Novinky

CELLOMANIA+ v Banskej Bystrici

Cellomania

Máte radi nádherný zvuk violončiel? Ak je vaša odpoveď áno, nedivím sa. Ich nádherný zvuk sa bude vynímať v banskobystrickej Vile Dominika Skuteckého. A to vďaka koncertu violončelového kvarteta Cellomania v rámci projektu Cellomania+ už v posledný októbrový piatok v Stredoslovenskej galérii.

Violončelové kvarteto Cellomania začalo písať svoju históriu pred viac ako dvoma desaťročiami. Založil ho Eugen Prochác pri príležitosti vzniku Festivalu peknej hudby. Pôvodná zostava kvarteta – Jozef Lupták, Jozef Podhoranský, Eugen Prochác a Ján Slávik dnes spolu hráva už málokedy. No vďaka svojej flexibilite vystupovali od dua cez okteto až po súbor dvanástich violončiel.

Cellomania - plagat

Cellomania je za svoju viac ako 20-ročnú históriu pravidelným hosťom domácich i zahraničných pódií. Účinkovala na festivaloch a koncertoch v Paríži, Ríme, Beauvais, Budapešti, Ľubljane, Salzburgu… V hudobnom vydavateľstve Pavlik Records vydala poslucháčmi i kritikou oceňované album Slovenské diela pre violončelové kvarteto. Sú na ňom skladby významných slovenských autorov ako Ilja Zeljenka, Pavol Šimai, Milan Novák, Ľubica Čekovská, Jevgenij Iršai, Marián Varga či Peter Martinček. Práve tento súbor podnietil súčasných slovenských skladateľov skomponovať diela pre takéto zoskupenia.

Cellomania#: priestor pre mladé talenty

Okrem toho je CELLOMANIA aktívna aj na poli edukácie mladých koncertných violončelistov.  Zámerom projektu CELLOMANIA# je spolu s rozdávaním hudobných zážitkov dať priestor talentovaným a kreatívnym violončelistom mladej generácie. V tomto roku to sú štyria výborní mladí hudobníci – Michal Haring, Alexandra Kubinová, Juraj ŠkodaJozef Csóka. I keď nejde o úplnú novinku, v širokej verejnosti sa o ňom veľa nehovorí.  Ambíciou organizátorov je rozšíriť pôsobenie projektu na rôzne časti Slovenska. Počíta sa s koncertom v Bratislave a napríklad aj v Komárne.  

Večer violončelistov spojí Cellomania

Ináč tomu nemôže byť ani na koncerte 29. októbra 2021 v Banskej Bystrici. Predstaví sa úspešná štvorica slovenských violončelistov vystupujúcich pod spoločným názvom Cellomania. Pokročilých majstrov violončelistov budú zastupovať Eugen Prochác a Ján Slávik. Tých mladších Alexandra Kubinová a Juraj Škoda.

Špičkoví profesionáli

Eugen Prochác patrí medzi špičku slovenských violončelistov. Založil Festival peknej hudby v Banskej Štiavnici a Štiavnické letné kurzy a pedagogicky pôsobí na VŠMU. Nahral množstvo CD pre labely ako Rádio Bratislava, Homer, NAXOS, Diskant či Hevhetia.

Ostrieľaným koncertným umelcom a pedagógom je violončelista, koncertný majster skupiny violončiel Slovenskej filharmónie,  prof. Ján Slávik. Premiéroval aj jemu dedikované violončelové koncerty Jozefa Kolkoviča, Egona Kráka, Ladislava Kupkoviča a Ilju Zeljenku. Ján Slávik spoluzaložil občianske združenie Albrechtina (2010). Patrí k zakladajúcim členom Moyzesovho kvarteta a je členom Bergerovho tria. Vďaka nemu máme na Slovensku mnoho festivalov. Založil Medzinárodný festival umenia Hudba Modre a Slovenský festival umenia Hudba Trnave. S jeho menom sa spája aj Medzinárodný festival komornej hudby Divergencie v Skalici.

