Novinky

Motocyklová legenda Giacomo Agostini: Túžim navštíviť Prahu i Tatry

Giacomo Agostini

Pri príležitosti aktuálneho vydania medzinárodných Majstrovstiev Slovenska vintage historických motocyklov a sajdkár pod názvom Holíčsky zámocký okruh za účasti uznávaných majstrov tohto športu, ktoré sa v meste Holíč uskutoční dnes, prináša portál Art & History Magazine archívny rozhovor redaktorky Silvie Márie Petrovitsovej s motocyklovou legendou. Čo prezradil Giacomo Agostini?

Tento týždeň ti máme aj jeden netradičný, lifestylový tip pre milovníkov historických áut, motocyklov i tekutého chleba. V sobotu 19. augusta 2023 sa od 09:00 hod. totiž areál Holíčskeho zámku opäť premení na dejisko tradičných podujatí Holíčsky zámocký okruh a Zámocké pivné slávnosti. Presne pred piatimi rokmi zavítala na podujatie do Holíča aj svetová legenda Giacomo Agostini, ktorého naša redaktorka Silvia Mária Petrovits dostala pred svoj mikrofón. A tak prinášame, ako sme prisľúbili, archívny rozhovor a doposiaľ nepublikované snímky.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou
Kam za kultúrou v týždni od 14. do 20. 8. 2023? Toto sú naše tipy!

Tento ročník svojou prítomnosťou poctia osobnosti motocyklového športu ako Dario Marchetti, a samozrejme, ani teraz nebude chýbať československý majster Peter Baláž.

Holíčsky zámocký okruh
Staré autá, motorky a skvelá nálada. Aj to je už tradične Holíčsky zámocký okruh. Foto: Silvia Mária Petrovits

Svetová legenda motocyklového športu

Známym idolom motorkárov, starších či mladších fanúšikov pretekov cestných motocyklov je nezabudnuteľný, a zároveň najúspešnejší pretekár všetkých čias, Giacomo Agostini. Počas svojej aktívnej pretekárskej kariéry v rokoch 1965 – 1977 sa viac ráz zúčastnil aj na Grand Prix Československa v Brne, kde dovedna sedemkrát získal prestížne prvé miesto. 

Motocyklová svetová legenda Giacomo Agostini pochádza z Lombardie, kde sa narodil 16. júna 1942. Pretekať začal v roku 1963. Najprv jazdil za stajňu MV Agusta a od roku 1974 za Yamahu, s ktorou spolupracoval aj po skončení svojej aktívnej pretekárskej kariéry. 

Článok pokračuje pod reklamou

Získal pätnásť majstrovských titulov sveta a 123 Veľkých cien, z ktorých jedna z roku 1977 v kubatúre 750 cm3 nemala status Grand Prix.V roku 2003 mu prezident Talianskej republiky prepožičal komtúrsky kríž Rad zásluh o Taliansku republiku. Giacomo Agostini s manželkou a deťmi žije v severotalianskom Bergame.

Čestný hosť pretekárskych súťaží

Po skončení aktívnej kariéry z ciest nezmizol a naďalej svojou účasťou potešuje davy fanúšikov rôznych pretekárskych súťaží v Taliansku i zahraničí. Hoci Českú republiku navštívil viac ráz, Slovensko navštívil dva razy. Potom, čo svojou účasťou poctil organizátorov a návštevníkov svetovej rally veteránov v Piešťanoch v roku 2016, prišiel koncom septembra 2018 aj do Holíča. Stal sa čestným hosťom jubilejného, 10. ročníka Zámockého okruhu v Holíči. O to významnejšie podujatie bolo, že ho organizátori spojili nielen s Medzinárodnými majstrovstvami Slovenska v jazde pravidelnosti 2018, ale aj s Európskym pohárom vintage historických motocyklov a sajdkár

Trojvalcová MV Agusta 500 s legendárnym číslom 1 patriaca legende Giacomovi Agostinimu. Podľa nej tím spolupracovníkov vyvinul v roku 2005 špeciálny model MV Agusta F4 1000 nazývaný aj F4 Ago. Z tejto rady sa vyrobila limitovaná edícia čítajúca 300 kusov.

Nechýbala ani autogramiáda

Po dopoludňajšom tréningu zúčastnených pretekárov vyplnila skoré popoludnie fanúšikmi netrpezlivo očakávaná autogramiáda  výnimočného šampióna. Samotné preteky, na ktorých sa v siedmych kategóriách predstavilo 160 pretekárov z deviatich krajín, sa začali o 14:00 hod. popoludní kolom slávy z nádvoria Holíčského zámku mestom, kde sa so svojou pollitrovou MV Agustou s číslom 1 divákom predstavil vždy výborne naladený Giacomo „Ago“ Agostini.

Domácich i zahraničných súťažiacich motocyklistov, vlastníkov veteránov a niekoľkotisícový dav malých i veľkých fanúšikov cestných motocyklov, starých vozidiel, motokár a sidecar do mesta Holíč bez najmenších pochýb prilákala aj účasť hviezdneho hosťa, 15-násobného svetového šampióna Giacoma Agostiniho.

Giacomo Agostini
Giacomo Agostini. Foto: Silvia Mária Petrovits

Giacomo Agostini: Láska k motorkám sa zrodila so mnou

Pán Agostini, ste najúspešnejším motocyklovým cestným šampiónom všetkých čias. Spomínate si, ako a kedy vznikla Vaša vášeň pre motocykle?

Moja veľká záľuba, vášeň pre motorky sa narodila so mnou, pri mojom narodení.

Kto bol Vašim motorkárskym vzorom?

Kedysi, v začiatkoch, bol mojím vzorom Carlo Ubbiali, ktorý bol deväť ráz majstrom sveta. Potom to bol Gary Hocking a neskôr Tarquinio Provini.

Medzi rokmi 1965 – 1976 ste získali 15 ráz titul majstra sveta a 123 motocyklových Veľkých cien. Váš úspech sa až doposiaľ ešte nikomu inému nepodarilo ani zopakovať, a nieto ani prekonať. Ktoré zo svojich víťazstiev si najväčšmi ceníte?

Nemôžem jednoznačne povedať, ktoré z nich si najväčšmi cením, pretože mám veľa cenných víťazstiev.

A aké sú Vaše najväčšie zážitky z pretekov?

Tak, tých je tiež viac. (úsmev) Napríklad sú to moje prvé preteky s mojou prvou vlastnou motorkou. Potom, keď som v roku 1965 vyhral svoje prvé majstrovstvá sveta s MV Agustou. To je motorka, ktorú tu mám so sebou. (úsmev) Jedným z mojím najväčších zážitkov je však moja výhra v Monzi pred mojim stopäťdesiattisíc návštevníkov čítajúcim publikom. Bol to splnený sen, pretože od detstva som o tomto triumfe sníval.

Giacomo Agostini / Holíč
Špeciálna hosťujúca hviezda v Holíči Giacomo Agostini na svojej legendárnej motorke. Foto: Silvia Mária Petrovits

"Túžim navštíviť Prahu i Tatry"

Počas svojej kariéry ste sa v rokoch 1965 – 1977 viac ráz zúčastnili na Grand Prix Československa v Brne. Sedem ráz ste tam získali prvé miesto. Mali ste možnosť pred pretekmi alebo po nich aj bližšie spoznať vtedajšie Československo? Navštívili ste Československo, respektíve Českú republiku alebo Slovenskú republiku, pomimo pretekov?

Prvý raz som vo vtedajšom Československu bol v roku 1965, keď som prišiel do Brna. No, nemal som možnosť navštíviť a spoznávať Československo pomimo pretekov. Keď som prišiel na preteky, musel som sa sústrediť na ne. A po ich skončení som hneď odchádzal, keďže ma už čakali ďalšie. Už mnoho rokov však túžim navštíviť Tatry, ale ešte sa mi toto želanie nesplnilo, nakoľko som bol časovo zaneprázdnený. Je mi to veľmi ľúto, lebo známi mi hovorili, že Tatry sú úžasné.

Čo Vás viedlo k rozhodnutiu ukončiť Vašu aktívnu pretekársku kariéru? Mali ste niekedy pokušenie vrátiť sa?

K rozhodnutiu skončiť s aktívnou pretekárskou kariérou ma viedol pocit, že už je čas. No, viete, veľa vecí už nešlo tak dobre ako skôr, a navyše – zdalo sa, že sa častejšie dostavovala smola. Samozrejme toto rozhodnutie ma stálo veľmi veľa. Tri dni som preplakal.

Prečo?

Pretože sa skončila moja veľká láska…

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Don Trastullo / Musica aeterna / Kam za kultúrou
ODPORÚČAME: Jommelliho komorná opera Don Trastullo sa vracia do Záhrady Domu Albrechtovcov. Zaznie koncom augusta
Po skončení motocyklistickej kariéry ste mali krátku skúsenosť aj s pretekmi Formuly 1, ako ju hodnotíte?

Teda, poviem Vám, preteky Formuly 1 boli fantastickou skúsenosťou. Samozrejme, táto časť mojej kariéry sa začala veľmi neskoro, v podstate vtedy, keď sa už pomaly končila. Táto skúsenosť mi však poslúžila na to, aby som zabudol na svoju lásku – súťaže na motorkách.

Neskôr ste sa stali manažérom stajne Yamahy. Pod Vaším vedením získal tím s pretekármi ako Eddie Lawson titul majstra sveta v najvyššej kubatúre, ale aj ďalšie ocenenia…

Keď som prestal súťažiť, vytvoril som tím s Yamahou a s jazdcami ako Kenny Roberts či Eddie Lawson, s ktorým sme vyhrali tri majstrovské tituly. V kubatúre 250 cm3 som spolupracoval s jazdcami ako napríklad Luca Cadaloro, Martin Wimmer či Alex Crivillé.

"Valentino Rossi mohol byť jedným z tých, ktorí by ma dokázali prekonať."

Myslite si, že niektorý z motocyklových pretekárov dneška sa môže vyrovnať Vášmu úspechu v tomto športe?

Každý rekord aj počet víťazstiev môže byť prekonaný. Všetko možno prekonať. Samozrejme, ak zostanem obhajcom toľkých titulov, budem rád. Valentino Rossi mohol byť jedným z tých, ktorí by to dokázali… Stále to skúša a môže to dosiahnuť. Momentálne mi ešte rekord stále patrí. Možno jedného dňa ma môže aj predstihnúť…

Ktorý český alebo slovenský motocyklový pretekár je podľa Vás najtalentovanejší?

V minulosti alebo dnes? Najtalentovanejším pretekárom minulosti je Bohumil Staša a pretekármi dneška sú to pre mňa Karel Abrahám alebo Jakub Kornfeil.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Lucia Vráblicová
Lucia Vráblicová: Ku každej postave si musí herec nájsť vzťah

Giacomo Agostini: Najlepšie relaxujem na Veľkých cenách

Pán Agostini, často Vás vídať na rôznych motocyklových podujatiach. Na Slovensku ste boli pred dvomi rokmi v Piešťanoch a teraz ste prišli do Holíča. Ako sa udržiavate vo forme? 

To, že sa udržiavam stále vo forme je aj preto, že vediem normálny život.

Ako a kde najradšej relaxujete?

Najväčším relaxom je pre mňa zúčastňovať sa na Veľkých cenách a podujatiach ako divák. Znova tak zažívam svoj svet a opätovne prežívam spomienky na svoje aktívne pretekárske obdobie…

Ďakujem za rozhovor!

Taktiež ďakujem.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Portál dafilms.sk ponúka kolekciu filmov Viktora Kubala pri príležitosti jeho storočnice
Portál dafilms.sk ponúka kolekciu filmov Viktora Kubala pri príležitosti jeho storočnice

Foto: Silvia Mária Petrovits

Videá: Česko-slovenská regionálna televízia, Dainese, Duke Video / Youtube

Zhovárala sa Silvia Mária Petrovits. Skrátený rozhovor vyšiel v českom lifestylovom periodiku High Level Magazine

Spišské divadlo
Culture Divadlo News Odporúčame Podujatia PR

Spišské divadlo na záver sezóny na festivale v Martine aj so Zlatou labuťou

Spišské divadlo čaká záver sezóny. Uvedie dve derniéry a vystúpi na festivale v Martine. Čaká ho aj tradičný galavečer Zlatá labuť.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Slovenská filharmónia exkluzívne aj na záver 75. sezóny

Záver jubilejnej sezóny sa blíži. Slovenská filharmónia dá bodku za 75. koncertnou sezónou naozaj veľkolepo.

Read More
Divadlo Nová scéna
Culture Divadlo News Osobnosti PR

Svetoznáma spisovateľka Janne Teller opäť v Divadle Nová scéna

20. júna si celý svet pripomína Svetový deň utečencov. Už v pondelok 17. júna uvedie Nová scéna hru Domov, kde je ten tvoj? , ktorá sa venuje práve tejto téme. Na predstavení sa zúčastní aj autorka knižnej predlohy svetoznáma spisovateľka Janne Teller….

Read More
Translate »