Novinky

EFA: O európskych oscarov zápolia i tvorcovia

EFA

Všetky filmové akadémie oceňujú aj tvorcov. Výnimkou nebudú ani Európske filmové ceny (EFA) 2021. Európska filmová akadémia odhalila v novembri osmičku víťazov, ktorí si svoje ocenenia prevezmú počas galavečera.

Už v septembri sme spoznali nositeľov čestných cien: Susanne Bier, Marta Meszaros, Steve   McQueen a Maria Ekerhovd. V novembri  k ním pribudli už známi laureáti kategórií kamera, strih, výprava, kostýmy, make-up & vlasový styling, pôvodná hudba, zvukové a vizuálne efekty. To, kto sa stane európskym režisérom, scenáristom, herečkou a hercom sa len dozvieme v priebehu slávnostného večera.

Poznáme osmičku laureátov cien vedľajších kategórií

Cenu Európskej kinematografie za rok 2021 získava Crystel Fournier za film Great Freedom. Snímka Great Freedom oslovila porotu aj spojením filmu a elegantnej jazzovej hudby. Ocenenia si preberú Nils Petter Molvaer a Peter Brötzmann.

Akadémia ocenila tiež Mukharam Kabulovu. Získala cenu za najlepší strih roka snímky Unclenching the Fists. S uznaním za najlepšou produkciou a dizajnom filmu roka 2021 sa môže pochváliť Márton Ágh za snímku Natural Light. Kým cenu za najlepšie filmové kostýmy si na slávnostnom ceremoniáli prevezme Michael O´Connor za snímku Ammonite.  Umelecký make-up a účesy filmových hrdinov porotu najviac oslovili vo filme Titane. Realizovali ich Flore Masson, Olivier Afonso a Antoine Mancini.  Uznanie poroty za najlepší zvuk dokresľujúci atmosféru deja si prevezmú aj Gisle Tveito a Gustaf Berger za snímku The Innocents. Ako najlepšie filmové vizuálne efekty ocenila porota v snímke LAMB. Vytvorili ich Peter Hjorth a Fredrik Nord

Kto zabojuje na EFA 2021 o víťazstvo v kategóriách tvorcov?

V kategórii Európsky režisér 2021 majú nomináciu režisérky  Radu Jude, Jasmila Žbanić, Julia Ducournau a režiséri Florian Zeller a Paolo  Sorrentino.

Režisérka Radu Jude si nomináciu zaslúžila za snímku BAD LUCK BANGING OR LOONY PORN. Predstavme si ju, keďže v ostatných kategóriách medzi nominovanými nefiguruje. Film rozpráva o ohrození kariéry a reputácie učiteľky Emy po tom, čo na internet uniklo jej šteklivé video. Ema, ktorá sa musí stretnúť s rodičmi požadujúcimi jej prepustenie, odmieta sa poddať ich tlaku. Režisérka Radu Jude tu prináša zmes nekonvenčnej formy, neúctivého humoru a štipľavého komentára k pokrytectvu a predsudkom v súčasnej spoločnosti.

Ďalším nominovaným v tejto kategórii je režisérka Jasmila Žbanić  za snímku  QUO VADIS, AIDA?,  o ktorej sme písali v  kategórii Európsky film. Mimochodom, režisérka Jasmila Žbanić   získala aj nomináciu za scenár k tomuto filmu. Za titulnú postavu Aidy nominovali na Európsku herečku roka Jasnu Duričič.

Zvíťazí na EFA film s Anthony Hopkinsom?

Tretím nominantom je režisér Florian Zeller za film THE FATHER. Snímka je vskutku úspešná. A nielen na tohtoročných európskych oscaroch. Získala nominácie v hlavnej kategórii Európsky film, ale tiež aj v kategóriách tvorcov. Za najlepší Európsky scenár 2021 porota nominovala jej scenáristov Floriana Zellera a Christophera  Hamptona. Snímka pretavila úspech aj v nominácii Anthonyho Hopkinsa, ktorú získal za hlavnú postavu Anthonyho v tomto filme. Bližšie o tom si povieme už 7. decembra 2021 v článku TU.

Nominovaný je aj taliansky režisér Paolo  Sorrentino za snímku THE HAND OF GOD. Nie je to jediná nominácia. Paolo Sorrentini „súťaží“ aj v kategórii Európsky scenárista a samozrejme, aj v hlavnej kategórii Európsky film 2021 (píšeme o tom v pokračovaní článku TU).

Posledným nominovaným v režisérskej kategórii je Julia Ducournau  za snímku TITANE. Film už ocenila špeciálna porota Európskej filmovej akadémie v kategórii Európsky make-up a vlasy 2021. O titul zápolí v hlavnej kategórii Európsky film 2021 a vo Výbere hraných filmov 2021 (píšeme  o tom TU). Okrem toho porota nominovala za postavu Alexie v tomto filme Agathe Rousselle na cenu Európskej herečky 2021 a na cenu Európskeho herca 2021 Vincenta Lindona za postavu Vincenta v tomto filme.

Známe mená bojujú aj o najscenáristu Európy

V kategórii Európsky scenárista 2021 nominovala Akadémia režisérky Radu Jude za scenár filmu BAD LUCK BANGING OR LOONY PORN, Jasmilu Žbanić  za film  QUO VADIS, AIDA?  a režiséra a scenáristu Paola  Sorrentina za scenár THE HAND OF GOD. Nominácie získala aj dvojica Florian Zeller a Christopher  Hampton za film THE FATHER či tandem Eskil VogtJoachim Trier za scenár k filmu THE WORST PERSON IN THE WORLD. Keďže film tejto dvojice nezískal tento rok iné nominácie, predstavme si ho. Je tretím filmom úspešnej trilógie Joachima Triera. Je to komediálna dráma nielen o láske v našej dobe ale aj o tom, že hoci nám život dáva veľa príležitostí, stále sa niekedy cítime ako najhorší človek na svete.

Ani na EFA 2021 nemôžu chýbať herci či herečky

Medzi nominovanými v kategórií Európska herečka 2021 sú  Seidi Haarla za postavu vo filme COMPARTMENT NO. 6, Carey Mulligan za  postavu Cassandry vo filme PROMISING YOUNG WOMAN, Jasna Duričič za  postavu Aidy vo  filme QUO VADIS AIDA?, Renate Reinsve za postavu Júlie vo filme THE WORST PERSON IN THE WORLD a Agathe Rousselle za postavu Alexie vo filme TITANE.

Európskym hercom 2021 sa môže stať jeden z týchto nominovaných:  Jurij Borosov za postavu Ljohu vo filme COMPARTMENT NO. 6, Franz Rogowski  za postavu Hansa vo filme GREAT FREEDOM, herecká legenda Anthony Hopkins za postavu Anthonyho vo filme THE FATHER, Vincent Lindon za postavu Vincenta vo filme TITANE či Tahar Rahim za postavu Mohamedou Ould Slahi vo filme THE MAURITANIAN. Keďže tento film režiséra Kevina Macdonalda nezískal nomináciu v hlavných kategóriach, predstavíme si snímku teraz. Námetom sa stali najpredávanejšie memoáre „Guantánamo Diary“ od Mohamedoua Oulda Slahiho.  The Mauritanian zobrazuje skutočný príbeh Slahiho boja za slobodu po tom, čo bol roky zadržiavaný a väznený vládou USA bez obvinenia.

Zaujíma vás kto na EFA 2021 uspeje?

Mená laureátov spoznáme počas slávnostného programu už 11. decembra 2021. Môžete byť pri tom! TU

Rok po požiari v digitalizačnom pracovisku Slovenského filmového ústavu (SFÚ) vstupuje Kino Lumière do finálnej fázy rekonštrukcie...
Culture Festivaly Film PR

Už dnes začína 31. MFF Febiofest Bratislava

Začína sa Medzinárodný filmový festival FEBIOFEST Bratislava. Slávnostne ho otvorí čerstvá držiteľka Českého leva Simona Peková. Divákov čaká vyše 70 snímok i bohatý sprievodný program.

Read More
Už o pár hodín štartuje 31. MFF FEBIOFEST Bratislava
Culture Festivaly Film News PR

Už o pár hodín štartuje 31. MFF Febiofest Bratislava

Už o pár hodín štartuje 31. MFF Febiofest Bratislava. Pozrite sa, čo návštevníkom zrekonštruovaného bratislavského Kina Lumière ponúkne v termíne od 13. do 19. marca 2024.

Read More
Kino Lumière
Culture Festivaly Film News PR

Marec 2024 patrí 31. ročníku MFF Febiofest Bratislava

Marec 2024 sa nesie v znamení blížiaceho sa medzinárodného filmového festivalu FEBIOFEST Bratislava. Pozrite sa, čo na festivalových návštevníkov čaká…

Read More
Translate »