Marián Hronský – Boj o Slovensko a Trianon

Knižné recenzie

V roku 1998 vyšla po prvýkrát v knižnom vydaní zatiaľ neprekonaná monografia Mariána Hronského BOJ O SLOVENSKO A TRIANON 1918 – 1920. Konkuruje jej však monografia Romana Holeca Trianon – triumf a katastrofa.

Problémy súvisiace s politickým a štátoprávnym usporiadaním strednej Európy po prvej svetovej vojne v dôsledku Trianonskej zmluvy žijú do dnešných dní a často sú predmetom  diskusií. Pre väčšinu maďarských intelektuálov je pojem Trianonu i dnes veľkou traumou. Zmluvu, ktorú Maďarsko podpísalo považujú za mierový diktát a neskrývajú túžbu po jej revízii. Akt rozpadu Uhorska ešte aj v súčasnosti spája časť maďarskej verejnosti s prehratou vojnou a intrigami susedov. Dodnes sa pestuje „trianonský komplex“, pocit nespravodlivosti, ukrivdenosti. Nepripúšťajú, že rozbitie Uhorska a Trianon je logickým dôsledkom odnárodňovacej politiky  maďarských vlád  voči nemaďarským národom v období dualizmu. Pre Slovákov sa Trianon spája so splnením ich slovenských národných ašpirácií mimo Uhorska.

Odkrýva známe i neznáme

Hronského monografia sa snaží čo najlepšie vystihnúť komponent vývoja situácie na Slovensku. Podrobne zachytáva mocenský boj o Slovensko koncom roka 1918 a aspekty presadzovania československej štátnosti. Rovnako aj vákuum moci v dobe vpádu maďarskej Červenej armády na jeho územie. Ako uvádza autor, jeho zámerom je osvetliť širokej čitateľskej verejnosti národnooslobodzovací zápas Slovákov a jeho vymanenie sa zo sféry bývalého Uhorska.

Od dualizmu k Milanovi Hodžovi

Milan Hodža

Autor rozčlenil knihu do šiestich, na seba chronologicky nadväzujúcich častí. V prvej si cez krízu dualizmu všíma koniec starého Uhorska a jeho polofeudálneho zriadenia po Deklaráciu Slovenského národa z 31. októbra 1918. Ďalšiu časť venuje vákuu moci na Slovensku začiatkom novembra 1918 a zásahom maďarskej Károlyiho vlády na Slovensku. Tretia časť monografie sa zaoberá problematikou zápasu o Slovensko, Belehradským prímerím, rokovaniami Milana Hodžu v Budapešti a procesmi včleňovania Slovenska do Československa.

Objasňuje slovensko-maďarské vzťahy

Štvrtá časť je venovaná vojne Československej republiky s Maďarskou republikou Rád a rôznym aspektom tohto konfliktu s fatálnymi následkami pre Slovensko ako súčasti československého štátu s centralistickým režimom. Rokovaniam mierovej konferencie sa autor venuje v piatej časti monografie. Snáď tým, že kniha Boj o Slovensko a Trianon 1918 – 1920 nie je určená len odbornej verejnosti, rozhodujúcim diplomatickým rokovaniam v Paríži venuje iba jednu tretinu monografie.

Trianon / Edvard Beneš a Karel Kramař
Edvard Beneš a Karel Kramař na konferencii v zámku Trianon.

Záverečnej časti sa zameral na prípravu a priebeh mierových rokovaní s Maďarmi. Vysvetľuje v nej zmeny na maďarskej politickej scéne a prípravu maďarskej reprezentácie na mierové jednania, ktorá sa usilovala o revíziu hraníc.

Viac ako Trianon opisuje cestu k nemu

Hronského monografia významným krokom objasňuje diplomatickú históriu Trianonu. Ako historiografická kniha podrobne opisuje to, čo Trianonskej zmluve predchádzalo. Autor k tejto problematike doteraz najúplnejšie zhromaždil slovenskú literatúru. Použitím slovenských prameňov detailne osvetlil postoje slovenskej politickej reprezentácie k jednotlivým problémom. Na druhej strane nepoužitím oficiálnych diplomatických aktov  vystavuje svoj výklad možnosti poopravenia. Škoda, pretože ich využitím mohol v monografii objasniť aj niektoré medzinárodné aspekty celej problematiky.

Mala by byť v knižnici každého milovníka histórie

No aj napriek tomu monografia poskytuje historikom aj širokej čitateľskej verejnosti podrobné spracovanie počiatkov česko-slovenskej štátnosti. A tak by nemala chýbať v knižnici každého milovníka dejín. Je na škodu, že sa k nej čitatelia dostávajú už niekoľko rokov len prostredníctvom knižníc. Bolo by vhodné, pre záujem čitateľskej verejnosti o monografiu pouvažovať nad jej dotlačou, keďže sa jej druhá dotlač z roku 2001 beznádejne vypredala.   

Boj o Slovensko a Trianon

Marián Hronský: Boj o Slovensko a Trianon 1918 – 1920 (tiráž)

Názov knihy : Boj o Slovensko a Trianon 1918 – 1920

Autor : Marián Hronský

Vydavateľstvo : Národné literárne centrum

Rok vydania : 1998

ISBN : 80-88878-14-4

Počet strán: 327, faksimile, fotografie, mapy, portréty

Dĺžka čítania: 4 – 6 hodiny

Hodnotenie: 5/5

 

Zdroj fotografii: Wikimedia Commons

Kam za kultúrou 11/2023
Culture Expo Festivaly História Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Kam za kultúrou v 11. týždni roka 2023?

Nový týždeň je tu a s ním aj ďalšie vydanie našej pravidelnej rubriky. Opäť prinášame tipy na atraktívne kultúrne podujatia. Čo si vybrať z týždennej ponuky divadiel a koncertných siení? A teda, kam za kultúrou v týždni od 13. do 19. marca 2023? Odpovede na našu tradičnú otázku „kam za kultúrou?“ sme hľadali v ponuke […]

Read More
Kam za kultúrou
Divadlo Dizajn Hudba Literatúra News Odporúčame PR Výtvarné umenie

Kam za kultúrou od 6. marca 2023?

Nový týždeň je tu a s ním prichádzajú aj naše tipy na atraktívne kultúrne podujatia. Týždeň sa nesie v znamení pocty legendám v strhujúcej koncertnej šou, celosvetového koncertného turné Erosa Ramazzottiho či spomienke na Jozefa Bednárika a jeho muzikálový svet. Tak, kam za kultúrou od 6. do 12. marca 2023? Odpovede na našu tradičnú otázku […]

Read More
Židovská Nitra
Expo História News Odporúčame

Odporúčame: Na výstavu Židovská Nitra do divadla

Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre pripravilo k premiére inscenácie Nevesta alebo Zdá sa, že hrmí výnimočnú výstavu o živote a dejinách židovskej komunity v Nitre. Jej vernisáž sa uskutočnila síce ešte v polovici januára 2023, ale rozhodne stojí táto výstava za návštevu! Pozrieť si ju môžete v priestoroch nitrianskeho DAB takmer do konca marca. […]

Read More
Translate »