Novinky

V Košiciach začína festival Ars nova. Má 20 rokov a TOTO prináša!

SFK/Ars Nova

V novembrovom kalendári kultúrnych podujatí má svoje miesto. Píše dve desaťročie svojej existencie a snaží sa priblížiť návštevníkom súčasnú vážnu hudbu. Uvádza diela súčasných skladateľov neraz v svetovej premiére a prináša inovatívne a experimentálne prístupy. Toto všetko a ešte oveľa viac je festival súčasného umenia Ars Nova, ktorý počas najbližších dní zažijete v Košiciach. Pozrite sa s nami, čo prináša jubilejný 20. ročník!

Festival súčasného umenia Ars Nova v rámci jedného komplexného bloku predstavuje súčasnú hudbu, a tomu to je verný aj po dvoch decéniách. November sa Štátnej filharmónii Košice nesie na vlne spoluprác. Aj toto je rozmer festivalu súčasného umenia ARS NOVA. Spájaním rôznych kultúrnych operátorov rozširuje povedomie o súčasnej vážnej hudbe. Dramaturgia koncertov uprednostňuje diela žijúcich autorov a skladateľov spätých s regiónom východného Slovenska. Vďaka podujatiam ARS NOVA sa aj mladí slovenskí umelci môžu zviditeľniť a etablovať v oblasti koncertného umenia. Dvadsiaty ročník festivalu prinesie osem premiér – šesť svetových a dve slovenské, z toho až štyri diela pre orchester. Séria podujatí predstaví najmä mladú a strednú generáciu skladateľov. Inovatívne a experimentálne prístupy môžu návštevníci zažiť na koncertoch v Tabačke, Kunsthalle a na Konzervatóriu Timonova.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Lucia Potokárová / ŠFK / Štátna filharmónia Košice
Lucia Potokárová približuje 55. sezónu ŠFK: „Je to sezóna plná skvelej hudby a privítame mnoho excelentných umelcov“

Festivalový štart so Spectrum Quartett

Pri realizácii prvého koncertu spojila Štátna filharmónia Košice sily s Tabačkou Kulturfabrik. Komorný koncert predstaví profesionálne sláčikové kvarteto Spectrum Quartett, ktoré sa venuje klasickej aj súčasnej vážnej hudbe. Širokospektrálnym záberom svojich členov čerpá aj z jazyka ľudovej hudby, jazzu a improvizácie, čo počuť v energickom prejave a originálnom zvuku kvarteta.

Spectrum Quartett
Spectrum Quartett. Foto: Zeman Photography
INZERCIA / Článok pokračuje pod reklamou
SANCTA CAECILIA VIII / Trenčín / Kam za kultúrou

V Tabačke Kulturfabrik teleso uvedie svoj projekt CUBUS. Štyria skladatelia – štyria interpreti – osem individualít, osem bodov prepojených v silný objekt. CUBUS je túžbou obnoviť staré spojenia, priateľstvá, naplniť formu obsahom. Na návštevníkov čakajú štyri skladby pre sláčikové kvarteto od skladateľov, ktorých spája podobný ročník narodenia. Vladislav Šarišský, Michal Paľko, Lucia Chuťková a Peter Duchnický prinášajú unikátne skladby s vlastnými hodnotami, príbehmi a jedinečným jazykom. Dve skladby sú venované pamiatke generačných a umeleckých súputníčiek – Monike Potokárovej a Márii Rumanovej. Koncert sa uskutoční 6. novembra 2023 o 19:00 v Tabačke Kulturfabrik. Vstupné je dobrovoľné.

Nová hudba v Kunsthalle

Symfonický koncert s výstižným názvom Nová hudba v Kunsthalle prinesie rovno štyri premiéry. V skladbe Inter – Intra No. 2pre sláčikový orchester od Petra Dana Ferenčíka bude možné navnímať, ako hráči medzi sebou v priestore interagujú a odpovedajú si odovzdávaním hudobných motívov. Ďalšou novinkou je Musik für Egon Schiele pre sólové husle a redukovaný orchester. Dielo napísal skladateľ Peter Javorka k 100. výročiu smrti výtvarníka Egona Schieleho. Skladba je jednočasťová a sú v nej dva kontrastné princípy. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Štátna filharmónia Košice / Dom umenia / Košická hudobná jar
Štátna filharmónia Košice predstavuje 55. koncertnú sezónu

Treťou premiérou je A Weathered Line. Glittering. od Mateja Slobodu. Počet a komplexnosť riadených hudobných procesov je v tejto v skladbe zredukovaný na nevyhnutné minimum. Bude možné ponoriť sa do neustále meniaceho sa objektu a všímať si mikromelódie i zmeny farieb. Proti.Stav od Petra Machajdíka sa snaží vytvoriť jemný svet emocionálnych textúr. Skladba sa dotýka úvah o súčasnom stave životného prostredia a ochrane biodiverzity.

ŠfK / Štátna filharmónia Košice / v košickom Dome umenia / Kam za kultúrou
Štátna filharmónia Košice. Zdroj: Miriama Fenciková/Štátna filharmónia Košice

Orchester ŠFK povedie Balázs Horváth, sólistami večera budú huslista Martin Pavlík a akordeonista Peter Katina.

Martin Pavlík / Ars nova / Nová slovenská hudba
Martin Pavlík. Foto: Adam Paľo

Rezonujúce inovácie v komornom koncerte uzavrú jubilejný ročník festivalu Ars nova

Posledný koncert ARS NOVA bude patriť najmladšej generácii interpretov a skladateľov. Koncert ponúkne štyri premiéry od skladateľov Samuela ČamákaJaroslava Tuleja. Na podujatí sa predstavia sólisti z radov študentov a pedagógov Konzervatória na Timonovej ulici v Košiciach, ako aj sláčikové kvarteto RUMI QUARTET z Bratislavy. Koncert v spolupráci s Hudobnou spoločnosťou Hemerkovcov sa uskutoční 13. novembra 2023 o 17:00 na Konzervatóriu Timonova. Vstup naň je voľný.

INZERCIA / Článok pokračuje pod reklamou

TS, Štátna filharmónia Košice, www.sfk.sk

Foto: Miriama Fencíková, Adam Paľo, Zeman Photography

Zdroj: ŠFK

Redakciu informovala a fotografie poskytla Lucia Radzová, PR manažérka ŠFK


*** Správu sme redakčne upravili (red) *** 

Posledná aktualizácia (obnova stránky a oprava poškodených grafík): 2023-11-06 (adm/recov-ttp) 

Komorný zbor Konzervatória
Culture Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

„Dve krásy – jeden duch“ – dva večery s velikánmi v podaní Konzervatória

„Dve krásy – jeden duch“. Dva večery s velikánmi chorálovo-organovej tvorby v podaní najstaršieho slovenského konzervatória a hostí.

Read More
Spišské divadlo
Culture Divadlo News Odporúčame Podujatia PR

Spišské divadlo na záver sezóny na festivale v Martine aj so Zlatou labuťou

Spišské divadlo čaká záver sezóny. Uvedie dve derniéry a vystúpi na festivale v Martine. Čaká ho aj tradičný galavečer Zlatá labuť.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Slovenská filharmónia exkluzívne aj na záver 75. sezóny

Záver jubilejnej sezóny sa blíži. Slovenská filharmónia dá bodku za 75. koncertnou sezónou naozaj veľkolepo.

Read More
Translate »