Víťazi festivalu Nová dráma sú známi

Nová dráma/New Drama 2022

Festival súčasnej drámy Nová dráma/New Drama 2022 prebiehal minulý týždeň v bratislavských divadlách. Poukázal pritom na nové prúdy a tendencie. Hlavný program dopĺňalo niekoľko sprievodných podujatí – vrátane tradičnej súťaže Dráma. Tá už pozná svojich víťazov. Počas víkendu ocenili šesť inscenácií a ďalších víťazov súťaže DRÁMA 2021.

Festival súčasnej drámy Nová dráma/New Drama 2022 prebiehal na tradičných i nových miestach Bratislavy. Priniesol zaujímavé inscenácie divadiel z celého Slovenska. Pestrý hlavný program doplnili i sprievodné podujatia vrátane ostro sledovanej súťaže Dráma 2021. Poznáme jej laureátov. Ceny odovzdali počas slávnostného ceremoniálu na záver festivalu 21. mája 2022.

Nová dráma ukázala nové tendencie

Aj tento rok bol hlavný program doplnený o niekoľko sprievodných podujatí. Kľúčovým sa stalo reťazové inscenované čítanie hier súčasných ukrajinských autoriek a autorov slovenskými dramatičkami a dramatikmi s cieľom podpory mieru, pokoja a ukončenia vojnových operácií u našich východných susedov. Doplnenie tejto témy priniesla aj medzinárodná konferencia, ktorú Divadelný ústav pripravil v spolupráci s ITI Worldwide na tému Contemporary Freedom and the New Crisis of Theatre Between Ideological Extremism and the ‘Cancel Culture’/Súčasná sloboda a nová kríza divadla medzi ideologickým extrémizmom a kultúrou vymazávania“, hovorí riaditeľka Divadelného ústavu Vladislava Fekete.

O festivalové ceny bojovalo deväť inscenácií

O festivalové ceny bojovalo deväť divadelných inscenácií. Vybrali ich z viac ako 70 inscenácií profesionálnych divadiel na Slovensku ktoré mali premiéru od februára 2021 do 28. februára 2022. Ich výber bo úlohou dramaturgickej rady festivalu. Rada bola v zložení divadelná kritička Zuzana Spodniaková, divadelný kritik a teatrológ Milo Juráni a divadelný režisér Max Sobek. O víťazovi hlavnej ceny za najlepšiu inscenáciu festivalu Grand Prix Nová dráma/New Drama rozhodovala ako obvykle medzinárodná porota. Účastníci seminára mladej kritiky, poslucháči vysokých škôl umeleckého a humanitného smeru, udelili Cenu študentskej poroty. Inscenáciu, ktorá získala najviac diváckych hlasov, ovenčili Cenou bratislavského diváka.

Festival Nová dráma pozná laureátov
Festival Nová dráma pozná laureátov. Zdroj: Divadelný ústav

Dráma 2021 s triumfom Generácie Z

Cenu Grand Prix Nová dráma získalo Divadlo P. O. Hviezdoslava. Získalo ju  za inscenáciu z dielne kolektívu autorov s názvom Generácia Z – Krása nevídaná v réžii Zuzany Fialovej. Víťaza vybrala porota festivalu v zložení Patrice Pavis (teatrológ, profesor), Katarzyna Pilarska (kultúrna manažérka, novinárka) a Michaela Pašteková (estetička a kritička). 

Festival Nová dráma udelil aj zvláštne ceny

Udelili tri zvláštne ceny poroty. Ocenenými  sú Divadlo NUDE a autorské scénické dielo Libuša Bachratá, Jana Bučka, Veronika Malgot, Lýdia Ondrušová: ROĽA v réžii Veroniky Malgot. ROĽA je autorské scénické agrárne dielo, skúmajúce dedičnosť v línii predkov. Je vzájomným dialógom prírody, hudby a prostredia. Ten vyústil do poetického prevedenia osobných príbehov, s ktorými sa každý z nás môže stotožniť. Druhým oceneným Zvláštnou cenou poroty za vytvorenie diela je Divadlo DPM. Cenu získalo  za hru Lenky Garajovej Prevádzači v réžii Šimona Ferstla. Hra konzistentne prepája text, scénografiu a herecké výkony. Treťou zvláštnou cenou poroty ocenili  za dramaturgiu a vizuálnu koncepciu priestoru Divadlo GAFFA za hru Spaľovačka. Režírovala ju Alexandra Bolfová.

Zápolili aj o cenu študentskej poroty a bratislavského diváka

Obe tieto ocenenia si odnieslo Divadlo NUDE za autorské scénické agrárne dielo, skúmajúce dedičnosť v línii predkov ROĽA v réžii Veroniky Malgot.

 

Oceneným inscenáciám a ich tvorcom redakcia Art & History Magazine srdečne blahoželá!

Zdroj: Divadelný ústav, www.theatre.sk

CD k muzikálu Jánošík
Divadlo Hudba News

Divadlo Nová scéna vydalo CD so skladbami z muzikálu Jánošík

Divadlo Nová scéna vydalo album JÁNOŠÍK so skladbami z rovnomenného pôvodného slovenského muzikálu. Slávnostný krst albumu sa konal v utorok 23. novembra 2022 pred predstavením muzikálu Jánošík. Na albume sa nachádza 18 skladieb, autorom hudby je Gabo Dušík, lyrické i vtipne hravé texty piesní napísal Daniel Hevier. Interpretmi sú takmer všetci členovia súboru Divadla Nová […]

Read More
Nepovinne po víne
Hudba Literatúra News Odporúčame Podujatia PR

Premiéra hudobno-poetického večera Nepovinne po víne už dnes

Divadlo Nová scéna uvedie v premiére dňa 25. novembra o 19.30 hod. hudobno-poetické pásmo s názvom NEPOVINNE PO VÍNE. Povinná literatúra zaznie v mimoriadnej forme. Pri čaši vína sa počas večera povinná i nepovinná literatúra zmenia na hudbu a súčasne odkryjú vzťahy medzi slovenskými básnikmi a poetkami. Víno samotné naberá aj symbolický význam – pravdy, […]

Read More
Svätenie jari
Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Veľkolepé Svätenie jari v košickej filharmónii

Dnes uznávané dielo Igora Stravinského spôsobilo v dobe svojho vzniku kontroverziu a šok. Veľkolepou baletnou suitou Svätenie jari uzatvára Štátna filharmónia Košice aktuálny 19. ročník festivalu súčasného umenia ARS NOVA. Symfonický koncert doplnia diela Leonarda Bernsteina a Aarona Coplanda. V sprievode orchestra ŠFK a pod taktovkou Tomáša Braunera sa predstaví izraelský klarinetista Jonathan Leibovitz. Koncert BERNSTEIN – […]

Read More
Translate »