Novinky

Ensemble Ricercata na turné

Ensemble Ricercata

V týždni od 12. do 17. septembra ovláda rôzne miesta Slovenska jesenná koncertná výprava zoskupenia Ensemble Ricercata. Počas turné, ktoré sa koná v rámci celoročných hudobno-edukačných aktivít InMusic chce zoskupenie poslucháčom pomôcť objaviť a spoznať súčasnú komornú tvorbu.

Komorné zoskupenie  Ensemble Ricercata bolo v rokoch 2014 – 2015 rezidenčným súborom Rádia Devín. Etablovalo sa ako rešpektované hudobné teleso, ktoré poslucháčovi dokáže priniesť vždy niečo nové, hodnotné. Jeho hlavnou ideou je sprístupňovanie a popularizácia domácej i svetovej súčasnej komornej tvorby formou atraktívnych koncertných dramaturgií. Každoročne starostlivo hľadá, objavuje a milovníkom klasickej hudby sprostredkuje – diela „staré“ i nové.

Počas svojho tohtoročného turné sa predstaví v zostave Helga Varga Bach (soprán), Ronald Šebesta (klarinet), David Danel (husle, viola), Tomáš Boroš (klavír) a Ivan Šiller (klavír a umelecké vedenie). Zaujímavý program tvoria rozmanité pohľady na piesňovú tvorbu v dielach Erika Satieho a Claudea Debussyho, ale aj latinskoamerické hudobné inšpirácie Daria Milhauda. Na programe súboru je aj skladba Trio pre husle, klarinet a klavír, ktorú pamiatke novinára Juraja Kušnierika venoval skladateľ Robert Kolář.

Ensemble Ricercata

Ensemble Ricercata. Foto: © InMusic

So súčasnou komornou tvorbou po Slovensku

Koncertná výprava v spolupráci so spoluorganizujúcimi inštitúciami a finančnou podporou  Fondu na podporu umenia, príspevkom Hudobného fondu i SOZA, ale aj Fondu na podporu kultúry národnostných menšín sa začne 12. septembra 2021.

Úvodný koncert turné v nedeľný podvečer bude súčasťou podujatia ku Dňu obetí holokaustu a rasového násilia. Sprievodné slovo spisovateľky a novinárky, Veroniky Homolovej-Tóthovej doplní v synagóge v Lučeneci  Ensemble Ricercata v zložení klaviristov Tomáša Boroša a Ivana Šillera aj sopranistka Helga Varga Bach. Vstup je voľný a podujatie je v režime “základ”.

Hudobnú jeseň v Rimavskej Sobote otvorí 14. septembra o 19.00 hod. v Divadelnej sále Domu kultúry ďalší koncert Ensemble Ricercata. Pozýva objavovať súčasnú komornú tvorbu. Účinkovať bude v zložení  Helga Varga Bach (spev), David Danel (husle), Ronald Šebesta (klarinet) a Ivan Šiller (klavír). Na programe sú diela Daria Milhauda (1892 – 1974) Duo Concertant pre klarinet a klavír, Výber zo Saudades do Brasil pre klavír či Suita pre husle, klarinet a klavír, opus 175b. Vypočujeme si Piesne pre spev a klavír Erika Satieho (1866 – 1925). Zaznie aj Trio pre husle, klarinet a klavír Roberta Kolářa. Taktiež uvedú dvojicu diel Claudea Debussyho Piesne pre spev a klavír a Petite Piece a Première Rhapsodie pre klarinet a klavír.

S programom svojho, štátnym sviatkom prerušeného, turné pokračuje Ensemble Ricercata vo štvrtok 16. septembra v Košiciach. Na programe komorného koncertu v Múzeu Vojtecha Löfflera zaznejú v podaní Helgy Varga Bach (soprán), Ronalda Šebestu (klarinet), Davida Danela (husle, viola) a Ivana Šillera (klavír). A opäť to budú diela Daria Milhauda, Erika Satieho, Claudea Debussyho a Roberta Kolářa.

Záverečnú bodku za turné spraví koncert v žilinskom Rosenfeldovom paláci v piatok 17. septembra 2021. Aj ten bude v OTP režime. 

Každý deň odvahu. Tak znie nová inscenácia Baletu Národného divadla Košice
Culture Divadlo News PR

Každý deň odvahu. Tak znie nová inscenácia Baletu Národného divadla Košice

Začiatkom marca 2024 prináša Balet Národného divadla Košice ďalšiu novinku aktuálnej sezóny – Každý deň odvahu. Je tretím pokračovaním projektu Zvláštna radosť žiť

Read More
Smetana Gala
Culture Divadlo História Koncerty News Odporúčame

Národní divadlo v Prahe oslávi galakoncertom Smetana Gala 200 rokov narodenia Bedřicha Smetanu

Národní divadlo v Prahe pripravuje galakoncert Smetana Gala k 200. výročiu narodenia Bedřicha Smetanu za účasti hviezd.

Read More
Amadeus / Slovenské DIvadlo Tanca / Kam za kultúrou
Culture Dance Divadlo Eventy News Odporúčame PR

Slovenské divadlo tanca uvádza nový titul. Geniálny Amadeus strieda fenomenálnu Carmen

Slovenské divadlo tanca prichádza s novinkou. Po fenomenálnom predstavení Carmen prichádza geniálny Amadeus v réžii Jána Ďurovčíka. Súbor s ním krátko po premiére mieri na turné.

Read More
Translate »