Novinky

Každý deň odvahu. Tak znie nová inscenácia Baletu Národného divadla Košice

Každý deň odvahu. Tak znie nová inscenácia Baletu Národného divadla Košice

Už na záver tohto týždňa prináša Balet Národného divadla Košice ďalšiu novinku aktuálnej sezóny. Tou je celkom nová baletná performance Každý deň odvahu. Je tretím pokračovaním úspešného projektu Zvláštna radosť žiť. Pochádza z dielne tvorivého tandemu režiséra a choreografa Ondreja Šotha a libretistky a dramaturgičky Zuzany Mistríkovej. Inscenácia s výberom súčasnej hudby bude mať premiéru v piatok 1. marca v Historickej budove Národného divadla Košice.

Začiatok marca prinesie v Národnom divadle Košice premiéru novej baletnej inscenácie KAŽDÝ DEŇ ODVAHU. Po dlhých rokoch nadväzuje na úspešný projekt Zvláštna radosť žiť ako v poradí jeho tretie pokračovanie. V roku 1990 realizoval choreograf a režisér Ondrej Šoth v Balete Slovenského národného divadla v Bratislave inscenáciu Zvláštna radosť žiť. Hudbu k predstaveniu napísal člen legendárnej českej rockovej skupiny Pražský výběr a jedna z najväčších osobností súčasnej českej hudby Michal Pavlíček. Témou inscenácie bola demagógia a manipulácia vo všetkých spoločenských formách, ale i schopnosť individualít ostať v pokrivenej spoločnosti samými sebou, a to vďaka sile, ktorú im dodávajú viera, nádej a láska. Tvorivý tím sa k téme inscenácie po dvanástich rokoch opäť vrátil.

Jeho najdôležitejšie osobnosti – hudobný skladateľ M. Pavlíček a choreograf O. Šoth za ten čas tvorivo dozreli a v spolupráci so scénografom Jurajom Fábrym, kostýmovou výtvarníčkou Zuzanou Lackovou-Gilhuus a dramaturgičkou Zuzanou Mistríkovou spracovali v inscenácii Baletu Štátneho divadla Košice, pod názvom Zvláštna radosť žiť II, nový pohľad na danú tému. Ústredným motívom nového spracovania diela je opäť viera, nádej, láska a svojím spôsobom i sloboda.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou na sklonku februára 2024? TOTO odporúčame!
Kam za kultúrou na sklonku februára 2024? TOTO odporúčame!

Každý deň odvahu pozýva naučiť sa nerezignovať

Žijeme život utilitárne a hodnotíme ho väčšinou pragmaticky. Nikto sa nemá tak dobre, aby niečo nepotreboval a nikto tak zle, aby sa nebál, že niečo stratí. A keď sa človek proti niečomu búri, napomínajú ho priatelia, rodičia a i. Je dosť dôvodov na to, aby si človek nakoniec pripadal opustený a zbabelý. Budeme vytrhnutí zo života, pretože sme sa báli, nedbali na svoju dôstojnosť a nestarali sa o dôstojnosť tých druhých v práci a v živote a pretože sme nemali dosť odvahy k pochybnostiam a znovu nájdeniam. Pretože sme si dostatočne nevážili pravdu, slobodu a spravodlivosť,“ hovorí Ondrej Šoth.

Ondrej Šoth
Generálny riaditeľ, režisér a významný choreograf Ondrej Šoth. Zdroj: NDKE

“Dnešný svet je svetom informácií a médií. Hranice „dobra“ a „zla“, „manipulátorov“ a „manipulovaných“, sa stali veľmi tenkými, ťažko rozoznateľnými. Zvlášť pre neskúsených divákov, topiacich sa v závale nových foriem informácií a žánrov, občanov, ktorí sa ešte len učia používať svoje „občianstvo“ a chápať ho v zmysle slobody,” približuje Ondrej Šoth. Sloboda aj podľa neho neznamená bezbrehú voľnosť vo všetkých možných výkladoch tohto slova, ktorá by dokonca ospravedlňovala akékoľvek konanie jednotlivca, bez ohľadu na jeho následky.

Každý deň odvahu
Záber z inscenácie Každý deň odvahu. Zdroj: NDKE

“Sloboda znamená predovšetkým zodpovednosť – za seba i za prostredie, v ktorom existujeme. Predstavuje schopnosť vnímať dôsledky svojho konania.  Skutočná sloboda nie je možná bez mravných kritérií. Tie sa dnes nehľadajú ľahko. Svet akoby stále viac oceňoval klamstvo a povrchnosť. Hodnoty akoby prestávali mať zmysel. Dôsledkom je strata ilúzií, nihilizmus a bezmocnosť. Napriek tomu je pre nás asi jediným východiskom – rovnako ako pre postavy novej inscenácie Baletu Národného divadla Košice Každý deň odvahu, Zvláštna radosť žiť III – nerezignovať na hľadanie mravných kritérií slobody, dodáva Ondrej Šoth.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Okuliare Eltona Johna
Spišské divadlo prináša bláznivú grotesku Okuliare Eltona Johna

V tvorivom tíme novej baletnej inscenácie je opäť aj scénograf Juraj Fábry, kostýmy navrhol Andrii Sukhanov. Okrem tradičných premiér pozývajú tanečníci Baletu NDKE divákov aj na predpremiéru, ktorá bude v posledný februárový deň vo štvrtok 29. februára.

TS, Národné divadlo Košice, www.ndke.sk

Zdroj: Národné divadlo Košice

Peter Mazalán
Culture Divadlo Hudba News Odporúčame Podujatia PR

Projekt Labutia pieseň s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť

Projekt Labutia pieseň spájajúci činohru s operným umením s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť. Kto okrem nich vystúpi?

Read More
Rukopisy majstrov
Culture Divadlo Podujatia PR

Balet Rukopisy majstrov čaká v SND derniéra

Baletný titul Rukopisy majstrov už 3. sezónu ponúka v Balete SND to najlepšie zo svetového baletu a tento týždeň ho čaká derniéra.

Read More
Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenský komorný orchester s dvojicou virtuózov uvedie v utorok koncertnú poctu

Slovenský komorný orchester privíta dvojicu virtuózov a spoločne uvedú koncertnú poctu s názvom Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kun.

Read More
Translate »