CELLOMANIA+ v Banskej Bystrici

Cellomania

Máte radi nádherný zvuk violončiel? Ak je vaša odpoveď áno, nedivím sa. Ich nádherný zvuk sa bude vynímať v banskobystrickej Vile Dominika Skuteckého. A to vďaka koncertu violončelového kvarteta Cellomania v rámci projektu Cellomania+ už v posledný októbrový piatok v Stredoslovenskej galérii.

Violončelové kvarteto Cellomania začalo písať svoju históriu pred viac ako dvoma desaťročiami. Založil ho Eugen Prochác pri príležitosti vzniku Festivalu peknej hudby. Pôvodná zostava kvarteta – Jozef Lupták, Jozef Podhoranský, Eugen Prochác a Ján Slávik dnes spolu hráva už málokedy. No vďaka svojej flexibilite vystupovali od dua cez okteto až po súbor dvanástich violončiel.

Cellomania - plagat

Cellomania je za svoju viac ako 20-ročnú históriu pravidelným hosťom domácich i zahraničných pódií. Účinkovala na festivaloch a koncertoch v Paríži, Ríme, Beauvais, Budapešti, Ľubljane, Salzburgu… V hudobnom vydavateľstve Pavlik Records vydala poslucháčmi i kritikou oceňované album Slovenské diela pre violončelové kvarteto. Sú na ňom skladby významných slovenských autorov ako Ilja Zeljenka, Pavol Šimai, Milan Novák, Ľubica Čekovská, Jevgenij Iršai, Marián Varga či Peter Martinček. Práve tento súbor podnietil súčasných slovenských skladateľov skomponovať diela pre takéto zoskupenia.

Cellomania#: priestor pre mladé talenty

Okrem toho je CELLOMANIA aktívna aj na poli edukácie mladých koncertných violončelistov.  Zámerom projektu CELLOMANIA# je spolu s rozdávaním hudobných zážitkov dať priestor talentovaným a kreatívnym violončelistom mladej generácie. V tomto roku to sú štyria výborní mladí hudobníci – Michal Haring, Alexandra Kubinová, Juraj ŠkodaJozef Csóka. I keď nejde o úplnú novinku, v širokej verejnosti sa o ňom veľa nehovorí.  Ambíciou organizátorov je rozšíriť pôsobenie projektu na rôzne časti Slovenska. Počíta sa s koncertom v Bratislave a napríklad aj v Komárne.  

Večer violončelistov spojí Cellomania

Ináč tomu nemôže byť ani na koncerte 29. októbra 2021 v Banskej Bystrici. Predstaví sa úspešná štvorica slovenských violončelistov vystupujúcich pod spoločným názvom Cellomania. Pokročilých majstrov violončelistov budú zastupovať Eugen Prochác a Ján Slávik. Tých mladších Alexandra Kubinová a Juraj Škoda.

Špičkoví profesionáli

Eugen Prochác patrí medzi špičku slovenských violončelistov. Založil Festival peknej hudby v Banskej Štiavnici a Štiavnické letné kurzy a pedagogicky pôsobí na VŠMU. Nahral množstvo CD pre labely ako Rádio Bratislava, Homer, NAXOS, Diskant či Hevhetia.

Ostrieľaným koncertným umelcom a pedagógom je violončelista, koncertný majster skupiny violončiel Slovenskej filharmónie,  prof. Ján Slávik. Premiéroval aj jemu dedikované violončelové koncerty Jozefa Kolkoviča, Egona Kráka, Ladislava Kupkoviča a Ilju Zeljenku. Ján Slávik spoluzaložil občianske združenie Albrechtina (2010). Patrí k zakladajúcim členom Moyzesovho kvarteta a je členom Bergerovho tria. Vďaka nemu máme na Slovensku mnoho festivalov. Založil Medzinárodný festival umenia Hudba Modre a Slovenský festival umenia Hudba Trnave. S jeho menom sa spája aj Medzinárodný festival komornej hudby Divergencie v Skalici.

Mimochodom, slovenskí violončelisti Eugen Prochác a Ján Slávik sa spojili s českými violončelistami Jiřím Hanouskom a Alešom Kaspříkom v projekte Czech Slovak Cello Quartet. Ich spoločný album Music For Cello Quartet vyšiel v septembri 2020 vo vydavateľstve Real Music House. Zachytáva skladby česko-slovenských súčasných hudobných skladateľov Romana Haasa, Ilju Zeljenku, Pavla Šimaia, Jozefa Kolkoviča a Miroslava Krajčiho. 

Cellomania
Cellomania. Zdroj: Hudobné centrum

Po dramaturgickej stránke vhodne vystavaný album fascinuje poslucháča svojou šírkou i rozmanitosťou. Pozýva ho ponoriť sa do sveta rozmanitej hudobnej fantázie v kontexte posolstva stredoeurópskej spolupráce. Ich album získal nomináciu v žánrovej kategórii klasickej hudby Radio_Head Awards 2020.  

...a dvojica mladých talentov

Spolu s nimi vystúpi na koncerte v Banskej Bystrici aj dvojica sľubných začínajúcich umelcov. Priestor dostane hráčka Symfonického orchestra Opery SND a stála výpomoc Slovenských filharmonikov Alexandra Kubinová. Doposiaľ sa predstavila ako hráčka rôznych umeleckých súboroch (Ansámbel Asynchrónie, komorný orchester Zoe, Slovenský mládežnícky orchester). Počuť sme ju mohli na otváracom i záverečnom koncerte 56. ročníka Bratislavských hudobných slávností, ale aj na otváracom koncerte 73. sezóny Slovenskej filharmónie. Mimochodom s Jánom Slávikom pôsobí v duu Sul Ponticello, kde hrá na flaute a violončele. Táto dvojica spolu koncertovala koncom septembra 2021 v Senici.

Ďalším mladým violončelistom je zvolenský rodák, Juraj Škoda. Študuje v Prahe na Akadémii múzických umení v Prahe. Podarilo sa mu vyhrať konkurz do Orchestrálnej akadémie Českej filharmónie, s ktorou absolvoval mnoho koncertov v prestížnych domácich a zahraničných sálach.

Dramaturgia koncertu Cellomania osloví každého

A aký bude program tohto koncertu? Taký tradičný, základný a pritom úchvatný. Aspoň tak informoval poslucháčov Ars Musici na vlnách Rádia Devín prof. Ján Slávik. Vypočujeme si aj dielo Tack (Vďaka) Pavla Šimaia, Musicu Slovacu Ilja Zeljenku či slávne Vyšehradské kvarteto českého skladateľa Romana Haasa či Sarabandu zo 6. suity Johanna Sebastiana Bacha.

Šiesty ročník festivalu Věčná naděje otvorí Verdiho Requiem vo výnimočnom prevedení
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR Udalosti

Trio Bohémo dnes zakončí jarnú časť festivalu Věčná naděje

Šiesty ročník festivalu Věčná naděje zakončí svoju jarnú časť 30. marca koncertom Tria Bohémo v kostole sv. Vavrinca na Malej Strane. „Počas šiestich týždňov sme mohli obdivovať diela nielen terezínskych skladateľov, ale tiež si vypočuť prednášku o hudobnom a kultúrnom živote v Terezíně, zažiť vôbec prvý koncert projektu Terne Čhave: Porajmos, spracúvajúci piesne pripomínajúce obete […]

Read More
Veľká noc 2023 / koncerty
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Veľká noc 2023 s hudbou v sviatočnej atmosfére

Pre niektorých sviatky jari a pre iných je Veľká noc spojená s pripomienkou umučenia, smrti a zmŕtvychvstania Ježiša Krista. Ako po minulé roky, tak aj v tomto roku, tieto sviatky spestria sviatočné koncerty aj v Slovenskej filharmónii. Tento rok je ponuka veľkonočných koncertov naozaj bohatá a veľmi atraktívna. Začínajú sa už na Kvetnú (presnejšie Palmovú) […]

Read More
Allegretto Žilina 2023
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR Udalosti

Allegretto Žilina 2023 s atraktívnym programom štartuje o necelý mesiac

Stredoeurópsky festival koncertného umenia Allegretto Žilina 2023 sa nezadržateľne blíži. Aký program prináša jeho 32. ročník, ktorý sa uskutoční v dňoch 24. – 29. apríla 2023 v Dome umenia Fatra? Šesť dní, sedem koncertov, dvanásť umelcov zo siedmich krajín a zaujímavé dramaturgie, a to nie je zďaleka všetko. Žilinskému publiku Allegretto Žilina opäť sprostredkuje výnimočný umelecký […]

Read More
Translate »