Víťazi festivalu Nová dráma sú známi

Nová dráma/New Drama 2022

Festival súčasnej drámy Nová dráma/New Drama 2022 prebiehal minulý týždeň v bratislavských divadlách. Poukázal pritom na nové prúdy a tendencie. Hlavný program dopĺňalo niekoľko sprievodných podujatí – vrátane tradičnej súťaže Dráma. Tá už pozná svojich víťazov. Počas víkendu ocenili šesť inscenácií a ďalších víťazov súťaže DRÁMA 2021.

Festival súčasnej drámy Nová dráma/New Drama 2022 prebiehal na tradičných i nových miestach Bratislavy. Priniesol zaujímavé inscenácie divadiel z celého Slovenska. Pestrý hlavný program doplnili i sprievodné podujatia vrátane ostro sledovanej súťaže Dráma 2021. Poznáme jej laureátov. Ceny odovzdali počas slávnostného ceremoniálu na záver festivalu 21. mája 2022.

Nová dráma ukázala nové tendencie

Aj tento rok bol hlavný program doplnený o niekoľko sprievodných podujatí. Kľúčovým sa stalo reťazové inscenované čítanie hier súčasných ukrajinských autoriek a autorov slovenskými dramatičkami a dramatikmi s cieľom podpory mieru, pokoja a ukončenia vojnových operácií u našich východných susedov. Doplnenie tejto témy priniesla aj medzinárodná konferencia, ktorú Divadelný ústav pripravil v spolupráci s ITI Worldwide na tému Contemporary Freedom and the New Crisis of Theatre Between Ideological Extremism and the ‘Cancel Culture’/Súčasná sloboda a nová kríza divadla medzi ideologickým extrémizmom a kultúrou vymazávania“, hovorí riaditeľka Divadelného ústavu Vladislava Fekete.

O festivalové ceny bojovalo deväť inscenácií

O festivalové ceny bojovalo deväť divadelných inscenácií. Vybrali ich z viac ako 70 inscenácií profesionálnych divadiel na Slovensku ktoré mali premiéru od februára 2021 do 28. februára 2022. Ich výber bo úlohou dramaturgickej rady festivalu. Rada bola v zložení divadelná kritička Zuzana Spodniaková, divadelný kritik a teatrológ Milo Juráni a divadelný režisér Max Sobek. O víťazovi hlavnej ceny za najlepšiu inscenáciu festivalu Grand Prix Nová dráma/New Drama rozhodovala ako obvykle medzinárodná porota. Účastníci seminára mladej kritiky, poslucháči vysokých škôl umeleckého a humanitného smeru, udelili Cenu študentskej poroty. Inscenáciu, ktorá získala najviac diváckych hlasov, ovenčili Cenou bratislavského diváka.

Festival Nová dráma pozná laureátov
Festival Nová dráma pozná laureátov. Zdroj: Divadelný ústav

Dráma 2021 s triumfom Generácie Z

Cenu Grand Prix Nová dráma získalo Divadlo P. O. Hviezdoslava. Získalo ju  za inscenáciu z dielne kolektívu autorov s názvom Generácia Z – Krása nevídaná v réžii Zuzany Fialovej. Víťaza vybrala porota festivalu v zložení Patrice Pavis (teatrológ, profesor), Katarzyna Pilarska (kultúrna manažérka, novinárka) a Michaela Pašteková (estetička a kritička). 

Festival Nová dráma udelil aj zvláštne ceny

Udelili tri zvláštne ceny poroty. Ocenenými  sú Divadlo NUDE a autorské scénické dielo Libuša Bachratá, Jana Bučka, Veronika Malgot, Lýdia Ondrušová: ROĽA v réžii Veroniky Malgot. ROĽA je autorské scénické agrárne dielo, skúmajúce dedičnosť v línii predkov. Je vzájomným dialógom prírody, hudby a prostredia. Ten vyústil do poetického prevedenia osobných príbehov, s ktorými sa každý z nás môže stotožniť. Druhým oceneným Zvláštnou cenou poroty za vytvorenie diela je Divadlo DPM. Cenu získalo  za hru Lenky Garajovej Prevádzači v réžii Šimona Ferstla. Hra konzistentne prepája text, scénografiu a herecké výkony. Treťou zvláštnou cenou poroty ocenili  za dramaturgiu a vizuálnu koncepciu priestoru Divadlo GAFFA za hru Spaľovačka. Režírovala ju Alexandra Bolfová.

Zápolili aj o cenu študentskej poroty a bratislavského diváka

Obe tieto ocenenia si odnieslo Divadlo NUDE za autorské scénické agrárne dielo, skúmajúce dedičnosť v línii predkov ROĽA v réžii Veroniky Malgot.

 

Oceneným inscenáciám a ich tvorcom redakcia Art & History Magazine srdečne blahoželá!

Zdroj: Divadelný ústav, www.theatre.sk

Letné kurzy / Slovenský mládežnícky orchester
News

Dnes začínajú letné kurzy Slovenského mládežníckeho orchestra

Košice sa stanú dejiskom letného sústredenia Slovenského mládežníckeho orchestra. Na jednom pódiu sa tu v dňoch 1. až 8. júla 2022 stretne 55 mladých slovenských hudobníkov. V Košiciach sa 1. až 8. júla 2022 uskutoční letné sústredenie Slovenského mládežníckeho orchestra. Organizuje ho Hudobné centrum na pôde spoluorganizátorov, Konzervatória Timonova 2 v Košiciach a Štátnej filharmónie […]

Read More
Peter a Lucia
Divadlo News Odporúčame

Operné štúdio SND uvádza operu Peter a Lucia

Koniec 102. sezóny prináša v prvý júlový víkend poslednú premiéru aktuálnej divadelnej sezóny SND. V piatok 1. a v nedeľu 3. júla uvedie Operné štúdio SND jedinú operu slovenského skladateľa Mira Bázlika, Peter a Lucia. Operné štúdio SND svojim novým projektom pokračuje v tradícii uvádzania diel slovenských skladateľov. Iniciátorom projektu bol Marek Mokoš. Vybral si […]

Read More
SND
News Nezaradené

Okolie SND čakajú počas leta stavebné úpravy. Treba rátať aj s obmedzeniami

Okolie a parkovisko SND čakajú počas leta stavebné úpravy. Parkovisko SND bude počas letných mesiacov úplne uzatvorené pre verejnosť aj zamestnancov divadla. V súvislosti s výstavbou komplexu Eurovea 2 budú na parkovisku SND aj priľahlých komunikáciách prebiehať stavebné úpravy, ktoré na svoje náklady realizuje developer. Výsledkom bude nová dopravná infraštruktúra v celom okolí divadla, ktorá […]

Read More
Translate »