Novinky

Joanna Sochacka sa predstaví už v utorok v Malej sále Reduty

Joanna Sochacka sa predstaví už v utorok v Malej sále Reduty

V tretí januárový týždeň patrí v bratislavskej Redute klavírnemu recitálu. Po prvý raz k bratislavskému publiku prichádza mladá poľská klaviristka Joanna Sochacka. V utorok 16. 1. 2024 so začiatkom o 19:00 hod. vystúpi počas tretieho koncertu cyklu Klavír a klaviristi. Návštevníkov koncertu v Malej sále SF zoznámi s u nás pomerne neznámou klavírnou tvorbu ženských autoriek.

Mladá poľská klaviristka Joanna Sochacka sa bratislavskému publiku predstaví v utorok 16. januára 2024 po prvýkrát. Program svojho utorkového recitálu v Malej sále Slovenskej filharmónie zostavila ojedinele – z diel troch hudobných skladateliek. V jej programe zaznejú diela priekopníčky Fanny Mendelssohn, sonáty významnej Poľky Grażyny Bacewicz. Súčasnú tvorbu predstaví prostredníctvom diela mladej ukrajinskej skladateľky Anfisy Bobylovej.

Joanna Sochacka uvedie pomerne raritne hrávané diela

K trojicu predstavovaných hudobných skladateliek patrí sestra Felixa Mendelssohna Bartholdyho, Fanny Mendelssohn Hensel. Jej skladateľskému odkazu dominuje klavírna a piesňová literatúra. Skomponovala viac ako 125 klavírnych skladieb a 250 piesní. Nechýba orchestrálna a komorná tvorba. V interpretácii Joanny Sochackej zaznie v Malej sále SF jej Prelúdium e mol, H. 214 a Sonáta pre klavír g mol.

Joanna Sochacka

Poľskú klavírnu tvorbu predstaví interpretka zaradením dvoch sonát Grażyny Bacewicz, ktorá študovala paralelne klavír, husle i kompozíciu. Laureátka Medzinárodnej husľovej súťaže Henryka Wieniawského pôsobila ako koncertná majsterka Symfonického orchestra Poľského rozhlasu. Stala sa medzinárodne uznávanou husľovou virtuózkou a skladateľkou, permanentne komponovala a koncertovala. Celou jej tvorbou ju sprevádzali husle. Niekoľko sólových opusov venovala klavíru. Sonáta pre klavír č. 1 bola jedným z posledných tlačou vydaných diel pre sólový klavír Grażyny Bacewicz. Ocenili ju v roku 1949 na Skladateľskej súťaži Fryderyka Chopina. Svoju druhú sonátu skladateľka osobne uviedla do života na Koncerte únie poľských skladateľov v roku 1953. Ide o najreprezentatívnejšie dielo jej klavírneho tvorivého odkazu.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou v najbližšie dni? TOTO sú naše TIPY! (3/2024)
Kam za kultúrou v najbližšie dni? TOTO sú naše TIPY! (3/2024)

Utorkový večer uzavrie dielo mladej ukrajinskej skladateľky a klaviristky Anfisy Bobylovej, ktorá pôsobí na univerzite v Grazi. Držiteľka viacerých prestížnych ocenení medzinárodných súťaží začala študovať v jej rodnom meste Khmelnytskyi. V desiatich rokoch už stála na pódiu ako sólistka. Študovala v Ľvove, kde zároveň začala navštevovať aj hodiny kompozície. Nasledoval úspešný debut so svojou vlastnou kompozíciou v spolupráci s Ľvovskou filharmóniou. Pokojné, zvukomalebné dielo Reflection komponovala počas pandémie.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Slovenská filharmónia pozýva do Reduty aj v januári 2024. Aký program prinesie?

TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk

Zdroj: SF

Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »