Novinky

Za kultúrou aj v týždni od pondelka 18. júla 2022

Za kultúrou aj v týždni od pondelka 18. júla 2022

Je tu nový týždeň a s ním aj naše tipy kam za kultúrou. Nechýbajú tipy na koncerty či divadelné chuťovky, ktoré do kalendára podujatí priniesol týždeň od pondelka 18. júla 2022.

Leto je v plnom prúde. Okrem dovoleniek v zahraničí či v tuzemsku, výletov do prírody, za rodinou či priateľmi ponúka aj zaujímavé kultúrne podujatia. Toto sú naše tipy na najbližší týždeň od pondelka 18. júla 2022. Prajeme inšpiratívne čítanie!

Bratislava s divadlom i klasickou hudbou

Naše putovanie začíname na západnom Slovensku, konkrétne v Bratislave. Týždeň prinesie starú hudbu i premiérovú spoluprácu na festivale Viva Musica!

Reklama
Kučerová & Lapšanský / Festival Viva Musica! 2022

Zoskupenie Le Nuove Musiche priblíži bratislavskému publiku krásu starej hudby. Hudobné KleNoty, neznáme a zabudnuté diela z hlbín archívnych depotov, zaznejú v Zichyho paláci21. júla. Čaká na vás jedinečná kombinácia barokovej hudby z Viedne polovice 18. storočia a poézie Hugolína Gavloviča, ktorú prednesie barytonista Martin Babjak!

Hudobné Klenoty / Bratislava / Kam za kultúrou v týždni od pondelka 18. júla

Viva Musica! s premiérovou spoluprácou

V znamení klasickej hudby to bude aj vo Veľkom evanjelickom kostole. Jeho priestory sa stanú dejiskom ďalšieho koncertu festivalu Viva Musica! Tentoraz prinesie slovenské hviezdy klasickej hudby svetového renomé, ktoré sa na festival po čase opäť vracajú. Pritom paradoxne – a to isto-iste neuveríte, Adriana Kučerová a Marián Lapšanský budú sláviť premiérovú spoluprácu.

Operná diva, sopranistka Adriana Kučerová, ktorej učarovala nielen opera, ale aj folklór či muzikál na festivale Viva Musica! bola už v roku 2018. Vtedy vystúpila po boku popredného tenoristu Pavla Bršlíka, Symfonického orchestra Viva Musica! pod taktovkou českého dirigenta Roberta Jindru s hitmi z muzikálu Leonarda Bernsteina West Side Story. Tentoraz vystúpi na Vive v premiérovej spolupráci s bývalým generálnym riaditeľom Slovenskej filharmónie, popredným klaviristom a pedagógom, prof. Mariánom Lapšanským. Ten sa na Vivu vracia po roku, keď opäť bude na klavíri sprevádzať ďalšiu slovenskú sopranistku. Koncert sa uskutoční 21. júla 2022 vo Veľkom evanjelickom kostole o 20.00 hod. a patrí k naším top tipom týždňa pre západné Slovensko.

Blanch v Mirbachovom paláci

Hudba nie je len vážna a tak máme aj “inožánrový” bratislavský tip. V stredu 20.7. jeden taký zažijete v Galérii mesta Bratislavy. Privíta Blanch so svojou 4-člennou skupinou. Mirbachovým palácom sa ponesie alternatívny rockovo-popový sound s jemnými prvkami melanchólie a objavovania, ale nie je cudzí ani zvuk trapu a hip hopu.

Na koncerte zaznie prierez jej doterajšou tvorbou, najmä však skladby z najnovšieho albumu ‚VERACITY‘ z produkcie vydavateľstva Slnko records.

Divadelná Bratislava bude od pondelka 18. júla 2022 v znamení ďalšej Shakespearovej hry

Na Bratislavskom hrade aj tento týždeň pokračujú Letné shakespearovské dni. Hamlet sa s publikom rozlúčil a k slovu sa dostávajú DVAJA PÁNI Z VERONY. Od pondelka 18. júla do najbližšej nedele (24.7.2022) dostane priestor básnický i komediálny talent raného obdobia tvorby anglického dramatika Wiliama Shakespeara.

Hra má síce klasickú zápletku v stavbe dramatického textu, ale ponúka inscenátorom rôzne možnosti pri spracovaní diela. Cítiť v nej dozvuky commedia dell’arte, ktorá bola známa silnou hereckou remeselnosťou a režisérsky tandem bratislavskej openair produkcie Róbert a Peter Mankoveckí posilnili práve túto stránku pri inscenovaní textu. Inscenácia je plná živej hudby v podaní šarmantnej dámskej kapely, javiskového pohybu a inteligentnej zábavy vďaka nekonečným eskapádam ľstivých sluhov a ich zamilovaných pánov.

Tieto tipy máme pre iné mestá západného Slovenska od pondelka 18. júla 2022

Opäť máme niečo aj pre priaznivcov iných hudobných žánrov. Tento týždeň žije západné Slovensko aj dvojicou koncertov letného turné populárnej skupiny IMT SMILE. V piatok (22.7.) hrajú v Trnave a v sobotu v Novom Meste nad Váhom. Vstupenky zoženiete v sieti Ticketportal na tomto odkaze.

Trenčín privíta Lenku Filipovú už tento týždeň. Sobota 23. júla v trenčianskom Piano Clube patrí pestrému programu. Zaznejú úpravy klasických skladieb a aj skladby z najnovšieho albumu Oppidum. Vstupenky zoženiete v sieti Ticketportal na tomto odkaze.

Za históriou do Bojníc

Utorok 19. júla 2022 prinesie do Bojníc program pre malých i veľkých milovníkov histórie. Na Cestu slovenskou históriou – Od Sama po Štúra sa vydáte vďaka zoskupeniu šermiarsko-divadelná spoločnosť Via Historica. Obdivovať môžete šermiarske umenie aj dobové kostýmy či historické zbrane. Humorne ladené scénky a šermiarske súboje prinášajú okrem zábavy aj množstvo fascinujúcich informácií z našej histórie.

Po divadelnom predstavení, ktoré sa od 20.00 hod. odohráva v Huňadyho sále, si môžete poprezerať priestory rodinnej hrobky, francúzskeho parku a prírodnej travertínovej jaskyne priamo pod zámkom.

Kam na strednom Slovensku?

Kam za kultúrou na strednom Slovensku? Vydajte sa na cestu za históriou v Thurzovom dome, potešte sa folklórom v podaní SĽUKu či ochutnajte krásu francúzskej literatúry pre organ v Kremnici. Hudobno-tanečný program, v ktorom sa  zrkadlia pestré tradície z viacerých regiónov Slovenska vás v podaní SĽUKu potešia už v sobotu. Dejiskom sa stane amfík v Banskej Bystrici. 

Kremnica v znamení organu aj tento týždeň

Medzinárodný festival Kremnický hradný organ pokračuje aj tento týždeň. V sobotu 23. júla odohrá svoj recitál Mag. Stefan Donner z Rakúska. Na programe nebude len Bach, ale aj Duruflé či Vierne.

Tranzithistory – to musíte vidieť!

Tipom týždňa je TRANZITHISTORY, nová stála expozícia v nedávno zrekonštruovanom Thurzovom dome. Stredoslovenské múzeum láka do Banskej Bystrici spoznať rôzne témy bohatej histórie mesta Banská Bystrica s tradíciami kraja a regiónu. Zaberá 11 miestností, ktoré dýchajú historickým bohatstvom, a to vďaka zbierkovým predmetom, dobovým dokumentov, interaktívnym hračkám a moderným vizuálnym prvkom. Je akýmsi návratom k historicky prvej spoločenskovednej expozícii História stredného Slovenska vtedajšieho Krajského múzea v Banskej Bystrici z roku 1958, vďaka ktorej bol  bombou poškodený Thurzov dom uchránený od asanácie.

V rámci expozície Tranzithistory sa vydáte aj na Cesty prospektorov. Vo vitrínach si pozriete minerály a nerasty, polovýrobky a hotové výrobky z nich. Na Riečnych cestách spoznáte životy drevorubačov, uhliarov a pltníkov pôsobiacich v regióne. Ocitnúť sa môžete aj v „dámskom“ šatníku a „pánskom“ salóniku s prekrásnym historickým nábytkom a porcelánom v expozičnej miestnosti Cesty k mestu. A možno nahliadnete aj do tajomného sveta múzejného depozitára.

Kam na východnom Slovensku v týždni od pondelka 18. júla 2022?

Na záver zamierime na východné Slovensko. Na svoje si prídu milovníci starej hudby, legendárneho modusu či tanca. Od piatka do nedele (22.-24.7.2022) žijú Michalovce najväčším tanečným festivalom na Slovensku SunDance Festival. Pätnásty ročník sa koná na tradičnom mieste v r.o. Zemplínska šírava – Lúč. Vstupenky zoženiete v sieti Ticketportal na tomto odkaze.

Priaznivcov klasickej hudby a barokovej atmosféry iste poteší koncert, ktorý zaznie v sobotu 23.7.2022. Zoskupenie Le nuove musiche pokračuje s programom Hudobné KleNoty po Bratislave aj na východné Slovensko. Krásu barokovej hudby, ktorou sa kochali Viedenčania v polovici 18. storočia, prinesú aj do radnice v Spišskej Novej Vsi. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal na tomto odkaze.

Le nuove musiche

Nedeľa však patrí v košickej botanickej záhrade novým a starým hitom legendárnej slovenskej skupiny MODUS. Vstupenky zakúpite na tomto odkaze.

Foto: archív

Zdroj: TS, programové ponuky

2 thoughts on “Za kultúrou aj v týždni od pondelka 18. júla 2022

Comments are closed.

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »