi V4+Slovinsko 2022: poznáme semifinalistov

V posledný novembrový piatok sme boli svedkami národného kola, ktoré u nás odvysielala televízna Dvojka. Česká televízia divákom sprostredkúva až medzinárodné kolá, a tak sme sa museli spoliehať na vysielanie televíznej Dvojky, poľskej TVP Kultura alebo maďarskej TV DUNA. Päť krajín, súboj 20 talentovaných semifinalistov, hviezdna porota i hostia – aj také budú dve semifinálové […]

Read More
Tučniaky / Divadlo Nová scéna
Divadlo News Odporúčame PR

TUČNIAKY – premiéra hudobnej rozprávky v Divadle Nová scéna

Divadlo Nová scéna uvedie dňa 4. decembra 2022 o 10.00 a 15.00 hod. premiéry hudobnej rozprávky pre malé i veľké deti TUČNIAKY od nemeckého autora Ulricha Huba. Láskavý humor hry, pesničky, herecká hravosť a nápaditosť. To sú hlavné atribúty rozprávky TUČNIAKY, ktorá žne úspech po celej Európe. Inscenovali ju vo viac než tridsiatich jazykoch v […]

Read More
SND
Culture Divadlo News

Odborníci upozorňujú na riziká električky pred SND

Už nielen Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky, občianski aktivisti, architekti a urbanisti, ale aj odborníci na akustiku a vibrácie upozorňujú na vážne problémy, ktoré by prinieslo vybudovanie električkovej trate pred novou budovou Slovenského národného divadla tak, ako to plánuje developer s podporou Magistrátu hlavného mesta Bratislava. Budú električky pred SND na Pribinovej ulici? Výsledky meraní autorov […]

Read More
Translate »