Novinky

Ocenili výtvarníkov Cenami Martina Benku

Cena Martina Benku

V priestoroch Etnografického múzea Slovenského národného múzea v Martine udelili Cenu Martina Benku za roky 2019 a 2020. Prevzalo si ju celkom deväť laureátov.

Laureátov Cien Martina Benku predstavili verejnosti na spomienkovej slávnosti pri príležitosti 133. výročia narodenia Martina Benku, významného slovenského maliara. Spomienkovej slávnosti sa aj tento rok napriek doznievajúcej pandémii stretli umelcovi príbuzní, rodáci, spolupracovníci či obdivovatelia maliarovej tvorby.

Cena Martina Benku
Udeľovanie Cien Martina Benku za roky 2019 a 2020. © Televízia Turiec

Benkovo želanie oceniť talentovaných umelcov reflektovali už po 46-krát

Ocenenie v zmysle závetu Martina Benku každoročne udeľuje Rada Fondu výtvarných umení na základe odporúčania Komisie pre správu pozostalosti Martina Benku. Získať ho môžu začínajúci, ale aj etablovaní výtvarníci a teoretici, dokonca aj absolventi za predpokladu, že svojimi dielami alebo teoretickými prácami významne obohatili slovenskú kultúru a umenie. Udeľuje sa v štyroch kategóriách:

1. za výtvarné dielo v odbore maliarstva, sochárstva a grafiky (výtvarník do 40 rokov)

2. za dielo teórie, kritiky a dejín slovenského výtvarného umenia (teoretik do 40 rokov)

3. cena absolventovi výtvarnej vysokej školy (absolvent v akad. roku 2019/2020)

4. cena absolventovi dejín umenia (absolvent v akad. roku 2019/2020)

Cena Martina Benku
Cena Martina Benku. © Televízia Turiec

Návrhy na udelenie Cien môžu predkladať jednotlivé profesijné organizácie i jednotlivci. V súlade so Štatútom správy pozostalosti národného umelca Martina Benku, návrh na ocenenie musí obsahovať okrem profesného životopisu a kontaktných  údajov  aj fotodokumentáciu diela a odbornú charakteristiku s hodnotením diela. Ceny sa udeľujú v súlade s testamentom Martina Benku. Majú prispieť najmä so zreteľom na životné dielo a pamiatku tohto majstra k rozvoju a propagácii slovenského výtvarného umenia

Cenu Martina Benku si prevzal aj kňaz, výtvarník a operný spevák Martin Šafárik

Cenu Martina Benku za výtvarnú tvorbu za rok 2019 udelili Eve Moflárovej a Martinovi Šafárikovi. Tomáš Surý získal Cenu za dielo teórie, kritiky a dejín slovenského výtvarného umenia. Cenu absolventovi výtvarnej vysokej školy udelil Fond výtvarných umení Nikole Aronovej a Sebastiánovi Komáčekovi.

Za rok 2020 sa laureátmi Ceny Martina Benku za výtvarnú tvorbu stali Lucia Jarotta, Vladimír Vakov a Ján Hrčka. Ocenenie absolventa umeleckej vysokej školy za rok 2020 získal Ľubomír Slovinský.  

One thought on “Ocenili výtvarníkov Cenami Martina Benku”

Comments are closed.

Nite abstrakcie / výstava / kam za kultúrou
Culture Expo News PR Výtvarné umenie

Tip na výstavu v Košiciach – Nite abstrakcie

Pre návštevníkov a obyvateľov Košíc máme opäť skvelý tip vo Východoslovenskom múzeu. Je ním výstava Stanislava Jasovského, Nite Abstrakcie. Pripomína autorove výročia a poteší Vaše zmysly…

Read More
Maľba 2022 / Galéria Nedbalka / Tip na výstavy
Culture Dizajn News PR Výtvarné umenie

Dvere na scénu súťaže Maľba pre mladých maliarov sú opäť otvorené. Využite poslednú šancu

Dvere na scénu 19. ročníka súťaže Maľba sú pre mladých maliarov opäť otvorené. Prihlásiť svoje diela môžete už len do 25. mája 2024. Viac podrobností nájdete v článku…

Read More
Za kultúrou aj v týždni od 13. mája 2024. TOTO sú naše TIPY!
Culture Divadlo Eventy Hudba Kam za kultúrou News Odporúčame Výtvarné umenie

Za kultúrou aj v týždni od 13. mája 2024. TOTO sú naše TIPY!

Nový týždeň prichádza a s ním aj prehľad toho najzaujímavejšieho z ponuky kultúrnych podujatí. Pozrite, kam za kultúrou od 13.5.2024 a inšpirujte sa s nami!

Read More
Translate »