Mimochodom, slovenskí violončelisti Eugen Prochác a Ján Slávik sa spojili s českými violončelistami Jiřím Hanouskom a Alešom Kaspříkom v projekte Czech Slovak Cello Quartet. Ich spoločný album Music For Cello Quartet vyšiel v septembri 2020 vo vydavateľstve Real Music House. Zachytáva skladby česko-slovenských súčasných hudobných skladateľov Romana Haasa, Ilju Zeljenku, Pavla Šimaia, Jozefa Kolkoviča a Miroslava Krajčiho. 

Cellomania
Cellomania. Zdroj: Hudobné centrum

Po dramaturgickej stránke vhodne vystavaný album fascinuje poslucháča svojou šírkou i rozmanitosťou. Pozýva ho ponoriť sa do sveta rozmanitej hudobnej fantázie v kontexte posolstva stredoeurópskej spolupráce. Ich album získal nomináciu v žánrovej kategórii klasickej hudby Radio_Head Awards 2020.  

...a dvojica mladých talentov

Spolu s nimi vystúpi na koncerte v Banskej Bystrici aj dvojica sľubných začínajúcich umelcov. Priestor dostane hráčka Symfonického orchestra Opery SND a stála výpomoc Slovenských filharmonikov Alexandra Kubinová. Doposiaľ sa predstavila ako hráčka rôznych umeleckých súboroch (Ansámbel Asynchrónie, komorný orchester Zoe, Slovenský mládežnícky orchester). Počuť sme ju mohli na otváracom i záverečnom koncerte 56. ročníka Bratislavských hudobných slávností, ale aj na otváracom koncerte 73. sezóny Slovenskej filharmónie. Mimochodom s Jánom Slávikom pôsobí v duu Sul Ponticello, kde hrá na flaute a violončele. Táto dvojica spolu koncertovala koncom septembra 2021 v Senici.

Ďalším mladým violončelistom je zvolenský rodák, Juraj Škoda. Študuje v Prahe na Akadémii múzických umení v Prahe. Podarilo sa mu vyhrať konkurz do Orchestrálnej akadémie Českej filharmónie, s ktorou absolvoval mnoho koncertov v prestížnych domácich a zahraničných sálach.

Dramaturgia koncertu Cellomania osloví každého

A aký bude program tohto koncertu? Taký tradičný, základný a pritom úchvatný. Aspoň tak informoval poslucháčov Ars Musici na vlnách Rádia Devín prof. Ján Slávik. Vypočujeme si aj dielo Tack (Vďaka) Pavla Šimaia, Musicu Slovacu Ilja Zeljenku či slávne Vyšehradské kvarteto českého skladateľa Romana Haasa či Sarabandu zo 6. suity Johanna Sebastiana Bacha.

Milan Paľa
Culture Koncerty News PR

Marec v košickej filke odštartujú Milan Paľa a Symfonické tance

Vychutnajte si dielo ruského skladateľa Sergeja Rachmaninova – Symfonické tance.
Koncert pre husle a orchester h mol od Edwarda Elgara v košickom Dome umenia uvedie huslista Milan Paľa spolu s orchestrom ŠFK, ktorý povedie dirigent Tomáš Brauner.

Read More
SND
Culture Divadlo News PR

SND zriadilo Klub priateľov a mecénov Slovenského národného divadla

Slovenské národné divadlo zriadilo Klub priateľov a mecénov SND, ktorý pod známym heslom Pod heslom „Národ sebe“ spúšťa od marca…

Read More
Saxophobia Bratislava
Culture Eventy Hudba News PR

Saxofónová udalosť roka je tu: Saxophobia Bratislava 2024

Top saxofónová udalosť roka – Saxophobia Bratislava je už tu. Okrem medzinárodných majstrovských kurzov ponúka aj dva verejné koncerty.

Read More
Translate »