Ensemble Ricercata na turné

Ensemble Ricercata

V týždni od 12. do 17. septembra ovláda rôzne miesta Slovenska jesenná koncertná výprava zoskupenia Ensemble Ricercata. Počas turné, ktoré sa koná v rámci celoročných hudobno-edukačných aktivít InMusic chce zoskupenie poslucháčom pomôcť objaviť a spoznať súčasnú komornú tvorbu.

Komorné zoskupenie  Ensemble Ricercata bolo v rokoch 2014 – 2015 rezidenčným súborom Rádia Devín. Etablovalo sa ako rešpektované hudobné teleso, ktoré poslucháčovi dokáže priniesť vždy niečo nové, hodnotné. Jeho hlavnou ideou je sprístupňovanie a popularizácia domácej i svetovej súčasnej komornej tvorby formou atraktívnych koncertných dramaturgií. Každoročne starostlivo hľadá, objavuje a milovníkom klasickej hudby sprostredkuje – diela „staré“ i nové.

Počas svojho tohtoročného turné sa predstaví v zostave Helga Varga Bach (soprán), Ronald Šebesta (klarinet), David Danel (husle, viola), Tomáš Boroš (klavír) a Ivan Šiller (klavír a umelecké vedenie). Zaujímavý program tvoria rozmanité pohľady na piesňovú tvorbu v dielach Erika Satieho a Claudea Debussyho, ale aj latinskoamerické hudobné inšpirácie Daria Milhauda. Na programe súboru je aj skladba Trio pre husle, klarinet a klavír, ktorú pamiatke novinára Juraja Kušnierika venoval skladateľ Robert Kolář.

Ensemble Ricercata

Ensemble Ricercata. Foto: © InMusic

So súčasnou komornou tvorbou po Slovensku

Koncertná výprava v spolupráci so spoluorganizujúcimi inštitúciami a finančnou podporou  Fondu na podporu umenia, príspevkom Hudobného fondu i SOZA, ale aj Fondu na podporu kultúry národnostných menšín sa začne 12. septembra 2021.

Úvodný koncert turné v nedeľný podvečer bude súčasťou podujatia ku Dňu obetí holokaustu a rasového násilia. Sprievodné slovo spisovateľky a novinárky, Veroniky Homolovej-Tóthovej doplní v synagóge v Lučeneci  Ensemble Ricercata v zložení klaviristov Tomáša Boroša a Ivana Šillera aj sopranistka Helga Varga Bach. Vstup je voľný a podujatie je v režime “základ”.

Hudobnú jeseň v Rimavskej Sobote otvorí 14. septembra o 19.00 hod. v Divadelnej sále Domu kultúry ďalší koncert Ensemble Ricercata. Pozýva objavovať súčasnú komornú tvorbu. Účinkovať bude v zložení  Helga Varga Bach (spev), David Danel (husle), Ronald Šebesta (klarinet) a Ivan Šiller (klavír). Na programe sú diela Daria Milhauda (1892 – 1974) Duo Concertant pre klarinet a klavír, Výber zo Saudades do Brasil pre klavír či Suita pre husle, klarinet a klavír, opus 175b. Vypočujeme si Piesne pre spev a klavír Erika Satieho (1866 – 1925). Zaznie aj Trio pre husle, klarinet a klavír Roberta Kolářa. Taktiež uvedú dvojicu diel Claudea Debussyho Piesne pre spev a klavír a Petite Piece a Première Rhapsodie pre klarinet a klavír.

S programom svojho, štátnym sviatkom prerušeného, turné pokračuje Ensemble Ricercata vo štvrtok 16. septembra v Košiciach. Na programe komorného koncertu v Múzeu Vojtecha Löfflera zaznejú v podaní Helgy Varga Bach (soprán), Ronalda Šebestu (klarinet), Davida Danela (husle, viola) a Ivana Šillera (klavír). A opäť to budú diela Daria Milhauda, Erika Satieho, Claudea Debussyho a Roberta Kolářa.

Záverečnú bodku za turné spraví koncert v žilinskom Rosenfeldovom paláci v piatok 17. septembra 2021. Aj ten bude v OTP režime. 

Rádiohlavy / Radio_Head Awards 2022
Culture Eventy Hudba News Udalosti

Víťazi Radio_ Head Awards 2022 sú známi. Aké sú ich pocity?

Po roku opäť nastal čas na sviatok slovenskej hudby. Prestížne hudobné ceny Radio_ Head Awards, majú v slovenskej kultúre už svoje miesto. A právom. Tento rok píšu 15. rok existencie. Za tie roky sa stali tradíciou i značkou kvality a prestíže. Aj tohto roku oceňovali TOP nahrávky slovenskej hudby uplynulého roka. Kto si odniesol sošky […]

Read More
Slovenská filharmónia
Hudba Koncerty News Odporúčame PR

V Slovenskej filharmónii zaznie Óda na radosť na oslavu 30. rokov Slovenskej republiky

Vo štvrtok a piatok 23. a 24. marca 2023 sa uskutoční v bratislavskej Redute ďalšia dvojica koncertov šéfdirigenta Daniela Raiskina. V jeho naštudovaní budú znieť dve vokálno-inštrumentálne diela – Óda na radosť. Ponesú sa v znamení radosti na oslavu 30. výročia Slovenskej republiky. Jedným z TOP udalostí týždňa i mesiaca je iste koncert s názvom […]

Read More
Šiesty ročník festivalu Věčná naděje otvorí Verdiho Requiem vo výnimočnom prevedení
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Festival Věčná naděje a Terne Čhave s hudbou tzv. zabudnutého holocaustu

Nielen tvorba židovských autorov bývala v koncentračných táboroch uvádzaná a hraná. Festival Věčná naděje v tomto roku upozorňuje taktiež na tzv. “zabudnutý holocaust”, teda prenasledovanie a likvidáciu Rómov. Priamo pre festival Věčná naděje vzniklo v spolupráci so skupinou Terne Čhave komponované pásmo piesní. Prezentujú diela, ktoré v koncentračných táboroch buď vznikli alebo s rómskym holocaustom […]

Read More
Translate »