Ensemble Ricercata na turné

Ensemble Ricercata

V týždni od 12. do 17. septembra ovláda rôzne miesta Slovenska jesenná koncertná výprava zoskupenia Ensemble Ricercata. Počas turné, ktoré sa koná v rámci celoročných hudobno-edukačných aktivít InMusic chce zoskupenie poslucháčom pomôcť objaviť a spoznať súčasnú komornú tvorbu.

Komorné zoskupenie  Ensemble Ricercata bolo v rokoch 2014 – 2015 rezidenčným súborom Rádia Devín. Etablovalo sa ako rešpektované hudobné teleso, ktoré poslucháčovi dokáže priniesť vždy niečo nové, hodnotné. Jeho hlavnou ideou je sprístupňovanie a popularizácia domácej i svetovej súčasnej komornej tvorby formou atraktívnych koncertných dramaturgií. Každoročne starostlivo hľadá, objavuje a milovníkom klasickej hudby sprostredkuje – diela „staré“ i nové.

Počas svojho tohtoročného turné sa predstaví v zostave Helga Varga Bach (soprán), Ronald Šebesta (klarinet), David Danel (husle, viola), Tomáš Boroš (klavír) a Ivan Šiller (klavír a umelecké vedenie). Zaujímavý program tvoria rozmanité pohľady na piesňovú tvorbu v dielach Erika Satieho a Claudea Debussyho, ale aj latinskoamerické hudobné inšpirácie Daria Milhauda. Na programe súboru je aj skladba Trio pre husle, klarinet a klavír, ktorú pamiatke novinára Juraja Kušnierika venoval skladateľ Robert Kolář.

Ensemble Ricercata

Ensemble Ricercata. Foto: © InMusic

So súčasnou komornou tvorbou po Slovensku

Koncertná výprava v spolupráci so spoluorganizujúcimi inštitúciami a finančnou podporou  Fondu na podporu umenia, príspevkom Hudobného fondu i SOZA, ale aj Fondu na podporu kultúry národnostných menšín sa začne 12. septembra 2021.

Úvodný koncert turné v nedeľný podvečer bude súčasťou podujatia ku Dňu obetí holokaustu a rasového násilia. Sprievodné slovo spisovateľky a novinárky, Veroniky Homolovej-Tóthovej doplní v synagóge v Lučeneci  Ensemble Ricercata v zložení klaviristov Tomáša Boroša a Ivana Šillera aj sopranistka Helga Varga Bach. Vstup je voľný a podujatie je v režime “základ”.

Hudobnú jeseň v Rimavskej Sobote otvorí 14. septembra o 19.00 hod. v Divadelnej sále Domu kultúry ďalší koncert Ensemble Ricercata. Pozýva objavovať súčasnú komornú tvorbu. Účinkovať bude v zložení  Helga Varga Bach (spev), David Danel (husle), Ronald Šebesta (klarinet) a Ivan Šiller (klavír). Na programe sú diela Daria Milhauda (1892 – 1974) Duo Concertant pre klarinet a klavír, Výber zo Saudades do Brasil pre klavír či Suita pre husle, klarinet a klavír, opus 175b. Vypočujeme si Piesne pre spev a klavír Erika Satieho (1866 – 1925). Zaznie aj Trio pre husle, klarinet a klavír Roberta Kolářa. Taktiež uvedú dvojicu diel Claudea Debussyho Piesne pre spev a klavír a Petite Piece a Première Rhapsodie pre klarinet a klavír.

S programom svojho, štátnym sviatkom prerušeného, turné pokračuje Ensemble Ricercata vo štvrtok 16. septembra v Košiciach. Na programe komorného koncertu v Múzeu Vojtecha Löfflera zaznejú v podaní Helgy Varga Bach (soprán), Ronalda Šebestu (klarinet), Davida Danela (husle, viola) a Ivana Šillera (klavír). A opäť to budú diela Daria Milhauda, Erika Satieho, Claudea Debussyho a Roberta Kolářa.

Záverečnú bodku za turné spraví koncert v žilinskom Rosenfeldovom paláci v piatok 17. septembra 2021. Aj ten bude v OTP režime. 

Virtuózi V4+ Slovinsko 2022 / semifinále
Culture Hudba News Odporúčame

Virtuózi V4+Slovinsko 2022: poznáme semifinalistov

V posledný novembrový piatok sme boli svedkami národného kola, ktoré u nás odvysielala televízna Dvojka. Česká televízia divákom sprostredkúva až medzinárodné kolá, a tak sme sa museli spoliehať na vysielanie televíznej Dvojky, poľskej TVP Kultura alebo maďarskej TV DUNA. Päť krajín, súboj 20 talentovaných semifinalistov, hviezdna porota i hostia – aj také budú dve semifinálové […]

Read More
Tučniaky / Divadlo Nová scéna
Divadlo News Odporúčame PR

TUČNIAKY – premiéra hudobnej rozprávky v Divadle Nová scéna

Divadlo Nová scéna uvedie dňa 4. decembra 2022 o 10.00 a 15.00 hod. premiéry hudobnej rozprávky pre malé i veľké deti TUČNIAKY od nemeckého autora Ulricha Huba. Láskavý humor hry, pesničky, herecká hravosť a nápaditosť. To sú hlavné atribúty rozprávky TUČNIAKY, ktorá žne úspech po celej Európe. Inscenovali ju vo viac než tridsiatich jazykoch v […]

Read More
The Ladies Ensemble & Peter Adamov
Hudba Koncerty PR

The Ladies Ensemble & Peter Adamov: Vianočný koncert s romantickou atmosférou

K predvianočnému obdobiu hudba naozaj patrí. Ponuka adventných i vianočných koncertov je – našťastie, po dvoch pandemických rokoch, bohatá a dostupná úplne pre každého. Jedným z koncertov ktorý vás naladí na sviatočnú atmosféru, je vianočný koncert v podaní zoskupenia The Ladies Ensemble a Petra Adamova. Ak máte radi romantickú atmosféru, tak je tento koncert v […]

Read More
Translate »