Novinky

Zaži gotiku: Východoslovenské múzeum oživilo atmosféru gotických katedrál

Zaži gotiku / Východoslovenské múzeum / výstavy / Kam za kultúrou

Prvý piatkový večer v tomto mesiaci, ktorému prislúchal magický dátum 2. 2., patril vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach (VSM), kultúrnom zariadení Košického samosprávneho kraja (KSK), podmanivej gotike. Konala sa tam vernisáž pri príležitosti otvorenia novej expozície, dopĺňajúcej už sprístupnené expozície baroka a renesancie. Otvorením expozície Zaži Gotiku sa tak zavŕšilo a skompletizovalo zriadenie umelecko-historickej sekcie na prvom poschodí Historickej účelovej budovy VSM.

Východoslovenské múzeum v Košiciach, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, pokračuje v predstavovaní svojich umelecko-historických skvostov. Po úspešnom otvorení barokovej expozície v jubilejnom roku 2022, múzeum uviedlo začiatkom februára 2024 do života novú výnimočnú expozíciu Zaži gotiku. Múzeum pretavilo ambicióznu myšlienku do príťažlivej inštalácie zbierok výtvarného umenia, remesla, spoločenského a náboženského života výraznej epochy európskych dejín a ich modernej prezentácie. Expozícia harmonicky prepája vzácne zbierky s moderným zážitkom. Jej úloha spočíva vo vzdelávaní rôznych vekových skupín, ktoré „prevedie“ dejinami umeleckých slohov.

Gotika patrí spolu s barokom a renesanciou medzi najimpozantnejšie umelecké štýly. Jej nástup možno datovať už od polovice 12. storočia, kedy architektúra začína upúšťať od prvého univerzálneho slohu stredoveku – romantiky. O to viac sa môžeme pýšiť, že takmer 700-ročné skvosty remesla, spoločenského života či sakrálneho sveta dlhodobo vystavíme v kompaktnej štýlovej podobe aj s multimediálnym a interaktívnym obsahom. Múzeum tak uzavrie finálnu etapu vytvorenia komplexnej umelecko-historickej sekcie v historickej budove a vytvorí tak svet spojený s azda troma najimpozantnejšími epochami v dejinách, spojenými s gotikou, renesanciou a barokom – to všetko „pod jednou strechou,“ charakterizuje riaditeľ Východoslovenského múzea, Dominik Béreš.

Výstavu Zaži gotiku oficiálne otvorili na Hromnice. Nechýbal ani program pretkaný gotikou

Projekt novej gotickej expozície vo Východoslovenskom múzeu bol finančne podporený z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci operačného programu Integrovaný regionálny operačný program a z rozpočtu Košického samosprávneho kraja, v konečnej sume 230 tisíc eur. Architektonický návrh expozície Zaži gotiku pochádza z dielne renomovaných architektov Martina Šeša a Mateja Honíška. Realizovali ho v réžii tvorivého tímu z Ústavu technológií a inovácií z Bratislavy.

Zaži gotiku / Východoslovenské múzeum

Slávnostné otvorenie novej výstavy sa uskutočnilo 2. februára 2024. Po úvodných príhovoroch riaditeľa VSM, Dominika Béreša, vedúcej odboru kultúry KSK, Jany Knežovej a jedného z autorov architektonického návrhu, Martina Šeša, sa predviedlo zoskupenie Castellum Cassovia, ktoré vnieslo do múzea napätie a živelnosť stredovekých súbojov. 

Zaži gotiku / Východoslovenské múzeum

Dramatické rytierske bitky vystriedala komentovaná prehliadka gotickej módy, prebiehajúca priamo na monumentálnom mramorovom schodisku Historickej účelovej budovy. Hudobným hosťom večera bola kapela Criona z Košíc, vďaka ktorej zaznel aj tradičný dobový folk.

Zaži gotiku / Východoslovenské múzeum / výstavy / Kam za kultúrou

Výnimočný bolo nielen program, ale aj samotné otvorenie expozície. Vstupovalo sa do nej po symbolickom odomknutí vysokých dvojkrídlových dverí za zvukov odbíjania chrámových zvonov, otočenia ťažkých kovových kľúčov v zámke a vŕzgania otvárajúcich sa stáročných dvier.

Zaži gotiku / Východoslovenské múzeum

Dominik Béreš, spolu s Janou Knežovou a Martinom Šešom vložili do pomyselných zámkov tri vzácne kľúče zo zbierok VSM. Tie predznamenali nielen svojím počtom, ale aj vzhľadom, čarovnú atmosféru výstavných siení.

Spojený svet histórie a moderných technológií

Progresívne architektonické riešenie expozície vytváralo s dobovými skvostami výnimočný súzvuk. „Naším cieľom bolo podnietiť v návštevníkoch úžas podobný tomu, ktorý v nich vzbudzuje monumentálnosť gotických chrámov. Pri vstupe do nich si všímajú nielen nádherný mobiliár či drahocenné liturgické predmety, ale aj samotný priestor, iniciujúci pocit nesmiernosti a nadpozemskej krásy. Rovnakú dôležitosť, akú sme kládli na výber exponátov, ktoré pochádzajú výlučne zo zbierkových fondov Východoslovenského múzea, sme preto pripisovali aj vzhľadu a atmosfére výstavných priestorov. Chceli sme dosiahnuť, aby sa nosné konštrukcie nevyznačovali len účelnosťou, ale aj estetickosťou a vniesli do jednotlivých siení nádych moderného dizajnu. Verím, že aj tento faktor ovplyvní celkový dojem návštevníkov z expozície a vyvolá v nich hlboký zážitok,“ vysvetlil riaditeľ VSM, Dominik Béreš.

Svet gotických katedrál

Expozícia pozostáva výlučne z vlastných zbierok múzea. V novom šate predstavuje takmer 200 exponátov. „Medzi najstaršie exponáty, ktoré v rámci inštalácie predstavujeme, patrí Oltár sv. Kozmu a sv. Damiána zo Šiby a Procesiový kríž s Ukrižovaným, ktorý múzeum získalo z pozostalosti po Imrichovi Henszlmannovi v roku 1888. Zaujímavou zbierkou je i datovaný a signovaný dvojručný meč od Majstra Nikodéma z Nancy z roku 1334, či predmety z archeologických vykopávok v meste. Každý návštevník si však rozhodne nájde v expozícii ten svoj skvost, no verím že si odtiaľ odnesie aj zážitok z emócie, ktorú expozícia vyžaruje,“ hovorí Ivan Havlice, hlavný kurátor expozície.

Dych berúce spojenia fascinujúcej gotiky

Po vstupe do expozície čakalo na hostí prekvapenie. Prinieslo spojenie histórie, zastúpenej vyše 700-ročnými exponátmi a súčasného umenia v podobe nápaditých podsvietených nosných konštrukcií, originálnych vitrín či vitráží, evokujúcich prvky gotických katedrál. 

Zaži gotiku / Východoslovenské múzeum
Zaži gotiku / Východoslovenské múzeum

Slová Dominika Béreša potvrdili i viacerí hostia. Tí obdivovali vzácne exponáty a súčasne lomené oblúky vysokých vitrín. Pripomínajú štíhle gotické okná katedrál či spomínané podsvietené kovové nosníky, evokujúce elegantné chrámové piliere. Svojou stavbou sa podobajú tým, ktoré tvoria základ významnej Baziliky Saint-Denis, postavenej prevažne v gotickom štýle.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? TOP tipy pre 6. týždeň roka 2024
Kam za kultúrou? TOP tipy pre 6. týždeň roka 2024

Atmosféru priestoru umocnilo aj vitrážové rozetové okno, ktoré sa po potiahnutí zvona rozžiarilo. Na steny a strop miestnosti vrhalo mystické farebné odlesky a stalo sa tak dominantou stmavnutého priestoru. „Z rozhovorov prítomných hostí bolo zrejmé, že expozícia i vernisáž prevýšili ich očakávania.Gotike tak možno zaželať jediné – ešte mnoho užasnutých návštevníkov, ktorí si z nej odnesú pocit nesmiernosti a krásy,” hovorí Lenka Šafranová, vedúca propagačného oddelenia Východoslovenského múzea v Košiciach.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Prešporok / Opernball /
Aj Prešporok mal svoj „Opernball“

TS, Východoslovenské múzeum v Košiciach, www.vsmuzeum.sk

Zdroj: Východoslovenské múzeum v Košiciach

Redakciu informovala a fotografie poskytla Lenka Šafranová, vedúca propagačného oddelenia, Východoslovenského múzea v Košiciach

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »