Novinky

Skladbu Tam okolo Strečna Haimoni Balgavej uvedú už dnes v Žiline vo svetovej premiére

Štátny komorný orchester

Štátny komorný orchester Žilina pozýva na koncert. Návštevníkom Domu umenia Fatra ponúkne na koncerte 23. mája 2024 okrem zaujímavého programu aj svetovú premiéru skladby Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej.

Pestrú ponuku toho najzaujímavejšieho zo sveta hudby v 21. týždni roka 2024 dopĺňa inšpiratívnym koncertom aj Štátny komorný orchester Žilina. Vo štvrtok 23. mája 2024 večer privíta návštevníkov na koncerte na domácej pôde. Obnovené priestory Domu umenia Fatra rozozvučí posledný z piatich premiérových programov nového šéfdirigenta ŠKO Františka Macka. Programovo sa v ňom spája romantickosť v hudbe so snovou až rozprávkovou témou pripravovaných skladieb. Ťahákom je aj svetová premiéra diela Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej. Skladbu inšpirovaná rovnomennou slovenskou povesťou od Pavla Dobšinského o vílach spod Strečna uvedie Štátny komorný orchester Žilina pod taktovkou svojho šéfdirigenta.

Dom umenia Fatra

Ťahákom večer je novinka Tam okolo Strečna od Haimony Balgavej

Dielo skomponovala mladá slovenská skladateľka Haimoni Balgavá tento rok, priamo na objednávku ŠKO Žilina. Skladba je orchestrálnym zhudobnením slovenskej povesti Tam okolo Strečna z knihy Prostonárodné slovenské povesti od Pavla Dobšinského. Premosťuje svet fantázie s ľudovou tradíciou, jej rytmus a melódie v sebe nesú veselosť a tanečnosť, zatiaľ čo orchestrálna inštrumentácia vytvára pestrý a dynamický zvukový obraz,hovorí autorka.

Haimoni Balgavá
Mladá slovenská skladateľka Haimoni Balgavá patrí k výrazným predstaviteľom mladej skladateľskej generácie.

Od detstva sa venovala hre na klavíri, neskôr na ZUŠ tvorila vlastné skladbičky. Na najstaršom slovenskom konzervatóriu  študovala kompozíciu a hru na klavír. V štúdiu ďalej pokračovala na JAMU v Brne. Absolvovala viaceré workshopy a skladateľské kurzy, získala niekoľko ocenení v prestížnych skladateľských súťažiach.

ŠKO Žilina / Kam za kultúrou
Štátny komorný orchester Žilina. Foto: Roderik Kučavík

Žilinské publikum mohlo jej oceňované diela počuť v podaní Štátneho komorného orchestra už dvakrát – skladbu Zvuky džungle v máji 2021 a skladbu Carpathian Timbre v marci 2023. Poslaním Štátneho komorného orchestra Žilina je okrem iného aj podpora slovenskej tvorby a mladých umelcov. Preto sme veľmi radi, že Haimoni Balgavá napísala skladbu inšpirovanú lokálnou povesťou priamo pre náš orchester a nadviazali sme tak na skvelú doterajšiu spoluprácu,dodáva generálny riaditeľ ŠKO Žilina Karel Hampl.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? 21. týždeň v znamení TOP umeleckých zážitkov
Kam za kultúrou? 21. týždeň v znamení TOP umeleckých zážitkov

Skladba Tam okolo Strečna zaznie po prvýkrát na koncerte Hudba a starodávne mýty, pod vedením šéfdirigenta ŠKO Žilina Františka Macka, 23. 5. 2024 o 19:00 v Dome umenia Fatra. Program však ponúkne aj iné kúsky. Na koncerte zaznie tiež Symfónia č. 7 h mol „Nedokončená“ od Franza Schuberta. Tešiť sa môžete aj na výber z celej scénickej hudby k Shakespearovej hre Sen noci svätojánskej (vrátane ikonicky známeho Svadobného pochodu), v ktorom sa predstavia skvelé mladé slovenské speváčky pôsobiace v zahraničí Adriana Banásová a Zuzana Čurmová, v spojení s dievčenským speváckym zborom žilinského konzervatória.

František Macek
František Macek. Foto: Daniel Havel

Viac informácií o koncerte, program a rezerváciu vstupeniek nájdete na webe Štátneho komorného orchestra Žilina.

TS, Štátny komorný orchester Žilina, www.skozilina.sk

Foto: Daniel Havel, Roderik Kučavík, archív umelkyne

Zdroj: ŠKO Žilina

Redakciu informovala a fotografie poskytla Júlia Molnárová Kráľová, marketing manager ŠKO Žilina

Ilustračný obrázok: Mária Kleinová

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »