Novinky

Kam za kultúrou pár dní pred Vianocami?

Kam za kultúrou pred Vianocami

Kam za kultúrou? Opäť tu máme nový týždeň a s ním aj čerstvé tipy kam do divadla i na koncerty. Nesú sa vo vianočnej atmosfére a potešia malých i veľkých.

Vianoce sa nezadržateľne blížia, a tak aj kultúrne ustanovizne svoj program odeli do vianočného šatu. Kam za kultúrou v predvianočnom týždni? Pozreli sme sa do programu divadiel, koncertných siení i do ponuky vstupenkových portálov. Tentoraz koncertné i divadelné tipy prinášame len v jednej spoločnej časti. Nechajte sa inšpirovať, začíname!

Kam za kultúrou? Na koncerty vo vianočnom šate

NEtradične toto naše jednodielne putovanie začíname koncertami. Samozrejmosťou blížiacich sa Vianoc sú tradičné vianočné koncerty. Najkrajšími sviatkami roka žijú naše popredné orchestre, no nielen tie. Sviatočné koncerty zaznejú aj bratislavskou Redutou. Vianoce so Slovenskou filharmóniou, Bratislavským chlapčenským zborom, Janou Juríčkovou a dirigentom Rastislavom Štúrom zažijete (okrem 4. adventnej nedeli) aj večer čo večer v ďalšie tri dni (19., 20. a 21.12.2022). V programe, ako sme avizovali, nebudú chýbať tradičné koledy, Goundova Ave Maria či kúsok z Luskáčika. Aké budú Vianoce so Slovenskou filharmóniou?

Rozprávkové Vianoce na Novej scéne

Tri dni od utorka 20.12. do štvrtka 22.12.2022 patria na doskách Divadla Nová scéna tradičnému vianočnému podujatiu ROZPRÁVKOVÉ VIANOCE. Známe rozprávkové hity sa v podaní hostí a sólistov DNS pod režijnou taktovkou Patrika Vyskočila prepoja do jedinečného rozprávkového hitu. Viac sa dočítate TU.

Najkrajšie sviatky roka oslávite v Žiline i v Košiciach

Posledný zo šnúry vianočných koncertov, ako sme avizovali, zaznie v pondelok 19.12.2022 aj v Dome umenia Fatra v Žiline. Štátny komorný orchester Žilina pripravil, ako sme avizovali už v minulom týždni, bohatý program svojich Vianočných koncertov. Aj v Košiciach patrí pondelok tretiemu vianočnému koncertu. V košickej filke svoj priestor dostane Haydn, Bach i Ryba. V Haydnovom Koncerte pre husle a orchester A dur sa sólisticky predstaví český virtuóz Jiří Vodička. Návštevníci si zároveň vypočujú aj Suitu pre orchester č. 3 D dur od Johanna Sebastiana Bacha. Česká mše vánoční od Jána Jakuba Rybu zaznie v interpretácií slovenských a českých sólistov – Petra Mikuláša, Evy Hornyákovej, Markéty Cukrovej a Petra Bergera. O hudobný a vokálny sprievod sa pod taktovkou Maroša Potokára postará Košický spevácky zbor učiteľov, Zbor sv. Cecílie a orchester ŠFK.

Reklama / Článok pokračuje pod reklamou
3. Vianočný koncert ŠFK 2022

Vianoce aj so Štátnou operou

Vianocami bude žiť aj Štátna opera v Banskej Bystrici. Utorok a streda 20. a 21.12. patrí Vianočnému koncertu. Po boku orchestra pod taktovkou Igora Bullu a baletu Štátnej opery sa predstavia sólisti Michaela Kušteková, Katarína Procházková, Dušan Šimo a Zoltán Vongrey. Okrem nich to bude aj Detský spevácky zbor Vodopádik a Vodopád pod vedením Márie Nečesanej, Lucie Kaššovej, Martiny Saksovej a Diany Budínskej. Vstupenky zakúpite TU.

Kam za kultúrou? Tri exkluzívne tipy

Prvým z nich sú tradičné Vianoce s Božidarou Turzonovovou a Danubius Octet Singers. V rámci série Ján Cikker v premenách času a žánrov sa v Múzeu Jána Cikkera v Bratislave uskutoční už v stredu 21.12.2022 večer koncert s názvom SLOVENSKÉ VIANOCE. Atmosféru najkrajších sviatkov roka navodí výnimočná Božidara Turzonovová s členmi Danubius Octet Singers pod vedením Daniela Simandla.

Kam za kultúrou

S Hilaris vianočne i oslavne

Pre priaznivcov klasickej hudby máme ešte dva tipy. Jedným z nich je koncert s názvom Vianočný koncert s Hilaris a K. Marouf – Happy birthday papa Haydn! Uskutoční sa 22.12.2022 vo Dvorane VŠMU v Bratislave. Tento rok ho venujú 290.výročiu narodenia skladateľa Jozefa Haydna. Sólistkou v Haydnovom klavírnom koncerte  D dur bude mladá renomovaná klaviristka Krisztina Marouf  Gyöpös (pôvodom zo Slovenska, žijúca v Nemecku). Hilaris Chamber Orchestra bude účinkovať pod vedením lídra Alana Vizváryho. V druhej polovici koncertu zaznejú dve slávne Mozartove divertimentá D dur a F dur pre sláčikový orchester a jeho vtipná “Serenata Notturna” D dur KV 239 s timpánmi. Koncert sa uskutoční v spolupráci so Spoločnosťou Franza Schuberta a podporil ho z verejných zdrojov Bratislavský samosprávny kraj.

Kam za kultúrou / Hilaris

A do tretice tu máme aj jeden vianočný tip aj pre inožánrovcov. Je ním VIANOČNÝ KONCERT ROBA OPATOVSKÉHO, ktorý sa uskutoční v utorok 20.12.2022 na zámku Šimák v Pezinku.

Kam za kultúrou? Do divadla

A teraz sa pozrieme na niekoľko divadelných tipov. Tie začíname trochu krvilačne, ako inak známym príbehom. Príbeh o najznámejšom upírovi všetkých čias sa tesne pred Vianocami vracia na dosky DPOH v Bratislave. Trochu báť sa budete už v stredu vďaka inscenácie DRACULA. Tá z produkcie Divadla Aréna je poctou kultovému čierno-bielemu filmu z roku 1931, v hlavnej úlohe s ikonickým Bélom Lugosim a prináša jedinečný vizuálny zážitok. V hlavnej úlohe opäť zažiari Sáva Popovič. 

Kam za kultúrou

V SND s premiérou

Slovenské národné divadlo prináša v týždni po 4. adventnej nedeli tiež zaujímavé predstavenia. Utorok 20.12. doobeda to bude známa opera pre celú rodinu RUSALKA od Antonína Dvořáka (recenziu reprízy s excelentným obsadením z konca uplynulej sezóny nájdete TU). Pod taktovkou Martina Leginusa sa predstavia Mária Porubčinová ako Rusalka a Tomáš Juhás ako Princ. Cudziu kňažnú zaspieva Katarína Hano Flórová a Monika Fabiánova sa predstaví v úlohe Ježibaby. Vodníka stvárni Jozef Benci.

Činohra SND ponúka v utorok večer premiéru nového projektu YOLT – YOU ONLY LIVE TWICE. Predstavenie fyzického divadla je reflexiou jednosmerného štrukturálneho systému, podľa ktorého sa spoločnosť orientuje. Poukazuje na jej paradoxnú morálku, mocenské hry a stratu orientácie, keď sa táto štruktúra stratí. Inscenácia ako pohybová výpoveď o dnešku je zmesou súčasného tanca, divadla, salsy, humoru a improvizácie

Balet s vianočným Luskáčikom

Jedným z najtradičnejších titulov, ktoré k adventu a Vianociam patria, je slávny Čajkovského balet LUSKÁČIK. Tento týždeň ho počas niekoľkých večerov uvedie nielen Balet SND, ale i Balet ŠDKE.

Do rozprávky s divadlom. Rozprávkovo bude aj v Trnave či v Prešove

Streda 21.12. patrí od 10:00 v Divadle Jána Palárika známej rozprávke o vesmírnom putovaní  MALÝ PRINC, ktorú napísal Antoine de Saint-Exupéry. Opäť raz si získa srdcia malých i veľkých s navždy platným posolstvom.  V rozprávkovom šate sa ponesie aj Prešov. Divadlo Jonáša Záborského opäť uvádza HRÔZOSTRAŠNÉ PRÍBEHY STRÝKA MONTAGUEA, a to už v pondelok a utorok 19.a 20.12.2022. 

No to nie je ani zďaleka všetko. Počas ďalších dní bude v znamení kráľa muzikálov JESUS CHRIST SUPERSTAR. Tento muzikál snáď nemusíme nikomu predstavovať. Najbližšie si ho vychutnáte už 21.a 22.12.2022.

Veríme, že sme vás inšpirovali a že si aj vďaka týmto tipom oddýchnete a naladíte sa na nadchádzajúce sviatočné, voľné dni.

Foto: A. Trizuljak

Zdroj: Divadlo Jána Palárika, Divadlo Jonáša Záborského, Divadlo Nová scéna, Hilaris Chamber Orchestra, Múzeum Jána Cikkera, Slovenská filharmónia, Slovenské národné divadlo, Štátna filharmónia Košice, Štátna opera, Štátne divadlo Košice, Štátny komorný orchester Žilina, Ticketportal

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »