Novinky

Marián Hronský – Boj o Slovensko a Trianon

Knižné recenzie

V roku 1998 vyšla po prvýkrát v knižnom vydaní na dlhé roky neprekonaná monografia Mariána Hronského BOJ O SLOVENSKO A TRIANON 1918 – 1920. Výrazne jej však konkuruje najnovšia monografia Romana Holeca Trianon – triumf a katastrofa. Pripomeňme si jednu z TOP kníh o Trianone.

Problémy súvisiace s politickým a štátoprávnym usporiadaním strednej Európy po prvej svetovej vojne v dôsledku Trianonskej zmluvy žijú do dnešných dní a často sú predmetom  diskusií. Pre väčšinu maďarských intelektuálov je pojem Trianonu i dnes veľkou traumou. Zmluvu, ktorú Maďarsko podpísalo považujú za mierový diktát a neskrývajú túžbu po jej revízii. Akt rozpadu Uhorska ešte aj v súčasnosti spája časť maďarskej verejnosti s prehratou vojnou a intrigami susedov. Dodnes sa pestuje „trianonský komplex“, pocit nespravodlivosti, ukrivdenosti. Nepripúšťajú, že rozbitie Uhorska a Trianon je logickým dôsledkom odnárodňovacej politiky  maďarských vlád  voči nemaďarským národom v období dualizmu. Pre Slovákov sa Trianon spája so splnením ich slovenských národných ašpirácií mimo Uhorska.

Odkrýva známe i neznáme

Hronského monografia sa snaží čo najlepšie vystihnúť komponent vývoja situácie na Slovensku. Podrobne zachytáva mocenský boj o Slovensko koncom roka 1918 a aspekty presadzovania československej štátnosti. Rovnako aj vákuum moci v dobe vpádu maďarskej Červenej armády na jeho územie. Ako uvádza autor, jeho zámerom je osvetliť širokej čitateľskej verejnosti národnooslobodzovací zápas Slovákov a jeho vymanenie sa zo sféry bývalého Uhorska.

Od dualizmu k Milanovi Hodžovi

Milan Hodža

Autor rozčlenil knihu do šiestich, na seba chronologicky nadväzujúcich častí. V prvej si cez krízu dualizmu všíma koniec starého Uhorska a jeho polofeudálneho zriadenia po Deklaráciu Slovenského národa z 31. októbra 1918. Ďalšiu časť venuje vákuu moci na Slovensku začiatkom novembra 1918 a zásahom maďarskej Károlyiho vlády na Slovensku. Tretia časť monografie sa zaoberá problematikou zápasu o Slovensko, Belehradským prímerím, rokovaniami Milana Hodžu v Budapešti a procesmi včleňovania Slovenska do Československa.

Objasňuje slovensko-maďarské vzťahy

Štvrtá časť je venovaná vojne Československej republiky s Maďarskou republikou Rád a rôznym aspektom tohto konfliktu s fatálnymi následkami pre Slovensko ako súčasti československého štátu s centralistickým režimom. Rokovaniam mierovej konferencie sa autor venuje v piatej časti monografie. Snáď tým, že kniha Boj o Slovensko a Trianon 1918 – 1920 nie je určená len odbornej verejnosti, rozhodujúcim diplomatickým rokovaniam v Paríži venuje iba jednu tretinu monografie.

Trianon / Edvard Beneš a Karel Kramař
Edvard Beneš a Karel Kramař na konferencii v zámku Trianon.

Záverečnej časti sa zameral na prípravu a priebeh mierových rokovaní s Maďarmi. Vysvetľuje v nej zmeny na maďarskej politickej scéne a prípravu maďarskej reprezentácie na mierové jednania, ktorá sa usilovala o revíziu hraníc.

Viac ako Trianon opisuje cestu k nemu

Hronského monografia významným krokom objasňuje diplomatickú históriu Trianonu. Ako historiografická kniha podrobne opisuje to, čo Trianonskej zmluve predchádzalo. Autor k tejto problematike doteraz najúplnejšie zhromaždil slovenskú literatúru. Použitím slovenských prameňov detailne osvetlil postoje slovenskej politickej reprezentácie k jednotlivým problémom. Na druhej strane nepoužitím oficiálnych diplomatických aktov  vystavuje svoj výklad možnosti poopravenia. Škoda, pretože ich využitím mohol v monografii objasniť aj niektoré medzinárodné aspekty celej problematiky.

Mala by byť v knižnici každého milovníka histórie

No aj napriek tomu monografia poskytuje historikom aj širokej čitateľskej verejnosti podrobné spracovanie počiatkov česko-slovenskej štátnosti. A tak by nemala chýbať v knižnici každého milovníka dejín. Je na škodu, že sa k nej čitatelia dostávajú už niekoľko rokov len prostredníctvom knižníc. Bolo by vhodné, pre záujem čitateľskej verejnosti o monografiu pouvažovať nad jej dotlačou, keďže sa jej druhá dotlač z roku 2001 beznádejne vypredala.   

Boj o Slovensko a Trianon

Marián Hronský: Boj o Slovensko a Trianon 1918 – 1920 (tiráž)

Názov knihy : Boj o Slovensko a Trianon 1918 – 1920

Autor : Marián Hronský

Vydavateľstvo : Národné literárne centrum

Rok vydania : 1998

ISBN : 80-88878-14-4

Počet strán: 327, faksimile, fotografie, mapy, portréty

Dĺžka čítania: 4 – 6 hodín

Hodnotenie: 5/5

 

Zdroj fotografii: Wikimedia Commons

Bratislava pod lupou: poznáte historické fontány?
Architektúra Cestovanie Culture História News Odporúčame Reportáž Výtvarné umenie

Bratislava pod lupou: najkrajšie historické fontány

Seriál „Bratislava pod lupou“ štartuje pohľadom na historické fontány, ktoré nájdete na území MČ Bratislava-Staré Mesto. Poznáte tie najkrajšie?

Read More
Tulipány
História Lifestyle News Odporúčame Udalosti Výtvarné umenie

Keď boli tulipány nad zlato

Jar je tu, a to je čas tulipánov v parkoch i záhradách. Svojho času počas tzv. tulipánovej horúčky boli tulipány cennejšie než zlato. Cestu si našli do umenia i do sveta filmu. Ako to vlastne s tou tulipánovou horúčkou bolo, prezradí v článku Silvia Mária Petrovits.

Read More
Fenix 2024
Architektúra Community Culture História News PR Výtvarné umenie

Súťaž Fénix vrcholí. Rozhodnite, kto tentoraz získa ocenenie Nadácie SPP

Verejnosť môže opäť rozhodnúť, kto získa ocenenie Fénix – Cena Nadácie SPP. Hlasovanie za najkrajšiu obnovenú kultúrnu pamiatku je v plnom prúde.

Read More
Translate »